Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πεις ότι δεν είχα προβλέψει εδώ μέσα ότι αυτό ακριβώς θα γίνει...

Όπως με το ΦΠΑ στην εστίαση - είχα πει - έτσι και με την όποια μείωση των τελών ταξινόμησης.
«Για να κινητροδοτηθεί η αγορά» (λέγε με πλάτες στην εμπορία αυτοκινήτων)
μια που μειώθηκε το κρατικό έσοδο και μια δεύτερη που μπαίνουν αντικίνητρα στην κατοχή παλαιών οχημάτων 
αλλά οι τιμές ίδιες,

Τη διαφορά καρπώθηκαν επιτήδειοι επιχειρηματίες
που θα κερδίσουν μία από την αύξηση του κέρδους
και ακόμα μία από την αυξημένη προσέλευση των προβάτων που θα τρέξουν «επειδή έπεσαν οι τιμές» και επειδή το κράτος εκβιάζει την απόσυρση των παλιών οχημάτων.

Αυτή είναι όλη η εικόνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

26200 με 500€ έκπτωση μόνο DSG

Θυμάσαι αν σου έδωσε ΛΤΠΦ (πάνω απο 20000 ??)  γιατί προσπαθώ να δω πως βγαίνει το νούμερο που μου έδωσες με το παλιό ειδικό τέλος ταξινόμησης??? Για να προσπαθήσω να βγάλω με το νέο τέλος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεταξύ ford focus mHEV 1000 155ps stline x και BMW 118i (sport pack) 1.500 140ps

(Το focus καινουριο στα 24k και κάτι ψιλά και το BMW 118i από test drive με 4000 χιλιόμετρα και αυτό 24k και κάτι ψιλά)

 

Τι θα επιλέγατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Brolly είπε

Παιδιά μεταξύ ford focus mHEV 1000 155ps stline x και BMW 118i (sport pack) 1.500 140ps

(Το focus καινουριο στα 24k και κάτι ψιλά και το BMW 118i από test drive με 4000 χιλιόμετρα και αυτό 24k και κάτι ψιλά)

Τι θα επιλέγατε; 

Το βασικό από την στιγμή που έχουν το ίδιο κόστος απόκτησης , είναι το κόστος συντήρησης και η αξία μεταπώλησης (σε περίπτωση που θες να το πουλήσεις).

Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και τι σου αρέσει !!!!!!!

Και μένα μου αρέσει η μπεμπα αλλά θα πάω στο focus......

Επεξ/σία από jobous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Brolly είπε

Παιδιά μεταξύ ford focus mHEV 1000 155ps stline x και BMW 118i (sport pack) 1.500 140ps

(Το focus καινουριο στα 24k και κάτι ψιλά και το BMW 118i από test drive με 4000 χιλιόμετρα και αυτό 24k και κάτι ψιλά)

Τι θα επιλέγατε; 

Το Focus δεν το εχω οδηγησει αλλα για μενα η συγκεκριμενη BMW ειναι αυτοκινηταρα και πανεμορφη. 

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jobous είπε

Θυμάσαι αν σου έδωσε ΛΤΠΦ (πάνω απο 20000 ??)  γιατί προσπαθώ να δω πως βγαίνει το νούμερο που μου έδωσες με το παλιό ειδικό τέλος ταξινόμησης??? Για να προσπαθήσω να βγάλω με το νέο τέλος ??

Όχι αν μάθω θα σου πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Brolly είπε

Παιδιά μεταξύ ford focus mHEV 1000 155ps stline x και BMW 118i (sport pack) 1.500 140ps

(Το focus καινουριο στα 24k και κάτι ψιλά και το BMW 118i από test drive με 4000 χιλιόμετρα και αυτό 24k και κάτι ψιλά)

Τι θα επιλέγατε; 

To focus κ το κεφάλι σου ήσυχο...

Τις bmw τις λατρεύω αλλά η τελευταία που είχα από τα 4 έως τα 9 της έτη μου ζήτησε σε ζημιές άλλο ένα μικρό μεταχειρισμένο (~4500€... σε μολις 150000 χλμ). Ειδικά πλέον που έγιναν τρικύλινδρα μπροστινοκινητα υποστροφικα δε βρίσκω λόγο να πληρώσει κανείς τόσα λεφτά πέρα από το σήμα... σε κάποιο περιοδικό είχα πετύχει πέρσι να τη χαρακτηρίζουν ως τον Τσίπρα της αυτοκίνησης, δυστυχώς όχι τυχαία...

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Να πεις ότι δεν είχα προβλέψει εδώ μέσα ότι αυτό ακριβώς θα γίνει...

Όπως με το ΦΠΑ στην εστίαση - είχα πει - έτσι και με την όποια μείωση των τελών ταξινόμησης.
«Για να κινητροδοτηθεί η αγορά» (λέγε με πλάτες στην εμπορία αυτοκινήτων)
μια που μειώθηκε το κρατικό έσοδο και μια δεύτερη που μπαίνουν αντικίνητρα στην κατοχή παλαιών οχημάτων 
αλλά οι τιμές ίδιες,

Τη διαφορά καρπώθηκαν επιτήδειοι επιχειρηματίες
που θα κερδίσουν μία από την αύξηση του κέρδους
και ακόμα μία από την αυξημένη προσέλευση των προβάτων που θα τρέξουν «επειδή έπεσαν οι τιμές» και επειδή το κράτος εκβιάζει την απόσυρση των παλιών οχημάτων.

Αυτή είναι όλη η εικόνα.

Κ εγώ μαζί σου τα έλεγα. Ότι ανεβαίνει στην Ελλάδα μένει εκεί δε ξαναπεφτει - πέρα από τους μισθούς 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κοιτάξτε όμως μετά την καραντίνα τον Μάιο κανανε κάποιες γενναίες εκπτώσεις οι περισσότερες εταιρείες. Όσοι πήραμε αμάξι τότε συμπεριλαμβανομένου και του @tsofras και του @paylidis πήραμε εκμεταλευόμενοι τις συγκεκριμένες εκπτώσεις. Οταν εγώ πήρα ένα αμάξι τον Μάιο 22Κ το οποίο ακριβως ίδιο μοντέλο και εξοπλισμο είχε σχεδόν 27Κ τον Μάρτιο τότε θεωρώ άτοπο να γκρινιάξω για 500€ διαφορά για τέλη. 

Δεν ξέρω κατά ποσό είναι δίκαιο η άδικο που απορροφούν τώρα τέλη ταξινόμησης αλλά γενικα η κατάσταση είναι ακόμα ρευστή και για τις αντιπροσωπείες. Έχουν αμάξια στοκ ταξινομημένα, έχουν αλλά που έρχονται και ίσως βγαίνουν φτηνότερα που μπορεί να κανιβαλίσουν τα στοκ. Παίζουν πολλά. Δεν δικαιολογώ κανεναν όλοι θελουμε να αγοράζουμε όσο φτηνότερα μπορούμε αλλά πιστεύω θα μπουν σε μια σειρά τα πράγματα προς το τέλος της χρόνιας ή αρχές του 21.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brolly είπε

Παιδιά μεταξύ ford focus mHEV 1000 155ps stline x και BMW 118i (sport pack) 1.500 140ps

(Το focus καινουριο στα 24k και κάτι ψιλά και το BMW 118i από test drive με 4000 χιλιόμετρα και αυτό 24k και κάτι ψιλά)

Τι θα επιλέγατε; 

Επειδη εχω ψαξει τα παντα γι αυτο το αμαξι, δεν υπαρχει συγκριση. Το 118i βγαινει σε ολα τα (γερμανοφωνα/αγγλοφωνα) έγκυρα καναλια/sites ως το καλυτερο απεναντι σε a class/A3, ποσο μαλλον απεναντι στο φοκους.

Εμφανισιακά είναι επισης πολυ πιο ομορφο απο τα αλλα στην κατηγορία, το παιρνεις με εξοπλισμο που απεχει ετη φωτος απο τους αμεσους ανταγωνιστες, ο κινητήρας είναι διαμαντι με σουπερ επιδόσεις, με μονο μειονέκτημα την τσιμπημενη καταναλωση. Ακομα και το εσωτερικό ειναι πιο ποιοτικο απο τα αντιστοιχα "premium".

Σε λευκο είναι κουκλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλά τα έτη φωτός είναι υπερβολή θα έλεγα.....  Για πες μας τι περισσότερα έχει το BMW 118i Sport Line Advanced που κάνει 28000 με Focus St-lineX που έχει 24500.

Τέλος εμφανισιακά είναι και θέμα γούστου (επομένως σχετικό) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, jobous είπε

Τέλος εμφανισιακά είναι και θέμα γούστου (επομένως σχετικό) 

Εμένα η μούρη της σειράς 1 μου φαίνεται κακάσχημη. 

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...