Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jobous Εαν εχεις την δυνατοτητα κανε και τα 2 test drive.

 

@djuan1988 Αδικειται πολυ απο τις φωτογραφιες. Απο κοντα ειναι πολυ ομορφη. 

 

Ωστοσο δεν την θεωρω την επιτομη της τεχνολογιας, ουτε πιο ομορφη εσωτερικα απο μια Aclass, συμφωνα με το post του xgol. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jobous είπε

Καλημέρα, καλά τα έτη φωτός είναι υπερβολή θα έλεγα.....  Για πες μας τι περισσότερα έχει το BMW 118i Sport Line Advanced που κάνει 28000 με Focus St-lineX που έχει 24500.

Τέλος εμφανισιακά είναι και θέμα γούστου (επομένως σχετικό) 

Δεν ειναι αμεσος ανταγωνιστης το φοκους. Στην premium κατηγορια ανηκουν η merc και η audi.

Προφανως το φοκους θα εχει καλυτερο εξοπλισμο στην ιδια τιμή, αλλιως οι περισσοτεροι θα πήγαιναν στη bmw.

Η εμφανιση εννοειται πως ειναι σχετικη, για μενα είναι κουκλι, αλλο μελος το λεει γκριλιέρα! Περι ορεξεως..

Αντικειμενικα παντως βγαίνει σχεδον σε ολα τα reviews ως το καλυτερο premium hatch κ μαλιστα με τον 3κυλινδρο που φοραει η 118i ως  "engine to buy" επιλογη.

12 λεπτά πριν, Shyn είπε

@jobous Εαν εχεις την δυνατοτητα κανε και τα 2 test drive.

@djuan1988 Αδικειται πολυ απο τις φωτογραφιες. Απο κοντα ειναι πολυ ομορφη. 

Ωστοσο δεν την θεωρω την επιτομη της τεχνολογιας, ουτε πιο ομορφη εσωτερικα απο μια Aclass, συμφωνα με το post του xgol. 

1. Η ποιοτητα ειναι καλυτερη απο μια A-class. Δες ποσα reviews ποσο σταθερη ειναι η κατασκευη στη bmw, και πως παει στην A class. Επισης ποσα μαλακα πλαστικα εχει η μια και ποσα η αλλη.

2. Εχεις τα 4000€ να αναβαθμισεις τις οθονες για να εχεις πιο ωραιο (αισθητικα) αποτελεσμα? Άλλα ποσα για να βαλεις τον κρυφο φωτισμο? Τοτε μαζι σου, ειναι πιο ωραιο της Merc (αν και εξακολουθει να χανει σε ποιοτητα).

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Όχι αν μάθω θα σου πω

Έχω χάσει πολλά επεισόδια.Σήμερα το πρωί κατά τις πέντε που γύρναγα από αεροδρόμιο είδα παραλιακή κατά της 5 το πρωί άσπρο λεον με μαύρη ηλιοροφή και μαύρες ζαντες και τζάμια. Δεν πιστευω να εισουν εσυ με το καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, xgol είπε

Δεν ειναι αμεσος ανταγωνιστης το φοκους. Στην premium κατηγορια ανηκουν η merc και η audi.

Προφανως το φοκους θα εχει καλυτερο εξοπλισμο στην ιδια τιμή, αλλιως οι περισσοτεροι θα πήγαιναν στη bmw.

Η εμφανιση εννοειται πως ειναι σχετικη, για μενα είναι κουκλι, αλλο μελος το λεει γκριλιέρα! Περι ορεξεως..

Αντικειμενικα παντως βγαίνει σχεδον σε ολα τα reviews ως το καλυτερο premium hatch κ μαλιστα με τον 3κυλινδρο που φοραει η 118i ως  "engine to buy" επιλογη.

1. Η ποιοτητα ειναι καλυτερη απο μια A-class. Δες ποσα reviews ποσο σταθερη ειναι η κατασκευη στη bmw, και πως παει στην A class. Επισης ποσα μαλακα πλαστικα εχει η μια και ποσα η αλλη.

2. Εχεις τα 4000€ να αναβαθμισεις τις οθονες για να εχεις πιο ωραιο (αισθητικα) αποτελεσμα? Άλλα ποσα για να βαλεις τον κρυφο φωτισμο? Τοτε μαζι σου, ειναι πιο ωραιο της Merc (αν και εξακολουθει να χανει σε ποιοτητα).

Επειδη τα εχω οδηγησει τουλαχιστον 7 φορες (😁) το καθενα θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη. Βεβαια τονιζω οτι ειναι προσωπικη γνωμη και η κριση υποκειμενικη

Συμφωνω οτι η σειρα 1, οδηγικα μου φανηκε και εμενα ελαχιστα πιο 'sharp'. Βεβαια η διαφορα ηταν το μικρη που στο τελος (και η A ηταν με ημιακαμπτο) μου φαινοταν placebo effect.

Engine to buy για μισθους και τιμη βενζινης εξωτερικου. Για Ελλαδα ομως? Καταναλωση? Service της BMW? Αξιοπιστια ? Σε πραγματικες συνθηκες το αυτοκινητο δεν πλησιαζει καθολου τα νουμερα του κατασκευαστη. 

Τωρα για ποιοτητα, οι reviewers μου φαινονται λιγο τραγικοι στο κομματι αυτο. Δηλαδη επειδη "κουνιεται" το ταμπλο της A class οταν ο αλλος το πιανει μανειωδως και το κουναει πανω κατω σαν τρελος ? Δηλαδη πρεπει να ειναι κατασκευαστικο ελλατωμα και οχι πχ να ειναι ετσι φτιαγμενο για να απορροφαει κραδασμους και τριξιματα ?

Για το εσωτερικο ειναι τελειως υποκειμενικο, εγω θεωρω πως το εσωτερικο της A με τα ξαπλωμενα ταμπλετ και τους αεραγωγους ειναι μιλια μπροστα απο το "συντηριτικο" της BMW. 

 

Anyway, δεν ξερω πως φτασαμε να συγκρινουμε A και σειρα 1. Για να μπουμε παλι στο topic, η επιλογη μεταξυ Focus και σειρα 1, πολυ ευκολα θα επελεγα την σειρα 1. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2020 στις 3:35 ΜΜ, hountalas είπε

Στο site τους την έχουν 800 ευρώ. 2300 λογικά έβγαινε επειδή άλλαζε την κλίμακα? Εγώ τα υπολόγισα βάση νέων κλιμακων.

Και εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνουν οπότε λέω να πάω μια βόλτα αύριο να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω τα προβολάκια ομίχλης.

Πάρε ένα τηλέφωνο και εσύ Κατερίνη να μάθεις. Εμένα πάντως 17 Ιουνίου παραγγελία ακόμα δεν έχω πληροφόρηση τι και πως.

Είχαμε κανένα νεότερο;; Γιατί και εγώ ακριβώς στην ίδια μοίρα με εσένα είμαι και ενδιαφέρομαι για όλα αυτά που λες!! Εγώ ήθελα να βάλω Συναγερμός με περιμετρική προστασία, ογκομετρικό ανιχνευτή και υπερκλείδωμα και Ηλιοροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Shyn είπε

Επειδη τα εχω οδηγησει τουλαχιστον 7 φορες (😁) το καθενα θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη. Βεβαια τονιζω οτι ειναι προσωπικη γνωμη και η κριση υποκειμενικη

Συμφωνω οτι η σειρα 1, οδηγικα μου φανηκε και εμενα ελαχιστα πιο 'sharp'. Βεβαια η διαφορα ηταν το μικρη που στο τελος (και η A ηταν με ημιακαμπτο) μου φαινοταν placebo effect.

Engine to buy για μισθους και τιμη βενζινης εξωτερικου. Για Ελλαδα ομως? Καταναλωση? Service της BMW? Αξιοπιστια ? Σε πραγματικες συνθηκες το αυτοκινητο δεν πλησιαζει καθολου τα νουμερα του κατασκευαστη. 

Τωρα για ποιοτητα, οι reviewers μου φαινονται λιγο τραγικοι στο κομματι αυτο. Δηλαδη επειδη "κουνιεται" το ταμπλο της A class οταν ο αλλος το πιανει μανειωδως και το κουναει πανω κατω σαν τρελος ? Δηλαδη πρεπει να ειναι κατασκευαστικο ελλατωμα και οχι πχ να ειναι ετσι φτιαγμενο για να απορροφαει κραδασμους και τριξιματα ?

Για το εσωτερικο ειναι τελειως υποκειμενικο, εγω θεωρω πως το εσωτερικο της A με τα ξαπλωμενα ταμπλετ και τους αεραγωγους ειναι μιλια μπροστα απο το "συντηριτικο" της BMW. 

Anyway, δεν ξερω πως φτασαμε να συγκρινουμε A και σειρα 1. Για να μπουμε παλι στο topic, η επιλογη μεταξυ Focus και σειρα 1, πολυ ευκολα θα επελεγα την σειρα 1. 

😮😮😮 κουνιέται  ολόκληρη  η κεντρικη κονσολα!! Εχει τζογο ολος ο κλιματισμος! Πως απορροφα κραδασμους και τριξιματα??

Επισης engine 2buy επειδη με τα λιγοτερα λεφτα  σε σχεση με τη merc εχεις καλυτερο κινητηρα ! Τωρα αν πας στην A250 με το αντιστοιχο τιμημα, αλλαζει η κουβεντα 

Οσο για τα" ξαπλωτα ταμπλετ" μιλαμε για την βασικη εκδοση, με τα ξαπλωτα bezels?! 😅

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mp123 είπε

Έχω χάσει πολλά επεισόδια.Σήμερα το πρωί κατά τις πέντε που γύρναγα από αεροδρόμιο είδα παραλιακή κατά της 5 το πρωί άσπρο λεον με μαύρη ηλιοροφή και μαύρες ζαντες και τζάμια. Δεν πιστευω να εισουν εσυ με το καινούριο.

Ώπα αυτά είναι σίγουρα ήταν το καινούριο?

Εγώ δεν ήμουν θα το ξέρατε 😎

 Ωραίο ήταν?

Θα αρχίσουν να σκάνε αμάξια , δεν μου είχαν αναφέρει για άσπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, xgol είπε

😮😮😮 κουνιέται  ολόκληρη  η κεντρικη κονσολα!! Εχει τζογο ολος ο κλιματισμος! Πως απορροφα κραδασμους και τριξιματα??

Επισης engine 2buy επειδη με τα λιγοτερα λεφτα  σε σχεση με τη merc εχεις καλυτερο κινητηρα ! Τωρα αν πας στην A250 με το αντιστοιχο τιμημα, αλλαζει η κουβεντα 

Οσο για τα" ξαπλωτα ταμπλετ" μιλαμε για την βασικη εκδοση, με τα ξαπλωτα bezels?! 😅

 

Δεν το εχω παρατηρησει αυτο. Θα ξαναπαω να δω την Α του συγγενη, να δω εαν κουνιεται κατι. Εχει τις μεγαλες οθονες. 😁

 

Μια χαρα vfm μου φαινεται ο κινητηρας της Α200 (Νομιζω η α200 ειναι το αντιστοιχο της 118ι ??). Πιο γρηγορος και πιο οικονομικος και paddle shift στο αυτοματο! Και προσωπικα προτιμω τετρακυλινδρο. 😮

Οσο αφορα τα χρηματα ναι η Mercedes ειναι πιο ακριβη σαν συνολο, αλλα με περισσοτερα πακετα μου βγαινει φθηνοτερη η A class λογω εκπτωσεων. 

 

image.png.c350f361b4944463f33bbe4ab689d870.png

 

 

 

Τελικα τι εγινε με τις αλλαγες στα τελη? Απορροφη θηκεη διαφορα απο τις εταιρειες ? Εαν εγινε κατι τετοιο, τραγικοι τουλαχιστον..

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Shyn είπε

Δεν το εχω παρατηρησει αυτο. Θα ξαναπαω να δω την Α του συγγενη, να δω εαν κουνιεται κατι. Εχει τις μεγαλες οθονες. 😁

Μια χαρα vfm μου φαινεται ο κινητηρας της Α200 (Νομιζω η α200 ειναι το αντιστοιχο της 118ι ??). Πιο γρηγορος και πιο οικονομικος και paddle shift στο αυτοματο! Και προσωπικα προτιμω τετρακυλινδρο. 😮

Οσο αφορα τα χρηματα ναι η Mercedes ειναι πιο ακριβη σαν συνολο, αλλα με περισσοτερα πακετα μου βγαινει φθηνοτερη η A class λογω εκπτωσεων. 

image.png.c350f361b4944463f33bbe4ab689d870.png

Τελικα τι εγινε με τις αλλαγες στα τελη? Απορροφη θηκεη διαφορα απο τις εταιρειες ? Εαν εγινε κατι τετοιο, τραγικοι τουλαχιστον..

Ααα εβαλες και το πακετο amg?!! Μιλαμε για κανα 40αρι χιλιαδες το λιγοτερο δηλαδη?!

Εδω ειναι τελειως διαφορετικη  η τιμολογηση των μοντελων. Η bmw εχει μια αξιοπρεπεστατη εκδοση στα 28k που η αντιστοιχη merc ειναι 5-6 χιλιαρικα ακριβότερη. 

Υπεθεσα πως συγκριναμε  εκδοσεις με παραπλησιες τιμες.

Υ.Γ. Δε θες ναδεις Α class χωρις πακετο amg ή εστω progressive. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KoreanW είπε

Να πεις ότι δεν είχα προβλέψει εδώ μέσα ότι αυτό ακριβώς θα γίνει...

Όπως με το ΦΠΑ στην εστίαση - είχα πει - έτσι και με την όποια μείωση των τελών ταξινόμησης.
«Για να κινητροδοτηθεί η αγορά» (λέγε με πλάτες στην εμπορία αυτοκινήτων)
μια που μειώθηκε το κρατικό έσοδο και μια δεύτερη που μπαίνουν αντικίνητρα στην κατοχή παλαιών οχημάτων 
αλλά οι τιμές ίδιες,

Τη διαφορά καρπώθηκαν επιτήδειοι επιχειρηματίες
που θα κερδίσουν μία από την αύξηση του κέρδους
και ακόμα μία από την αυξημένη προσέλευση των προβάτων που θα τρέξουν «επειδή έπεσαν οι τιμές» και επειδή το κράτος εκβιάζει την απόσυρση των παλιών οχημάτων.

Αυτή είναι όλη η εικόνα.

Ελλαδομπαγλαμαδιστάν ωέο...
οι "κινητροδοτήσεις" απορροφούνται από τις φαρδιές τσέπες των μπαγλαμάδων με τα λευκά κολάρα
  😷

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rock3ros είπε

Ελλαδομπαγλαμαδιστάν ωέο...
οι "κινητροδοτήσεις" απορροφούνται από τις φαρδιές τσέπες των μπαγλαμάδων με τα λευκά κολάρα
  😷

Αγαπητοι μου δυστυχως ήταν δεδομένο ότι θα συμβεί αυτό... Όταν έψαχνα και εγω αμαξι μου ελεγαν συγγενεις κ φιλοι (ισως αναφερθηκε κ εδώ) να κανω λιγο υπομονη με κάποιο δανεικο ή νοικιαρικο αμαξι και να παρω αυτο που θελω απο το Σεπτεμβριο που θα πεσουν τα τέλη ταξινόμησης και γελουσα...

Ε, φαινεται οτι δικαιωνομαι και ότι καλύτερα που εκανα την αγορά όταν ήταν οι αντιπροσωπείες πνιγμένες μεχρι το λαιμό λόγω του Lock-down και εριξαν τιμές σε ότι στοκ υπηρχε, καθως δεν υπαρχει περιπτωση να το επαιρνα φθηνότερα ουτε με τα νεα δεδομένα (οκ ισως εβγαινε φθηνότερα αν το επαιρνα ξερω γω απο 600 χλμ μακρυα π.χ. σερρες βασικη εκδοση και εβαζαν τα εξτρα στην ελλαδα - πραγμα που γενικα δε μου αρεσει ιδιαίτερα σαν ιδέα σε καινουργιο αμαξι)...

Ασχημη φάρα οσοι εμπλεκονται στο χωρο των οχημάτων, το βλέπω χρονια τώρα (και προ-"κρισης")...

3 ώρες πριν, GoMaR είπε

Μονόλογος....:

Απορώ πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι να έρθει το αμάξι... 😛

εγω να δεις πως δυσανασχετουσα που ήμουν χωρις καθόλου αμαξι και περπατουσα για καποιες ημερες 7+7 χλμ για τη δουλεια (και αντε το πρωι οκ, το μεσημερι με τη ζεστη δε παλευοταν)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ώπα αυτά είναι σίγουρα ήταν το καινούριο?

Εγώ δεν ήμουν θα το ξέρατε 😎

 Ωραίο ήταν?

Θα αρχίσουν να σκάνε αμάξια , δεν μου είχαν αναφέρει για άσπρο

Δεν νομίζω. Μάλλον ήταν το προηγούμενο. Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα δει και έλεγα μλκιες. Αν στο άφηναν 19700 με οροφή  οπως το είδα ας ήταν το προηγούμενο κομμάτι παρτο χθες.

μουν@ρα  ήταν. Άσπρο μαύρη οροφή μαύρα φιμέ μαύρες ζαντες μάλλον 18. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέος τιμοκατάλογος Mazda με το νέο ETT. Το Mazda3 Skyactiv X Plus 600 ευρώ κάτω. Οι ΛΤΠΦ όπως παρατηρώ στα Mazda2 και Mazda3 παραμένουν ίδιες, σε αντίθεση με τα VW, SEAT και KIA που απορρόφησαν ήδη τις μειώσεις. 

Επεξ/σία από giorgos_di
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Δεν νομίζω. Μάλλον ήταν το προηγούμενο. Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα δει και έλεγα μλκιες. Αν στο άφηναν 19700 με οροφή  οπως το είδα ας ήταν το προηγούμενο κομμάτι παρτο χθες.

μουν@ρα  ήταν. Άσπρο μαύρη οροφή μαύρα φιμέ μαύρες ζαντες μάλλον 18. 

Το υπέθεσα από την περιγραφή ότι ήταν το προηγούμενο , έτσι ήταν και το δικό μου με εξαίρεση τις ζάντες

https://photos.app.goo.gl/SkZV85GC6KJpfiwi8

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_di είπε

Νέος τιμοκατάλογος Mazda με το νέο ETT. Το Mazda3 Skyactiv X Plus 600 ευρώ κάτω. Οι ΛΤΠΦ όπως παρατηρώ στα Mazda2 και Mazda3 παραμένουν ίδιες, σε αντίθεση με τα VW, SEAT και KIA που απορρόφησαν ήδη τις μειώσεις. 

O configurator του VW Golf πάντως που κοιτάω αυτή τη στιγμή έχει μειωμένες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...