Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, έχει ανανεωθεί ο configurator της Ford σε ότι αφορά τους νέους mHEV κινητήρες τους εξοπλισμούς και τις τιμές με το νέο ΕΤΤ. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Για τις μεμβράνες που λέτε πάντως, εγώ έχω άσπρο αμάξι με πιο σκούρα τα πίσω τζάμια και δε νομίζω ότι είναι άσχημο. 

Έτσι ήταν από τη μάνα του δηλαδή.

Ακριβώς τον ίδιο συνδυασμό έχω αν και το άσπρο  δεν είναι ακριβώς άσπρο, σπάει λίγο και είναι μεταλλικό αλλά τα πίσω τζάμια και το πίσω παρμπριζ είναι πιο σκούρο χωρίς να χτυπάει άσχημα στο μάτι.

Εξαρτάται βέβαια από το συνολικό κόψιμο και χρώμα του αυτοκινήτου γιατί έχω δει αποτελέσματα που μοιάζουν με καγκουρογαλότσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, έχει ανανεωθεί ο configurator της Ford σε ότι αφορά τους νέους mHEV κινητήρες τους εξοπλισμούς και τις τιμές με το νέο ΕΤΤ. 

Κάτι δεν μου πάει καλά με το configurator. Για το St-lineX έχω προσφορά στα χέρια μου για ΛΤΠΦ 19119 και τελική 24877 (με χρώμα magnetic και αναγκαστικά προβολείς LED). Διαλέγοντας στο configurator χρώμα και επιλέγοντας προβολείς LED μου βγάζει 24077 !!!!! Κάτι τους έχει ξεφύγει.....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Ακριβώς τον ίδιο συνδυασμό έχω αν και το άσπρο  δεν είναι ακριβώς άσπρο, σπάει λίγο και είναι μεταλλικό αλλά τα πίσω τζάμια και το πίσω παρμπριζ είναι πιο σκούρο χωρίς να χτυπάει άσχημα στο μάτι.

Εξαρτάται βέβαια από το συνολικό κόψιμο και χρώμα του αυτοκινήτου γιατί έχω δει αποτελέσματα που μοιάζουν με καγκουρογαλότσα.

Εμένα είναι το απλό λευκό αλλά δε με ενοχλεί η αντίθεση. Κάποια στιγμή σκεφτόμουν να το κάνω αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος.1243940748_2019-05-0423_16_12.jpg.86e06351f6c3a62707c4cbfa52b74599.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Το απερχόμενο Seat leon 1.5lt 130ps με κάτω από 16k καινούργιο θα το αγοράζατε? 

Δν το ξερω το αυτοκινητο αλλα απο οτι ακουω ειναι μια τιμια επιλογη. Οποτε ναι διοτι πλεον με 16κ αγοραζεις..ενα τιποτα με ροδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ελάττωμα έχει μόνο, ότι αλλάζει το μοντέλο και ότι σχεδιαστικά, ειδικά μέσα δείχνει τα χρόνια του. Σε αυτά τα λεφτά σε c segment μόνο κάτι κορεάτικα άδεια από εξοπλισμό με ατμοσφαιρικά μοτερ παίζουν και το Astra με τον 1.2 110ps με παραπλήσιο εξοπλισμό. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Το απερχόμενο Seat leon 1.5lt 130ps με κάτω από 16k καινούργιο θα το αγοράζατε? 

Ναι σε αυτά τα λεφτά και ειδικά στην κατηγορία δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα αντίστοιχο

18 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα ελάττωμα έχει μόνο, ότι αλλάζει το μοντέλο και ότι σχεδιαστικά, ειδικά μέσα δείχνει τα χρόνια του. Σε αυτά τα λεφτά σε c segment μόνο κάτι κορεάτικα άδεια από εξοπλισμό με ατμοσφαιρικά μοτερ παίζουν και το Astra με τον 1.2 110ps με παραπλήσιο εξοπλισμό. 

Αν εξαιρέσεις τα συστήματα ασφαλείας που του λείπουν , άλλο αμάξι τετρακύλινδρο με 130 άλογα και την ποιότητα που έχει ( δεν λέω ότι είναι BMW αλλά είναι πολύ ανώτερο από kia, Hyundai που θέλεις τουλάχιστον 2000€ επάνω για χειρότερους κινητήρες) δεν πρόκειται να βρεις.

Και δεν μιλάμε για κατηγορία μικρού που το νέο corsa ας πούμε με τον απλό χιλιαρη με τα 100 άλογα και καμία σχέση σε χώρους σε έκδοση της προκοπής αγγίζει τα 15000€

Αν δεν σε απασχολεί η μεταπώληση επειδή άλλαξε μοντέλο εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις

Ρίχνεις και άλλα 2k όταν το βαρεθεις και το κάνεις look FR , cupra ότι γουστάρεις

Και πάλι με 18κ δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο σαν σύνολο στην αγορά

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 10:21 ΜΜ, tsofras είπε

Ευχαριστώ και πάλι συμφωνώ με τα περισσότερα αλλά

Αστείο θεωρωυ εγώ να βάζουν 1000ρηδες κινητήρες με 120 άλογα και 18-20 κιλά ροπής σε αυτοκίνητα που ζυγίζουν 1300-1400 κιλά.

Έχει πάρε το Κονα ο αδερφός της γυναίκας μου , δεν τρέχει δεν είναι γκαζιαρης και μου λέει ότι το αμάξι κρεμάει σε μία προσπέραση

Δεν μίλησα για κάμερα , led , ηλιοροφή , δέρματα

Ένα αμάξι που να είναι όμορφο με κάποιους χώρους κάτω από 22000€ με κινητήρα τουλάχιστον 1.4 140 άλογα χωρίς να είναι σπαρτιάτικο μέντα πλαστικά ζητάω

Ναι το Kia Ceed έχει τα παραπάνω αλλά κάνει 22.000€ , ότι και να πείτε Κια είναι

Είμαι από κινητό μπαίνω στο pc να συνεχίσω

Πες του όταν κάνει προσπερασεις να κλείνει το air condition...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Πες του όταν κάνει προσπερασεις να κλείνει το air condition...

Το έκανα στο Opel Corsa 1.4 ατμόσφαιρα όταν το είχα μεγάλη διαφορά όντως

Πάντως τελειώνω τις διακοπές μου σήμερα και έχω να πω ότι το τίμιο c3 με τα 82 αλογάκια και τα 300 λίτρα Πορτ μπαγκαζ μας έβγαλε ασπροπροσωπους

Κουβαλήσαμε ότι θέλαμε πήγαμε εκδρομές, το βάλαμε στα χώματα και τις πέτρες , το γεμίσαμε αλατια και άμμο χωρίς να σκέφτεσαι ότι έχεις δώσει 25κ + σε λεφτά

Επειδή δεν κάνω μεγάλα ταξίδια το θεωρώ ιδανικό αμάξι για αυτά που προσφέρει, αν είχε και τον κινητήρα με τα 110 άλογα τούρμπο του πετάς και μία μπαγκαζιερα τον χρόνο και είσαι μπόμπα με περίπου 15000€

Περιμένω να δω τι θα γίνει με ενδεχόμενες καραντινες κτλ και θα το σκεφτώ σοβαρά μήπως βολευτω με κάτι μικρότερο γιατί το προσεχές μέλλον είναι κάπως αβέβαιο για ανοίγματα.

Να προσθέσω ότι ο κλιματισμός στην οθόνη σπάει μπάλες, ειδικά όταν θες μετά την θάλασσα να το ανοίξεις λίγο να δροσίσει το αμάξι και περιμένεις μες στον ήλιο να μπουταρει για να βάλεις τον κλιματισμό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα λέγατε για το νέο fiesta Active X υμιυβριδικο με τα 155 άλογα?

Μικρό με 300 λίτρα πορτ μπαγκαζ, έχει ράγες για μπαγκαζιερα, παραπάνω απόσταση από το έδαφος για κανά χωματακι, καλό εξοπλισμό και 0 επιτόκιο σε χρηματοδοτικό.

Έχει διαφορά περίπου 5000€ σαν τελική τιμή από το Leon και 8 χρόνια εγγύηση και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι

Γιατί όπως έχω ξαναπεί καλό το γούστο αλλά όταν βλέπω ότι βολευομαι με το c3 και απλά θέλω λίγο περισσότερους χώρους και γκαζακι τα 5κ διαφορά και η εγγύηση της ford με βάζει σε σκέψεις πάλι

Πήρα τώρα ένα τηλέφωνο , active x μόνο σε παραγγελία σε 3 μήνες , το 0 επιτόκιο μόνο σε συγκεκριμένα αμάξια δεν ρώτησα ποια

Το νέο fiesta st line 155 mHev με μεταλλικό τελική τιμή 19553 τέστ ντραιβ από Σεπτέμβρη

Με 10000€ προκαταβολή για 48 μήνες και 3.9 επιτόκιο βγαίνει 218 η δόση για 4 χρόνια.

Το Leon με ίδια προκαταβολή πάει στα 280€ για 5 χρόνια όμως

Οπότε είναι 5500€ διαφορά

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι θα λέγατε για το νέο fiesta Active X υμιυβριδικο με τα 155 άλογα?

Μικρό με 300 λίτρα πορτ μπαγκαζ, έχει ράγες για μπαγκαζιερα, παραπάνω απόσταση από το έδαφος για κανά χωματακι, καλό εξοπλισμό και 0 επιτόκιο σε χρηματοδοτικό.

Έχει διαφορά περίπου 5000€ σαν τελική τιμή από το Leon και 8 χρόνια εγγύηση και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι

Γιατί όπως έχω ξαναπεί καλό το γούστο αλλά όταν βλέπω ότι βολευομαι με το c3 και απλά θέλω λίγο περισσότερους χώρους και γκαζακι τα 5κ διαφορά και η εγγύηση της ford με βάζει σε σκέψεις πάλι

Πήρα τώρα ένα τηλέφωνο , active x μόνο σε παραγγελία σε 3 μήνες , το 0 επιτόκιο μόνο σε συγκεκριμένα αμάξια δεν ρώτησα ποια

Το νέο fiesta st line 155 mHev με μεταλλικό τελική τιμή 19553 τέστ ντραιβ από Σεπτέμβρη

Με 10000€ προκαταβολή για 48 μήνες και 3.9 επιτόκιο βγαίνει 218 η δόση για 4 χρόνια.

Το Leon με ίδια προκαταβολή πάει στα 280€ για 5 χρόνια όμως

Οπότε είναι 5500€ διαφορά

Εγώ λέω ναι. Αφού θέλει και 3 μήνες να έρθει, θα έχει πολύ ψωμί ακόμα το τοπικ. Άσε που στο ενδιάμεσο θα βγούνε και νέα μοντέλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...