Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Opel astra για εμένα αφού βολεύεσαι με μπαγκαζιερα. 

Μπορεί να μην έχει μεγάλο χώρο αποσκευών, αλλά έχει σαφώς ανώτερους χώρους μέσα σε σχέση με το φιέστα. 

Το 145αρι πρέπει να βγαίνει κάτω από 18.

Εγώ με ύψος 1.77 και με το κάθισμα του οδηγού ρυθμισμένο για εμένα, έβρισκαν τα πόδια μου στις πίσω θέσεις του φιέστα. 

17500 με το κλειδί στο χέρι.

@tsofras

<troll mode> Το προηγούμενο leon το έχεις δει; Το έχουν σε καλή τιμή γιατί βγήκε το καινούργιο πρόσφατα. </troll mode>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε @tsofras πάρε το c3 AC να βρεις την υγεία σου. Το έχω 2 εβδομάδες το φόρτωσα με όλα τα πράγματα της μπεμπας, η μαμά 178cm καθησε άνετα πίσω απο εμένα 193cm. Γνώριμο για εσένα λόγω του c3 της γυναίκας σου. Ράγες έχει αν θες και μπαγαζιερα ο κινητήρας με τα 110hp είναι σπιρτοζος και το φουλ βγαίνει στα 19. Τι άλλο θες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, li@m είπε

Ρε @tsofras πάρε το c3 AC να βρεις την υγεία σου. Το έχω 2 εβδομάδες το φόρτωσα με όλα τα πράγματα της μπεμπας, η μαμά 178cm καθησε άνετα πίσω απο εμένα 193cm. Γνώριμο για εσένα λόγω του c3 της γυναίκας σου. Ράγες έχει αν θες και μπαγαζιερα ο κινητήρας με τα 110hp είναι σπιρτοζος και το φουλ βγαίνει στα 19. Τι άλλο θες; 

Θέση οδήγησης θέλω γιατί με κουράζει η θέση στα SUV , δεν μου κάνει η καθιστή θέση λες και είμαι σε καρέκλα για αυτό και ακύρωσα την συγκεκριμένη κατηγορία.

Στα μονα που μπήκα και μου έκανε η θέση οδήγησης είναι το νέο Leon και το Skoda Scala

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θέση οδήγησης θέλω γιατί με κουράζει η θέση στα SUV , δεν μου κάνει η καθιστή θέση λες και είμαι σε καρέκλα για αυτό και ακύρωσα την συγκεκριμένη κατηγορία.

Στα μονα που μπήκα και μου έκανε η θέση οδήγησης είναι το νέο Leon και το Skoda Scala

Πάντως απο τα αυτοκίνητα που είδα και επειδή για bsuv κοιταω μπορώ να πω ότι στο puma κάθεσαι σαν hatchback. Οι διαφορές με το  foucs του πατέρα μου που είναι του 2017 δεν είναι τεράστιες. Γενικά μου φάνηκε πιο καλή η θέση σε σχέση με τα άλλα suv της κατηγορίας αν ψάχνεις κατι τετοιο.

Δεν χάνεις κάτι να του ρίξεις μια ματιά. Εκτός φυσικά αν θες καθαρό hatchback όπου το astra που λένε τα παιδιά πιο πάνω είναι value for money.

Επεξ/σία από Masma
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras

δες ποιά είναι τα δεδομένα σου:
ζητάς στο B-segment αυτοκίνητο ποιοτικό, ευρύχωρο, οδηγικά ικανό που θα το αγοράσεις σε μια οικονομική αγορά που θα κάνεις των μερικών δεκάδων χιλιάρικων
και είχες αυτοκίνητο C-segment ποιοτικό, ευρύχωρο, οδηγικά ικανό , και σου κόστιζε άντε  τα 2 χιλιάρικα του dsg και κάποια ψιλά ακόμη

το πούλησες αυτό που σου κάλυπτε τις ανάγκες σου περισσότερο για να το αλλάξεις με αυτοκίνητο B-segment (όπου B-segment σημαίνει κατασκευαστικά, εξοπλιστικά  και ποοτικά υποδεέστερο) σύγχρονο, λιγότερο ευρύχωρο, λιγότερο ικανό οδηγικά, και το οποίο θα σου κοστίσει πολλαπλάσια

προσωπικά δεν έχω κάτι εναντίον του B-segment, ίσα ίσα, έχουν τη θέση τους για πολύ συγκεκριμένες ανάγκες
παραμένουν ωστόσο λύσεις άλλης στάθμης και απαιτήσεων σε σχέση με το c-segment

στα θετικά των σούπερμίνι είναι ότι στην πόλη είναι πιο εύκολα, στην ίδια υπποδύναμη έχουν λιγότερο βάρος να κινήσουν, εκτός πόλης μπορείς να κάνεις και ταξίδι (με παραχωρήσεις χωροταξίας και όχι μονο)
αλλά εσύ προερχόσουν από υπεράφθονη ιπποδύναμη, μεγαλύτερους χώρους, κάποια ποιότητα μετακίνησης
και αν πούλησες το πακέτο που είχες και πας τώρα σε κάτι άλλο είναι γιατί ζητάς λες κάτι μελλοντικά safe για τις ανάγκες μιας οικογένειας

έχεις χάσει μέχρι στιγμής
1. σε ανάγκες, λόγω του ότι πούλησες ανώτερο αυτοκίνητο το Λεόν που είχες, για να καταλήξεις σε υποδεέστερο
2. σε λεφτά, λόγω της άσκοπης αγοραπωλησίας του Πεζώ

φοβάμαι ότι σε κάθε περίπτωση θα βγεις χαμένος γιατί σύντομα θα συνειδητοποιήσεις ότι εκτός από το C-segment έχει ακριβήνει και το B-segment, απέχοντας ελάχιστα χιλιάρικα από το πρώτο σε τιμή αγοράς

ευτυχώς δηλαδή που δε ψάχνω αμάξι αυτό τον καιρό και δεν έχω τέτοια διλήμματα... 😶

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, KoreanW είπε

@tsofras

δες ποιά είναι τα δεδομένα σου:
ζητάς στο B-segment αυτοκίνητο ποιοτικό, ευρύχωρο, οδηγικά ικανό που θα το αγοράσεις σε μια οικονομική αγορά που θα κάνεις των μερικών δεκάδων χιλιάρικων
και είχες αυτοκίνητο C-segment ποιοτικό, ευρύχωρο, οδηγικά ικανό , και σου κόστιζε άντε  τα 2 χιλιάρικα του dsg και κάποια ψιλά ακόμη

το πούλησες αυτό που σου κάλυπτε τις ανάγκες σου περισσότερο για να το αλλάξεις με αυτοκίνητο B-segment (όπου B-segment σημαίνει κατασκευαστικά, εξοπλιστικά  και ποοτικά υποδεέστερο) σύγχρονο, λιγότερο ευρύχωρο, λιγότερο ικανό οδηγικά, και το οποίο θα σου κοστίσει πολλαπλάσια

προσωπικά δεν έχω κάτι εναντίον του B-segment, ίσα ίσα, έχουν τη θέση τους για πολύ συγκεκριμένες ανάγκες
παραμένουν ωστόσο λύσεις άλλης στάθμης και απαιτήσεων σε σχέση με το c-segment

στα θετικά των σούπερμίνι είναι ότι στην πόλη είναι πιο εύκολα, στην ίδια υπποδύναμη έχουν λιγότερο βάρος να κινήσουν, εκτός πόλης μπορείς να κάνεις και ταξίδι (με παραχωρήσεις χωροταξίας και όχι μονο)
αλλά εσύ προερχόσουν από υπεράφθονη ιπποδύναμη, μεγαλύτερους χώρους, κάποια ποιότητα μετακίνησης
και αν πούλησες το πακέτο που είχες και πας τώρα σε κάτι άλλο είναι γιατί ζητάς λες κάτι μελλοντικά safe για τις ανάγκες μιας οικογένειας

έχεις χάσει μέχρι στιγμής
1. σε ανάγκες, λόγω του ότι πούλησες ανώτερο αυτοκίνητο το Λεόν που είχες, για να καταλήξεις σε υποδεέστερο
2. σε λεφτά, λόγω της άσκοπης αγοραπωλησίας του Πεζώ

φοβάμαι ότι σε κάθε περίπτωση θα βγεις χαμένος γιατί σύντομα θα συνειδητοποιήσεις ότι εκτός από το C-segment έχει ακριβήνει και το B-segment, απέχοντας ελάχιστα χιλιάρικα από το πρώτο σε τιμή αγοράς

ευτυχώς δηλαδή που δε ψάχνω αμάξι αυτό τον καιρό και δεν έχω τέτοια διλήμματα... 😶

Το ότι ήταν λάθος που πούλησα το Leon το έχω πει και εγώ δυστυχώς όμως δεν αλλάζει κάτι τώρα. Αν και με είχε πιάσει φοβία μην σπάσει σε κανά κατσαβραχο το DSG και μείνω οπότε περισσότερο για αυτό το έδωσα όχι για το κόστος επισκευής

Στο διά ταύτα το κεφάλι μου έχει γίνει πουρές εδώ και τόσο καιρό γιατί ψάχνω αμάξι που να καλύπτει τα πάντα, να είναι σπορ και να μου αρέσει.

Το βρήκα και είναι το νέο Leon.

Πρίν αλλάξουν οι καταστάσεις έκανα 5000χλμ τον χρόνο μετά βίας.

Τώρα έχω κλείσει 5 μήνες δουλειάς από το σπίτι και είναι αρκετά πιθανό να καθιερωθεί.

Οπότε αυτές οι 5 χιλιάδες μπορεί να γίνουν το πολύ 3000χλμ τον χρόνο.

Οπότε μιλάμε για 25000€ αυτοκίνητο που θα κάθεται στο πάρκιγκ εκτός από 2 ταξίδια τον χρόνο και τις καθημερινές μετακινήσεις για ψώνια και με τα παιδιά.

Ε σίγουρα δεν αξίζουν τόσα λεφτά , αλλά για να πέσω στα χρήματα πρέπει να πέσω κατηγορία που εκεί εκτός από χώρο αποσκευών που το λύνεις με μία μπαγκαζιερα έχεις μειωμένο χώρο στους επιβάτες αλλά και ως οδηγός δεν είσαι το ίδιο άνετος

Κανονικά για την χρήση που κάνω δεν θα έπρεπε να δώσω καν πάνω από 15000€

Αλλά όπως είπες συγκρίνω με το προηγούμενο και κοιτάω εξοπλισμούς και κινητήρες και χάνω την μπάλα

1 ώρα πριν, Masma είπε

Πάντως απο τα αυτοκίνητα που είδα και επειδή για bsuv κοιταω μπορώ να πω ότι στο puma κάθεσαι σαν hatchback. Οι διαφορές με το  foucs του πατέρα μου που είναι του 2017 δεν είναι τεράστιες. Γενικά μου φάνηκε πιο καλή η θέση σε σχέση με τα άλλα suv της κατηγορίας αν ψάχνεις κατι τετοιο.

Δεν χάνεις κάτι να του ρίξεις μια ματιά. Εκτός φυσικά αν θες καθαρό hatchback όπου το astra που λένε τα παιδιά πιο πάνω είναι value for money.

Το πρώτο αμάξι που είχα δει ήταν το πούμα, για 22.000€ απογοητεύτηκα από τους χώρους του

1 ώρα πριν, aposporis είπε

17500 με το κλειδί στο χέρι.

@tsofras

<troll mode> Το προηγούμενο leon το έχεις δει; Το έχουν σε καλή τιμή γιατί βγήκε το καινούργιο πρόσφατα. </troll mode>

Έκδοση του άστρα σε αυτά τα λεφτά?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tsofras said:

Το ότι ήταν λάθος που πούλησα το Leon το έχω πει και εγώ δυστυχώς όμως δεν αλλάζει κάτι τώρα.

Στο διά ταύτα το κεφάλι μου έχει γίνει πουρές εδώ και τόσο καιρό γιατί ψάχνω αμάξι που να καλύπτει τα πάντα, να είναι σπορ και να μου αρέσει.

Το βρήκα και είναι το νέο Leon.

Πρίν αλλάξουν οι καταστάσεις έκανα 5000χλμ τον χρόνο μετά βίας.

Τώρα έχω κλείσει 5 μήνες δουλειάς από το σπίτι και είναι αρκετά πιθανό να καθιερωθεί.

Οπότε αυτές οι 5 χιλιάδες μπορεί να γίνουν το πολύ 3000χλμ τον χρόνο.

Οπότε μιλάμε για 25000€ αυτοκίνητο που θα κάθεται στο πάρκιγκ εκτός από 2 ταξίδια τον χρόνο και τις καθημερινές μετακινήσεις για ψώνια και με τα παιδιά.

Ε σίγουρα δεν αξίζουν τόσα λεφτά , αλλά για να πέσω στα χρήματα πρέπει να πέσω κατηγορία που εκεί εκτός από χώρο αποσκευών που το λύνεις με μία μπαγκαζιερα έχεις μειωμένο χώρο στους επιβάτες αλλά και ως οδηγός δεν είσαι το ίδιο άνετος

Κανονικά για την χρήση που κάνω δεν θα έπρεπε να δώσω καν πάνω από 15000€

Αλλά όπως είπες συγκρίνω με το προηγούμενο και κοιτάω εξοπλισμούς και κινητήρες και χάνω την μπάλα

σε κάθε περίπτωση πρέπει να συγκρίνεις τί παίρνεις με τα λεφτά σου

πχ ο ίδιος κινητήρας σε ένα ελαφρύτερο αμάξωμα με καλύτερη αεροδυναμική και ένα 6τάχυτο κιβώτιο θα το κινεί γρηγορότερα και πιο οικονομικά
από την άλλη δεν είναι σωστό να συγκρίνεις ανόμοια εξοπλιστικά επίπεδα, ανέσεις, παθητική ασφάλεια, ποιότητα μετακίνησης, χώρους κλπ

στο ξαναλέω, δυστυχώς έχει πέσει ακρίβεια σε όλα τα segment 
και αν θες να κινηθείς οικονομικά μάλλον πρέπει να κυνηγήσεις ευκαιρίες, να σκεφτείς λιγότερο mainstream, να κάνεις παραχωρήσεις
και πάλι δε θα είσαι σίγουρος ποιά είναι η καλύτερη αγορά που μπορούσες να είχες κάνει
αφού πλέον και τα σούπερμίνι έχουν φτάσει να κοστζουν πανάκριβα αν θες κινητήρα και εξοπλισμό

άνοιξε τον καταλογο με όλες τια μάρκες και τα μοντέλα και ξεκίνα να ψάχνεις ευκαιρίες
τουλάχιστον μην καταλήξεις να αγοράσεις σούπερμίνι πανάκριβο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο την Opel η προσφορά χωρίς το ΦΠΑ είναι μόνο για το 1.2 110 άλογα

Για το 1.2 145 Gs line πάει στα 19200 και έχει μόνο άσπρο, μαύρο, κόκκινο 3 αυτοκίνητα

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Για μένα το scala δες πάλι. Μια χαρά είναι το fiesta αλλά θα έλεγα όχι σε δύο μικρά αυτοκίνητα για 4μελη οικογένεια.

Το Scala για να έχει νόημα η επιλογή του σε τελική τιμή λόγω επιτοκίου έχει μόνο νόημα το μηχανικό με τα 116 άλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _BASSstarlet_ είπε

Τι θα πει «προσφορά χωρίς το ΦΠΑ»;
 

Τρέχει μια προσφορά στην Όπελ που χαρίζει το ΦΠΑ αλλά μόνο σε συγκεκριμένη έκδοση του Astra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυνατόν να αγοράσεις κάτι, οτιδήποτε, και να μην πληρώσεις ΦΠΑ;

Δηλαδή η απόδειξη/τιμολόγιο θα γράφει «ΦΠΑ 0.00 %»;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Μπα τρίτο παιδί μόνο από λάθος 🤣

Λοιπόν παίδες με βλέπω να το ακυρώνω το Leon

Θα κάτσω να δω τις επιλογές μου ανάμεσα στα 15.000€ - 18.000€

Το έχω ξαναπεί και όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για να το έχω στο πάρκιγκ

Θα δω τις επιλογές μου σε μικρά τουρμπακια με κάποιους χώρους στη καμπίνα για να χωράνε και τα παιδιά όταν μεγαλώσουν

Θα κοιτάξω λίγο καλύτερα εξοπλισμούς και τελικές τιμές σε fiesta, Polo , Ibiza

Το Corsa είναι μικρό δεν το βάζω στη λίστα

Θα δω τι άλλο παίζει

Ναι εννοείται , συνήθως βάζω ομπρέλα , καρεκλακια και γενικά ελαφριά πράγματα με όγκο για να μην γεμίζει το Πορτ μπαγκαζ.

Στο Leon ήταν 100 κιλά αν θυμάμαι καλά , αλλά όντως το κοιτάω

Σωστή παρατήρηση

Ρίξε αν θες μια ματιά και στο καινούργιο i20, υποτίθεται ότι το μεγάλωσαν σε χώρους, το πορτμπαγκάζ του το έφτασαν λέει στα 350 λίτρα, αλλά δεν ξέρω αν παίζει μπαγκαζιερα... Από εξοπλισμούς τίμιο φαίνεται. Σε κάνα μήνα περίπου θα είναι στις εκθέσεις... 

Επίσης νμζ έχει βγει και face-lift στο kia Rio... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τρέχει μια προσφορά στην Όπελ που χαρίζει το ΦΠΑ αλλά μόνο σε συγκεκριμένη έκδοση του Astra

Για το skoda kamiq έχεις πάρει προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...