Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

~140 κιλα διαφορά έχουν και παρόμοια ροπή. Τα 145 άλογα προσωπικά δεν τα έχω χρειαστεί. Το περισσότερο παιχνίδι γίνεται στις 2-3,5 χιλιάδες στροφές που είναι η ροπή. Σπάνια το φτάνω στις 4-5000. Με έκτη στα 130 είμαι περίπου στις 2500. Και εξαρτάται τι εννοούμε γρήγορο. Προσωπικά σε "κλειστά" κομμάτια όλοι με περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Το γρήγορο φεύγει πλέον από το τραπέζι απλά ένα τουρμπακι αλλά άλλο 115 άλογα στο Ibiza και άλλο 110 στο άστρα λόγω βάρους

Σκεψου τα λεφτα που θα γλυτωσεις.

Ti τελικη σου βγαινει το ibiza? Θα του βαλεις και ενα προγραμμα και θα εισαι μια χαρα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, imr είπε

Σκεψου τα λεφτα που θα γλυτωσεις.

Ti τελικη σου βγαινει το ibiza? Θα του βαλεις και ενα προγραμμα και θα εισαι μια χαρα

Δεν ξέρω θα πάω αύριο από seat να το δω πάλι και θα σας πω λεπτομέρειες , απλά μου είπαν ότι έχει μείνει ένα ασημί από ακύρωση, αν και βλέπω και ένα άσπρο και ένα κόκκινο στο car.gr

Προφανώς και ξεχνάμε LED, ηλιοροφες κτλ μαμά όπως έρχεται για να μείνει χαμηλά η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω θα πάω αύριο από seat να το δω πάλι και θα σας πω λεπτομέρειες , απλά μου είπαν ότι έχει μείνει ένα ασημί από ακύρωση, αν και βλέπω και ένα άσπρο και ένα κόκκινο στο car.gr

Προφανώς και ξεχνάμε LED, ηλιοροφες κτλ μαμά όπως έρχεται για να μείνει χαμηλά η τιμή

Η Seat έχει και χαμηλό επιτόκιο!

Οπότε αν πληρώσεις με δόσεις και όχι μετρητοίς,  γλυτώνεις αρκετά χρήματα σε σχέση με άλλες μάρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aposporis είπε

Έστω 1000 προ ΦΠΑ. Συν 24% = 1240 τελική τιμή. Στα 1240 τα 240 έκπτωση είναι x= (100*240) / 1240 = 19,35%

Άρα το "χαρίζουμε το ΦΠΑ" είναι έκπτωση 19,35% και σε τιμολογούν για y*1.24=1000 τελική τιμή, δλδ y=806,45 προ ΦΠΑ.

Κάπου μπερδευεσε αδερφέ, γιατί όντως σου χαρίζουν το ΦΠΑ ο οποίος είναι το 24%. Δεν σου λένε πουθενά πως θα σου κάνω 24% έκπτωση επί της τελικής τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aposporis είπε

Έστω 1000 προ ΦΠΑ. Συν 24% = 1240 τελική τιμή. Στα 1240 τα 240 έκπτωση είναι x= (100*240) / 1240 = 19,35%

Άρα το "χαρίζουμε το ΦΠΑ" είναι έκπτωση 19,35% και σε τιμολογούν για y*1.24=1000 τελική τιμή, δλδ y=806,45 προ ΦΠΑ.

Δε σου κάνουν έκπτωση 24% στη τελική τιμή αλλά σου κάνουν έκπτωση το ποσό που αντιστοιχεί στο 24% προ ΦΠΑ.

Μαρκετίστικα κόλπα που τα βλέπουμε πυκνά συχνά στις εκπτώσεις.

Πες τα ρε μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι για καλό , αλλά είπα να κάνω μία βόλτα να διαβάσω για θεματακια στο Ibiza και τον κινητήρα και δεν είναι και ευχάριστο να βλέπεις για τριγμούς στο καντράν , απενεργοποίηση των βαλβίδων λόγω ACT , και πρόβλημα σε τουρμπίνα στα 15000 χλμ

Ναι ξέρω σε όλες τις μάρκες μπορεί να έχεις θέματα και αν συνεχίσω να τα ψιριζω στο τέλος δεν θα πάρω τίποτα , αλλά μου έκατσε κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Ε άντε δες άλλη μία και το clio....

Μπα εκεί δεν χωράει να κάτσει κανείς πίσω από εμένα, δυστυχώς δεν έχεις χώρους για τους πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbtm είπε

tsofras παρακολουθώ το νήμα, αλλά δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί το arona. 

Το έχουν προσφορά στα 20000€ περίπου, το 1.5 με 150hp με led+navi.

Έχει ακυρωθεί εδώ και καιρό για άλλους λόγους, πλέον κοιτάω μόνο κατηγορία hatchback

Ευχαριστώ 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω αν είναι για καλό , αλλά είπα να κάνω μία βόλτα να διαβάσω για θεματακια στο Ibiza και τον κινητήρα και δεν είναι και ευχάριστο να βλέπεις για τριγμούς στο καντράν , απενεργοποίηση των βαλβίδων λόγω ACT , και πρόβλημα σε τουρμπίνα στα 15000 χλμ

Ναι ξέρω σε όλες τις μάρκες μπορεί να έχεις θέματα και αν συνεχίσω να τα ψιριζω στο τέλος δεν θα πάρω τίποτα , αλλά μου έκατσε κάπως

Νομίζω ότι εαν φοβάσαι το ibiza, πρέπει εξίσου να φοβάσαι το leon. Μην πω και όλο τον όμιλο.

Ή δε φοβάσαι κανένα, ή τα φοβάσαι όλα.

(αν και οι ασήμαντες προσωπικές μου παρατηρήσεις μου δείχνουν ότι σε θέματα προβλημάτων από τη χειρότερη προς την καλύτερη μάρκα, πάει κάπως έτσι: seat>VW>Audi>Skoda)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sargus είπε

Νομίζω ότι εαν φοβάσαι το ibiza, πρέπει εξίσου να φοβάσαι το leon. Μην πω και όλο τον όμιλο.

Ή δε φοβάσαι κανένα, ή τα φοβάσαι όλα.

(αν και οι ασήμαντες προσωπικές μου παρατηρήσεις μου δείχνουν ότι σε θέματα προβλημάτων από τη χειρότερη προς την καλύτερη μάρκα, πάει κάπως έτσι: seat>VW>Audi>Skoda)

Κοίτα το Leon επειδή το γουσταρα θα το επερνα και ότι έβγαινε. Όπως και το προηγούμενο , ήξερα για το DSG έπαιξα , Lotto και βγήκε 3 φορές off + ψυγείο τωνε 700€ στα 40.000χλμ

Αν ρίξω τόσο τα στάνταρ που είχα σε κινητήρες, εξοπλισμούς και ομορφιά αρχίζω να σκέφτομαι τα άλλα και ειδικά την αξιοπιστία.

Δεν θέλω το άγχος των 2 κυλίνδρων, δεν θέλω το ψηφιακό καντράν , δεν θέλω κλιματισμό μέσα από το ηχοσύστημα

Τα LED τα θέλω γιατί φωτίζουν πολύ καλά το βράδυ , αλλά και τα 1000€ που κοστίζουν το ένα είναι σημαντικό ποσό

Έναν τούρμπο κινητήρα με τουλάχιστον 20 κιλά ροπής θέλω, φυσικούς διακόπτες όπου γίνεται, τα νέα συστήματα ασφαλείας και να είμαι ήσυχος για όσο περισσότερο μπορώ.

Για αυτό σκεφτόμουν και το fiesta με τα 8 χρόνια εγγύησης , αλλά είναι τελικά μικρό και δεν θα χωράει κανείς πίσω από εμένα

Και τον κινητήρα δεν τον ζητάω τόσο για να έχω γκάζια, αλλά επειδή το αμάξι όταν είναι φορτωμένο μαζί με την μπαγκαζιερα και κλιματισμό θέλω να πηγαίνει άνετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, li@m είπε

Κάπου μπερδευεσε αδερφέ, γιατί όντως σου χαρίζουν το ΦΠΑ ο οποίος είναι το 24%. Δεν σου λένε πουθενά πως θα σου κάνω 24% έκπτωση επί της τελικής τιμής. 

Καταλαβαίνεις τις γράφεις;

Είναι δυνατόν να σου χαρίσουν κάτι, που δεν είναι δικό τους;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Καταλαβαίνεις τις γράφεις;

Είναι δυνατόν να σου χαρίσουν κάτι, που δεν είναι δικό τους;

Το κάνουν όλοι αυτό, σε ηλεκτρικές συσκευές πχ. Απλά μια έκπτωση είναι περίπου όσο το φπα οπότε το λένε έτσι, ότι και καλά σου χαρίζουν το φπα αντί να πούνε 20-25% έκπτωση. 

Ίσως είναι πιο πιασάρικο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...