Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, tsofras said:

Λοιπόν μίλησα τώρα με Seat , αν εξαιρέσεις το euroncap που είδα το 77% πίσω και μ χάλασε λίγο λόγω των παιδιών

Υπάρχει ετοιμοπαραδοτο ένα μπλέ , μου το αφήνουν 16750 με δώρο αισθητήρες, συναγερμό, επέκταση εγγύησης, υποβραχιονιο και επιτόκιο 3.9%

Αρκετά καλή τιμή μπορώ να πω και δεν του λείπει τίποτα έχει car play, αναδιπλούμενους, αισθητήρες φωτός και βροχής , Cruise control κτλ.

Θα πάω να το δούμε με την γυναίκα σήμερα, ειλικρινά μόνο η ασφάλεια μου καρφώθηκε στο μυαλό, μήπως είμαι υπερβολικός?

Στριμωγμένος γιατί ? 25 λίτρα διαφορά Πορτ μπαγκαζ έχει το Ibiza από το Leon, ok σε χώρους μέσα προφανώς δεν είναι το ίδιο

παίρνες και συ το ibiza για παράδειγμα που είναι από τα πιο ευρύχωρα σούπερμίνι
αν όμως δεις και τον ανταγωνισμό, θα διαπιστώσεις ότι κατά μέσο όρο των segment, οι διαφορές σε χώρους απέχουν 

τέλος πάντων μελλοντικά safe δεν υπάρχει, πάντα κάνεις συμβιβασμούς
απλά προσπαθείς να κάνεις όσο λιγότερους και από ένα σημείο και μετά να μη φτάνεις σε οριακές καταστάσεις

1 minute ago, tsofras said:

1.0 115

Νομίζω ότι αν το πάρω θα έχω καρφωμένο στο μυαλό μου το κόκκινο που έχει στο σώμα του παιδιού πίσω από τον οδηγό στο euroncap 😱

Σε c3 , fiesta είναι όλα πράσινα σχεδόν

βάζεις το καθισματάκι στη θέση του συνοδηγού όπου το Ibiza έχει καλύτερη προστασία από το C3 :P

νομίζω το 2017 το Ibiza ήταν το πρώτο σούπερμινι πεντάστερο έστω κι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν μίλησα τώρα με Seat , αν εξαιρέσεις το euroncap που είδα το 77% πίσω και μ χάλασε λίγο λόγω των παιδιών

Υπάρχει ετοιμοπαραδοτο ένα μπλέ , μου το αφήνουν 16750 με δώρο αισθητήρες, συναγερμό, επέκταση εγγύησης, υποβραχιονιο και επιτόκιο 3.9%

Αρκετά καλή τιμή μπορώ να πω και δεν του λείπει τίποτα έχει car play, αναδιπλούμενους, αισθητήρες φωτός και βροχής , Cruise control κτλ.

Θα πάω να το δούμε με την γυναίκα σήμερα, ειλικρινά μόνο η ασφάλεια μου καρφώθηκε στο μυαλό, μήπως είμαι υπερβολικός?

Στριμωγμένος γιατί ? 25 λίτρα διαφορά Πορτ μπαγκαζ έχει το Ibiza από το Leon, ok σε χώρους μέσα προφανώς δεν είναι το ίδιο

Μια χαρα τιμη ειναι ειναι και απο οτι εχω καταλαβει για τις αναγκες σου νομιζω οτι σου ταιριαζει πολυ περισοτερο απο το Λεον. Ειδικα αν σκεφτεις οτι μιλαμε για σχεδον 10κ λιγοτερα

Το 77% δεν ειναι τοσο κακο, δεν το λες μη ασφαλες αυτοκινητο σε καμια περιπτωση. 

Δες το σαν εργαλειο, και τι μπορεις να κανεις με τα λεφτα που θα γλυτωσεις. (πχ σε μερικα χρονια να παρεις ενα roadster). Επισης σκεψου που θα σε βολεψει το μικροτερο μεγεθος (παρκαρισμα στην πολη, ευκολια μετακινησης)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KoreanW είπε

παίρνες και συ το ibiza για παράδειγμα που είναι από τα πιο ευρύχωρα σούπερμίνι
αν όμως δεις και τον ανταγωνισμό, θα διαπιστώσεις ότι κατά μέσο όρο των segment, οι διαφορές σε χώρους απέχουν 

τέλος πάντων μελλοντικά safe δεν υπάρχει, πάντα κάνεις συμβιβασμούς
απλά προσπαθείς να κάνεις όσο λιγότερους και από ένα σημείο και μετά να μη φτάνεις σε οριακές καταστάσεις

βάζεις το καθισματάκι στη θέση του συνοδηγού όπου το Ibiza έχει καλύτερη προστασία από το C3 :P

νομίζω το 2017 το Ibiza ήταν το πρώτο σούπερμινι πεντάστερο έστω κι έτσι

5 αστέρια έχει , μπορεί και εγώ να είμαι υπερβολικός , και στο 2008 που είδα τώρα ίδιο αποτέλεσμα είχε σε πλάγια για το παιδί πίσω από τον οδηγό με κόκκινο στο σώμα

Απλά στο μόνο που δυσκολεύομαι να κάνω έκπτωση είναι στην ασφάλεια και ειδικά των παιδιών , καλύτερα να έβλεπα κόκκινο στον οδηγό

Πφφφ στο scala όλα πράσινα είναι , κοίτα να δεις που βρήκα κάτι να βολευτω καιεμε έχει πιάσει λύσσα τώρα, τι ήθελα και μπήκα στο euroncap

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, tsofras είπε

5 αστέρια έχει , μπορεί και εγώ να είμαι υπερβολικός , και στο 2008 που είδα τώρα ίδιο αποτέλεσμα είχε σε πλάγια για το παιδί πίσω από τον οδηγό με κόκκινο στο σώμα

Απλά στο μόνο που δυσκολεύομαι να κάνω έκπτωση είναι στην ασφάλεια και ειδικά των παιδιών , καλύτερα να έβλεπα κόκκινο στον οδηγό

Πφφφ στο scala όλα πράσινα είναι , κοίτα να δεις που βρήκα κάτι να βολευτω καιεμε έχει πιάσει λύσσα τώρα, τι ήθελα και μπήκα στο euroncap

Με 16700 δεν βόλευεσε. Για εμένα βολέψου με ένα σουιφτ η με ένα i20 περίπου στα 14 το πολυ. Αλλοιώς παρε το λεον με 25 και τέλος.

Μην τρελενεσε με τα αστέρια κλπ. Αμα οδηγείς με σύνεση ολα τα αυτοκίνητα σήμερα ασφαλές είναι.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tsofras said:

5 αστέρια έχει , μπορεί και εγώ να είμαι υπερβολικός , και στο 2008 που είδα τώρα ίδιο αποτέλεσμα είχε σε πλάγια για το παιδί πίσω από τον οδηγό με κόκκινο στο σώμα

Απλά στο μόνο που δυσκολεύομαι να κάνω έκπτωση είναι στην ασφάλεια και ειδικά των παιδιών , καλύτερα να έβλεπα κόκκινο στον οδηγό

στην προστασία των παιδιών ειδικά, διατηρώ μια σχετική επιφύλαξη πάντα αναφορικά με τα αποτελέσματα του euroncap
με την έννοια ότι εμπλέκεται και ο παράγοντας καθισματάκι aftermarket

αν δηλαδή προσέξεις, τα αυτοκίνητα που δοκιμάζονται, δε φορούν το ίδιο καθισματάκι
και αυτό συνεβη και με τα Ibiza - C3 που αναφέρονται στο euroncap
(για το C3 ROMER Kidfix XP και GRACO booster
έναντι 
για το Ibiza Britax Römer KidFix XP και Takata Maxi)
https://www.euroncap.com/en/results/citroën/c3/26313
https://www.euroncap.com/en/results/seat/ibiza/27356

τέλος πάντων ρίξε ματιά στα βίντεο
προσωπικά θα έδινα μεγάλη βάση στις δομικές παραμορφώσεις των αμαξωμάτων κατά την πρόσκρουση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS ανανέωσε λίγο τη λίστα σου να μας βοηθήσεις:

1. τι είναι άκρως απαραίτητο (δεν κανείς συμβιβασμό)

2. τι είναι επιθυμητό 

3. τι είναι ουδέτερο 

βόηθα λίγο :-)

Επεξ/σία από koeltzakoatl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν μίλησα τώρα με Seat , αν εξαιρέσεις το euroncap που είδα το 77% πίσω και μ χάλασε λίγο λόγω των παιδιών

Υπάρχει ετοιμοπαραδοτο ένα μπλέ , μου το αφήνουν 16750 με δώρο αισθητήρες, συναγερμό, επέκταση εγγύησης, υποβραχιονιο και επιτόκιο 3.9%

Αρκετά καλή τιμή μπορώ να πω και δεν του λείπει τίποτα έχει car play, αναδιπλούμενους, αισθητήρες φωτός και βροχής , Cruise control κτλ.

Θα πάω να το δούμε με την γυναίκα σήμερα, ειλικρινά μόνο η ασφάλεια μου καρφώθηκε στο μυαλό, μήπως είμαι υπερβολικός?

Στριμωγμένος γιατί ? 25 λίτρα διαφορά Πορτ μπαγκαζ έχει το Ibiza από το Leon, ok σε χώρους μέσα προφανώς δεν είναι το ίδιο

Με κάμερα, lane assist, brake assist και δε θυμάμαι τι άλλο το astra το ELEGANCE. Και διάφορες ρυθμίσεις για το κάθισμα του οδηγού με υποστήριξη στη μέση.

Επεξ/σία από aposporis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

στην προστασία των παιδιών ειδικά, διατηρώ μια σχετική επιφύλαξη πάντα αναφορικά με τα αποτελέσματα του euroncap
με την έννοια ότι εμπλέκεται και ο παράγοντας καθισματάκι aftermarket

αν δηλαδή προσέξεις, τα αυτοκίνητα που δοκιμάζονται, δε φορούν το ίδιο καθισματάκι
και αυτό συνεβη και με τα Ibiza - C3 που αναφέρονται στο euroncap
(για το C3 ROMER Kidfix XP και GRACO booster
έναντι 
για το Ibiza Britax Römer KidFix XP και Takata Maxi)
https://www.euroncap.com/en/results/citroën/c3/26313
https://www.euroncap.com/en/results/seat/ibiza/27356

τέλος πάντων ρίξε ματιά στα βίντεο
προσωπικά θα έδινα μεγάλη βάση στις δομικές παραμορφώσεις των αμαξωμάτων κατά την πρόσκρουση

Σωστό και αυτό, τα είδα τα βιντεάκια αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός για να καταλάβω αν τα πήγε καλά ή όχι από τις παραμορφώσεις.

Απλά στο μεγαλύτερο παιδί το καθισματακι είναι μόνο το από κάτω οπότε δεν ξέρω αν παίζει ρόλο

5 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

TS ανανέωσε λίγο τη λίστα σου να μας βοηθήσεις:

1. τι είναι άκρως απαραίτητο (δεν κανείς συμβιβασμό)

2. τι είναι επιθυμητό 

3. τι είναι ουδέτερο 

βόηθα λίγο :-)

Η ασφάλεια πάντα ήταν το πρώτο

Οπότε αφού έπεσαν τα standards πάμε για τιμή κάτω από 18.000€ να μην είναι SUV, turbo με τουλάχιστον 20 κιλά ροπής και Πορτ μπαγκαζ μεγαλύτερο από 300 λίτρα

Βασικά το Ibiza καλύπτει όλα τα νέα δεδομένα με μονο μελανό σημείο την ασφάλεια σε πλάγια για το πίσω παιδί

Σε όλα τα άλλα μία χαρά είναι και με 5 αστέρια και 95% για τους μπροστά

Δεν τρέχω ποτέ και ειδικά μετά παιδιά μέσα, στα 20 χρόνια που οδηγώ είχα ένα μικρό ατύχημα με γρατζουνιά προφυλακτήρα όπως έβγαινα από στοπ , αλλά και πάλι η ασφάλεια είναι σημαντική για την περίπτωση που δεν προσέχει κάποιος άλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εντάξει λίγο υπερβολικό αυτό.

Προφανώς αλλά όλοι ξέρουμε πως θα πάει το πράγμα στη 2η/3η/Ν σκέψη του tsofras :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσω το απόγευμα από Seat, πήρα τον πωλητή για να δεί αν έχει ξεμείνει τίποτα από το προηγούμενο Leon σε Black mat edition και ας μην έχει ηλιοροφή και LED.Αν η διαφορά είναι μέχρι 1000€ με το Ibiza θα το προτιμήσω λόγω χώρων , κινητήρα, ασφάλειας

Θα του πάω και κανά γλυκάκι γιατί τον έχω ζαλησει τον άμοιρο και αν συνεχίσω έτσι δεν θα πάρω και τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα περάσω το απόγευμα από Seat, πήρα τον πωλητή για να δεί αν έχει ξεμείνει τίποτα από το προηγούμενο Leon σε Black mat edition και ας μην έχει ηλιοροφή και LED.Αν η διαφορά είναι μέχρι 1000€ με το Ibiza θα το προτιμήσω λόγω χώρων , κινητήρα, ασφάλειας

Θα του πάω και κανά γλυκάκι γιατί τον έχω ζαλησει τον άμοιρο και αν συνεχίσω έτσι δεν θα πάρω και τίποτα

Αυτο που ειχες δεν ειναι?

Θα παρεις ιδιο αυτοκινητο χωρις  dsg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

Αυτο που ειχες δεν ειναι?

Θα παρεις ιδιο αυτοκινητο χωρις  dsg?

Ναι αυτο που ειχα , αφου δεν βρισκω τιποτα αλλο τι να κανω? Απο την αρχη ελεγα να το ξαναπαρω να τελειωνω αφου λογω του dsg το εδωσα

Θα δω τιμες και θα αποφασισω δεν υπαρχει κατι αλλο που να με καλυπτει σε αυτα τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...