Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα περάσω το απόγευμα από Seat, πήρα τον πωλητή για να δεί αν έχει ξεμείνει τίποτα από το προηγούμενο Leon σε Black mat edition και ας μην έχει ηλιοροφή και LED.Αν η διαφορά είναι μέχρι 1000€ με το Ibiza θα το προτιμήσω λόγω χώρων , κινητήρα, ασφάλειας

Θα του πάω και κανά γλυκάκι γιατί τον έχω ζαλησει τον άμοιρο και αν συνεχίσω έτσι δεν θα πάρω και τίποτα

Στο car πάντως είχε πάρει το μάτι μου κάνα 2-3 black edition νμζ Αθήνα ήταν όλα, το 1 κιόλας ήταν κάπου στα 18000και αν θυμάμαι καλά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η κουβέντα γίνεται για 3000 χλμ τον χρόνο, δηλαδή για 8,2 χλμ την ημέρα. Χθες έκανα ένα ταξίδι για δουλεία μέχρι Καλαμπάκα και γύρω από Καρδίτσα, και γύρισα το απόγευμα γράφοντας 800 χλμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

το opel crossland το εχεις δει ?

σε renault εχεις κοιταξει ?

Ναι δεν θελω suv , renault clio μονο σε αυτα τα λεφτα μικροι χωροι

20 λεπτά πριν, telis είπε

Πάντως η κουβέντα γίνεται για 3000 χλμ τον χρόνο, δηλαδή για 8,2 χλμ την ημέρα. Χθες έκανα ένα ταξίδι για δουλεία μέχρι Καλαμπάκα και γύρω από Καρδίτσα, και γύρισα το απόγευμα γράφοντας 800 χλμ....

Εμ αφού τόσα κάνω , δουλεύω και από το σπίτι πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι δεν θελω suv , renault clio μονο σε αυτα τα λεφτα μικροι χωροι

Εμ αφού τόσα κάνω , δουλεύω και από το σπίτι πλέον

Και καλα εκανες και έπεσες σε Budget. 
πανω απο 18-20 δεν υαπρχει λογος να πας. 
Συνεχιζω να πιστευω οτι το Astra ειναι η πιο καλη επιλογη!

Στο μεταξυ δενξερω αν εχει παρει kia καποιος εδω να μας πει προσφατα αλλα μπηκα στο Ceed και ηταν αρκετα προσεγμένο. 
Εχει δει κανεις το xceed απο κοντα ;

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση κατέληξε στο χρειάζομαι κινητό ανθεκτικό και να κρατάει η μπαταρία ,αλλά τα iPhone και τα αξεσουάρ είναι ακριβά .

Για χρήση να μιλάω απλά στο τηλ 1 ώρα την ημέρα ....

@tsofras όταν με το καλό βρεις αμάξι ανανέωσε τον τίτλο και καλοτάξιδο με υγεία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Masma said:

Και καλα εκανες και έπεσες σε Budget. 
πανω απο 18-20 δεν υαπρχει λογος να πας. 
Συνεχιζω να πιστευω οτι το Astra ειναι η πιο καλη επιλογη!

Στο μεταξυ δενξερω αν εχει παρει kia καποιος εδω να μας πει προσφατα αλλα μπηκα στο Ceed και ηταν αρκετα προσεγμένο. 
Εχει δει κανεις το xceed απο κοντα ;

Το ceed και δε το GT line είναι κούκλες... Το xceed το σκεφτόμουν για αγορά το έκανα και test drive, είναι ΑΜΑΞΑΡΑ αλλά ο 1.0T 120hp δε τραβάει θέλει τον 1400 με τα 140 άλογα αλλά έχει πολλά τέλη (250+ ευρώ) λόγω ρηπων. Επίσης το επιτόκιο της KIA στα 7,9 είναι πολύ υψηλό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Brolly είπε

Το ceed και δε το GT line είναι κούκλες... Το xceed το σκεφτόμουν για αγορά το έκανα και test drive, είναι ΑΜΑΞΑΡΑ αλλά ο 1.0T 120hp δε τραβάει θέλει τον 1400 με τα 140 άλογα αλλά έχει πολλά τέλη (250+ ευρώ) λόγω ρηπων. Επίσης το επιτόκιο της KIA στα 7,9 είναι πολύ υψηλό ...

Ισχύει αυτό όπως και το sportage με τα 177 κανα 400αρι τελη. Ισώς αξίζει σε πετρέλαιο το sportage μόνο. 

Βασικά στο xceed 165 έχει τελη με τα 140ps. Τα 265 είναι στα 204ps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Η συζήτηση κατέληξε στο χρειάζομαι κινητό ανθεκτικό και να κρατάει η μπαταρία ,αλλά τα iPhone και τα αξεσουάρ είναι ακριβά .

Για χρήση να μιλάω απλά στο τηλ 1 ώρα την ημέρα ....

@tsofras όταν με το καλό βρεις αμάξι ανανέωσε τον τίτλο και καλοτάξιδο με υγεία :)

Δεν γίνεται edit μετά από τόσο καιρό , ούτε το πρώτο ποστ αλλιώς θα τα είχα αλλάξει

Τώρα η συζήτηση καταλήγει έτσι μετά από πολύ σκέψη τους τελευταίους μήνες, απλά το κερασάκι ήταν ότι έκανα διακοπές με το c3 των 12500€ και εκτός από λίγο γκάζι και 50 λίτρα χώρου δεν μου έλειψε τίποτα άλλο.

Και μιλάμε για μισή τιμή , οπότε είπα γιατί να μην γλυτώσω και εγώ κανά 8αρι και να τα φάω σε διακοπές για την επόμενη 5ετια , στο νέο Xbox ή PS5 , σε νέο στρώμα για την μέση μου, ρούχα για τα παιδιά κτλ κτλ κτλ

Δεν θα πεινάσω αν πάρω το Leon το αντέχω οικονομικά, βλακεία αγορά θεωρώ ότι θα είναι δίχως χρήση, σαν να παίρνεις Mac pro για να σερφαρεις στο insomnia ένα πράγμα 🤣

Απλά πλέον δεν είναι 25 για να κάνω αντίστοιχες αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταχειρισμένο 3000 κυβικά και πάνω ψάξε!! Πολύ φτηνά!! 😁

 Jeep Grand Cherokee 4.7 LIMITED V8 στα 6,000

Επεξ/σία από aposporis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsofras

Το προβλημα λυνεται αν αντεχει ο κινητηρας για προγραμματακι να ανεβεις ιππους😀, και μια μπαγκαζιερα οροφης.

Αν με τα καθισματα που εχει και την οδικη συμπεριφορα που εχει το αυτοκινητο εισαι ευχαριστημενος τοτε δεν χρειαζεται να προχωρησεις σε ακριβη αγορα, αν και η μεγαλυτερη κατηγορια δεν εχει καμια σχεση σαν ποιοτητα υλικων και αντοχη στο χρονο.

 

Κατι αλλο οταν εκανες Test  drive το Focus ειχες κανει την απλη εκδοση ή την st-line ή την active γιατι ειχα παει χθες στη ford συγγρου και μπηκα μεσα σε st-line προς παραδοση και μου αρεσε παρα πολυ το καθισμα ηταν συμπαγες και σε κρατουσε καλα αν και μολις 165 υψος, και πηγα σε μια αλλη και ειχε την business και το καθισμα του δεν ηταν καλο για εμενα ήταν σχετικα μαλακο και λιγο αβολο, ισως επειδη το clio μου του 2011 εχει μικροτερα καθισματα ομως τυπου bucket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Φίλε @tsofras μήπως να ξανασκεφτείς την Corolla Hatchback 1.2T 116hp με 185Nm από τις 1500 στροφές. Οι χώροι είναι κάπως καλύτεροι από το Ibiza και η έκδοση Active Plus στα 19 μισό με έκπτωση φαίνεται αρκετά καλή πρόταση. 

Φιλε το ειδα κι εγω το corolla πριν καταληξω στο xceed κυριως λογο αξιοπιστιας της corolla. Μετα εμαθα οτι δεν ειναι japan το βλεπω κι απο κοντα και το yaris που ειχαν ηταν ελαχιστα πιο μικρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fragsp είπε

tsofras

Το προβλημα λυνεται αν αντεχει ο κινητηρας για προγραμματακι να ανεβεις ιππους😀, και μια μπαγκαζιερα οροφης.

Αν με τα καθισματα που εχει και την οδικη συμπεριφορα που εχει το αυτοκινητο εισαι ευχαριστημενος τοτε δεν χρειαζεται να προχωρησεις σε ακριβη αγορα, αν και η μεγαλυτερη κατηγορια δεν εχει καμια σχεση σαν ποιοτητα υλικων και αντοχη στο χρονο.

Κατι αλλο οταν εκανες Test  drive το Focus ειχες κανει την απλη εκδοση ή την st-line ή την active γιατι ειχα παει χθες στη ford συγγρου και μπηκα μεσα σε st-line προς παραδοση και μου αρεσε παρα πολυ το καθισμα ηταν συμπαγες και σε κρατουσε καλα αν και μολις 165 υψος, και πηγα σε μια αλλη και ειχε την business και το καθισμα του δεν ηταν καλο για εμενα ήταν σχετικα μαλακο και λιγο αβολο, ισως επειδη το clio μου του 2011 εχει μικροτερα καθισματα ομως τυπου bucket.

Business ήταν πολύ άβολο το κάθισμα όντως με κούρασε παρά πολύ γρήγορα

2 λεπτά πριν, stationwa είπε

Φιλε το ειδα κι εγω το corolla πριν καταληξω στο xceed κυριως λογο αξιοπιστιας της corolla. Μετα εμαθα οτι δεν ειναι japan το βλεπω κι απο κοντα και το yaris που ειχαν ηταν ελαχιστα πιο μικρο 

Δεν μου άρεσε καθόλου ούτε το εσωτερικό ούτε σε χώρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...