Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Masma είπε

 

Καλοτάξιδο! Πολυ ομορφο! Ποσο βγηκε τελικα και ποια έκδοση ειναι;

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

Είναι η έκδοση active και βγήκε 21350.

1000αρης 125 άλογα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιλαμβάνομαι ότι με τις πρώτες επιλογές είχεν καλλιεργηθεί υψηλές προσδοκίες, αλίμονο εδώ συζητούσαμε για πανοραμική ή όχι αλλά από την στιγμή που αποφάσισε να πάει σε πιο γήινη επιλογή ο φίλος tsofras, ότι και να έπαιρνε θα ωχριουσε μπροστά στ Leon ή το 2008.

Από την στιγμή λοιπόν που φεύγεις από ένα ακριβό χατς και πας σε ένα default μικρομεσαίο γιατί να πληρώσεις τα έξτρα λεφτά της υπςρτιμολογησης του vag?

Αφού όλοι ξέρουμε ότι Skoda και seat είναι οι φτηνές,ίδιες προτάσεις του γκρούπ, καλύτερα να πάρει ένα φτηνό rebranded polo. Έτσι κι αλλιώς το ίδιο μηχανικά αμάξι παίρνεις

Ας μην προβάλουμε τις δικές μας επιθυμίες στους άλλους. Στο κάτω κάτω όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει καλύτερο vfm σε χατς από την Civicαρα και καλύτερο vfm σε csuv από την Grandlandαρα αλλά να που πουλάνε και τα άλλα μοντέλα.😉

 

Μονή διαφωνία το TD, αδιανόητο να μην κάνεις TD, να μην αφιερώσεις έστω μια ώρα, τόσα λεφτά θα δώσεις. Μου θυμίζει αυτούς που αγοράζουν αμάξι και δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να διαβάσουν το μανιουαλ και μετά ρωτάνε σε φόρουμ

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Civicαρα"....?       

 

ολοι το κραζουν σαν το πιο αβολο αμαξι της κατηγοριας.  οσο καλο και να ειναι ποιοτικα, αν δεν βολευει στην χωροταξια....να το βρασω...! 

 

για κανα εργένη ή πιτσιρικά....ισως...!!! 

 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Polo R-Line από car.gr: 17 με 18Κ

https://www.car.gr/22525653-volkswagen-polo-1-0-tsi-115ps-r-line

https://www.car.gr/20011837-volkswagen-polo-polo-1-0cc-tsi-115-r-line

Σίγουρα έχει διαφορά με το Ibiza FR, στην τιμή; Μήπως στον εξοπλισμό;

Επεξ/σία από sacredcrow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

Είναι η έκδοση active και βγήκε 21350.

1000αρης 125 άλογα

Καλημέρα καλοτάξιδο, πολυ φθηνα βγηκε το πηρες με τους παλιους τιμοκαταλόγους του απριλίου;

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mp123 είπε

Ακυρωσετο προλαβενεις.το φιέστα μου το άφηναν 17500 φουλ έξτρα και αυτόματο. 17κ για ιμπιζα και μανουαλ ποτέ.  Όχι τίποτε άλλο και ιμπιζα και μανουαλ . Ημαρτον. 

Το fiesta δεν έχει καμία σχέση σε χώρους, πίσω απο εμένα εγώ ίσα ίσα μπαίνω, τελικά απλά δεν γουστάρεις το Ibiza εσύ για κάποιον λόγο που μόνο εσύ ξέρεις

Ευχαριστώ που το παλεύετε ακόμη αλλά γνώμη δεν αλλάζω γιατί αποφάσισα ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο μπορώ να αγοράσω που να μου αρέσει με χώρους που καλύπτουν τις 80% της χρήσης

28 λεπτά πριν, fragsp είπε

Καλημέρα καλοτάξιδο, πολυ φθηνα βγηκε το πηρες με τους παλιους τιμοκαταλόγους του απριλίου;

Ναι με τον παλιό , ευχαριστώ πολύ

Είδα τώρα ότι αν κρατήσει την ίδια τιμή καταλόγου, με τα νέα τέλη η τιμή του θα είναι 17600 χωρίς το μεταλλικό χρώμα

WTF

32 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Polo R-Line από car.gr: 17 με 18Κ

https://www.car.gr/22525653-volkswagen-polo-1-0-tsi-115ps-r-line

https://www.car.gr/20011837-volkswagen-polo-polo-1-0cc-tsi-115-r-line

Σίγουρα έχει διαφορά με το Ibiza FR, στην τιμή; Μήπως στον εξοπίσμό;

Ειδικά το 2ο που έχει 10.5 επιτόκιο , χωρίς τα έξοδα που λέμε βγαίνει 50€+ επάνω στα 4 χρόνια η δόση

Το πρώτο τώρα δεν ξέρω αν ισχύει η τιμή αλλά είναι Καρδίτσα.

Επειδή έχω πάρει γενικά αρκετά τηλέφωνα, οι αντιπροσωπείες συνηθίζουν να βάζουν την τιμή χωρίς το μεταλλικό , πινακίδες, τέλη , pdi

Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα παραπάνω

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοτάξιδο φίλε!

Μιας και αναφέρθηκε περί αυτόματου Ibiza και είχα ρωτήσει κι εγώ παραπάνω για super mini αυτόματο, θέλω να ρωτήσω το εξής:

(1) Κάπου διάβασα ότι το κιβώτιο DSG (και γενικά τα διπλού συμπλέκτη) δεν κάνουν για οδήγηση εντός πόλης (υπερθερμάινονται κλπα), συνεπώς προτείνεται είτε το υβριδικό yaris είτε τα αυτόματα του PSA Group (Peugeot, Citroën, Opel) (που δεν είναι διπλού συμπλέκτη). Ισχύει αυτή η πληροφορία; Επίσης σε δοκιμές του Ibiza DSG 1000αρι 115 άλογα, ενώ δίνει εργοστασιακή κατανάλωση 4,7 στις δοκιμές βγήκε πάνω από 7..

(2) Εφόσον μιλάμε για ολόιδια αυτοκίνητα, γιατί στο Ibiza τρέχει προσφορά αυτόματο 1000αρι στα 115 άλογα ενώ στο Polο έχει 95;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john1987 είπε

Καλοτάξιδο φίλε!

Μιας και αναφέρθηκε περί αυτόματου Ibiza και είχα ρωτήσει κι εγώ παραπάνω για super mini αυτόματο, θέλω να ρωτήσω το εξής:

(1) Κάπου διάβασα ότι το κιβώτιο DSG (και γενικά τα διπλού συμπλέκτη) δεν κάνουν για οδήγηση εντός πόλης (υπερθερμάινονται κλπα), συνεπώς προτείνεται είτε το υβριδικό yaris είτε τα αυτόματα του PSA Group (Peugeot, Citroën, Opel) (που δεν είναι διπλού συμπλέκτη). Ισχύει αυτή η πληροφορία; Επίσης σε δοκιμές του Ibiza DSG 1000αρι 115 άλογα, ενώ δίνει εργοστασιακή κατανάλωση 4,7 στις δοκιμές βγήκε πάνω από 7..

(2) Εφόσον μιλάμε για ολόιδια αυτοκίνητα, γιατί στο Ibiza τρέχει προσφορά αυτόματο 1000αρι στα 115 άλογα ενώ στο Polο έχει 95;

Σε ευχαριστώ πολύ

1) Ισχύει , αλλά θεωρητικά έχουν φτιάξει τα κουσουρια του και βάζει νεκρά μόνο του πλέον όταν είσαι σταματημένος στη κίνηση για να αποφύγει την υπερθέρμανση. Το αντίστοιχο κιβωτίου του PSA είναι με μετατροπέα ροπής και λένε ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα που υπάρχουν. Οδήγησα βέβαια της Ford που είναι με μετατροπέα ροπής και δεν μου άρεσε σαν αίσθηση γιατί ήταν πολύ βίαια τα κατεβάσματα. Το DSG μπορεί να έχει θέματα αξιοπιστίας αλλά θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα κιβώτια σαν αίσθηση

2) Το groupe είναι ίδιο, οι αντιπρόσωποι όμως διαφορετικοί. Οπότε ανάλογα τι deal έχει κάνει ο εισαγωγέας, να ξέρεις όμως ότι το Ibiza της προσφοράς είναι πολύ γυμνό , νομίζω ότι είναι με τάσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chill είπε

Χωρίς td πως της άρεσε ρε tsof; Κοροϊδευόμαστε; Παίρνω ένα αμάξι επειδή είναι....όμορφο; 

Γνωρίζεις μια γκομενα σε μια σου έξοδο - θεός φυλάξει είμαστε και παντρεμένοι 😁😁😁- σου αρέσει οκ την παντρεύεσαι κιόλας; Και αν στο κρεββάτι σου βγει μετά τον γάμο, tgirl με "αεροτομή" και....... 25αρες ζάντες τι θα κάνεις; Θα χεις πληρώσει τον γάμο και θα κυκλοφορείς με το sausage του γκομενετου ;( το εξήγησα καλά; xaxax) 

Νταξει εγώ και td να χε κάνει πάλι θα χα ενστάσεις για τα χρήματα που θα έσκαγε σε κορεατη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 😁

Μπορεί να μην το έκανα test drive αλλά όσον αφορά τα χαρακτηριστικά και τον εξοπλισμό και την ομορφιά θεωρώ πτι είναι τούμπανο για μένα!!! Και δεν έχω το ψώνιο της audi & bmw κλπ κλπ!!! Ήξερα εξ αρχής ότι με αυτή την επιλογή μου όλοι θα έλεγαν αυτά που λες και συ αλλά να σου πω κάτι από την μια μπαίνει και από την άλλη βγαίνει, ποτε δεν κάθισα να ασχοληθώ με το τι θα πουν οι άλλοι !! 

23 ώρες πριν, gaspappas είπε

Καλησπέρα,

Επειδή μόλις παρήγγειλα το Νέο 208 , και κάπου διάβασα ότι πήρες 2008 και το πούλησες, ισχύει?? Γιατί?? Το νήμα είναι τεράστιο δεν μπορώ να βρψ αν απαντάται κάπου το ερωτημά μου!

Μόλις πούλησα και γω Peugeot 208 το παλιό μοντέλο!!!! Ξανά σκέψου την επιλογή σου μπορεί να είναι όμορφο αυτοκίνητο αλλά θα σου βγάλει την πίστη!!!!! Εγώ που ήμουν κολλημένη με το Peugeot αγανάκτησα να το δώσω!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Απλά αν σου κάτσει όπως εμένα το 2008

καλοτάξιδο φίλε ......

πώς σου είχε φανεί οδηγικά το 2008??? σκέφτομαι το active με τα 100 άλογα (στην αντιπροσωπεία είχαν μόνο με τα 130 για test drive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Μπορεί να μην το έκανα test drive αλλά όσον αφορά τα χαρακτηριστικά και τον εξοπλισμό και την ομορφιά θεωρώ πτι είναι τούμπανο για μένα!!! Και δεν έχω το ψώνιο της audi & bmw κλπ κλπ!!! Ήξερα εξ αρχής ότι με αυτή την επιλογή μου όλοι θα έλεγαν αυτά που λες και συ αλλά να σου πω κάτι από την μια μπαίνει και από την άλλη βγαίνει, ποτε δεν κάθισα να ασχοληθώ με το τι θα πουν οι άλλοι !! 

 

Μη δίνεις σημασία...εξαιρετικό αμάξι πήρες!

Αν ήμουν για αλλαγή, θα το σκεφτόμουν και εγώ πολύ σοβαρά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim1912 είπε

Την έκδοση titanium θα εννοείς 2κ κάτω.

Η διαφορά χειροκίνητο αυτόματο ήταν 2 χιλιάρικα περίπου (1800 ίσως). 
λογικα έκδοση titanium όπως κ να έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...