Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, theoilia είπε

ερώτηση προς κατόχους και σε όσους έχουν οδηγήσει το Skoda Scala. Αξίζει η αγορά σε test drive με έκπτωση περίπου 3000€ και με 5000χλ: Είναι το 1,5 με αυτόματο κιβώτιο στην έκδοση style

δεν είμαι κάτοχος Skoda Scala αλλά γενικότερα τα τεστ drive τα ξεσκίζουν. Προχθές ζήτησα σε αντιπροσωπία να κάνω test drive και μου απάντησαν ότι είναι στο φανοποιείο... καταλαβαίνεις τι τραβάνε. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πάρεις το ρίσκο ακόμα και αν είναι ευκαιρία

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, theoilia είπε

ερώτηση προς κατόχους και σε όσους έχουν οδηγήσει το Skoda Scala. Αξίζει η αγορά σε test drive με έκπτωση περίπου 3000€ και με 5000χλ: Είναι το 1,5 με αυτόματο κιβώτιο στην έκδοση style

Επίσης επειδή είναι και DSG καλύτερα μακριά . Πολλοί μπορεί να σκέφτονται ότι " Αυτόματο είναι οπότε δεν θα το έχει σκίσει " , αλλά επειδή πάσχει του διπλού συμπλέκτη σε βίαιες κινήσεις όπως όπισθεν με το που σταματήσεις , καλό είναι να το αποφύγεις.

Και γενικά επειδή έκανα και εγώ αρκετά τεστ ντραιβ τώρα και είδα πολλά πως τα πήγαιναν και σε τι κατάσταση ήταν τα αμάξια θα έλεγα όχι , θα προτιμούσα μεταχειρισμένο απο ιδιώτη και ας έχει τα τριπλά χιλιόμετρα γιατί είναι πιο σίγουρο ότι θα του έχει φερθεί καλά του αυτοκινήτου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lane assist επειδη το δοκιμασα στο focus active, μια χαρα βοηθαει αν εισαι απο τους οδηγους και "ξεχνιεσαι" 
Αν θελεις να αλλαξεις λωριδα και ΑΝΑΨΕΙΣ φλας (πραγμα σπανιο για πολλους οδηγους) τοτε δεν σε επηρεαζει καθολου. Καταλαβαινει οτι εχεις αναψει φλας και δεν σου κανει διορθωση.
Επισης αν δεν εχεις τα χερια στο τιμονι και παει μονο του το αμαξι και αρχισει τις διορθωσεις, σου χτυπαει αλαρμ βαλε τα χερια στο τιμονι 😛 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, theoilia είπε

ερώτηση προς κατόχους και σε όσους έχουν οδηγήσει το Skoda Scala. Αξίζει η αγορά σε test drive με έκπτωση περίπου 3000€ και με 5000χλ: Είναι το 1,5 με αυτόματο κιβώτιο στην έκδοση style

Μη το διανοηθείς για Μόνο 3000 διαφορά. Εμένα ο ίδιος ο πωλητής που μου το έδωσε για td μου είπε λιωσε το για να το καταλάβεις (και ήταν κ εκεινο αυτόματο). Το Αμαξι είχε 150 χλμ. Το έλιωσα αν κ το λυπήθηκα (και ιδίως λυπήθηκα το θύμα που θα το πάρει)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Και να προσθέσω και κάτι....Σε επαρχιακούς δρόμους, όταν είσαι σε στροφή, και πατάς γραμμή, τότε έχει ένα ελαφρύ τρέμουλο, αλλά δεν σε επηρεάζει καθόλου.

Ισως να διαβάζει και κλίση τροχών, πρίν επέμβει. Πάντως τονίζω, οτι σε δρόμο με στροφές και ενεργοποιημένο το lane assist, ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κυριότερο είναι ότι πολλοί (της αντιπροσωπείας, υποψήφιοι αγοραστές) τα σκίζουν από κρύα για να δουν πως πάνε.

Έκανα test drive σε cooper 1.5 αυτόματο και ο πωλητής μου έλεγε κάνε kick-down να δεις πως τραβάει και εγώ σκεφτόμουν ότι δεν έχουν ζεσταθεί τα νερά της μηχανής πόσο μάλλον τα λάδια...

Τώρα πόσο θα προλάβει να χαλάσει η μηχανή; Άγνωστο. Μπορεί να τραβάει και καλύτερα (το γνωστό και ως αγωνιστικό στρώσιμο).

Πάντως σε νοικιάρικο 500 με 5.000χλμ οι ταχύτητες απλά δεν έμπαιναν. Πρέπει να έκαναν όλοι καρφωτές για "το χαβαλέ".
Οπότε σε αυτόματο γλυτώνεις αυτό το άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα τα test drive καταπονουνται περισσοτερο. Εκανα td το Sportage και το ντουλαπακι του συνοδηγου κοπανουσε σε καθε λακουβιτσα, τοσο ειχαν χαλαρωσει οι μεντεσεδες.

Και επειδη του ζητησα να παμε σε δρομο λακουβιαρικο, με πηγε ο πωλητης σε ενα δρομο που ηταν σεληνιακο τοπιο. Αμα ημουν με δικο μου αυτοκινητο θα το λυπομουν και θα πηγαινα με 2α max, εδω απλα περνουσα γκαπ γκουπ, πραγματικα το λυπηθηκε η ψυχη μου. Και να μου λεει και αυτος, βλεπεις αναρτηση?Το ντουλαπακι να ανοιγει εντωμεταξυ, τα συμπραγκαλα στο χωρο αποσκευων να κοπανανε😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Σιγουρα τα test drive καταπονουνται περισσοτερο. Εκανα td το Sportage και το ντουλαπακι του συνοδηγου κοπανουσε σε καθε λακουβιτσα, τοσο ειχαν χαλαρωσει οι μεντεσεδες.

Και επειδη του ζητησα να παμε σε δρομο λακουβιαρικο, με πηγε ο πωλητης σε ενα δρομο που ηταν σεληνιακο τοπιο. Αμα ημουν με δικο μου αυτοκινητο θα το λυπομουν και θα πηγαινα με 2α max, εδω απλα περνουσα γκαπ γκουπ, πραγματικα το λυπηθηκε η ψυχη μου. Και να μου λεει και αυτος, βλεπεις αναρτηση?Το ντουλαπακι να ανοιγει εντωμεταξυ, τα συμπραγκαλα στο χωρο αποσκευων να κοπανανε😀

Έπρεπε να τον ρωτήσεις αν καλύπτει η εγγύηση το ντουλαπάκι που κοπανούσε ή ήταν feature  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoilia είπε

ερώτηση προς κατόχους και σε όσους έχουν οδηγήσει το Skoda Scala. Αξίζει η αγορά σε test drive με έκπτωση περίπου 3000€ και με 5000χλ: Είναι το 1,5 με αυτόματο κιβώτιο στην έκδοση style

Με ποσο χρονο εγγυηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Τι ακριβως παιζει με το lane assist; Διαβαζει την διαγραμμιση και διορθωνει το τιμονι; Με την ανυπαρτη και ξεθωριασμενη διαγραμμιση που υπαρχει στους περισσοτερους δρομους τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση να μπερδευτει το συστημα;

Θα σου πω εγώ τι γινεται με αυτή τη ΜΑΛΑΚΙΑ.

το δίνουν εταιρικό στη margaritagr σε clio χωρίς να της έχει πει κανεις τίποτα για το αμάξι. Ξεκινάει να γυρίσει σπίτι της κι αρχίζει το τιμόνι να στρίβει μονο του , αρχίζει η margararitagr τις προσευχές , παίρνει τηλ τον Μπούκουρα και μετά συνειδητοποιεί οτι ειναι «βοήθημα». 

Ευτυχως μπήκε μετά σ αυτο το θρεντ και της είπαν πως απενεργοποιείται.

 

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, seppy είπε

.... τόσες φορές πας για προσπέραση και χαζεύει ο άλλος γέρνοντας αριστερά....

Ακριβώς, άρα είναι για αυτόν που χαζεύει και του φεύγει το αμάξι όχι για μενα που οδηγώ και ξερω τι θέλω να κάνω.... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα ήμουν τόσο αρνητικός για το test drive @theoilia. Δεν είναι μικρή έκπτωση και δεν πιστεύω ότι μπορεί να πάθει ζημιά το αμάξι σε τόσα λίγα χιλιόμετρα ακόμα κι αν το ζορίσεις λίγο παραπάνω.

Έτσι κι αλλιώς και εγγύηση έχει και δεν είναι ο κανόνας ότι ο όποιος το δοκιμάζει το ξεσκίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...