Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Επανέρχομαι έχοντας δει από κοντά όλα τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν, με budget τα 22.000 χωρίς κανένα περιθώριο να αναίβω και έχοντας κάνει test drive το puma το 2008 , Captur. Η αγορά θα γίνει με cash μέσα στο Σεπτεμβριο. In

Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως

1) Renaul Captur: Ωραιοι χώροι και γενικά ένα όμορφο αυτοκίνητο και αρκετά καλό και στην οδήγηση.

Πήρα προσφορά για την έκδοση expresion και dynamic  και σε σχέση με τα υπόλοιπα που βλέπω δεν ενθουσιάστηκα.

2) Πήγα πήρα προσφορά για το peugeot 2008 σε active έκδοση για πετρέλαιο στα 19.600(summer sales) με το κλειδί στο χέρι και για την allure σε βενζίνη με τον 1.2 με 100ps που βγαίνει στα 22.000.

Επίσης το έκανα test drive και μου φάνηκε καλή η θέση οδήγησης όπως και η ποιότητα κύλισης -  ηχομόνωση  (όσο μπορείς να καταλάβεις από test drive). Αν πάω στο 2008 θα πάω για την allure γιατί όντως η active είναι μέτρια αν και έχει εξαιρετική τιμή.

3) Ford puma πολύ όμορο με το καλύτερο τιμόνι σίγουρα και γενικά σαν οδηγική συμπεριφορά καλύτερο από τα υπόλοιπα νομίζω(στα ιδια με q2 - troc). Σίγουρα βγάζει πιο σπορ οδήγηση από όλα το Puma και επίσης καταπληκτική ανάρτηση.

Εδώ κοιτάζω την έκδοση st-line με τον 1.0 mild hybrid με ταβ125 η για το diesel. Η τιμή είναι 21.600

Σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πολύ καλό σε εξολισμό ίσως ελάχιστα κάτω από την allure. Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.

Σίγουρα το καλύτερο πορτμπαγκάζ αν και εμένα ότι έχω δει με καλύπτει. Λίγο πιο μικρό από 2008  captur t-roc  σε πίσω χώρο αλλά δεν μου φάνηκε μεγάλη διαφορά .

4) T -ROC Στα 22.000 με 1.0 116ps στην advanche έκδοση  με έχτρα  διχρωμία, κάποιες νίκελ εξωτερικές λεπτομέρειες και κάμερα οπισθοπορείας .  Άνετο σε χώρους και γενικά πολύ όμορφο για τα γούστα μου. To έχω οδηγήσει και μαζί με το puma από τα καλύτερα σε αίσθηση τιμονιού όπως και σε ποιότητα κύλισης. 

5)  Πήγα ρώτησα για το VITARA HYBRID 1.4 GL+ 4WD HYBRID 48V (ΝΑΙ εδω έχουμε 4χ4). Στα 22.000 βγαίνει με διχρωμία. Όμορφο εξωτερικά και γενικά βελτιωμένο ποιοτικά και μέσα απλά όταν μπαίνεις μέσα νομίζεις ότι μπαίνεις σε αμάξι του 2013. Δεν ξέρω ηχομόνωση ποιότητα κύλισης κλπ θα ρωτήσω εδώ ανθρώπους που το έχουν. Σε χώρους νομίζω πιο μικρό απο τα υπόλοιπα αλλα οκ δεν με πειράζει αυτό τόσο.

6) Η πρωτη μου επιλογή είναι το audi Q2 1.6 diesel που υπήρχε σε προσφορά στα 21.700 με το κλειδί στο χέρι επεκταση εγγυησης συναγερμο . Τώρα δεν έχω ρωτήσει σε τι τιμή παιζει καθώς ανγκαστικα να καθυστερήσω την αγορα. 

Υ.Γ1 Γενικά φιμέ τζάμια δώρο από  κάποιους , συναγερμό, πατάκια , αισθητήρες parking αν δεν έχει κάποιο, επέκταση εγγύησης (t-roc , Q2). 
 

Σήμερα θα παω να δω το xceed

 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xx1100 είπε

Σταθερό ναι, εμένα μου φάνηκε λίγο πιο σκληρό απ' ότι θα το ήθελα. Αν το συγκρίνω με το C5 μαι το Q3. Ίσως όμοιο με το CHR. Το Proceed περνάει πιο αρχοντικά. Το Ceed είναι κοντά στο Pro. To XCEED είναι νομίζω πιο κοντά στο Pro. Αν δεν υπήρχε το Pro θα επαιρνα το Χ - πολυ όμορφο επίσης και το άσπρο του πάει. 

το xceed περνάει αέρα, έχει πιο μαλακή ρύθμιση και μπροστά έχει την ανάρτηση με υδραυλικές υποβοηθησεις. λογικά στο 1,6 βενζίνη με τα 204 είναι αλλιώς ρυθμισμένο.

το πρό είναι λίγο πιο σκληρό και χαμηλωμένο.αλλα όχι κουραστικό. φυσικά στο gt έχει ρυθμιστεί στην Γερμανία σε πίστα από έναν πρώην της bmw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Επανέρχομαι έχοντας δει από κοντά όλα τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν, με budget τα 22.000 χωρίς κανένα περιθώριο να αναίβω και έχοντας κάνει test drive το puma το 2008 , Captur. Η αγορά θα γίνει με cash μέσα στο Σεπτεμβριο. 

Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως

1) Renaul Captur: Ωραιοι χώροι και γενικά ένα όμορφο αυτοκίνητο και αρκετά καλό και στην οδήγηση.

Πήρα προσφορά για την έκδοση expresion και dynamic  και σε σχέση με τα υπόλοιπα που βλέπω δεν ενθουσιάστηκα.

2) Πήγα πήρα προσφορά για το peugeot 2008 σε active έκδοση για πετρέλαιο στα 19.600(summer sales) με το κλειδί στο χέρι και για την allure σε βενζίνη με τον 1.2 με 100ps που βγαίνει στα 22.000.

Επίσης το έκανα test drive και μου φάνηκε καλή η θέση οδήγησης όπως και η ποιότητα κύλισης -  ηχομόνωση  (όσο μπορείς να καταλάβεις από test drive). Αν πάω στο 2008 θα πάω για την allure γιατί όντως η active είναι μέτρια αν και έχει εξαιρετική τιμή.

3) Ford puma πολύ όμορο με το καλύτερο τιμόνι σίγουρα και γενικά σαν οδηγική συμπεριφορά καλύτερο από τα υπόλοιπα νομίζω(στα ιδια με q2 - troc). Σίγουρα βγάζει πιο σπορ οδήγηση από όλα το Puma και επίσης καταπληκτική ανάρτηση.

Εδώ κοιτάζω την έκδοση st-line με τον 1.0 mild hybrid με ταβ125 η για το diesel. Η τιμή είναι 21.600

Σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πολύ καλό σε εξολισμό ίσως ελάχιστα κάτω από την allure. Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.

Σίγουρα το καλύτερο πορτμπαγκάζ αν και εμένα ότι έχω δει με καλύπτει. Λίγο πιο μικρό από 2008  captur t-roc  σε πίσω χώρο αλλά δεν μου φάνηκε μεγάλη διαφορά .

4) T -ROC Στα 22.000 με 1.0 116ps στην advanche έκδοση  με έχτρα  διχρωμία, κάποιες νίκελ εξωτερικές λεπτομέρειες και κάμερα οπισθοπορείας .  Άνετο σε χώρους και γενικά πολύ όμορφο για τα γούστα μου. To έχω οδηγήσει και μαζί με το puma από τα καλύτερα σε αίσθηση τιμονιού όπως και σε ποιότητα κύλισης. 

5)  Πήγα ρώτησα για το VITARA HYBRID 1.4 GL+ 4WD HYBRID 48V (ΝΑΙ εδω έχουμε 4χ4). Στα 22.000 βγαίνει με διχρωμία. Όμορφο εξωτερικά και γενικά βελτιωμένο ποιοτικά και μέσα απλά όταν μπαίνεις μέσα νομίζεις ότι μπαίνεις σε αμάξι του 2013. Δεν ξέρω ηχομόνωση ποιότητα κύλισης κλπ θα ρωτήσω εδώ ανθρώπους που το έχουν. Σε χώρους νομίζω πιο μικρό απο τα υπόλοιπα αλλα οκ δεν με πειράζει αυτό τόσο.

6) Η πρωτη μου επιλογή είναι το audi Q2 1.6 diesel που υπήρχε σε προσφορά στα 21.700 με το κλειδί στο χέρι επεκταση εγγυησης συναγερμο . Τώρα δεν έχω ρωτήσει σε τι τιμή παιζει καθώς ανγκαστικα να καθυστερήσω την αγορα. 

Υ.Γ1 Γενικά φιμέ τζάμια δώρο από  κάποιους , συναγερμό, πατάκια , αισθητήρες parking αν δεν έχει κάποιο, επέκταση εγγύησης (t-roc , Q2). 

Δε σε ενδιαφερει να ανεβεις segment να δεις κανα Tiguan, Karoq, Tucson, Sportage κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Masma είπε

6) Η πρωτη μου επιλογή είναι το audi Q2 1.6 diesel που υπήρχε σε προσφορά στα 21.700 με το κλειδί στο χέρι επεκταση εγγυησης συναγερμο . Τώρα δεν έχω ρωτήσει σε τι τιμή παιζει καθώς ανγκαστικα να καθυστερήσω την αγορα. 

ποια εκδοση ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Noobios είπε

Δε σε ενδιαφερει να ανεβεις segment να δεις κανα Tiguan, Karoq, Tucson, Sportage κτλ;

Κοιτα επειδη θα ειναι το αυτοκίνητο που θα εχωκαι καθε μερα οταν ειδα το Karoq  το φοβήθηκα σε μεγεθος που ειναι στο Budget. 
Νομιζω ολατα αλλα ξεφεύγουν.  
Το xceed θεωρείτε b-suv η c-suv? 
 

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

ποια εκδοση ?

Στην προσφορα η Business  ηταν. 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Masma είπε

Κοιτα επειδη θα ειναι το αυτοκίνητο που θα εχωκαι καθε μερα οταν ειδα το Karoq  το φοβήθηκα σε μεγεθος που ειναι στο Budget. 
Νομιζω ολατα αλλα ξεφεύγουν.  
Το xceed θεωρείτε b-suv η c-suv? 
 

 

Νομίζω τίποτα απο τα 2 , crossover είναι (αν το λέω σωστά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχετική/άσχετη πληροφορία της ημέρας..

Έβαλε ένας φίλος πρόγραμμα σε ένα 1,5/150 Kamiq DSG, όχι κονσέρβα και χωρίς πρόγραμμα στο DSG... Έγινε άμεσα φιλικό πάτημα με BMW 320D Station και το Kamiq ήταν μπροστά μια κολώνα..

:D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Masma είπε

Κοιτα επειδη θα ειναι το αυτοκίνητο που θα εχωκαι καθε μερα οταν ειδα το Karoq  το φοβήθηκα σε μεγεθος που ειναι στο Budget. 
Νομιζω ολατα αλλα ξεφεύγουν.  
Το xceed θεωρείτε b-suv η c-suv? 
 

Στην προσφορα η Business  ηταν. 

Βενζίνη ή πετρέλαιο; Με άλλα λόγια, ποσες χιλ χλμ ανά έτος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eMike είπε

Η σχετική/άσχετη πληροφορία της ημέρας..

Έβαλε ένας φίλος πρόγραμμα σε ένα 1,5/150 Kamiq DSG, όχι κονσέρβα και χωρίς πρόγραμμα στο DSG... Έγινε άμεσα φιλικό πάτημα με BMW 320D Station και το Kamiq ήταν μπροστά μια κολώνα..

:D 

Στειλε μου ντιεμ more info αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Βενζίνη ή πετρέλαιο; Με άλλα λόγια, ποσες χιλ χλμ ανά έτος; 

14-15 χιλιάδες περίπου. Έλεγα για πετρέλαιο μετά σκεφτηκα κα΄τι σε mid hybrid.

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Η σχετική/άσχετη πληροφορία της ημέρας..

Έβαλε ένας φίλος πρόγραμμα σε ένα 1,5/150 Kamiq DSG, όχι κονσέρβα και χωρίς πρόγραμμα στο DSG... Έγινε άμεσα φιλικό πάτημα με BMW 320D Station και το Kamiq ήταν μπροστά μια κολώνα..

:D 

Αυτο το kamiq 1000 καλά έχει αλλα εξωτερικά μετριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Νομίζω τίποτα απο τα 2 , crossover είναι (αν το λέω σωστά)

Ναι κατι τετοιο λιγο πιο ψηλο απο ceed αλλα οχι level suv ουτε b ουτε c αλλα για τα δικα μου δεδομενα αρκετα καλο αλλα ακριβο. 

1 ώρα πριν, Masma είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Επανέρχομαι έχοντας δει από κοντά όλα τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν, με budget τα 22.000 χωρίς κανένα περιθώριο να αναίβω και έχοντας κάνει test drive το puma το 2008 , Captur. Η αγορά θα γίνει με cash μέσα στο Σεπτεμβριο. In

Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως

1) Renaul Captur: Ωραιοι χώροι και γενικά ένα όμορφο αυτοκίνητο και αρκετά καλό και στην οδήγηση.

Πήρα προσφορά για την έκδοση expresion και dynamic  και σε σχέση με τα υπόλοιπα που βλέπω δεν ενθουσιάστηκα.

2) Πήγα πήρα προσφορά για το peugeot 2008 σε active έκδοση για πετρέλαιο στα 19.600(summer sales) με το κλειδί στο χέρι και για την allure σε βενζίνη με τον 1.2 με 100ps που βγαίνει στα 22.000.

Επίσης το έκανα test drive και μου φάνηκε καλή η θέση οδήγησης όπως και η ποιότητα κύλισης -  ηχομόνωση  (όσο μπορείς να καταλάβεις από test drive). Αν πάω στο 2008 θα πάω για την allure γιατί όντως η active είναι μέτρια αν και έχει εξαιρετική τιμή.

3) Ford puma πολύ όμορο με το καλύτερο τιμόνι σίγουρα και γενικά σαν οδηγική συμπεριφορά καλύτερο από τα υπόλοιπα νομίζω(στα ιδια με q2 - troc). Σίγουρα βγάζει πιο σπορ οδήγηση από όλα το Puma και επίσης καταπληκτική ανάρτηση.

Εδώ κοιτάζω την έκδοση st-line με τον 1.0 mild hybrid με ταβ125 η για το diesel. Η τιμή είναι 21.600

Σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πολύ καλό σε εξολισμό ίσως ελάχιστα κάτω από την allure. Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.

Σίγουρα το καλύτερο πορτμπαγκάζ αν και εμένα ότι έχω δει με καλύπτει. Λίγο πιο μικρό από 2008  captur t-roc  σε πίσω χώρο αλλά δεν μου φάνηκε μεγάλη διαφορά .

4) T -ROC Στα 22.000 με 1.0 116ps στην advanche έκδοση  με έχτρα  διχρωμία, κάποιες νίκελ εξωτερικές λεπτομέρειες και κάμερα οπισθοπορείας .  Άνετο σε χώρους και γενικά πολύ όμορφο για τα γούστα μου. To έχω οδηγήσει και μαζί με το puma από τα καλύτερα σε αίσθηση τιμονιού όπως και σε ποιότητα κύλισης. 

5)  Πήγα ρώτησα για το VITARA HYBRID 1.4 GL+ 4WD HYBRID 48V (ΝΑΙ εδω έχουμε 4χ4). Στα 22.000 βγαίνει με διχρωμία. Όμορφο εξωτερικά και γενικά βελτιωμένο ποιοτικά και μέσα απλά όταν μπαίνεις μέσα νομίζεις ότι μπαίνεις σε αμάξι του 2013. Δεν ξέρω ηχομόνωση ποιότητα κύλισης κλπ θα ρωτήσω εδώ ανθρώπους που το έχουν. Σε χώρους νομίζω πιο μικρό απο τα υπόλοιπα αλλα οκ δεν με πειράζει αυτό τόσο.

6) Η πρωτη μου επιλογή είναι το audi Q2 1.6 diesel που υπήρχε σε προσφορά στα 21.700 με το κλειδί στο χέρι επεκταση εγγυησης συναγερμο . Τώρα δεν έχω ρωτήσει σε τι τιμή παιζει καθώς ανγκαστικα να καθυστερήσω την αγορα. 

Υ.Γ1 Γενικά φιμέ τζάμια δώρο από  κάποιους , συναγερμό, πατάκια , αισθητήρες parking αν δεν έχει κάποιο, επέκταση εγγύησης (t-roc , Q2). 
 

Σήμερα θα παω να δω το xceed

Το q2 νομιζω ειναι γυμνο αλλα audi. Απο εκει κ περα τα χιλιαρια πως σου φανηκαν απο γκαζι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stationwa είπε

Ναι κατι τετοιο λιγο πιο ψηλο απο ceed αλλα οχι level suv ουτε b ουτε c αλλα για τα δικα μου δεδομενα αρκετα καλο αλλα ακριβο. 

Το q2 νομιζω ειναι γυμνο αλλα audi. Απο εκει κ περα τα χιλιαρια πως σου φανηκαν απο γκαζι; 

Θα παρω προσφορά για xceed σήμερα και θα σας πώ.

Συμφωνώ για το q2.

Γενικά πολύ καλά ακόμα και το peugeot 2008 που είχα αμφιβολία. Τ-ROC και Puma πολύ δυνατά. 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Για ποιον λογο να παρει καποιος σενταν εν ετη 2020?

Λογω σχηματος πορτμπαγκαζ δεν χωραει τιποτα. Και ειναι πολυ πιο ασχημα

Ε μη γράφουμε και υπερβολές. Άλλο οι χώροι και άλλο η ομορφιά.

Είναι άσχημη δηλαδή η Τζούλια, η 3άρα, η Α Class Sedan κτλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Masma είπε

14-15 χιλιάδες περίπου. Έλεγα για πετρέλαιο μετά σκεφτηκα κα΄τι σε mid hybrid... 

Υποθετικά : αν στην βενζίνη - με μέση οδήγηση έχεις 7 λιτ/100 (~10€) >1.575€/έτος.

Στο ίδιο μοτίβο μπορεί να έχεις σε πετρέλαιο 5.5 λιτ/100 (7€). > 990€/έτος. Αν η διαφορά τιμής υπερβαίνει τα 3.000 ευρώ πιθανώς να διαλεγα βενζίνη. Στα 2.000 > πετρέλαιο. 

Το διυλίζω διότι το XCeed έχει βενζινοκίνηγες εκδόσεις στο όριο των 22.000 που βάζεις. Και έχει έρθει το νεο μοντέλο με την 10" οθόνη που - κατά την γνώμη μου - αξίζει να το αξιολογήσει κανείς. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...