Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, eMike είπε

Η σχετική/άσχετη πληροφορία της ημέρας..

Έβαλε ένας φίλος πρόγραμμα σε ένα 1,5/150 Kamiq DSG, όχι κονσέρβα και χωρίς πρόγραμμα στο DSG... Έγινε άμεσα φιλικό πάτημα με BMW 320D Station και το Kamiq ήταν μπροστά μια κολώνα..

:D 

Να πείς στον φίλο ότι αν δεν βάλει πρόγραμμα και στο DSG πολύ πιθανό να το πάρει στο χέρι. Ακόμη και με πρόγραμμα εφόσον έχει ανέβει η ροπή πάλι μπορεί να έχει θέμα αλλά θα είναι πιο safe με το πρόγραμμα στο DSG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Να πείς στον φίλο ότι αν δεν βάλει πρόγραμμα και στο DSG πολύ πιθανό να το πάρει στο χέρι. Ακόμη και με πρόγραμμα εφόσον έχει ανέβει η ροπή πάλι μπορεί να έχει θέμα αλλά θα είναι πιο safe με το πρόγραμμα στο DSG

Ίσως ο φίλος πρέπει να σκεφτεί πως αν θέλει να βάζει κόντρες να έπαιρνε άλλο κάρο. 

Άκου 'κει... Κόντρες με το kamiq 👻

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Ίσως ο φίλος πρέπει να σκεφτεί πως αν θέλει να βάζει κόντρες να έπαιρνε άλλο κάρο. 

E εντάξει ο καθένας με ότι έχει εγώ πάταγα και με το Maruti με τα 37 άλογα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ε μη γράφουμε και υπερβολές. Άλλο οι χώροι και άλλο η ομορφιά.

Είναι άσχημη δηλαδή η Τζούλια, η 3άρα, η Α Class Sedan κτλ;

 

Θελεις πρακτικοτητα? πας σε wagon/hatch/suv. Θελεις ομορφια? πας σε coupe. Τα σενταν δεν προσφερουν τιποτα απολυτως

και στην Α Class του παραδειγματος, ποια θα αγοραζες και γιατι?

10 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Ίσως ο φίλος πρέπει να σκεφτεί πως αν θέλει να βάζει κόντρες να έπαιρνε άλλο κάρο. 

Άκου 'κει... Κόντρες με το kamiq 👻

Καλα και ο αλλος με diesel πατησε 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tsofras τότε παλιά όταν πρωτοάνοιξες το Θέμα ήμουν κ εγω σε αναζήτηση και ήμουν ανάμεσα σε Ibiza και Leon σε FR έκδοση και τα 2 καινούρια. 

Κατέληξα γρήγορα στο Leon καθώς το Ibiza όπως το ήθελα (ηλιοροφή, vc, led) έβγαινε γύρω στα 19 ενώ το Leon με FR Plus εξοπλισμό +κάποια καλούδια δώρο έβγαινε 21.000.

Πάντως το Ibizaki το γλυκοκοίταζα από το 17 που βγήκε καθώς έχω το 2008 μοντέλο 12 απροβλημάτιστα χρόνια. Καλοτάξιδο εύχομαι. Χρωματάρα btw το έβλεπα στην έκθεση της Βελμάρ με τις 17αρες πανέμορφο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ρε σείς έλεος. Όταν είχα το rx8 τα έβρισκα πολυ σκούρα με bmw320d.Μην γράφετε μ&λ@κιες.

Γιατί ρε μαν , δλδ αν με το πρόγραμμα έχει πάρει 4-5 κιλά ροπής και 30 - 50 άλογα μπορείς να το συγκρίνεις με το RX8 ?

Μιλάμε δλδ για περίπου 200 άλογα με 28 κιλά ροπής και αυτόματο , εσύ το RX-8 με τα 192 είχες ?

Τα παραπάνω είναι τυχαίοι αριθμοί και τα λιγότερα που θα έχει πάρει με το πρόγραμμα

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Υποθετικά : αν στην βενζίνη - με μέση οδήγηση έχεις 7 λιτ/100 (~10€) >1.575€/έτος.

Στο ίδιο μοτίβο μπορεί να έχεις σε πετρέλαιο 5.5 λιτ/100 (7€). > 990€/έτος. Αν η διαφορά τιμής υπερβαίνει τα 3.000 ευρώ πιθανώς να διαλεγα βενζίνη. Στα 2.000 > πετρέλαιο. 

Το διυλίζω διότι το XCeed έχει βενζινοκίνηγες εκδόσεις στο όριο των 22.000 που βάζεις. Και έχει έρθει το νεο μοντέλο με την 10" οθόνη που - κατά την γνώμη μου - αξίζει να το αξιολογήσει κανείς. 

Ναι σε αυτό συμφωνώ και εγώ. θεωρητικά η καλύτερη επιλογή πετρέλαιο αν δεν κατσει το Q2 θα είναι το puma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι η KIA ανανέωσε τις τιμές της βάσει των μειώσεων του νέου τέλους ταξινόμησης. Έχω κλείσει KIA xceed 1400 140ps premium και μου είπαν τιμη 25k για ετοιμοπαραδωτο. Ωστόσο τώρα στο σάιτ τους βλέπω ότι η τιμή για το premium 1.4 140ps πήγε στα 23.990. Αυτή η τιμή θα ισχύει κ για τα έτοιμοπαραδωτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Brolly είπε

Μόλις είδα ότι η KIA ανανέωσε τις τιμές της βάσει των μειώσεων του νέου τέλους ταξινόμησης. Έχω κλείσει KIA xceed 1400 140ps premium και μου είπαν τιμη 25k για ετοιμοπαραδωτο. Ωστόσο τώρα στο σάιτ τους βλέπω ότι η τιμή για το premium 1.4 140ps πήγε στα 23.990. Αυτή η τιμή θα ισχύει κ για τα έτοιμοπαραδωτα; 

Λογικά ναι αφού δεν έχουν εκτελωνιστεί ακόμη.

Απλά είναι λίγο περίεργη η κατάσταση γιατί βλέπω αρκετούς να αλλάζουν τις τιμές προ φόρων αλλά για νέες παραγγελίες . Αφού εσένα είναι ετοιμοπαράδοτο σημαίνει ότι θα γλυτώσεις την διαφορά απο τα Τέλη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masma είπε

24.300 μολις πηρα προσφορα για το xceed 1.4 140ps. 
ζητάνε παρα πολλα ευχαριστω δεν θα παρω 

Ποια εκδοση ζητανε 24.300; premium η platinum; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Γιατί ρε μαν , δλδ αν με το πρόγραμμα έχει πάρει 4-5 κιλά ροπής και 30 - 50 άλογα μπορείς να το συγκρίνεις με το RX8 ?

Μιλάμε δλδ για περίπου 200 άλογα με 28 κιλά ροπής και αυτόματο , εσύ το RX-8 με τα 192 είχες ?

Τα παραπάνω είναι τυχαίοι αριθμοί και τα λιγότερα που θα έχει πάρει με το πρόγραμμα

Θα σου πω κάτι απλό. Οι πιο πολλοί κρίνετε ένα αμάξι στην ευθεία. Λάθος. Παρε το καμιγκ που λες φουλ φτιαγμένο 200 άλογα και ροπεσ και το το rx8 και Βαλτά σε στόφες ανοιχτές όχι ευθείες ούτε κλειστεσ στροφές που ανετα το ρχ θα του ρίξει στα αυτιά.Εγω εκεί κρίνω το αυτοκίνητο. Στης ευθείες και πάλι δύσκολο το βλέπω το καμιγκ. Μην βλέπετε μόνο στα χαρτιά. Στην πράξη τι γίνετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...