Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Τι εννοείς? Το πετρέλαιο έχει καλύτερο αρχικό πέταγμα από τα άλλα καύσιμα. Στην τελική υστερεί

Το πετρέλαιο καίγεται πιο αργά - η βενζίνη έχει σαφώς ταχύτερη ανάφλεξη. Στη F1 δεν χρησιμοποιούν πετρέλαιο ... τεσπα ... Οδηγώ πετρέλαιο τα τελευταία 4 χρόνια (τα προηγούμενα 21 ήμουν βενζινοκίνητος - η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας των κινητήρων είναι αισθητή. Εν κινήσει, ο πετρελαιοκινητήρας κρατάει καλύτερα την ταχύτητά του και είναι γενικά πιο ομαλός. Η βενζίνη "ανάβει" ταχύτερα (πετάγεται) αλλά σε παρατεταμένες ανηφόρες εξαντλείται (φυσικά μιλάμε για παρόμοιες ιπποδυνάμεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Noobios είπε

Αν δεν έχεις θέμα με την θέση οδήγησης και το χαμηλό μικρό τιμονακι τότε για μένα δαγκωτό 2008. Πολύ όμορφο αμάξι. 

Όντως είναι πολύ όμορφο αλλα επειδή και T-ROC και Puma μου αρέσει θα πάρω προσφορά από όλους και θα αποφασίσω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Masma είπε

Όντως είναι πολύ όμορφο αλλα επειδή και T-ROC και Puma μου αρέσει θα πάρω προσφορά από όλους και θα αποφασίσω. 

Όταν πάρεις την προσφορά πες και σε μας🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Όταν πάρεις την προσφορά πες και σε μας🙃

Αν θες τιμές έχω και τώρα.

  • T-ROC  1.0 με 115ps με extra την διχρωμία την καμερα και κάποια διακοσμιτικά νικελ στο εξωτερικό μερος 21.800. (δωρο 2+2 εγγύηση , συναγερμό , αισθητήρες )
  • Peugeot 2008 1.2 100 ps active 18.800 σε βενζινη και 19.000 σε πετρελαιο.  Peugeot 2008 allure 22.000 σε βενζίνη. (φιμέ τζάμια , συναγερμό , κιτ ασφάλειας)
  • Ford puma st-line 1.0 ecoboost mild hybrid 125ps με 21.500 και σε πετρέλαιο καπου εκεί βγαίνει. (δώρο συναγερμό  , φιμέ τζαμια και πατάκια κλπ)
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Masma είπε

Αν θες τιμές έχω και τώρα.

  • T-ROC  1.0 με 115ps με extra την διχρωμία την καμερα και κάποια διακοσμιτικά νικελ στο εξωτερικό μερος 21.800. (δωρο 2+2 εγγύηση , συναγερμό , αισθητήρες )
  • Peugeot 2008 1.2 100 ps active 18.800 σε βενζινη και 19.000 σε πετρελαιο.  Peugeot 2008 allure 22.000 σε βενζίνη. (φιμέ τζάμια , συναγερμό , κιτ ασφάλειας)
  • Ford puma st-line 1.0 ecoboost mild hybrid 125ps με 21.500 και σε πετρέλαιο καπου εκεί βγαίνει. (δώρο συναγερμό  , φιμέ τζαμια και πατάκια κλπ)

Ford γύρω στο 3,4% επιτόκιο.

Vw νομίζω πολύ υψηλότερο.

Ford οχτώ έτη εγγύησης ενώ vw 4.

Βεβαια έχω ακούσει πολλά κακά όσον αφορά τη συναρμογή στο puma,με φανάρια που τρίζουν και πόρτες που βρίσκουν η μια πάνω στην άλλη (η μπροστά με την πίσω στην επαφή τους).

Πιο πολύ το πούμα μου αρέσει.

 

Οσον αφορά στο πεζό από όσο ξέρω έχει άθλιο κιβώτιο ταχυτήτων και είναι νομίζω μεγαλύτερο από τα αλλά.Με χαλάει και λίγο ο ποπος του..

 

Αυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Masma είπε

Αν θες τιμές έχω και τώρα.

  • T-ROC  1.0 με 115ps με extra την διχρωμία την καμερα και κάποια διακοσμιτικά νικελ στο εξωτερικό μερος 21.800. (δωρο 2+2 εγγύηση , συναγερμό , αισθητήρες )
  • Peugeot 2008 1.2 100 ps active 18.800 σε βενζινη και 19.000 σε πετρελαιο.  Peugeot 2008 allure 22.000 σε βενζίνη. (φιμέ τζάμια , συναγερμό , κιτ ασφάλειας)
  • Ford puma st-line 1.0 ecoboost mild hybrid 125ps με 21.500 και σε πετρέλαιο καπου εκεί βγαίνει. (δώρο συναγερμό  , φιμέ τζαμια και πατάκια κλπ)

Από εμένα όχι 1000 κυβικά

ειδικά για το τ roc !! 

σε αυτά τα χρήματα εγώ κοιτάω τώρα το kamiq 1.5 tsi 

Σε αυτά τα λεφτα καλύτερα να πάρει κάποιος το πεζό το πετρέλαιο γιατί είναι 1500 κυβικά και έχει ροπές 

 

Επεξ/σία από xphobus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xx1100 είπε

Το πετρέλαιο καίγεται πιο αργά - η βενζίνη έχει σαφώς ταχύτερη ανάφλεξη. Στη F1 δεν χρησιμοποιούν πετρέλαιο ... τεσπα ... Οδηγώ πετρέλαιο τα τελευταία 4 χρόνια (τα προηγούμενα 21 ήμουν βενζινοκίνητος - η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας των κινητήρων είναι αισθητή. Εν κινήσει, ο πετρελαιοκινητήρας κρατάει καλύτερα την ταχύτητά του και είναι γενικά πιο ομαλός. Η βενζίνη "ανάβει" ταχύτερα (πετάγεται) αλλά σε παρατεταμένες ανηφόρες εξαντλείται (φυσικά μιλάμε για παρόμοιες ιπποδυνάμεις). 

H κίνηση στην πόλη έχει και ανηφόρες. Έχω όδηγήσει άπειρα οχήματα όλων των κυβικών. Η διαφορά στο πετρέλαιο είναι πως παίρνει πιο γρήγορα το 0-30 και επίσης δεν χρειάζεσαι να κατεβάσεις ταχύτητα στην ανηφόρα ή στην ευθεία. Έχει ροπή σε χαμηλότερες στροφές. Η βενζίνη έχει ταχύτερη ανάφλεξη αλλά το πετρέλαιο έχει μεγαλύτερη πυκνότητα ενέργειας. Η βενζίνη δε, στις πρώτες 2 σχέσεις θέλει μεγαλύτερο πάτημα γκαζιού για την ίδια αίσθηση ροπής, άρα περισσότερη κατανάλωση. Γιατί όταν μιλάμε για δύναμη, πρέπει να βάζουμε μέσα και το πόσο έκαψε ώστε να συγκρίνουμε σε κοινή βάση. Η βενζίνη είναι καλύτερη όταν από 140 θες να πας 220 (εξού και η φόρμουλα που λες), γιατί προσφέρει περισσότερα άλογα, δηλαδή περισσότερη κινητική ενέργεια . Και μόνο εκεί, πουθενά αλλού.Ούτε καν στα 100-140. Μιλάμε για ίδια κυβικά, τουρμπο και παρόμοιες καταναλώσεις (δηλαδή μην έχεις πειράξει κύλινδρο ή έχεις βάλει πρόγραμμα). Και πάντα στα κυβικά μέχρι 2000. Πιο πάνω οι διαφορές είναι μικρότερες και σιγά σιγά αρχίζει να υπερτερεί η βενζίνη στην αίσθηση ροπής σε όλες τις ταχύτητες (με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση βέβαια).  Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με το ρεύμα. Ροπή 100% σταθερή από 0 στροφές.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα αναφερει στο παρελθον ποσο ευχαριστημενος ημουν απο το γκολφ ωστε να το κλεισω, καποια πραγματα ομως για λογο που εμεις δεν καταλαβαινουμε, δεν προχωρανε...

Με το που εκτελωνιστηκε το οχημα η VW σκεφτηκε να χρεωσει 1000 ευρω την οθονη που στην προσφορα εδινε δωρεαν! Στραβωσα εννοειται κ ακυρωσα την παραγγελια. Ουτε καν μπηκαν στον κοπο να κανουν μια καλυτερη προσφορα! Ευτυχως οπως φαινεται!

Μετα απο αναγνωση σε αλλο φορουμ ειδα οτι στο c3 aircross υπηρχαν ελαχιστα κομματια σε 1,5 πετρελαιο αυτοματο με grip control, στα 21000

Μετα απο λιγη σκεψη το εκλεισα (τελευταιο κομματι απ'οτι μου ειπε ο πωλητης) κ δε νομιζω οτι μπορουσα να βρω κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα!

Ο πολυ καλος κινητηρας του PSA με τα 120 αλογα με αυτοματο της aisin κ grip control, θα μπορουμε να εξερευνησουμε την κρητη στο επακρο!

 

Επεξ/σία από DeStyl
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Ειχα αναφερει στο παρελθον ποσο ευχαριστημενος ημουν απο το γκολφ ωστε να το κλεισω, καποια πραγματα ομως για λογο που εμεις δεν καταλαβαινουμε, δεν προχωρανε...

Με το που εκτελωνιστηκε το οχημα η VW σκεφτηκε να χρεωσει 1000 ευρω την οθονη που στην προσφορα εδινε δωρεαν! Στραβωσα εννοειται κ ακυρωσα την παραγγελια. Ουτε καν μπηκαν στον κοπο να κανουν μια καλυτερη προσφορα! Ευτυχως οπως φαινεται!

Μετα απο αναγνωση σε αλλο φορουμ ειδα οτι στο c3 aircross υπηρχαν ελαχιστα κομματια σε 1,5 πετρελαιο αυτοματο με grip control, στα 21000

Μετα απο λιγη σκεψη το εκλεισα (τελευταιο κομματι απ'οτι μου ειπε ο πωλητης) κ δε νομιζω οτι μπορουσα να βρω κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα!

Ο πολυ καλος κινητηρας του PSA με τα 120 αλογα με αυτοματο της aisin κ grip control, θα μπορουμε να εξερευνησουμε την κρητη στο επακρο!

Και καλά έκανες και στραβωσες, άλλο αμάξι βέβαια το c3 aircross τελείως αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ καλή επιλογή.

Με το καλό να έρθει

Δεν ξέρω πως την έχει δει το group παρά έχουν ανέβει οι τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Masma είπε
  • Peugeot 2008 1.2 100 ps active 18.800 σε βενζινη 

που σου έδωσαν 18.800??? πήγα σε 4 αντιπροσωπείες και κάτω απο 19.200 δεν μου έδωσε κανένας (Β. Ελλάδα)

οι 2 μου έδωσαν 19.500 ο ένας 19.300 και ο άλλος 19.200....... ( με το κλειδί στο χέρι ..... μόνο ασφάλεια δικιά μου)

Επεξ/σία από procostas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, procostas1 είπε

που σου έδωσαν 18.800??? πήγα σε 4 αντιπροσωπείες και κάτω απο 19.200 δεν μου έδωσε κανένας (Β. Ελλάδα)

οι 2 μου έδωσαν 19.500 ο ένας 19.300 και ο άλλος 19.200....... ( με το κλειδί στο χέρι ..... μόνο ασφάλεια δικιά μου)

Ναι φιλε οι τιμες αυτες που εδωσα για το 2008  ειναι ολες απο Αθηνα στην αντιπορσωπια που ειναι πανω στη Κηφισιας στο Μαρουσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xx1100 είπε

PROCEED 1.6/136  DCT7, πετρέλαιο 

Αύριο το παραλαμβάνω 

Η Άφιξη 

IMG_20200828_185452.jpg

1 ώρα πριν, jimarass26 είπε

Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με το ρεύμα. Ροπή 100% σταθερή από 0 στροφές

👍 αλλά ακόμα εκτός budget 

  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Masma είπε

Αν θες τιμές έχω και τώρα.

  • T-ROC  1.0 με 115ps με extra την διχρωμία την καμερα και κάποια διακοσμιτικά νικελ στο εξωτερικό μερος 21.800. (δωρο 2+2 εγγύηση , συναγερμό , αισθητήρες )
  • Peugeot 2008 1.2 100 ps active 18.800 σε βενζινη και 19.000 σε πετρελαιο.  Peugeot 2008 allure 22.000 σε βενζίνη. (φιμέ τζάμια , συναγερμό , κιτ ασφάλειας)
  • Ford puma st-line 1.0 ecoboost mild hybrid 125ps με 21.500 και σε πετρέλαιο καπου εκεί βγαίνει. (δώρο συναγερμό  , φιμέ τζαμια και πατάκια κλπ)

2008 diesel με 19Κ ειναι μονοδρομος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Η Άφιξη 

IMG_20200828_185452.jpg

👍 αλλά ακόμα εκτός budget 

Ε ρε φίλος τι είναι αυτό?

Βγάζουμε μπρος , πίσω , πλάι , κοντινιυσε ζάντες , το βράδυ με αναμμένα φώτα απέξω μπρος πίσω και μέσα να δούμε φωτισμούς.

Αυτό είναι το ελάχιστο

Ευχές μετά από τις φωτογραφίες

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...