Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Masma είπε

Ναι φιλε οι τιμες αυτες που εδωσα για το 2008  ειναι ολες απο Αθηνα στην αντιπορσωπια που ειναι πανω στη Κηφισιας στο Μαρουσι. 

Κλεισαμε ενα peugeot 2008 Diesel πριν κανα μηνα για την αδερφη μου που ήθελε suv , 21.400 το allure με δωρο (φιμε,συναγερμο,και το λευκο περλε)δεν ήθελε λευκό πήρε το πορτοκαλί,στην αρχή κοιτούσε το active γιατί δεν ενδιαφερόταν  για τις οθόνες ,ηλ χειρόφρενα κτλ ,και τις είχαν πει 19.200 Diesel active.Με τα πολλά την έψησα για το allure ,το έκανε και td το gt line που είναι ακόμη πιο φεύγα άλλα εκεί ξεφεύγουμε πολύ δεν αξίζει η διάφορα κατ εμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Η Άφιξη 

IMG_20200828_185452.jpg

Τι ναι αυτά ρε. Βάλε να δούμε την κωλαρα της κορεατικής παναμερας να γουστάρουμε 😁😁😁

Ενα από τα λίγα αυτοκίνητα που έκλεψαν την καρδιά μου στο περσινό σαλόνι. 

 

Κατά τα τα 1000 κυβικά του vag σπέρνουν. Πάρτε άφοβα πόσες φορές να το γράψουμε πχια!!! Μην τα φοβάστε!!! Μετά από 3000 km με το kamiq και 3 ταξίδια πήγαινε έλα μπορώ μετά βεβαιότητας να το πω. 

Παραλάβαμε χτες μέρος νεου στόλου στη δουλειά. Τα προηγούμενα yaris 1500/111. Έκανα καμία 150αρα χιλιόμετρα, το αυτοκινητάκι σπέρνει οδηγικά. 

Είδα και το νέο yaris στην έκθεση κατά την παραλαβή και μου έπεσαν τα σαγόνια. Μακράν το πιο όμορφο μικρό που έχω δει σε όλα μου τα χρόνια. Αν όλα πάνε καλά του χρόνου θα το πάρω στη γυναίκα μου ή μάλλον για τη γυναίκα μου (και καλά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

2008 diesel με 19Κ ειναι μονοδρομος!

Ναι απλα ειναι η active  που εχει ελλείψεις!

1 ώρα πριν, sadvampire είπε

Κλεισαμε ενα peugeot 2008 Diesel πριν κανα μηνα για την αδερφη μου που ήθελε suv , 21.400 το allure με δωρο (φιμε,συναγερμο,και το λευκο περλε)δεν ήθελε λευκό πήρε το πορτοκαλί,στην αρχή κοιτούσε το active γιατί δεν ενδιαφερόταν  για τις οθόνες ,ηλ χειρόφρενα κτλ ,και τις είχαν πει 19.200 Diesel active.Με τα πολλά την έψησα για το allure ,το έκανε και td το gt line που είναι ακόμη πιο φεύγα άλλα εκεί ξεφεύγουμε πολύ δεν αξίζει η διάφορα κατ εμε. 

21.400 allure diesel? Σε ποια αντιπροσωπία ; Αν δεν θες εδω πες μου με pm

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ε ρε φίλος τι είναι αυτό?

Βγάζουμε μπρος , πίσω , πλάι , κοντινιυσε ζάντες , το βράδυ με αναμμένα φώτα απέξω μπρος πίσω και μέσα να δούμε φωτισμούς.

Αυτό είναι το ελάχιστο

Ευχές μετά από τις φωτογραφίες

Έχεις απόλυτο δίκιο - είναι πανέμορφη! Και αξίζει μερικές ... δεκάδες φωτογραφίες! 

(Απλώς έπρεπε να πεταχτώ λίγο στο γραφείο - αν προλάβω να ανεβάσω μερικές εξωτερικές αργότερα (έχω βγάλει αλλά είναι σε άλλο Pc ...))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο - είναι πανέμορφη! Και αξίζει μερικές ... δεκάδες φωτογραφίες! 

(Απλώς έπρεπε να πεταχτώ λίγο στο γραφείο - αν προλάβω να ανεβάσω μερικές εξωτερικές αργότερα (έχω βγάλει αλλά είναι σε άλλο Pc ...))

Καλορίζικο φιλαράκι και καλά χιλιόμετρα περιμένουμε τις υπόλοιπες οπωσδήποτε

Ελπίζω να έχω το αμάξι πριν φτάσουμε 400 σελίδες 😎

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hountalas είπε

Εσύ τώρα πήρες, τι τρώγεσαι? χαχαχα

Καινούριο, diesel allure 21.400 πολύ δύσκολα. Εικάζω πως θα πρόκειται για TD, ή με λίγα χιλιόμετρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλορίζικο φιλαράκι και καλά χιλιόμετρα περιμένουμε τις υπόλοιπες οπωσδήποτε

Ελπίζω να έχω το αμάξι πριν φτάσουμε 400 σελίδες 😎

Σου εύχομαι ολόψυχα να παραλάβεις σύντομα! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οδηγικά: πολύ καλή θέση οδήγησης με αυθονες ρυθμίσεις - προσωπικά χαμήλωσα το κάθισμα περίπου στη μέση για να έχω αρκετό αέρα πάνω από το κεφάλι μου. Η στήριξη της μέσης είναι πολύ καλή και η ποιότητα του καθίσματος είναι άριστη (βέβαια, εδώ έχω bucket alcantara ... :) ).

Ορατότητα: πολύ καλή περιμετρικά - ακόμα και πίσω, το τζάμι είναι τελικά αρκετά μεγάλο και βλέπεις "σχεδόν κανονικά" (ειδικά εάν το συγκρίνω με το DS5, όπου βλέπεις το ... 1/3

Τιμόνι καλό, ελαφρύ χαμηλά, βαρύ ψηλά.

Κινητήρας: υπάκουος από χαμηλά. Πρόθυμος ως τα 160. Από 'κει και πάνω (ως τα "σχεδόν" 200) είναι πιο δύσκολα - αλλά ΟΚ - πρόκειται για ένα "γήινο" αμάξι, μην τα θέλουμε όλα. 

Θόρυβος στην καμπίνα: χμμ ... Σε πρώτη φάση το αισθάνθηκα αλλά μετά από λίγες ώρες το συνήθισα. Είναι πάντως περισσότερο από το DS5 ή μια Mercedes, Audi. Πιθανώς συγκρίσιμος με το Toyota CHR. Ενδεχομένως όμως να παίζουν ρόλο και τα ελαστικά. 

Κράτημα και σταθερότητα εξαιρετική. Δεν υπάρχει διαφορά στην αίσθηση από τα 90 στα .. 160. Κατάφερα να το αποσταθεροποιήσω ελάχιστα μόνο σε μια απότομη στροφή 90 μοιρών με λίγο γκάζι. 

Infotainment καλό με Android Auto από την αντιπροσωπεία (το Apple Car είναι ανοιχτό και παίζει άμεσα). Δέχεται δύο κινητά τηλέφωνα ταυτόχρονα.

Αισθητήρας πίεσης ελαστικών: 1η φορά το συναντώ σε αυτοκίνητο και το βρήκα πολύ χρήσιμο (έχω ένα κακό ιστορικό με πρόκες & βίδες τα τελευταία χρόνια). Ήχος: χμμμ... θα ήθελα κάτι "λίγο καλύτερο" αλλά μπορεί να μην έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες ρύθμισης [πάντως ένα sub θα βοηθούσε ...]. 

Air Condition: Διζωνικός κλιματισμός που μου έκανε ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ εντύπωση. Πολύ καλύτερο από το DS - C5 Aircross - Mercedes E-Class! Χθες είχε καύσωνα - 37 κατά διαστήματα - και το είχα στα 3/4 και κατάφερνε να δροσίσει καλά την καμπίνα. Ο χειρισμός είναι ευκολότατος και λογικότατος! 

Εμφάνιση: Ουάο!!!

Χώροι: πολύ καλοί - ακόμα και πίσω είναι άνετα για μένα με ύψος 186. Ακόμα και τρεις ενήλικες θα χωρέσουν με κάποιους συμβιβασμούς (που σίγουρα θα είναι λιγότεροι απ' ότι στο DS5). 

Κατανάλωση: με φυσιολογική οδήγηση μιλάμε για ~5 λίτρα/100 χλμ [120-150]. Δηλαδή: 5,5 €/100 👍

Τέλη κυκλοφορίας: 110€ 👍

Ετήσια ασφάλιστρα: 460€ [με διατήρηση αξίας αγοράς για 3 χρόνια ... μάλλον καλό ακούγεται 👍]

======================

Ελλείμματα: 

1. Όχι Full Led - δεν ξέρω εάν μπαίνουν εκ των υστέρων 

2. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός - η καμερα οπισθοπορίας εξυπηρετεί πίσω αλλά την νύχτα είναι ... λίγο ... λίγη ... Υπό βροχή 👎

3. Το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν ενεργοποιείται μόνο του όταν βγάζεις σβήνεις την μηχανή. Δεν ξέρω πως είναι σε άλλα αυτοκίνητα πέραν του DS5 (νομίζω και στο Q3 που είχα κάνει test drive ενεργοποιούνταν αυτόματα). Δεν έχω δει ακόμα εάν αλλάζει από το menu. 

202008_KIA Proceed_-60.JPG

202008_KIA Proceed_-61.JPG

202008_KIA Proceed_-64.JPG

... και - αν θέλω να βρω ένα ακόμα αρνητικό - ο εσωτερικός καθρέφτης δεν σκοτεινιάζει αυτόματα το βράδυ .... και πρέπει χειροκίνητα να κάνεις ... κλικ (α ρε τι παθαίνει κανείς άμα στα νιάτα του οδηγήσει Mercedes και μετά ανακαλύπτει ότι δεν έιναι τα πάντα δεδομένα .... 😋). 

 

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xx1100 είπε

Οδηγικά: πολύ καλή θέση οδήγησης με αυθονες ρυθμίσεις - προσωπικά χαμήλωσα το κάθισμα περίπου στη μέση για να έχω αρκετό αέρα πάνω από το κεφάλι μου. Η στήριξη της μέσης είναι πολύ καλή και η ποιότητα του καθίσματος είναι άριστη (βέβαια, εδώ έχω bucket alcantara ... :) ).

Ορατότητα: πολύ καλή περιμετρικά - ακόμα και πίσω, το τζάμι είναι τελικά αρκετά μεγάλο και βλέπεις "σχεδόν κανονικά" (ειδικά εάν το συγκρίνω με το DS5, όπου βλέπεις το ... 1/3

Τιμόνι καλό, ελαφρύ χαμηλά, βαρύ ψηλά.

Κινητήρας: υπάκουος από χαμηλά. Πρόθυμος ως τα 160. Από 'κει και πάνω (ως τα "σχεδόν" 200) είναι πιο δύσκολα - αλλά ΟΚ - πρόκειται για ένα "γήινο" αμάξι, μην τα θέλουμε όλα. 

Θόρυβος στην καμπίνα: χμμ ... Σε πρώτη φάση το αισθάνθηκα αλλά μετά από λίγες ώρες το συνήθισα. Είναι πάντως περισσότερο από το DS5 ή μια Mercedes, Audi. Πιθανώς συγκρίσιμος με το Toyota CHR. Ενδεχομένως όμως να παίζουν ρόλο και τα ελαστικά. 

Κράτημα και σταθερότητα εξαιρετική. Δεν υπάρχει διαφορά στην αίσθηση από τα 90 στα .. 160. Κατάφερα να το αποσταθεροποιήσω ελάχιστα μόνο σε μια απότομη στροφή 90 μοιρών με λίγο γκάζι. 

Infotainment καλό με Android Auto από την αντιπροσωπεία (το Apple Car είναι ανοιχτό και παίζει άμεσα). Δέχεται δύο κινητά τηλέφωνα ταυτόχρονα.

Αισθητήρας πίεσης ελαστικών: 1η φορά το συναντώ σε αυτοκίνητο και το βρήκα πολύ χρήσιμο (έχω ένα κακό ιστορικό με πρόκες & βίδες τα τελευταία χρόνια). Ήχος: χμμμ... θα ήθελα κάτι "λίγο καλύτερο" αλλά μπορεί να μην έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες ρύθμισης [πάντως ένα sub θα βοηθούσε ...]. 

Air Condition: Διζωνικός κλιματισμός που μου έκανε ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ εντύπωση. Πολύ καλύτερο από το DS - C5 Aircross - Mercedes E-Class! Χθες είχε καύσωνα - 37 κατά διαστήματα - και το είχα στα 3/4 και κατάφερνε να δροσίσει καλά την καμπίνα. Ο χειρισμός είναι ευκολότατος και λογικότατος! 

Εμφάνιση: Ουάο!!!

Χώροι: πολύ καλοί - ακόμα και πίσω είναι άνετα για μένα με ύψος 186. Ακόμα και τρεις ενήλικες θα χωρέσουν με κάποιους συμβιβασμούς (που σίγουρα θα είναι λιγότεροι απ' ότι στο DS5). 

Κατανάλωση: με φυσιολογική οδήγηση μιλάμε για ~5 λίτρα/100 χλμ [120-150]. Δηλαδή: 5,5 €/100 👍

Τέλη κυκλοφορίας: 110€ 👍

Ετήσια ασφάλιστρα: 460€ [με διατήρηση αξίας αγοράς για 3 χρόνια ... μάλλον καλό ακούγεται 👍]

======================

Ελλείμματα: 

1. Όχι Full Led - δεν ξέρω εάν μπαίνουν εκ των υστέρων 

2. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός - η καμερα οπισθοπορίας εξυπηρετεί πίσω αλλά την νύχτα είναι ... λίγο ... λίγη ... Υπό βροχή 👎

3. Το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν ενεργοποιείται μόνο του όταν βγάζεις σβήνεις την μηχανή. Δεν ξέρω πως είναι σε άλλα αυτοκίνητα πέραν του DS5 (νομίζω και στο Q3 που είχα κάνει test drive ενεργοποιούνταν αυτόματα). Δεν έχω δει ακόμα εάν αλλάζει από το menu. 

202008_KIA Proceed_-60.JPG

202008_KIA Proceed_-61.JPG

202008_KIA Proceed_-64.JPG

... και - αν θέλω να βρω ένα ακόμα αρνητικό - ο εσωτερικός καθρέφτης δεν σκοτεινιάζει αυτόματα το βράδυ .... και πρέπει χειροκίνητα να κάνεις ... κλικ (α ρε τι παθαίνει κανείς άμα στα νιάτα του οδηγήσει Mercedes και μετά ανακαλύπτει ότι δεν έιναι τα πάντα δεδομένα .... 😋). 

Τούμπανο ρε μαν το αμάξι πανέμορφο, σε κάποια φάση ήμουν έτοιμος να κλείσω και εγώ το Ceed GT line , πολύ ολοκληρωμένο και πανέμορφο σε αυτό το μπλέ χρώμα.

Βάλε και από το εσωτερικό.

Σε ότι reviews είχα δει και εγώ γενικά είχε πολύ καλά σχόλια, απλά σχεδόν όλοι έλεγαν ότι είναι κάπως αδιάφορο οδηγικά, εσύ πως το είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xx1100 είπε

Οδηγικά: πολύ καλή θέση οδήγησης με αυθονες ρυθμίσεις - προσωπικά χαμήλωσα το κάθισμα περίπου στη μέση για να έχω αρκετό αέρα πάνω από το κεφάλι μου. Η στήριξη της μέσης είναι πολύ καλή και η ποιότητα του καθίσματος είναι άριστη (βέβαια, εδώ έχω bucket alcantara ... :) ).

Ορατότητα: πολύ καλή περιμετρικά - ακόμα και πίσω, το τζάμι είναι τελικά αρκετά μεγάλο και βλέπεις "σχεδόν κανονικά" (ειδικά εάν το συγκρίνω με το DS5, όπου βλέπεις το ... 1/3

Τιμόνι καλό, ελαφρύ χαμηλά, βαρύ ψηλά.

Κινητήρας: υπάκουος από χαμηλά. Πρόθυμος ως τα 160. Από 'κει και πάνω (ως τα "σχεδόν" 200) είναι πιο δύσκολα - αλλά ΟΚ - πρόκειται για ένα "γήινο" αμάξι, μην τα θέλουμε όλα. 

Θόρυβος στην καμπίνα: χμμ ... Σε πρώτη φάση το αισθάνθηκα αλλά μετά από λίγες ώρες το συνήθισα. Είναι πάντως περισσότερο από το DS5 ή μια Mercedes, Audi. Πιθανώς συγκρίσιμος με το Toyota CHR. Ενδεχομένως όμως να παίζουν ρόλο και τα ελαστικά. 

Κράτημα και σταθερότητα εξαιρετική. Δεν υπάρχει διαφορά στην αίσθηση από τα 90 στα .. 160. Κατάφερα να το αποσταθεροποιήσω ελάχιστα μόνο σε μια απότομη στροφή 90 μοιρών με λίγο γκάζι. 

Infotainment καλό με Android Auto από την αντιπροσωπεία (το Apple Car είναι ανοιχτό και παίζει άμεσα). Δέχεται δύο κινητά τηλέφωνα ταυτόχρονα.

Αισθητήρας πίεσης ελαστικών: 1η φορά το συναντώ σε αυτοκίνητο και το βρήκα πολύ χρήσιμο (έχω ένα κακό ιστορικό με πρόκες & βίδες τα τελευταία χρόνια). Ήχος: χμμμ... θα ήθελα κάτι "λίγο καλύτερο" αλλά μπορεί να μην έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες ρύθμισης [πάντως ένα sub θα βοηθούσε ...]. 

Air Condition: Διζωνικός κλιματισμός που μου έκανε ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ εντύπωση. Πολύ καλύτερο από το DS - C5 Aircross - Mercedes E-Class! Χθες είχε καύσωνα - 37 κατά διαστήματα - και το είχα στα 3/4 και κατάφερνε να δροσίσει καλά την καμπίνα. Ο χειρισμός είναι ευκολότατος και λογικότατος! 

Εμφάνιση: Ουάο!!!

Χώροι: πολύ καλοί - ακόμα και πίσω είναι άνετα για μένα με ύψος 186. Ακόμα και τρεις ενήλικες θα χωρέσουν με κάποιους συμβιβασμούς (που σίγουρα θα είναι λιγότεροι απ' ότι στο DS5). 

Κατανάλωση: με φυσιολογική οδήγηση μιλάμε για ~5 λίτρα/100 χλμ [120-150]. Δηλαδή: 5,5 €/100 👍

Τέλη κυκλοφορίας: 110€ 👍

Ετήσια ασφάλιστρα: 460€ [με διατήρηση αξίας αγοράς για 3 χρόνια ... μάλλον καλό ακούγεται 👍]

======================

Ελλείμματα: 

1. Όχι Full Led - δεν ξέρω εάν μπαίνουν εκ των υστέρων 

2. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός - η καμερα οπισθοπορίας εξυπηρετεί πίσω αλλά την νύχτα είναι ... λίγο ... λίγη ... Υπό βροχή 👎

3. Το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν ενεργοποιείται μόνο του όταν βγάζεις σβήνεις την μηχανή. Δεν ξέρω πως είναι σε άλλα αυτοκίνητα πέραν του DS5 (νομίζω και στο Q3 που είχα κάνει test drive ενεργοποιούνταν αυτόματα). Δεν έχω δει ακόμα εάν αλλάζει από το menu. 

202008_KIA Proceed_-60.JPG

202008_KIA Proceed_-61.JPG

202008_KIA Proceed_-64.JPG

... και - αν θέλω να βρω ένα ακόμα αρνητικό - ο εσωτερικός καθρέφτης δεν σκοτεινιάζει αυτόματα το βράδυ .... και πρέπει χειροκίνητα να κάνεις ... κλικ (α ρε τι παθαίνει κανείς άμα στα νιάτα του οδηγήσει Mercedes και μετά ανακαλύπτει ότι δεν έιναι τα πάντα δεδομένα .... 😋). 

Πανέμορφο καλοτάξιδο θελω το ιδιο χρωμα σε xceed... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Masma είπε

Ναι απλα ειναι η active  που εχει ελλείψεις!

21.400 allure diesel? Σε ποια αντιπροσωπία ; Αν δεν θες εδω πες μου με pm

το vitara ενώ είναι vfm είναι μεσα λίγο αμάξι περασμένης δεκαετίας...εξωτερικά πολύ όμορφο και για τη τετρακίνηση άμα την χρειάζεσαι είναι μονόδρομος! εγώ ήμουν παρα πολύ κοντα, αλλα ήταν deal breaker το εσωτερικό του, τελικά ανέβηκα σε μπατζετ και παρήγγειλα το renegade (για εμενα ήταν μονοδρμος η τετρακίνηση...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chriskourou είπε

Καινούριο, diesel allure 21.400 πολύ δύσκολα. Εικάζω πως θα πρόκειται για TD, ή με λίγα χιλιόμετρα. 

Σου εστειλα pm 

50 λεπτά πριν, hountalas είπε

Γάμησετα κάτι τέτοιες τιμές βλέπω και λέω τι φάση? Μας πάισαν κορόιδα? χεχε

Οχι δεν σε πιασαν εγω εκανα λαθος , γιατι δεν ειχα τα χαρτια μπροστα μου , και ειχε κολλησει το μυαλο μου και με την ανταλλαγη .Τι παραπληροφοριση ηταν αυτη που εκανα :0 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...