Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, xx1100 είπε

Οδηγικά: πολύ καλή θέση οδήγησης με αυθονες ρυθμίσεις - προσωπικά χαμήλωσα το κάθισμα περίπου στη μέση για να έχω αρκετό αέρα πάνω από το κεφάλι μου. Η στήριξη της μέσης είναι πολύ καλή και η ποιότητα του καθίσματος είναι άριστη (βέβαια, εδώ έχω bucket alcantara ... :) ).

Ορατότητα: πολύ καλή περιμετρικά - ακόμα και πίσω, το τζάμι είναι τελικά αρκετά μεγάλο και βλέπεις "σχεδόν κανονικά" (ειδικά εάν το συγκρίνω με το DS5, όπου βλέπεις το ... 1/3

Τιμόνι καλό, ελαφρύ χαμηλά, βαρύ ψηλά.

Κινητήρας: υπάκουος από χαμηλά. Πρόθυμος ως τα 160. Από 'κει και πάνω (ως τα "σχεδόν" 200) είναι πιο δύσκολα - αλλά ΟΚ - πρόκειται για ένα "γήινο" αμάξι, μην τα θέλουμε όλα. 

Θόρυβος στην καμπίνα: χμμ ... Σε πρώτη φάση το αισθάνθηκα αλλά μετά από λίγες ώρες το συνήθισα. Είναι πάντως περισσότερο από το DS5 ή μια Mercedes, Audi. Πιθανώς συγκρίσιμος με το Toyota CHR. Ενδεχομένως όμως να παίζουν ρόλο και τα ελαστικά. 

Κράτημα και σταθερότητα εξαιρετική. Δεν υπάρχει διαφορά στην αίσθηση από τα 90 στα .. 160. Κατάφερα να το αποσταθεροποιήσω ελάχιστα μόνο σε μια απότομη στροφή 90 μοιρών με λίγο γκάζι. 

Infotainment καλό με Android Auto από την αντιπροσωπεία (το Apple Car είναι ανοιχτό και παίζει άμεσα). Δέχεται δύο κινητά τηλέφωνα ταυτόχρονα.

Αισθητήρας πίεσης ελαστικών: 1η φορά το συναντώ σε αυτοκίνητο και το βρήκα πολύ χρήσιμο (έχω ένα κακό ιστορικό με πρόκες & βίδες τα τελευταία χρόνια). Ήχος: χμμμ... θα ήθελα κάτι "λίγο καλύτερο" αλλά μπορεί να μην έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες ρύθμισης [πάντως ένα sub θα βοηθούσε ...]. 

Air Condition: Διζωνικός κλιματισμός που μου έκανε ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ εντύπωση. Πολύ καλύτερο από το DS - C5 Aircross - Mercedes E-Class! Χθες είχε καύσωνα - 37 κατά διαστήματα - και το είχα στα 3/4 και κατάφερνε να δροσίσει καλά την καμπίνα. Ο χειρισμός είναι ευκολότατος και λογικότατος! 

Εμφάνιση: Ουάο!!!

Χώροι: πολύ καλοί - ακόμα και πίσω είναι άνετα για μένα με ύψος 186. Ακόμα και τρεις ενήλικες θα χωρέσουν με κάποιους συμβιβασμούς (που σίγουρα θα είναι λιγότεροι απ' ότι στο DS5). 

Κατανάλωση: με φυσιολογική οδήγηση μιλάμε για ~5 λίτρα/100 χλμ [120-150]. Δηλαδή: 5,5 €/100 👍

Τέλη κυκλοφορίας: 110€ 👍

Ετήσια ασφάλιστρα: 460€ [με διατήρηση αξίας αγοράς για 3 χρόνια ... μάλλον καλό ακούγεται 👍]

======================

Ελλείμματα: 

1. Όχι Full Led - δεν ξέρω εάν μπαίνουν εκ των υστέρων 

2. Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός - η καμερα οπισθοπορίας εξυπηρετεί πίσω αλλά την νύχτα είναι ... λίγο ... λίγη ... Υπό βροχή 👎

3. Το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν ενεργοποιείται μόνο του όταν βγάζεις σβήνεις την μηχανή. Δεν ξέρω πως είναι σε άλλα αυτοκίνητα πέραν του DS5 (νομίζω και στο Q3 που είχα κάνει test drive ενεργοποιούνταν αυτόματα). Δεν έχω δει ακόμα εάν αλλάζει από το menu. 

202008_KIA Proceed_-60.JPG

202008_KIA Proceed_-61.JPG

202008_KIA Proceed_-64.JPG

... και - αν θέλω να βρω ένα ακόμα αρνητικό - ο εσωτερικός καθρέφτης δεν σκοτεινιάζει αυτόματα το βράδυ .... και πρέπει χειροκίνητα να κάνεις ... κλικ (α ρε τι παθαίνει κανείς άμα στα νιάτα του οδηγήσει Mercedes και μετά ανακαλύπτει ότι δεν έιναι τα πάντα δεδομένα .... 😋). 

Πολυ ομορφο το αμαξι! Να το χαρεις! Πολλα και ασφαλή ταξιδια ευχομαι!

1 ώρα πριν, dimitris05 είπε

το vitara ενώ είναι vfm είναι μεσα λίγο αμάξι περασμένης δεκαετίας...εξωτερικά πολύ όμορφο και για τη τετρακίνηση άμα την χρειάζεσαι είναι μονόδρομος! εγώ ήμουν παρα πολύ κοντα, αλλα ήταν deal breaker το εσωτερικό του, τελικά ανέβηκα σε μπατζετ και παρήγγειλα το renegade (για εμενα ήταν μονοδρμος η τετρακίνηση...)

Το renegade εσωτερικά πως ειναι; Ποσο σου βγηκε με το κλειδί στο χερι;

κοιτα δεν ειναι προαπαιτούμενο αλλα επειδη παω φουλ βουνά σκι Trekking κλπ το σκεφτομαι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Masma είπε

Πολυ ομορφο το αμαξι! Να το χαρεις! Πολλα και ασφαλή ταξιδια ευχομαι!

Το renegade εσωτερικά πως ειναι; Ποσο σου βγηκε με το κλειδί στο χερι;

κοιτα δεν ειναι προαπαιτούμενο αλλα επειδη παω φουλ βουνά σκι Trekking κλπ το σκεφτομαι 

Μπορεί να μην είναι premium, αλλα έχει παρα πολύ καλο infotaiment και πολύ καλύτερη ποιότητα πλαστικών από το βιταρα, μεταξύ των δυο δηλαδή, είναι αισθητή η διαφορα..

Βεβαια αισθητή είναι η διαφορα και στην τιμή, γιατί εμενα φουλ έξτρα αυτόματο μου πήγε στα  28.400... η μεσαία έκδοση νομίζω βγαίνει λίγο πιο κάτω, αλλα όχι κάτω από 27.000... Αν δεν είχα την ευκαιρία να ανεβω σε αυτό το ποσο, νομίζω πως εγώ θα πήγαινα στο βιταρα πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε C SUV βενζίνη με budget 30.000-35.000 ποιες θεωρείτε καλές επιλογές;

Απόψεις για Audi Q3, BMW X1, X2 και Volvo XC40 έχουμε;

Το Q3 στην έκδοση Advanced με μεταλλικό χρώμα, αυτόματο και mild hybrid 1.5 βγαίνει κοντά στα 35.000, πως το βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι όλα!

Το bmw είναι το πιο παλιό από όλα αλλά ίσως το πιο ευχάριστο στο δρόμο.

Τα οδηγείς όλα, βάζεις τις τιμές κάτω κ αποφασίζεις.

@tsofras πότε παραλαμβάνεις; 

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2020 στις 3:29 ΜΜ, Astreos είπε

Παιδιά, σε C SUV βενζίνη με budget 30.000-35.000 ποιες θεωρείτε καλές επιλογές;

Απόψεις για Audi Q3, BMW X1, X2 και Volvo XC40 έχουμε;

Το Q3 στην έκδοση Advanced με μεταλλικό χρώμα, αυτόματο και mild hybrid 1.5 βγαίνει κοντά στα 35.000, πως το βλέπετε;

Το q3 για εμενα απο ολα αυτα ειναι η καλυτερη επιλογή! Ακριβώς τα ίδια αυτοκίνητα έβλεπε  και ο @paylidisΜπορει να σου πει καποια πραγματα για το αμαξι μιας και το πήρε πρόσφατα και φυσικά γιατι το διάλεξε απο ολα τα αλλά  υπολοιπα . 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Masma είπε

Το q3 για εμενα απο ολα αυτα ειναι η καλυτερη επιλογή! Ακριβώς τα ίδια αυτοκίνητα εύπεπτε και ο @paylidisΜπορει να σου πει καποια πραγματα για το αμαξι μιας και το πήρε πρόσφατα και φυσικά γιατι το διάλεξε απο ολα τα αλλά  υπολοιπα . 

Ναι, ο @paylidis είναι ο πλέον ειδικός για το Q3. Σε περίπτωση που πάω προς το Q3 θα με κατατοπίσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sargus είπε

Μια χαρά είναι όλα!

Το bmw είναι το πιο παλιό από όλα αλλά ίσως το πιο ευχάριστο στο δρόμο.

Τα οδηγείς όλα, βάζεις τις τιμές κάτω κ αποφασίζεις.

@tsofras πότε παραλαμβάνεις; 

Μέσα στην εβδομάδα φαντάζομαι μαν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Astreos είπε

Παιδιά, σε C SUV βενζίνη με budget 30.000-35.000 ποιες θεωρείτε καλές επιλογές;

Απόψεις για Audi Q3, BMW X1, X2 και Volvo XC40 έχουμε;

Το Q3 στην έκδοση Advanced με μεταλλικό χρώμα, αυτόματο και mild hybrid 1.5 βγαίνει κοντά στα 35.000, πως το βλέπετε;

Οδηγούσα τη Χ1 F48 (xline advanced /1,5/136 auto) για 4 χρόνια (leasing).

Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένος με 2 πράγματα: χώρους και αξιοπιστία.

για τους χώρους, πριν φανεί παράξενο, να τονίσω πως με κάθισμα μωρού η θέση του συνοδηγού πρακτικά ακυρώνεται (που δε συμβαίνει σε πολλά αυτοκίνητα, ίσως έχει να κάνει με τη γεωμετρία των καθισμάτων).

απο αξιοπιστία, μετά τα 65,000 χλμ. Άρχισαν τα όργανα: check engine χωρίς λόγο, χάλασαν ταυτόχρονα και τα 2 φώτα πορείας, ενώ στη συνέχεια ο Σπανος μου είπε πως χρειάζεται επειγόντως δέσιμο εκ νέου η μηχανή (το σύστημα λέει που στηρίζεται). Ευτυχώς το παρέδωσα και ηρέμησα (το αυτοκίνητο το πρόσεχα πολύ).

στα συν η ισχύς, το κιβώτιο και η εμφάνιση (ίσως και η ανάρτηση για τα δικά μου γούστα βέβαια).

να μην ξεχάσω: τα run flat φέρνουν πολύ θόρυβο μέσα στην καμπίνα σε σημείο που ο οδηγός με τους επιβάτες πίσω πρέπει να φωνάζουν (μιας και είπαμε, συνοδηγός με το κάθισμα του μωρού γιόκ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Astreos είπε

Παιδιά, σε C SUV βενζίνη με budget 30.000-35.000 ποιες θεωρείτε καλές επιλογές;

Απόψεις για Audi Q3, BMW X1, X2 και Volvo XC40 έχουμε;

Το Q3 στην έκδοση Advanced με μεταλλικό χρώμα, αυτόματο και mild hybrid 1.5 βγαίνει κοντά στα 35.000, πως το βλέπετε;

To Q3 με το comfort pack βενζίνη mild hybrid dsg μου το έδιναν όταν παρηγγειλα το δικό μου στα 30500 (δε θυμαμαι μόνο αν η τιμή περιείχε μεταλλικο ή όχι). Δε το πηρα γιατί δεν εμπιστευομαι καθόλου τα αυτόματα κιβώτια αλλά σαν τιμή τη θεωρω εξαιρετική-ωστόσο δε ξέρω αν θα την βρεις ακόμα. Σχεδόν στα ίδια (κανα κατοσταρικο λιγότερο μάλιστα) μου έδιναν ίδιο σε εξοπλισμό μεταλλικο με ηλιοροφή αλλά manual. 
 

Τα μοντέλα που αναφέρεις τα είδα όλα κ επιπλέον είδα και το GLA. Το Audi ήταν το πιο vfm (για να μην πω το καλύτερο) με διαφορά. 
 

Τα 35000 μου ακούγονται αρκετά, τι περιέχει παραπάνω η advance? 
οτι χρειαστείς μη διστάσεις  

 

*τον προσεχή μήνα θα πάω να βάλω και τη γνήσια κάμερα οπισθοπορείας αν κ πλέον το συνήθισα μπορώ να πω. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Χαζεύοντας είδα αυτό. Μου άρεσε πολύ. Για κάποιους που δεν χρειάζονται χώρους. 

https://www.audi.gr/gr/web/el/models/a1/a1-citycarver.html

Πολύ όμορφο μόνο με 150 άλογα , νομίζω πέτυχα και ένα πράσινο σκούρο σαν ματ χρώμα τούμπανο

Αλλά ξεκινάει από 25200 δεν τα λες και λίγα για μικρό αμάξι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Χαζεύοντας είδα αυτό. Μου άρεσε πολύ. Για κάποιους που δεν χρειάζονται χώρους. 

https://www.audi.gr/gr/web/el/models/a1/a1-citycarver.html

Πήγαινε στη διαμόρφωση, βάλε ο,τι θεωρείς απαραίτητο και πες μας πόσο βγαίνει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Χαζεύοντας είδα αυτό. Μου άρεσε πολύ. Για κάποιους που δεν χρειάζονται χώρους. 

https://www.audi.gr/gr/web/el/models/a1/a1-citycarver.html

Είναι ωραίο αλλά βγαίνει στα ίδια λεφτά με το Q3 😂

ίσως βέβαια να ταιριάζει γάντι σε αυτούς που τους ενοχλούν τα 4.5+ μέτρα των c suv 

2 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Πήγαινε στη διαμόρφωση, βάλε ο,τι θεωρείς απαραίτητο και πες μας πόσο βγαίνει :) 

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον καλύτερα να πάει σε ένα σοβαρό έμπορο παρά στο configurator. 
😉

Ίσως παίζει κ κάποιο καλό launch pack 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Είναι ωραίο αλλά βγαίνει στα ίδια λεφτά με το Q3 😂

ίσως βέβαια να ταιριάζει γάντι σε αυτούς που τους ενοχλούν τα 4.5+ μέτρα των c suv 

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον καλύτερα να πάει σε ένα σοβαρό έμπορο παρά στο configurator. 
😉

Ίσως παίζει κ κάποιο καλό launch pack 

Έχεις δίκιο. Ωστόσο εμένα μου βγήκε 30Κ με μοναδική υπερβολή τη διχρωμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...