Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο και καλές βόλτες @tsofras

 

Έκλεισα και εγώ το leon fr που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post και από εβδομάδα θα το έχω στην κατοχή μου.

https://photos.app.goo.gl/nAwSpYC8rY8MDnjS7

 

Επεξ/σία από Bill PaPi
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Bill PaPi είπε

Καλορίζικο και καλές βόλτες @tsofras

Έκλεισα και εγώ το leon fr που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post και από εβδομάδα θα το έχω στην κατοχή μου.

https://photos.app.goo.gl/nAwSpYC8rY8MDnjS7

Μπράβο ρε φίλε πολύ χαίρομαι

Για πες χρώμα εξοπλισμό? Αυτό που έβαλες ?

Άντε με το καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπράβο ρε φίλε πολύ χαίρομαι

Για πες χρώμα εξοπλισμό? Αυτό που έβαλες ?

Άντε με το καλό

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Αυτό που είναι στις φώτο θα πάρω.

Desire Red δεν έβαλα κάποιο εξοπλισμό.

Μόνο το full link θα ενεργοποιήσω.

Η μικρή οθόνη μου άρεσε τελικά και θα συμβιβαστώ και χωρίς εσωτερικό φωτισμό.

Εσωτερικός φωτισμός + 10 άρα οθόνη θα έφτανε 25000€ και ξανά παραγγελία αναμονή κτλ

Επεξ/σία από Bill PaPi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Peugeot208 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σε προτάσεις για αγορά καινούριου αυτοκινήτου, σχεδόν κανένας δεν αναφέρει Renault. 

Τον Αύγουστο το Clio βγήκε πρώτο σε ταξινομήσεις και η Renault, γενικά, δεύτερη. 

Τόσο πολύ leasing πουλάνε ή η αγορά έχει άλλα ενδιαφέροντα από τα δικά μας;

Δεν ξέρω τι έγινε τον Αύγουστο (πότε βγήκαν τα στοιχεία που επικαλείσαι όταν δεν έκλεισε καλά καλά ο μήνας και ανακοινώνονται σχεδόν ένα μήνα μετά!) αλλά στα επίσημα στοιχεία Ιουνιου η Renault δεν υπάρχει καν στη δεκάδα. Επίσης παραθέτω στοιχεία Μαϊου για σύγκριση

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις ταξινομήσεις του Μαΐου ανά εταιρεία.

1. Toyota 741
2. Peugeot  492
3. Opel 417
4. VW 386
5. Mercedes 240
6. Audi 215
7. Hyundai 205
8. Citroen 199
9. BMW 191
10. Skoda 187

 

 

 

 

Car sales June 2020.jpg

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Το πλάνο από ότι μου είπε είναι ουσιαστικά να αλλάξει ελάχιστα το σχεδιασμό (σε αστείο βαθμό, μπορεί απλά καθρέφτες και σπόιλερ) απλά για να πετύχει την κατάλληλη αεροδυναμική να μειώσει ελάχιστα τους ρύπους κάτω από αυτή τη κλίμακα. Ισως και κάνα tweek στο μοτέρ, τίποτα σπουδαίο δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση αν ξαναβγεί στην πιάτσα για παραγγελία οπως τη θέλω καινούργια είναι γκραν φαβορί και ας τη πληρώνω 6 χρόνια. Όπου την πετυχαίνω την χαζεύω τη ρημάδα...

Δεν υπάρχει η ομορφιά αυτού του αμαξιού και γενικά των Alfa, αμάξι το οποίο βγήκε πριν 8 χρόνια με μερικά fecelift μόνο και είναι σε αρκετές περιπτώσεις πιο όμορφο από φετινά μοντέλα στην κατηγορία του, βέβαια εγώ είμαι προκατειλημμένος γιατί έχω ακόμα την φτωχή πλην τίμια 156.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος! Τα falken είναι made in Japan ελαστικό αρκετά ποιοτικό. Απλά δεν είναι τόσο γνωστό σα brand name στην Ελλάδα. Εμένα με nexen ήρθε και θα προτιμούσα να έρθει με falken. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Δεν ξέρω τι έγινε τον Αύγουστο (πότε βγήκαν τα στοιχεία που επικαλείσαι όταν δεν έκλεισε καλά καλά ο μήνας και ανακοινώνονται σχεδόν ένα μήνα μετά!) αλλά στα επίσημα στοιχεία Ιουνιου η Renault δεν υπάρχει καν στη δεκάδα. Επίσης παραθέτω στοιχεία Μαϊου για σύγκριση

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις ταξινομήσεις του Μαΐου ανά εταιρεία.

1. Toyota 741
2. Peugeot  492
3. Opel 417
4. VW 386
5. Mercedes 240
6. Audi 215
7. Hyundai 205
8. Citroen 199
9. BMW 191
10. Skoda 187

 

 

 

Car sales June 2020.jpg

https://www.gocar.gr/news/feed/32576,Poio_htan_to_prwto_se_pwlhseis_aytokinht.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Noobios είπε

Καλοριζικος! Τα falken είναι made in Japan ελαστικό αρκετά ποιοτικό. Απλά δεν είναι τόσο γνωστό σα brand name στην Ελλάδα. Εμένα με nexen ήρθε και θα προτιμούσα να έρθει με falken. 

Εγώ το ibiza το 2011 το πήρα με Continental.

Ρε τους αγιογδυτες.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Σύμφωνοι αλλά πως εξηγείται Α. Η πολύ χαμηλή θέση Renault όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα Β. Ότι δεν πρόκειται για επίσημα στοιχεία Στατιστικής Υπηρεσίας εφόσον ο μήνας μόλις τέλειωσε χθες ??

Moυ μοιάζει σαν περίπτωση μεγάλου deal με leasing σε κάποιον όμιλο που κάνει ένα peak τώρα και έχουν "εσωτερική πληροφόρηση". Θα δείξουν α. τα επίσημα στοιχεία β. οι επόμενοι μήνες Προσωπικά συμπαθώ Renault αλλά έχει βγει με μη ανταγωνιστικές τιμές (αν και όλοι τα έχουν τσιμπήσει ανοδικά και χωρίς τις προσφορές η αγορά θα ήταν τελείως dead...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kalmik είπε

Σύμφωνοι αλλά πως εξηγείται Α. Η πολύ χαμηλή θέση Renault όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα Β. Ότι δεν πρόκειται για επίσημα στοιχεία Στατιστικής Υπηρεσίας εφόσον ο μήνας μόλις τέλειωσε χθες ??

Moυ μοιάζει σαν περίπτωση μεγάλου deal με leasing σε κάποιον όμιλο που κάνει ένα peak τώρα και έχουν "εσωτερική πληροφόρηση". Θα δείξουν α. τα επίσημα στοιχεία β. οι επόμενοι μήνες Προσωπικά συμπαθώ Renault αλλά έχει βγει με μη ανταγωνιστικές τιμές (αν και όλοι τα έχουν τσιμπήσει ανοδικά και χωρίς τις προσφορές η αγορά θα ήταν τελείως dead...)

Μα γιαυτόανεφερα αν είναι leasing ή αν ο κόσμος αγοράζει με αλλα κριτήρια....

Πάντως, στην Ευρώπη η Renault πουλάει καλα.

Ισως εκεί η αγοραστική δύναμη να ειναι τέτοια που πάνε απευθείας στον καλό 1.3 βενζίνης και 1.5 diesel και αφήνουν τον αναιμικό 1.0, που ανέφερε και ο tsofras

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Εγώ το ibiza το 2011 το πήρα με Continental.

Ρε τους αγιογδυτες.

Το δικό μου φορούσε turanza t001 παραγωγής τελευταία εβδομάδα του 2017 και βγήκε από εργοστάσιο Ιανουάριο 2018, μετά κυκλοφόρησαν στην αγορά τα νέα turanza Τ005

Επεξ/σία από terry308
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bill PaPi είπε

Καλορίζικο και καλές βόλτες @tsofras

Έκλεισα και εγώ το leon fr που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post και από εβδομάδα θα το έχω στην κατοχή μου.

https://photos.app.goo.gl/nAwSpYC8rY8MDnjS7

Τιμουλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tsofras είπε

Τις βραδυνές αύριο γιατί δουλεύει η γυναίκα το βράδυ και δεν θα μπορώ να βγάλω φωτό με τα παιδιά .

Πιο όμορφο απο ότι περιμένα !

Εντυπώσεις όταν το οδηγήσω περισσότερο , πάντως φέρνει πάρα πολύ στο Leon που είχα.

Τα λάστιχα δεν κατάλαβα τι μάρκα είναι

IMG_20200901_161058.resized.jpg

IMG_20200901_161054.resized.jpg

IMG_20200901_161116.resized.jpg

IMG_20200901_161203.resized.jpg

IMG_20200901_161233.resized.jpg

IMG_20200901_161238.resized.jpg

IMG_20200901_161149.resized.jpg

Καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Μου αρέσει και το χρώμα και η διπλή απόληξη της εξάτμισης (και καλά) πίσω !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Ανεβάζω φωτό σε λίγο μόλις παρέλαβα το Seat Ibiza FR 1.0

Να σε ρωτήσω κάτι. Εκτός από τον "ατμοσφαιρικό" φωτισμό (πόρτες, κλπ) τί γίνεται σε επίπεδο εσωτερικού φωτισμού; Έχει και για τους πίσω "κανονικό" ή μόνο την μπροστινή πλαφονιέρα;

Ρωτάω γιατί το δικό μου (όχι FR αλλά το Style 115HP) έχει μόνο την μπροστινή το οποίο το βρίσκω πολύ φάουλ. Οι πίσω είναι στα μαύρα σκοτάδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...