Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tsofras Καλορίζικο και καλοτάξιδο, με πολλά ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Την giulietta που αναφέρουν πολλοί κι εγώ όπου την πετύχω την χαζεύω, τον τελευταίο καιρό που σκέφτομαι την αλλαγή (ίσως και λόγω αυτού του θέματος!), είναι αυτό που είπε πριν ένας φίλος, απόφαση λογικής ή απόφαση συναισθήματος και η giulietta αυτή την στιγμή θεωρώ οτι είναι καθαρά συναισθήματος. Βέβαια είχα ήδη μια αλφα στη ζωή μου, 146 twin spark, οπότε αυτό το ξεπεράσαμε! Το υπάρχον Ford Focus MK2,5 ghia αυτή την στιγμή μου καλύπτει τις ανάγκες μου άνετα βέβαια οπότε δεν υπάρχει βιασύνη. Είχα αντίστοιχο δίλημμα την εποχή που έπαιρνα το Focus, υπήρχε τότε η Alfa 147 στα τελειώματα της, σε προσφορά 16.000 καλή ώρα όπως τώρα η giulietta, με φουλ εξοπλισμό, αλλά προτιμήθηκε τελικά το Focus σαν πιο λογική επιλογή εκείνη την περίοδο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σε προτάσεις για αγορά καινούριου αυτοκινήτου, σχεδόν κανένας δεν αναφέρει Renault. 

Τον Αύγουστο το Clio βγήκε πρώτο σε ταξινομήσεις και η Renault, γενικά, δεύτερη. 

Τόσο πολύ leasing πουλάνε ή η αγορά έχει άλλα ενδιαφέροντα από τα δικά μας;

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν διαβάζω πουθενά για qashqai. Πριν λίγο καιρό το πρότειναν όλοι!

Καλοτάξιδο @tsofras! Θα πω κι εγώ για το χρώμα, πολύ ωραίο και κάπως διαφορετικό. Έχουμε γεμίσει μαύρα, ασημί και ανθρακί!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, haris_216 said:

Να σε ρωτήσω κάτι. Εκτός από τον "ατμοσφαιρικό" φωτισμό (πόρτες, κλπ) τί γίνεται σε επίπεδο εσωτερικού φωτισμού; Έχει και για τους πίσω "κανονικό" ή μόνο την μπροστινή πλαφονιέρα;

Ρωτάω γιατί το δικό μου (όχι FR αλλά το Style 115HP) έχει μόνο την μπροστινή το οποίο το βρίσκω πολύ φάουλ. Οι πίσω είναι στα μαύρα σκοτάδια :(

παρομοίως και σε κάποιες εκδόσεις του Polo, δεν έχει πλαφονιέρα για τους πίσω

αν κ εμένα θα μου κακοφαινόταν
ακόμα και στο Style μπορείς αν τυχόν, ό,τι σχεδόν θες (φώτα ποδιών, μαρσπιέ, πίσω πλαφονιέρα κλπ) να το προσθέσεις και μόνος σου

αναλόγως της μπροστινής πλαφονιέρα (απόχρωση, με/χωρίς led,-ηλιοροφή-συναγερμό, παλιού/νέου τύπου κλπ)
μπορείς να προσθέσεις (μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου ή σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων) τις πίσω πλαφονιέρες
και αναλόγως πού πίσω θες τις πλαφονιέρες θα βάλεις είτε μία στο κέντρο είτε δυο (από καθεμιά στο πλάι)

αν έχεις την παλιά πλαφονιέρα μπροστά, θα ζητήσεις παλιές πίσω πλαφονιέρες πχ
s-l1600.jpg
lampka-podsufitki-vw-tiguan-5n0947291a.j

αν έχεις την νέα πλαφονιέρα μπροστά, θα ζητήσεις νέες πίσω πλαφονιέρες
VW-Golf-VII-Passat-B8-Innenleuchte-hinte
s-l1600.jpg

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν διαβάζω πουθενά για qashqai. Πριν λίγο καιρό το πρότειναν όλοι!

Προσωπικά το είδα σαν b-suv. Όμορφο εσωτερικά με πολλούς χώρους αλλά δεν μου έκανε καθόλου κλικ ως μούρη. Στο δρόμο υπάρχουν πάρα πολλά όντως (και πρέπει να είναι και αρκετά γρήγορα). Δεν έκανα test drive οπότε δεν εχω περισσότερη άποψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Να σε ρωτήσω κάτι. Εκτός από τον "ατμοσφαιρικό" φωτισμό (πόρτες, κλπ) τί γίνεται σε επίπεδο εσωτερικού φωτισμού; Έχει και για τους πίσω "κανονικό" ή μόνο την μπροστινή πλαφονιέρα;

Ρωτάω γιατί το δικό μου (όχι FR αλλά το Style 115HP) έχει μόνο την μπροστινή το οποίο το βρίσκω πολύ φάουλ. Οι πίσω είναι στα μαύρα σκοτάδια :(

Εκεί υπάρχουν οι παραφωνίες και οι συγκρίσεις σε σχέση με το προηγούμενο Leon , δεν έχει πλαφονιερα πίσω ούτε αεραγωγούς ( οκ σε αυτό το μέγεθος δεν ξέρω αν έχει κάποιο) , δεν έχει φως στα σκιάδια , δεν έχει χερούλια

5 λεπτά πριν, eMike είπε

Ρε @tsofras το κερατό μου δεν είπες DSG θα είναι??? Πήγαινε το πίσω.... :D 

Αντε καλοτάξιδο :D Γαμώ τα χρώματα...

Thx man αφού πήγαινα για οικονομία δεν πήρα DSG και φέρνουν μόνο την απλή έκδοση με τάσια σε DSG που έχουν προσφορά. Τώρα με παραγγελία δεν ξέρω αν φέρνουν το FR με DSG νομίζω όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

@tsofras Καλορίζικο και καλοτάξιδο, με πολλά ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Την giulietta που αναφέρουν πολλοί κι εγώ όπου την πετύχω την χαζεύω, τον τελευταίο καιρό που σκέφτομαι την αλλαγή (ίσως και λόγω αυτού του θέματος!), είναι αυτό που είπε πριν ένας φίλος, απόφαση λογικής ή απόφαση συναισθήματος και η giulietta αυτή την στιγμή θεωρώ οτι είναι καθαρά συναισθήματος. Βέβαια είχα ήδη μια αλφα στη ζωή μου, 146 twin spark, οπότε αυτό το ξεπεράσαμε! Το υπάρχον Ford Focus MK2,5 ghia αυτή την στιγμή μου καλύπτει τις ανάγκες μου άνετα βέβαια οπότε δεν υπάρχει βιασύνη. Είχα αντίστοιχο δίλημμα την εποχή που έπαιρνα το Focus, υπήρχε τότε η Alfa 147 στα τελειώματα της, σε προσφορά 16.000 καλή ώρα όπως τώρα η giulietta, με φουλ εξοπλισμό, αλλά προτιμήθηκε τελικά το Focus σαν πιο λογική επιλογή εκείνη την περίοδο. 

H προσφορα περασε ανεπιστρεπτι ασχετα αν φαινεται ακομα στο σαιτ. Απο πληροφοριες που εμαθα ηταν για 70 αμαξια ολων των καυσιμων, ετοιμοπαραδοτων, as is χωρις δικαιωμα να επεμβεις καθολου δηλαδη. Εξ ου και η αναμονη γιατι στα 20+ που θα βγει τωρα και με αυτα τα τελη ειναι too much και ηδη οπως ειπες και εσυ παω βασει συναισθηματος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras Καλοτάξιδο. Πολυ ωραιο το χρωμα! Μη μου πεις να ειναι το βασικο τσαμπα μπλε της seat? 

 

O εσωτερικος φωτισμος αλλαζει χρώματα;;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εκεί υπάρχουν οι παραφωνίες και οι συγκρίσεις σε σχέση με το προηγούμενο Leon , δεν έχει πλαφονιερα πίσω ούτε αεραγωγούς ( οκ σε αυτό το μέγεθος δεν ξέρω αν έχει κάποιο) , δεν έχει φως στα σκιάδια , δεν έχει χερούλια

Thx man αφού πήγαινα για οικονομία δεν πήρα DSG και φέρνουν μόνο την απλή έκδοση με τάσια σε DSG που έχουν προσφορά. Τώρα με παραγγελία δεν ξέρω αν φέρνουν το FR με DSG νομίζω όχι

Μπραβο, εξαιρετικη και σοφη αγορα. Επίσης το πηρες στο καλυτερο χρωμα😉

Καλοταξιδο, με ασφαλη χλμ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εκεί υπάρχουν οι παραφωνίες και οι συγκρίσεις σε σχέση με το προηγούμενο Leon , δεν έχει πλαφονιερα πίσω ούτε αεραγωγούς ( οκ σε αυτό το μέγεθος δεν ξέρω αν έχει κάποιο) , δεν έχει φως στα σκιάδια , δεν έχει χερούλια

Α, και αυτό. Το ψάχνει η γυναίκα μου :)

Δηλαδή σε κάποια επίπεδα εξοπλισμού υπάρχει;

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

παρομοίως και σε κάποιες εκδόσεις του Polo, δεν έχει πλαφονιέρα για τους πίσω

αν κ εμένα θα μου κακοφαινόταν
ακόμα και στο Style μπορείς αν τυχόν, ό,τι σχεδόν θες (φώτα ποδιών, μαρσπιέ, πίσω πλαφονιέρα κλπ) να το προσθέσεις και μόνος σου

αναλόγως της μπροστινής πλαφονιέρα (απόχρωση, με/χωρίς led,-ηλιοροφή-συναγερμό, παλιού/νέου τύπου κλπ)
μπορείς να προσθέσεις (μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου ή σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων) τις πίσω πλαφονιέρες
και αναλόγως πού πίσω θες τις πλαφονιέρες θα βάλεις είτε μία στο κέντρο είτε δυο (από καθεμιά στο πλάι)................

Τα φώτα ποδιών τα έχει. Μια χαρά βλέπω τα...πόδια μου. Όταν όμως πάω να πιάσω καμιά τσάντα από το πίσω κάθισμα, μαύρα σκοτάδια :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...