Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Meredoth είπε

Αν δε σε ενοχλει το μέγεθος (χαλαλι του) OCTAVIA STYLE 1.5 TSI ACT 150PS κατι λιγοτερο απο 22κ αλλά παλάτι και με τεράστιους χώρους. 3 πτωματα βάζεις πισω και τα εργαλεία κοπης. 

Για τα πτώματα φιλε δικιο έχεις γιατί είναι σαν νεκροφόρα το σκοντα ( μακρυά από εμάς , χτυπά ξύλο ).

Υ.γ Αυτοκίνητο θέλει  ο άνθρωπος όχι ταξί. Δεν είναι ταρίφας.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο focus πηγα στο octavia με 2 παιδια και σκυλο (γαιδουρι) και απο κει που δεν χωραγαμε περισευουμε. OI ταριφες το πέρνουν λογο κόστους, φτηνης συντηρησης και μεγεθους αν αυτο λεει κατι.

Δεν ειδατε ποτε ταριφα με c5? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα και με το καλό και η αγορά!
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και με βάση κυρίως το μέγεθος και τους χώρους πιστεύω ότι το Kia Ceed Gt Line θα ήταν πολύ καλή πρόταση. Έχει τους χώρους σε άνεση, καλό πορτ μπαγκάζ (395 λίτρα), 7 χρόνια εγγύηση, τιμή περίπου 20.000-21.500 και πολύ τίμιο ποιοτικά θα έλεγα.
Κάποιες άλλες προτάσεις που ίσως να μπορείς να κοιτάξεις είναι:

  •  Renault Megane (384 λίτρα)
  •  Fiat Tipo Hatchback (440 λίτρα) με νορμάλ σε μήκος διαστάσεις. Αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι είναι να αλλάξει το μοντέλου ίσως και   εντός του έτους ή αρχές του 2021 (νμζ για facelift είχα διαβάσει και αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι).
  •  Peugeot 308 (420 λίτρα). Και αυτό ωστόσο είναι να αλλάξει τέλος του έτους με αρχές του 2021.
  •  Skoda Scala (467 λίτρα)
  •  Ford Focus (375 λίτρα)

Από SUV θα μπορούσες ίσως να κοιτάξεις τα Ford Puma, Peugeot 2008, Skoda Kamiq και Kia XCeed αν και είπες ότι δεν πολύ θέλεις τέτοιου τύπου αυτοκίνητα...

Τέλος και χωρίς να θέλω να ξεφύγω τελείως από το θέμα, τι γνώμη έχεις για το Leon? Σε ρωτάω ως κάτοχος που είσαι και επειδή το ζαχαρώνω από τότε που ανακοινώθηκε (αν και με φοβίζουν λίγο τα όσα διαβάζω για Vag), απλά δεν έχω βρει πολλούς κατόχους ώστε να πάρω πληροφορίες (αξιοπιστία, κόστος service/ανταλλακτικών, επιλογή TSI και γενικά οτιδήποτε άλλο χρήσιμο).

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, tsofras είπε

Κατηγορία : Τα SUV τα σιχαίνομαι αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ είναι η αλήθεια. Πάντα μου άρεσε η χαμηλή θέση οδήγησης και έχω έναν φόβο ότι με ψηλότερο αυτοκίνητο που να παθαίνω εγώ ή  η οικογένεια ναυτία.

Νομίζω αν οδηγήσεις SUV δεν γυρνάς ποτέ πίσω. Έχει στενό μου πρόσωπο SUV στα λεφτά που γράφεις και το είχα 1 μήνα για διακοπές, όταν γύρισα να οδηγήσω το δικό μου (αυτοκίνητο λίγο μικρότερο από αυτά που περιγράφεις) τις πρώτες μέρες μου φαινόταν κάπως απαίσιο 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, fnp είπε

Νομίζω αν οδηγήσεις SUV δεν γυρνάς ποτέ πίσω. Έχει στενό μου πρόσωπο SUV στα λεφτά που γράφεις και το είχα 1 μήνα για διακοπές, όταν γύρισα να οδηγήσω το δικό μου (αυτοκίνητο λίγο μικρότερο από αυτά που περιγράφεις) τις πρώτες μέρες μου φαινόταν κάπως απαίσιο 😅

δηλαδη τι σ αρεσε στο suv? εγω που εχω οδηγησει κατι suzuki/jeep/mercedes το μονο σιγουρο ειναι οτι ηθελα να γυρισω πισω με τα χιλια.. ειχα οδηγησει καποιες φορες και ενα κινεζικο suv, αυτο ηταν ολα τα λεφτα, οσα αρνητικα ειχαν ολα τ αλλα μαζι τα ειχε μονο του 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Καλησπέρα και από μένα και με το καλό και η αγορά!
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και με βάση κυρίως το μέγεθος και τους χώρους πιστεύω ότι το Kia Ceed Gt Line θα ήταν πολύ καλή πρόταση. Έχει τους χώρους σε άνεση, καλό πορτ μπαγκάζ (395 λίτρα), 7 χρόνια εγγύηση, τιμή περίπου 20.000-21.500 και πολύ τίμιο ποιοτικά θα έλεγα.
Κάποιες άλλες προτάσεις που ίσως να μπορείς να κοιτάξεις είναι:

  •  Renault Megane (384 λίτρα)
  •  Fiat Tipo Hatchback (440 λίτρα) με νορμάλ σε μήκος διαστάσεις. Αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι είναι να αλλάξει το μοντέλου ίσως και   εντός του έτους ή αρχές του 2021 (νμζ για facelift είχα διαβάσει και αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι).
  •  Peugeot 308 (420 λίτρα). Και αυτό ωστόσο είναι να αλλάξει τέλος του έτους με αρχές του 2021.
  •  Skoda Scala (467 λίτρα)
  •  Ford Focus (375 λίτρα)

Από SUV θα μπορούσες ίσως να κοιτάξεις τα Ford Puma, Peugeot 2008, Skoda Kamiq και Kia XCeed αν και είπες ότι δεν πολύ θέλεις τέτοιου τύπου αυτοκίνητα...

Τέλος και χωρίς να θέλω να ξεφύγω τελείως από το θέμα, τι γνώμη έχεις για το Leon? Σε ρωτάω ως κάτοχος που είσαι και επειδή το ζαχαρώνω από τότε που ανακοινώθηκε (αν και με φοβίζουν λίγο τα όσα διαβάζω για Vag), απλά δεν έχω βρει πολλούς κατόχους ώστε να πάρω πληροφορίες (αξιοπιστία, κόστος service/ανταλλακτικών, επιλογή TSI και γενικά οτιδήποτε άλλο χρήσιμο).

Κοίτα να δείς αν εξαιρέσουμε το dsg και το ψυγείο ( ακριβό 600€) δεν έχει βγάλει τίποτα , δεν τρίζει τίποτα , ωραία ποιότητα κύλισης, ηχομόνωση , χώροι , τιμόνι σε αίσθηση , φρένα, ορατότητα

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά μιλάμε για αμάξι που έκανε 24000€ και έχει διαφορές από το απλό το Leon

Συντήρηση επίσης γύρω στα 150€ τα απλά service, ακόμη και από κατανάλωση για τον κινητήρα μιλάμε για 7.5-8 αστικό και λίγο κάτω από 7 σε ταξίδι

Το μόνο μειών που έχω βρει είναι το κλίμα αργεί πολύ να ζεσταθεί ή να κρυώσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fnp είπε

Νομίζω αν οδηγήσεις SUV δεν γυρνάς ποτέ πίσω. Έχει στενό μου πρόσωπο SUV στα λεφτά που γράφεις και το είχα 1 μήνα για διακοπές, όταν γύρισα να οδηγήσω το δικό μου (αυτοκίνητο λίγο μικρότερο από αυτά που περιγράφεις) τις πρώτες μέρες μου φαινόταν κάπως απαίσιο 😅

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το γιατί?

Η θέση οδήγησης κάνει μεγάλη διαφορά. Στην αρχή σου κακοφαίνεται να πω την αλήθεια αλλά μετά τις πρώτες μέρες σου κακοφαίνονται όλα τα υπόλοιπα. Επίσης το επιβεβαιώνουν και οι συνοδήγοι αυτό που περίγραφω (αν και λιγότερο σημαντικό). Επίσης σου βγάζει μία αίσθηση ασφάλειας , η οποία είναι και αληθινή αίσθηση σε σχέση με τα χαμηλότερα (αν εξαιρέσεις την πιθανότητα roll, αν και τα σημερινά SUV έχουν βελτιωθεί αρκετά στον τομέα αυτό). Εντάξει εξαρτάται και τι ψάχνεις. Αν θες ένα αμάξι "βιδωμένο στον δρόμο" σίγουρα τα hatchback είναι καλύτερα. Όμως, τα SUV έχουν βελτιωθεί πολύ στον τομέα αυτό (από εκεί που πριν κάποια χρόνια ήταν βάρκα στον γιαλό). Εμένα μου φαίνονται πολύ πιο άνετα , ειδικά σε ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fnp είπε

Η θέση οδήγησης κάνει μεγάλη διαφορά. Στην αρχή σου κακοφαίνεται να πω την αλήθεια αλλά μετά τις πρώτες μέρες σου κακοφαίνονται όλα τα υπόλοιπα. Επίσης το επιβεβαιώνουν και οι συνοδήγοι αυτό που περίγραφω (αν και λιγότερο σημαντικό). Επίσης σου βγάζει μία αίσθηση ασφάλειας , η οποία είναι και αληθινή αίσθηση σε σχέση με τα χαμηλότερα (αν εξαιρέσεις την πιθανότητα roll, αν και τα σημερινά SUV έχουν βελτιωθεί αρκετά στον τομέα αυτό). Εντάξει εξαρτάται και τι ψάχνεις. Αν θες ένα αμάξι "βιδωμένο στον δρόμο" σίγουρα τα hatchback είναι καλύτερα. Όμως, τα SUV έχουν βελτιωθεί πολύ στον τομέα αυτό (από εκεί που πριν κάποια χρόνια ήταν βάρκα στον γιαλό). Εμένα μου φαίνονται πολύ πιο άνετα , ειδικά σε ταξίδι.

Απλά έχω τον φόβο μην ανακατεύονται τα παιδιά σε ταξίδι λόγω του ύψους.

Με το σεατ δεν έχουν κανένα πρόβλημα εκτός από μια φορά στην Κεφαλλονιά που ήθελα να χαρώ τις στροφές και με το που σταμάτησα η μικρή έβγαλε όλο το γάλα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απλά έχω τον φόβο μην ανακατεύονται τα παιδιά σε ταξίδι λόγω του ύψους.

Με το σεατ δεν έχουν κανένα πρόβλημα εκτός από μια φορά στην Κεφαλλονιά που ήθελα να χαρώ τις στροφές και με το που σταμάτησα η μικρή έβγαλε όλο το γάλα 🤣

Όσο πιο χαμηλά κάθεσαι τόσο πιο πολύ έχεις την αίσθηση της ταχύτητας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει γιατι συνδεεις την ζαλη με το υψος. Συμφωνω οτι στα μεγαλα αμαξια πλεει περισσοτερο το αμαξωμα στις στροφες αλλα αυτο εμφανιζεται και σε μπερλινες πχ, οχι μονο SUV

Πχ στην δικη μου περιπτωση, τα μικρα πισω ζαλιζονται σε Carina . Βεβαια συμβαινει στα σκληροτερα στροφιλικια της χωρας, το χωριο ειναι σκαρφαλωμενο στην Πινδο

 

Παντως σημερα ειδα οτι ο γειτονας εφερε ενα ολοκαινουργιο Puma, δεν ξερω πως τα καταφερε με τον κορονοιο. Ομολογω οτι ειναι εντυπωσιακο αυτοκινητο, φαινεται πολυ συμπαγες και μοντερνο. Παρ'ολο που θεωρω μειονεκτηματα το οτι το σασι ειναι ουσιαστικα του Fiesta και οτι πιθανως να εχει ταμπουρα πισω, δειχνεις ποιοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Δεν εχω καταλαβει γιατι συνδεεις την ζαλη με το υψος. Συμφωνω οτι στα μεγαλα αμαξια πλεει περισσοτερο το αμαξωμα στις στροφες αλλα αυτο εμφανιζεται και σε μπερλινες πχ, οχι μονο SUV

Πχ στην δικη μου περιπτωση, τα μικρα πισω ζαλιζονται σε Carina . Βεβαια συμβαινει στα σκληροτερα στροφιλικια της χωρας, το χωριο ειναι σκαρφαλωμενο στην Πινδο

Παντως σημερα ειδα οτι ο γειτονας εφερε ενα ολοκαινουργιο Puma, δεν ξερω πως τα καταφερε με τον κορονοιο. Ομολογω οτι ειναι εντυπωσιακο αυτοκινητο, φαινεται πολυ συμπαγες και μοντερνο. Παρ'ολο που θεωρω μειονεκτηματα το οτι το σασι ειναι ουσιαστικα του Fiesta και οτι πιθανως να εχει ταμπουρα πισω, δειχνεις ποιοτικο

Ταμπούρα έχει όντως γιατί το είδα στα χαρακτηριστικά , έχω στείλει για τεστ ντραιβ για το πουμα γιατί μου αρέσει και εμένα

Το ότι συνδέω την ανακατωσουρα με το ύψος μπορεί να είναι και λάθος, απλά έχω αυτή την εντύπωση

3 ώρες πριν, MagdaRam είπε

Χωρίς πολλά πολλά, την corolla η το focus

Ξεφεύγουν αυτά τα 2 λίγο από το budget, αν καταφέρω να το δώσω όμως σε ιδιώτη θα ανέβει και λίγο το budget οπότε μπαίνουν στην λίστα.

Όπως και να έχει θα πάω να τα δω και τα 2, απλά η Corolla με τον 1.8 είναι μόνο αυτόματο

Υ.Γ. χαμός με έχουν πάρει αλλά 2 τηλέφωνα σήμερα το πρωί, δεν περίμενα τόση ζήτηση σε ούτε 24 ώρες

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ταμπούρα έχει όντως γιατί το είδα στα χαρακτηριστικά , έχω στείλει για τεστ ντραιβ για το πουμα γιατί μου αρέσει και εμένα

Το ότι συνδέω την ανακατωσουρα με το ύψος μπορεί να είναι και λάθος, απλά έχω αυτή την εντύπωση

Ξεφεύγουν αυτά τα 2 λίγο από το budget, αν καταφέρω να το δώσω όμως σε ιδιώτη θα ανέβει και λίγο το budget οπότε μπαίνουν στην λίστα.

Όπως και να έχει θα πάω να τα δω και τα 2, απλά η Corolla με τον 1.8 είναι μόνο αυτόματο

Υ.Γ. χαμός με έχουν πάρει αλλά 2 τηλέφωνα σήμερα το πρωί, δεν περίμενα τόση ζήτηση σε ούτε 24 ώρες

Λογικό, πολύ καλή περίπτωση είναι. Άλλοι παίρνουν vw polo GTI σ αυτα τα λεφτά με τον 1.4 κι ολας που καιει λάδι σαν τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ταμπούρα έχει όντως γιατί το είδα στα χαρακτηριστικά , έχω στείλει για τεστ ντραιβ για το πουμα γιατί μου αρέσει και εμένα

Το ότι συνδέω την ανακατωσουρα με το ύψος μπορεί να είναι και λάθος, απλά έχω αυτή την εντύπωση

Ξεφεύγουν αυτά τα 2 λίγο από το budget, αν καταφέρω να το δώσω όμως σε ιδιώτη θα ανέβει και λίγο το budget οπότε μπαίνουν στην λίστα.

Όπως και να έχει θα πάω να τα δω και τα 2, απλά η Corolla με τον 1.8 είναι μόνο αυτόματο

Υ.Γ. χαμός με έχουν πάρει αλλά 2 τηλέφωνα σήμερα το πρωί, δεν περίμενα τόση ζήτηση σε ούτε 24 ώρες

Να έχεις χαμηλές προσδοκίες για τα τηλέφωνα,ώστε να εκπλαγείς ευχάριστα.

Επειδή ήμουν και εγώ σε αυτήν την θέση προσφάτως, να ξέρεις ότι θα λάβεις πολλά τηλεφωνήματα, αλλά λίγοι θα δείξουν πραγματικο ενδιαφέρον να έρθουν να το τσεκαρουν. Καλό είναι πάντως τα τηλέφωνα, σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση

Προσοχή (ειδικά undercover μαντραδες) θα προσπαθήσουν να το βγάλουν σκάρτο για να κόψουν από την τιμή.

Σε εμένα ήρθε ένας τύπος,κάνει μια γύρα μου λέει έχει χτυπηματακια (όντως είχε, αλλά όχι κάτι χοντρό). Κάνει δεύτερη γύρα μου λέει θες και πόρτα ένα 200αρι. Κάνει τρίτη γύρα,ααα θες και προφυλακτηρα, άλλο ένα 200αρι. Θες και φανάρια!! (ήταν θαμπωμενα) αλλο ένα 200αρι

Του λέω μάστορα, άστο, άμα μπεις και μέσα να βάλεις μπροστά, στο τέλος θα μου ζητήσεις να σε πληρώσω εγώ κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...