Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Δεν το εχω τελειως αρνητικο και εχω στο νου μου για κριτικες οπως και μηχανικο. Ιδανικα εμποροι που ειναι εντελως ανετοι στο ''να το παμε οπου θελεις'' εμπνεουν μια ασφαλεια. Στη Πατρα ειναι εμπορος..

Δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα λινκαρω την αγγελια. Φαινεται πολυ καλη αν και δεν ειναι και τσαμπα βεβαια για τα χρονια της.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31045245-alfa-romeo-giulietta

Όμορφο, όντως.

Προσπάθησε όμως, όσο μπορείς γιατί κατά βάθος σε καταλαβαίνω, να μην παρασέρνεσαι. Τα λεφτά που ζητάει είναι πολλά. Λογική τιμή για το αμάξι αυτό κάτω από 11, για να μη σου πω λιγότερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Στην (καθημερινη σχεδον) ηλεκτρονικη βόλτα μου στις αντιπροσωπειες της FCA βλεπω από ελαχιστες εως μηδεν Giullietta και οσο δεν ακουμε νεα για νεα παρτιδα με κοβω να πηγαινω σε μαντρα.. Υπαρχουν 2-3 καλες περιπτωσεις φαινομενικα τουλαχιστον και στα 170 αλογα αλλα τα χιλιομετρα που βλεπω αν δεν ελεγχθουν απο αντιπροσωπεια απιθανο να γινει ντηλ. Η ειρωνια ειναι οτι ενα που μου αρεσε as is εντελως ειναι Πατρα.. 

Δεν κάνεις και μια επαφή με εταιρίες που ελέγχουν μτχ (τυπου spotmechanics) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, imr είπε

Με μια γρηγορη αναζητηση βρισκω καποια απο ιδιωτες κατω απο 11 στην Αθηνα,  τα εχεις δει?

Τα εχω μαθει και απεξω μπορεις να με ελεγξεις :P απλα αλλο δε με ελκυει εξωτερικα αλλο εχει πολλα χιλιομετρα κλπ κλπ. Η αληθεια ειναι οτι ΟΛΑ μου φαινονται ακριβα για την ηλικια και τα χιλιομετρα τους. Κρατανε αρκετη αξια αλλα δεν εχω και τοσες επιλογες. Με προταξινομημενο καινουργιο τι ακριβως παιζει? Η τιμη ειναι κλειδι δηλαδη δεν εχει κανενα αλλο εξοδο??

15 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Δεν κάνεις και μια επαφή με εταιρίες που ελέγχουν μτχ (τυπου spotmechanics) 

Το πιο ακριβο μτχ απο τα 120αρια το εχει η spot a wheel (δεν ξερω αν ειναι η ιδια η απλα ιδια φαση με εγγυησεις ελεγχους κλπ) αλλα κοντα 15000 για 4ετιας εντελως ακυρο ακουγεται.

20 λεπτά πριν, eMike είπε

Όμορφο, όντως.

Προσπάθησε όμως, όσο μπορείς γιατί κατά βάθος σε καταλαβαίνω, να μην παρασέρνεσαι. Τα λεφτά που ζητάει είναι πολλά. Λογική τιμή για το αμάξι αυτό κάτω από 11, για να μη σου πω λιγότερα.

Αν ηταν στο 10αρικο θα ημουν στο δρομο να το δω πιστεψε με 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά προσοχή όσοι αγοράζετε νέο αυτοκίνητο. Είναι πολλά τα κρούσματα ξαναβαμμένων αυτοκινήτων! Όπου μπορείτε πάρτε φανοποιό μαζί σας με μηχάνημα που τσεκάρει τη βαφή. Έχει ήδη ανοικτεί topic εδώ στο φορουμ με  ένα ΤΟΥΟΤΑ και σύντομα θα μπορέσω να ποστάρω πληροφοριές για ένα ακόμα φρέσκο περιστατικό άλλης μάρκας . Δεν μπορώ ακόμα καθώς έχουν αναλάβει νομικοί. Eίχε παίξει πάντως το μοντέλο αυτό για προτεινόμενο στον @tsofras 😀

Επεξ/σία από sb01053
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sb01053 είπε

Παιδιά προσοχή όσοι αγοράζετε νέο αυτοκίνητο. Είναι πολλά τα κρούσματα ξαναβαμμένων αυτοκινήτων! Όπου μπορείτε πάρτε φανοποιό μαζί σας με μηχάνημα που τσεκάρει τη βαφή. Έχει ήδη ανοικτεί topic εδώ στο φορουμ με  ένα ΤΟΥΟΤΑ και σύντομα θα μπορέσω να ποστάρω πληροφοριές για ένα ακόμα φρέσκο περιστατικό άλλης μάρκας . Δεν μπορώ ακόμα καθώς έχουν αναλάβει νομικοί. Eίχε παίξει πάντως το μοντέλο αυτό για προτεινόμενο στον @tsofras 😀

Ωχ , μακάρι να βγάλεις άκρη φίλε μου καλή τύχη εύχομαι

15 ώρες πριν, cloud13 είπε

Δεν το εχω τελειως αρνητικο και εχω στο νου μου για κριτικες οπως και μηχανικο. Ιδανικα εμποροι που ειναι εντελως ανετοι στο ''να το παμε οπου θελεις'' εμπνεουν μια ασφαλεια. Στη Πατρα ειναι εμπορος..

Δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα λινκαρω την αγγελια. Φαινεται πολυ καλη αν και δεν ειναι και τσαμπα βεβαια για τα χρονια της.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31045245-alfa-romeo-giulietta

Καλά την παλεύουν 13500€ για μοντέλου του 13 το αγοράζεις τώρα κάτω από 20.000€?

Άσε που βλέπω άτοκα μεταξύ μας από το έμπορο, περίεργα πράγματα

Γενικά οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι πολύ ψηλές και απορώ με τον κόσμο που βάζει τέτοιες τιμές μοντέλα 5ετιας με 50.000χλμ+ και να έχουν διαφορά 2.000 με 3.000€ από το καινούριο ( και μιλάμε για ίδιες εκδόσεις , κινητήρες κτλ)

Εγώ είχα πάρει το Leon 2ετιας με 30.000χλν στα 16500€ ενώ καινούριο είχε κοντά στα 24.000€ . Και γενικά τέτοιες τιμές έπαιζαν, τόσο καιρό που έψαχνα ούτε καν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Εδώ στην Opel π.χ. είχε Astra και Grandland μεταχειρισμένα έξω από την αντιπροσωπεία με 15.000 - 20.000 χλμ και είχαν 500€ διαφορά από τα καινούρια.

Ε τα έχουν εδώ και τουλάχιστον 6 μήνες απέξω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωχ , μακάρι να βγάλεις άκρη φίλε μου καλή τύχη εύχομαι

Καλά την παλεύουν 13500€ για μοντέλου του 13 το αγοράζεις τώρα κάτω από 20.000€?

Άσε που βλέπω άτοκα μεταξύ μας από το έμπορο, περίεργα πράγματα

Γενικά οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι πολύ ψηλές και απορώ με τον κόσμο που βάζει τέτοιες τιμές μοντέλα 5ετιας με 50.000χλμ+ και να έχουν διαφορά 2.000 με 3.000€ από το καινούριο ( και μιλάμε για ίδιες εκδόσεις , κινητήρες κτλ)

Εγώ είχα πάρει το Leon 2ετιας με 30.000χλν στα 16500€ ενώ καινούριο είχε κοντά στα 24.000€ . Και γενικά τέτοιες τιμές έπαιζαν, τόσο καιρό που έψαχνα ούτε καν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Εδώ στην Opel π.χ. είχε Astra και Grandland μεταχειρισμένα έξω από την αντιπροσωπεία με 15.000 - 20.000 χλμ και είχαν 500€ διαφορά από τα καινούρια.

Ε τα έχουν εδώ και τουλάχιστον 6 μήνες απέξω

Αστα λες και ειναι συνεννοημενοι ολοι και ζητανε πολλά. Το αλλο κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλα (επηρεαζει και αυτο υποθετω τις τιμες) οποτε μονο υπομονη μηπως κατσει διαμαντι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος λόγος πιστεύω που βλέπουμε τέτοιες τιμές στα μτχ είναι ότι και δωρεάν να το βάλει ο άλλος η πλειοψηφία θα ζητήσει έκπτωση γιατί του φαίνονται πολλά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ο κύριος λόγος πιστεύω που βλέπουμε τέτοιες τιμές στα μτχ είναι ότι και δωρεάν να το βάλει ο άλλος η πλειοψηφία θα ζητήσει έκπτωση γιατί του φαίνονται πολλά

Πως το εννοείς; Προσωπικά δεν πλησιάζω κάτι που δεν έχει νόημα στα μάτια μου. Είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω την ευχαρίστηση του καινούργιου για μια λογική έκπτωση. 

Αν ο έμπορος πάει να μου σερβίρει πίτουρα για μεταξωτές κορδέλες, μάλλον δεν θα ψωνίσω τπτ... Κι αυτό δεν ισχύει μόνο για αυτ/το. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ο κύριος λόγος πιστεύω που βλέπουμε τέτοιες τιμές στα μτχ είναι ότι και δωρεάν να το βάλει ο άλλος η πλειοψηφία θα ζητήσει έκπτωση γιατί του φαίνονται πολλά

Διαφωνω αρκετα. Και 1000 να σου κοψει αν η αρχικη τιμη του ειναι +2000 απο την αντικειμενικα οκ παλι κοροιδο βγαινεις. Οπως και να χει ισχυει η προσφορα και η ζητηση στην αγορα, απο την πλευρα μου θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο για την τσεπη μου! Η λογικη θα λεγε 'πουλα το οσο θα το αγοραζες και εσυ οντας απο την απεναντι πλευρα' τωρα αν θελει και κερδος καποιος απο πανω δικαιωμα του αλλα οπως ειπε και ο τσοφρας θα καθεται να το κοιταει ειδικα στις υπερβολικες περιπτωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Ο κύριος λόγος πιστεύω που βλέπουμε τέτοιες τιμές στα μτχ είναι ότι και δωρεάν να το βάλει ο άλλος η πλειοψηφία θα ζητήσει έκπτωση γιατί του φαίνονται πολλά

Μα κι εκπτωση να ζητήσει, πόση να είναι; 500€; Και πάλι οι τιμές είναι στο θεό.

Ο κύριος λόγος που παίζουν τέτοιες τιμές είναι οι αστείες πωλήσεις όλη τη δεκαετία. Δεν μπήκαν πολλά νέα αυτοκίνητα στην αγορά, οπότε υπάρχει ένδεια στην αγορά για αμάξια 2010+ συν πως πολλοι που είχαν παλαιότερα δε τα άλλαξαν λογω κρίσης.

Η αγορά είναι απλά παράλογη, βλέπεις κάτι 5,000 για Panda 10ετίας και βάλε που εχουν κοντά 200,000χλμ. Όποιος αγόρασε μεταχειρισμένο απο το 09 μεχρι το 12-13 και το έχει σε καλή κατάσταση, τώρα το δίνει παραπάνω απ'οτι το πήρε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ωχ , μακάρι να βγάλεις άκρη φίλε μου καλή τύχη εύχομαι

Καλά την παλεύουν 13500€ για μοντέλου του 13 το αγοράζεις τώρα κάτω από 20.000€?

Άσε που βλέπω άτοκα μεταξύ μας από το έμπορο, περίεργα πράγματα

Γενικά οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι πολύ ψηλές και απορώ με τον κόσμο που βάζει τέτοιες τιμές μοντέλα 5ετιας με 50.000χλμ+ και να έχουν διαφορά 2.000 με 3.000€ από το καινούριο ( και μιλάμε για ίδιες εκδόσεις , κινητήρες κτλ)

Εγώ είχα πάρει το Leon 2ετιας με 30.000χλν στα 16500€ ενώ καινούριο είχε κοντά στα 24.000€ . Και γενικά τέτοιες τιμές έπαιζαν, τόσο καιρό που έψαχνα ούτε καν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Εδώ στην Opel π.χ. είχε Astra και Grandland μεταχειρισμένα έξω από την αντιπροσωπεία με 15.000 - 20.000 χλμ και είχαν 500€ διαφορά από τα καινούρια.

Ε τα έχουν εδώ και τουλάχιστον 6 μήνες απέξω

Δεν είναι το ίδιο. 

Είναι άλλη έκδοση και άλλος κινητήρας. Αυτός που πωλείται τώρα είναι με 120 ίππους και πληρώνει 400+€ τέλη κυκλοφορίας (με κάθε επιφύλαξη, μου τα μετέφερε φίλος που τελικά πήρε qvline με λίγο παραπάνω χρήματα κοντά στην τιμή του καινούριου).

Το συγκεκριμένο είχε κοντά στα 30 όπου λίγο πιο πάνω ήταν αυτό με 240 ίππους. Λίγο τα φρένα λίγο ο κινητήρας, σαλόνι ανέβαινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δεν είναι το ίδιο. 

Είναι άλλη έκδοση και άλλος κινητήρας. Αυτός που πωλείται τώρα είναι με 120 ίππους και πληρώνει 400+€ τέλη κυκλοφορίας (με κάθε επιφύλαξη, μου τα μετέφερε φίλος που τελικά πήρε qvline με λίγο παραπάνω χρήματα κοντά στην τιμή του καινούριου).

Το συγκεκριμένο είχε κοντά στα 30 όπου λίγο πιο πάνω ήταν αυτό με 240 ίππους. Λίγο τα φρένα λίγο ο κινητήρας, σαλόνι ανέβαινε. 

Με επιφυλαξη το μοτερ νομιζω ειναι το ιδιο 1400/120 στην αγγελια. Εξωτερικα πρεπει να ειναι qv line look αν και ειδικα το τριφυλλι δε νομιζω οτι κοτσαροταν ποτε απο την Αλφα σε μη QV εκδοση. Εχω στειλει και μηνυμα απο προχτες αλλα μηδεν απαντηση δεν φαινονται και πολυ σπιρτοζοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Με επιφυλαξη το μοτερ νομιζω ειναι το ιδιο 1400/120 στην αγγελια. Εξωτερικα πρεπει να ειναι qv line look αν και ειδικα το τριφυλλι δε νομιζω οτι κοτσαροταν ποτε απο την Αλφα σε μη QV εκδοση. Εχω στειλει και μηνυμα απο προχτες αλλα μηδεν απαντηση δεν φαινονται και πολυ σπιρτοζοι..

Δεν το παρατήρησα νόμιζα ότι ήταν η 170άρα. Ο κινητήρας πάντως έιναι ο euro 5 και όχι ο τελευταίος οπότε της αγγελίας ενδεχομένως να έχει χαμηλότερα τέλη κυκλοφορίας.

Εγώ θα κοιτούσα κάποια 1,6 πετρέλαιο ειδικά με τα 120 ήταν φανταστικό αυτοκίνητο.

Όλα είναι προσφορά και ζήτηση, αλλά η απαξίωση κατά 10% τον χρόνο είναι μια ένδειξη του που θα πρέπει να κυμαίνεται η τιμή πώλησης.

1ο χρόνο αγορά = 20000, 2ο χρόνο = 18κ, 3ο χρόνο = 16200, 4ο χρόνο = 14580,...

Βέβαια μπορεί τα 14580 να είναι καλά για ένα αυτοκίνητο που έχει κάνει 80χιλχλμ αλλά ένα ίδιο με 30χιλχλμ δεν θα πρέπει να αξίζει περισσότερο; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δεν το παρατήρησα νόμιζα ότι ήταν η 170άρα. Ο κινητήρας πάντως έιναι ο euro 5 και όχι ο τελευταίος οπότε της αγγελίας ενδεχομένως να έχει χαμηλότερα τέλη κυκλοφορίας.

Εγώ θα κοιτούσα κάποια 1,6 πετρέλαιο ειδικά με τα 120 ήταν φανταστικό αυτοκίνητο.

Όλα είναι προσφορά και ζήτηση, αλλά η απαξίωση κατά 10% τον χρόνο είναι μια ένδειξη του που θα πρέπει να κυμαίνεται η τιμή πώλησης.

1ο χρόνο αγορά = 20000, 2ο χρόνο = 18κ, 3ο χρόνο = 16200, 4ο χρόνο = 14580,...

Βέβαια μπορεί τα 14580 να είναι καλά για ένα αυτοκίνητο που έχει κάνει 80χιλχλμ αλλά ένα ίδιο με 30χιλχλμ δεν θα πρέπει να αξίζει περισσότερο; 

Ολα σχετικα ειναι, αναλογα την εκδοση, τα χιλιομετρα τη συντηρηση και φυσικα τη ζητηση. Οσο για το πετρελαιο, δε συμπαθω καθολου το καυσιμο και την ειδικη μεταχειριση/συντηρηση που θελει συν τις πανακριβες ζημιες που αν βγαλει θα μας γονατισει.

 

ps Tο 10% σειριακα μου το υπολογιζεις σα μαντρας :P δε θα εχει ποτε μηδεν αξια ετσι χαχαχα. 10% καθε χρονο επι της αξιας κτησης ειναι το λογικο (λογιστης γαρ ετσι δουλευει και η αποσβεση)

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ολα σχετικα ειναι, αναλογα την εκδοση, τα χιλιομετρα τη συντηρηση και φυσικα τη ζητηση. Οσο για το πετρελαιο, δε συμπαθω καθολου το καυσιμο και την ειδικη μεταχειριση/συντηρηση που θελει συν τις πανακριβες ζημιες που αν βγαλει θα μας γονατισει.

ps Tο 10% σειριακα μου το υπολογιζεις σα μαντρας :P δε θα εχει ποτε μηδεν αξια ετσι χαχαχα. 10% καθε χρονο επι της αξιας κτησης ειναι το λογικο (λογιστης γαρ ετσι δουλευει και η αποσβεση)

Δυστυχώς η ψυχρή κοστολόγηση έτσι γίνεται, για αυτό λένε να παίρνεις μεσαίες εκδόσεις δεν δίνεις πολλά και δεν ζητάς πιο πολλά, αλλά σε επιλέγουν.

Εμείς έχουμε καεί από την κοστολόγηση τέτοιου τίπου δις. Μια με τρομερά μικρή αποζημείωση και μια με προσπάθεια πώλησης ανταλλαγής για αυτοκίνητο με 5χιλχλμ τον χρόνο σε ταξίδια για με΄σασ την πόλη μικρό...

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις αλλά ούτε εμένα μου άρεσε αλλά για κάποιον που δεν τον νοιάζει να βλέπει το αυτοκίνητο του στα κόκκινα 7χιλστρ/λεπτό δεν βλέπει διαφορά. Μόλις είδα καταναλώσεις και συμπεριφορά με την τόσο μεγάλη ροπή άλλαξα. Βέβαια τα σημερινά βενζινοκίνητα πλησιάζουν την λειτουργία των πετρελαιοκίνητων, έχουμε δύο καινούρια στην οικογένεια, όπου με ένα αυτόματο κιβώτιο ταχτυτήτων δεν σε νοιάζει τίποτα.

Τώρα για βλάβες έχω πράδειγμα από νοθευμένη βενζίνη να παθαίνει σοβαρή ζημια ΜΒ του θείου που ότι και να έκανε το ανοιγμα δεν το γλίτωσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...