Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δυστυχώς η ψυχρή κοστολόγηση έτσι γίνεται, για αυτό λένε να παίρνεις μεσαίες εκδόσεις δεν δίνεις πολλά και δεν ζητάς πιο πολλά, αλλά σε επιλέγουν.

Εμείς έχουμε καεί από την κοστολόγηση τέτοιου τίπου δις. Μια με τρομερά μικρή αποζημείωση και μια με προσπάθεια πώλησης ανταλλαγής για αυτοκίνητο με 5χιλχλμ τον χρόνο σε ταξίδια για με΄σασ την πόλη μικρό...

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις αλλά ούτε εμένα μου άρεσε αλλά για κάποιον που δεν τον νοιάζει να βλέπει το αυτοκίνητο του στα κόκκινα 7χιλστρ/λεπτό δεν βλέπει διαφορά. Μόλις είδα καταναλώσεις και συμπεριφορά με την τόσο μεγάλη ροπή άλλαξα. Βέβαια τα σημερινά βενζινοκίνητα πλησιάζουν την λειτουργία των πετρελαιοκίνητων, έχουμε δύο καινούρια στην οικογένεια, όπου με ένα αυτόματο κιβώτιο ταχτυτήτων δεν σε νοιάζει τίποτα.

Τώρα για βλάβες έχω πράδειγμα από νοθευμένη βενζίνη να παθαίνει σοβαρή ζημια ΜΒ του θείου που ότι και να έκανε το ανοιγμα δεν το γλίτωσε...

Ενταξει ολα μπορουν να συμβουν αν μπεις στο χορο με τα μτχ καλως η κακως. Μπορεις αντιστοιχα να παρεις ''τσαμπα'' διαμαντι θελει τυχη ψαξιμο και γνωσεις (με αυτη τη σειρα για μενα). Θα εχει επεισοδια ακομα το σηριαλ αφου θα περιμενω σιγουρα εως Νοεμβρη για νεοτερα απο FCA νεα παραγωγη αν θα υπαρξει με μειωμενα τελη εκτος αν προκυψει τρομερη ευκαιρια σε μτχ. Ειδωμεν!

Παντως οι εναλλακτικες που κοιταξα σε διαμορφωτη παραειναι ακριβες ειδικα για ατομο που δε συμπαθει καθολου την πληρη ψηφιοποιηση των παντων. 208 130ps, Clio 130 ps και Astra 140 ps βγαινουν πανω απο 20. Περιεργως σχεδιαστικα μου αρεσε πολυ το i30 fastback αλλα για Hyundai πειτε με οπως θελετε δε δινω τετοια λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, cloud13 είπε

Στην (καθημερινη σχεδον) ηλεκτρονικη βόλτα μου στις αντιπροσωπειες της FCA βλεπω από ελαχιστες εως μηδεν Giullietta και οσο δεν ακουμε νεα για νεα παρτιδα με κοβω να πηγαινω σε μαντρα.. Υπαρχουν 2-3 καλες περιπτωσεις φαινομενικα τουλαχιστον και στα 170 αλογα αλλα τα χιλιομετρα που βλεπω αν δεν ελεγχθουν απο αντιπροσωπεια απιθανο να γινει ντηλ. Η ειρωνια ειναι οτι ενα που μου αρεσε as is εντελως ειναι Πατρα.. 

Δε ξέρω αν το έχεις πετύχει αλλά έχει ο Σφακιανάκης εφαρμογή (και site) και έχει μεταχειρισμένα, και έχει κάποιες Giulliettες και καινούργιες κ μεταχειρισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Δε ξέρω αν το έχεις πετύχει αλλά έχει ο Σφακιανάκης εφαρμογή (και site) και έχει μεταχειρισμένα, και έχει κάποιες Giulliettες και καινούργιες κ μεταχειρισμένες.

Ειδα μια κοκκινη Sport προταξινομημενη στα 19500. Δεν ειναι κακη αλλα πολυ βεβιασμενη επιλογη για αμεσα αν βγει νεα παραγωγη με μικροτερα τελη και ισως μικροβελτιωσεις. Btw ειχα ρωτησει για τετοιες και στο τηλεφωνο με Σφακιανακη και ειναι με αδεια κυκλοφοριας 11/2019 (μια λευκη που ειχε εκεινη τη στιγμη) Τωρα τι εκανε 1 χρονο και καθοταν δεν ξερω.. Σε ευχαριστω ομως !

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ειδα μια κοκκινη Sport προταξινομημενη στα 19500. Δεν ειναι κακη αλλα πολυ βεβιασμενη επιλογη για αμεσα αν βγει νεα παραγωγη με μικροτερα τελη και ισως μικροβελτιωσεις. Btw ειχα ρωτησει για τετοιες και στο τηλεφωνο με Σφακιανακη και ειναι με αδεια κυκλοφοριας 11/2019 (μια λευκη που ειχε εκεινη τη στιγμη) Τωρα τι εκανε 1 χρονο και καθοταν δεν ξερω.. Σε ευχαριστω ομως !

Τυχαίνει να την έχουν κρατήσει για κάποιον και μετά για άλλον και απλώς να μην έκατσε, πάντως δεν είναι καλό να κάθεται τόσο καιρό ένα αυτοκίνητο. Εδώ το πούντο καθόταν 6 μήνες και τα λάστιχα ήταν ήδη έτους όταν το πήρα.

Μη βιάζεσαι δεν είναι μικρά ποσά και το κέρδος αν είναι θα είναι μικρό ποσοστό της αξίας.

31 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ενταξει ολα μπορουν να συμβουν αν μπεις στο χορο με τα μτχ καλως η κακως. Μπορεις αντιστοιχα να παρεις ''τσαμπα'' διαμαντι θελει τυχη ψαξιμο και γνωσεις (με αυτη τη σειρα για μενα). Θα εχει επεισοδια ακομα το σηριαλ αφου θα περιμενω σιγουρα εως Νοεμβρη για νεοτερα απο FCA νεα παραγωγη αν θα υπαρξει με μειωμενα τελη εκτος αν προκυψει τρομερη ευκαιρια σε μτχ. Ειδωμεν!

Παντως οι εναλλακτικες που κοιταξα σε διαμορφωτη παραειναι ακριβες ειδικα για ατομο που δε συμπαθει καθολου την πληρη ψηφιοποιηση των παντων. 208 130ps, Clio 130 ps και Astra 140 ps βγαινουν πανω απο 20. Περιεργως σχεδιαστικα μου αρεσε πολυ το i30 fastback αλλα για Hyundai πειτε με οπως θελετε δε δινω τετοια λεφτα.

Τέτοια κουλά τα κάνει η FCA, και το πούντο πριν το σταματήσει το έβγαλε Euro 6...

Η Hyundai έχει πάει πολύ καλά και συνεχώς βελτιώνεται, κι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου που το λέω αλλά στο μέλλον μπορεί να την προτιμήσω και την ΚΙΑ...

Επεξ/σία από filarhos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filarhos είπε

.... 

Η Hyundai έχει πάει πολύ καλά και συνεχώς βελτιώνεται, κι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου που το λέω αλλά στο μέλλον μπορεί να την προτιμήσω και την ΚΙΑ...

... και καλά θα κάνεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nk9 είπε

Ενημερωτικά, η alfa που κουβεντιαζετε ειναι εισαγωγής.

Η κοκκινη sport? εχεις ινφο η ρωτησες περαιτερω? Και που το κακο σε αυτο? (δεν γνωριζω τι παιζει ακριβως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω για την λευκή στην Πάτρα.

Δεν έχω info. Φαίνεται στις φωτό.

Το ανεφερα ενημερωτικά. Το αν είναι καλό ή κακό είναι καθαρά υποκειμενικό. Για εμενα είναι κακό. Συνήθως πρόκειται για αυτοκίνητο αγνώστου ιστορικού συντήρησης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για χιλιόμετρα, βλάβες, τρακαρίσματα κλπ

 

Επεξ/σία από nk9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεια αγορασει καποιος την νεα corolla hb να πει εντυπωσεις ?

https://www.car.gr/23971199-toyota-corolla-active-plus-hsd-500

https://www.car.gr/31035613-toyota-corolla-hybrid-active

βλεπω οτι εχει 22500 .

Τι service κανεις σε αυτο το αμαξι ? γνωριζουμε κοστος ? καθε ποτε ? για πειτε αξιζει να παει κανεις προς την μερια αυτη ? η στην κλασσικη προς skoda (karoq), VW (T-ROC), Peageut 2008 ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

εχεια αγορασει καποιος την νεα corolla hb να πει εντυπωσεις ?

https://www.car.gr/23971199-toyota-corolla-active-plus-hsd-500

https://www.car.gr/31035613-toyota-corolla-hybrid-active

βλεπω οτι εχει 22500 .

Τι service κανεις σε αυτο το αμαξι ? γνωριζουμε κοστος ? καθε ποτε ? για πειτε αξιζει να παει κανεις προς την μερια αυτη ? η στην κλασσικη προς skoda (karoq), VW (T-ROC), Peageut 2008 ktl

απο κοντά την είδες???

μπήκες μέσα???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω ποιο απογευμα , εχω δει video που λενε οτι πισω δεν ειναι τοσο ανετα ο χωρος και εκει εχω μια ενσταση επειδη ειμαστε 4 ατομα στην οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

θα παω ποιο απογευμα , εχω δει video που λενε οτι πισω δεν ειναι τοσο ανετα ο χωρος και εκει εχω μια ενσταση επειδη ειμαστε 4 ατομα στην οικογενεια.

λυπάμαι που στο λέω αλλά ..... τζάμπα θα πας...... 

δες και το σενταν μπας και, μια που θα πάς

Επεξ/σία από procostas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sedan δεν το θελει η γυναικα μου και γενικα εχω αποριψει τα sedan για αυτο τον λογο , δευτερη επιλογη μου ειναι σε skoda (karoq/kamiq) και μετα σε opel το granland.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotiriadisc είπε

το sedan δεν το θελει η γυναικα μου και γενικα εχω αποριψει τα sedan για αυτο τον λογο , δευτερη επιλογη μου ειναι σε skoda (karoq/kamiq) και μετα σε opel το granland.

Μάλλον μικρός φαίνεται και ο χώρος αποσκευών.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...