Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Μια απορία έχω, τι παραπάνω έχει ένα μεγάλο suv από ένα μεγάλο sedan (βλέπε superb) για να το προτιμήσει κάποιος, πέρα του αισθητικού; Νομίζω ότι σχεδόν σε όλα θα είναι χειρότερο το suv.

Τιποτα! Απο οδηγικη αποψη τα σενταν ειναι πολυ καλυτερα.Και εαν δεν θελεις να πας σε κατι μπαμπαδιστικο οπως το Skoda, υπαρχει παντα η Civicαρα😉

Αλλα για καποιο λογο πουλανε τα SUV και αυτος ο λογος ειναι η ψευδαισθηση του γεματου, φουσκωμενου, γεροδεμενου αυτοκινητου συν τους χωρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, nk9 είπε

Μεγάλη κουβέντα αυτό...

Προσωπικά, θεωρώ ότι τα suv (κατά πλειοψηφία) "επιβλήθηκαν" στους αγοραστές με διάφορα μαρκετινιστικα τρικ. Ουσιαστικά, οι εταιρείες βρήκαν πρόσφορο έδαφος για να πλασάρουν προϊόντα ακριβότερα, σε σύγκριση με τα αντίστοιχα συμβατικα. Σίγουρα θα πάρεις μεγαλύτερους χώρους (π.χ. σύγκριση 308 με 3008), αλλά το ίδιο σίγουρα θα πάρεις κάτι που είναι βαρύτερο, καίει παραπάνω, είναι πιο αργό και φυσικά ακριβότερο.

Όσον αφορά αυτό που λες, άνετα θα έπαιρνα ένα μεγάλο sedan, ακόμα και σε έκδοση station.

Η ανάπτυξη ένος SUV δεν είναι ιδιαίτερη δύσκολη για τις εταιρίες, γιατί πάτωμα έχουν ίδιο με το αντίστοιχο hatchback, κινητήρες, κιβώτια κλπ, είναι ίδια, οπότε αν το βγάζει ο ανταγωνιστής, το βγάζεις κι εσύ για να μη μένεις πίσω. Δεν είναι αυτοκίνητα που δημιουργούνται απο το μηδέν. Εκεί που θα το καταλάβω για ένα SUV είναι αν έχεις τρομερό θέμα πάρκινγκ που σε κάποιες πόλεις υπάρχει. Κατα τα άλλα παίζει ρόλο κι η ποζεριά :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Από χώρους αποσκευών είσαι ευχαριστημένος? για 4μελή ελληνική οικογένεια επαρκεί? 594 νομίζω έχει σωστά?

Τεράστιο είναι. Προσωπικά χρησιμοποιώ ιμάντες για να μην χορεύουν οι τσάντες στο πορτ μπαγκαζ. Υπάρχει έξτρα μπάρα στο χώρο αποσκευών που σταθεροποιεί. 

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, imr είπε

Σενταν τα εχω κραξει απειρα. Αν βαλεις στην συκριση station τα suv δεν υπερτερουν πουθενα. 

Το προβλημα με τα σενταν ειναι οτι λογω σχηματος πορτμπαγκαζ μπορει να εχουν μεγαλους χωρους αλλα δεν ειναι πολυ βολικα, εκει κερδιζουν τα suv, λογω " τετραγωνου" σχηματος

(πχ σκεψου εναν φουρνο/μικρο ψυγειο, σε suv station χωραει ευκολα, σε σενταν οχι)

Πιστευω αν κανεις λιγο υπομονηη προς το τελος του χρονου μπορει να ξαναπαιξει αντιστιχη τιμη. Στα 13 δεν την παιρνεις μεταχ οταν με 16 μπορεις να την παρεις καινουργια (εστω και με λιγοτερο εξοπλισμο)

Μιτο ειναι πολυ πιο μικρη και γενικα παλια. Μονο στην λογικη που θα την βρεις σε πολυ καλη τιμη. γενικα χρειαζεσαι τους χωρους? ειναι τελειως διαφορετικη κατηγορια

Δεν χρειαζομαι τους χωρους αμεσα, αλλα σε βαθος 3τιας σιγουρα δε θα με καλυπτει και πολυ η Mito. Τη σκεφτομαι απο την αποψη επιδοσεων και σαφως προσιτοτερης τιμης αν και τα αρνητικα ειναι καμποσα οπως προανεφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

να ρωτησω κατι ακομα, κοιταζω το kamiq

εχει 3 εκδοσεις :

1.0 TSI 116ps - 6ταχυτο χειροκινητο

1.0 TSI 116ps - 7ταχυτο DSG

1.5 TSI 150ps - - 7ταχυτο DSG

το dsg στην skoda το θελουμε ? η ειναι απο αυτα που μπορει να παθει ζημια ?

Επισης τα 116 ή τα 150 αλογα τα εχει οδηγησει καποιος να πει εντυπωσεις ?

Έχω οδηγήσει 1,5/150 DSG... Εξαιρετικό σασμάν το DSG, αυτό δε θέλει και πολύ ανάλυση..Δυνατός ο κινητήρας, δε θα επέλεγα πιο αδύναμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Από χώρους αποσκευών είσαι ευχαριστημένος? για 4μελή ελληνική οικογένεια επαρκεί? 594 νομίζω έχει σωστά

Εμένα με τράβηξε το εξωτερικό σχήμα, μου έκατσε πολύ άνετα στο μάτι. 

Όταν μπήκα να καθίσω ειχε καλά bucket, λογική εργονομία, αρκετά ηλεκτρονικά (η έκδοσή μου ΔΕΝ έχει ειδοποίηση τυφλού σημείου που είναι χρήσιμο αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό ενω το lane assist συνεχώς το απενεργοποιώ διότι με εκνευρίζει....) και σαφώς ικανοποιητικους χώρους πίσω. 

Όταν το οδήγησα μου άρεσε και το μόνο που έμενε ως δίλημμα ήταν το 1.6/136 πετρέλαιο ή το 1.6/204 βενζίνη. Τελικά επικράτησε η πιο συντηρητική λογική.... 

Περισσότερα άλογα ίσως να θέλουν - τουλάχιστον εν δυνάμει - τετρακίνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Δεν χρειαζομαι τους χωρους αμεσα, αλλα σε βαθος 3τιας σιγουρα δε θα με καλυπτει και πολυ η Mito. Τη σκεφτομαι απο την αποψη επιδοσεων και σαφως προσιτοτερης τιμης αν και τα αρνητικα ειναι καμποσα οπως προανεφερα!

Έχω ένα φοβερό Ypsilon αν θες να μείνεις στον όμιλο πάντως (+5πορτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, majnun είπε

Έχω ένα φοβερό Ypsilon αν θες να μείνεις στον όμιλο πάντως (+5πορτο)

Με μολις 2 αστερια στο NCAP εγω θα σου προτεινα να το δωσεις οσο πιο γρηγορα μπορεις - μεχρι και φωτια πηρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Με μολις 2 αστερια στο NCAP εγω θα σου προτεινα να το δωσεις οσο πιο γρηγορα μπορεις - μεχρι και φωτια πηρε

Εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

Επισης τα 116 ή τα 150 αλογα τα εχει οδηγησει καποιος να πει εντυπωσεις ?

Μετά από 3.500 km με τον 1000άρι μπορώ να πω με βεβαιότητα πως είναι μια χαρά για το αμάξωμα του Kamiq. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Μια απορία έχω, τι παραπάνω έχει ένα μεγάλο suv από ένα μεγάλο sedan (βλέπε superb) για να το προτιμήσει κάποιος, πέρα του αισθητικού; Νομίζω ότι σχεδόν σε όλα θα είναι χειρότερο το suv.

έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα.

κατ'εμέ, ένα SUV υπερτερεί στα παρακάτω:

  • περισσότερους χώρους χωρίς να αυξάνεται το συνολικό αποτύπωμα: όλα είναι πιο ψηλά/κάθετα και γίνεται καλύτερη εκμετάλλευση
  • μπαίνεις/βγαίνεις πιο εύκολα: σημαντικό για παιδιά και για ηλικιωμένους που δυσκολεύονται στο μπες-βγες
  • αντοχή στο χρόνο (όχι μηχανικά, αυτό δεν το ξέρει κανείς): επειδή τους χώρους θα τους χρειαστείς κάποια στιγμή στη ζωή σου, τους έχεις εύκαιρους
  • πρακτικότητα: θα γλιτώσεις πολλά 10ευρα μεταφορικά για μεγάλα αντικείμενα που μπορείς να χωρέσεις και θα εξυπηρετήσεις και κάποιον γνωστό για αντίστοιχη ανάγκη
  • θέση οδήγησης: επειδή κάθεσαι πιο ψηλά έχεις καλύτερη περιμετρική ορατότητα

αντίστοιχα, θεωρώ ότι μειονεκτεί:

  • ταχύτητα και επιταχύνσεις: είναι πιο βαριά (συνήθως) και με αεροδυναμική...περιπτέρου, οπότε αναμένεις μεγαλύτερες καταναλώσεις στο ίδιο στυλ οδήγησης (είναι οικονομικά όσο πας με τα νερά τους)
  • στροφές: θα οδηγείς πιο αργά για στρίψεις, έχουν μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, δεν είναι καρτ να μπαίνεις με όσα θες

γενικά, κάθε αυτοκίνητο έχει τα + και τα - του, ανάλογα πάντα με τις προσδοκίες σου: αν περιμένεις από ένα SUV να σου δώσει οδηγική απόλαυση, έκρηξη, στροφές, κτλ. κοιτάς σε τεράστια ποσά και πιθανότατα δεν θα το βρεις. Αν περιμένεις να έχεις άνεση χώρου και πρακτικότητα από ένα super car, μάλλον θα απογοητευτείς.

το αυτοκίνητο σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα: προσωπικά, τα SUV τα έχω βολευτεί πολύ τα τελευταία 10 χρόνια (τώρα με ένα παιδί 2 ετών, ενώ και πριν ήμουν τύπος που έκανε πολύ συχνά εκδρομές και σπορ που φόρτωνε εξοπλισμό, φίλους, κτλ.). 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Δεν χρειαζομαι τους χωρους αμεσα, αλλα σε βαθος 3τιας σιγουρα δε θα με καλυπτει και πολυ η Mito. Τη σκεφτομαι απο την αποψη επιδοσεων και σαφως προσιτοτερης τιμης αν και τα αρνητικα ειναι καμποσα οπως προανεφερα!

Ειναι τελειως διαφορετικα αυτοκινητα, η μιτο ειναι μια χαρα για μεχρι 2 ατομα

Αν σε καλυπτει για 3 χρονια go for it εαν βρεις καποια καλη ευκαιρια

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν σε νοιάζει το πουλ-μουρ του SUV και δεν εχεις πρόβλημα πάρκινγκ, το Estate είναι η καλύτερη λύση. Sedan έχει κάποιο νόημα σε αυτή την κατηγορία που δημιουργείται τώρα, Α3 sedan κλπ = θες τα καλά του hatchback αλλά λίγο παραπάνω χώρο.

Διαφωνω με το sendan οτι εχει περισοτερους χωρους απο hatchback. Μπορει να εχει λιτρα αλλα δεν ειναι βολικα λογω σχηματος

Για χωρους + οδηγικη συμπεριφορα και εγω estate θα επερνα .

Τα suv πλεον ομως ειναι πολυ κοντα σε βαρος και οδηγηκη συμπεριφορα οποτε δεν ειναι μεγαλη η διαφορα απο τα hatchback.

Και ειναι πολυ πιο ευκολα στο parking απο station λογω μηκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...