Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, demian86 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ενα VW Tiguan 2011 το οποίο θα το δώσω στον πατέρα μου και θα προχωρήσω μέσα στους επόμενους μήνες σε αγορά νέου SUV (καλομαθα τοσα χρονια στην ψηλή θέση οδήγησης και τους χώρους  είμαι και 1.90 και δε θέλω να αγοράσω χαμηλό αμάξι - δεν είνα θέμα ποζεριάς - βολευει και οταν θες να βγεις και σε λιγο πιο κακοτρχαλους δρόμους - να μη βρισκει κάτω ο προφυλακτηρας - να ανεβαινει αν χρειαστει λιγο το πεζοδρομιο  κτλ κτλ σε ελληνικους δρομους οδηγουμε και τα ξέρουμε).

Επίσης θα παντρευτώ σε λίγο καιρό και σύντομα θα υπάρχει και άλλο μέλος στην οικογένεια. Πάμε στα κριτήρια:

  1. Ανετη οδηγηση και ασφαλεια
  2. Εμφάνιση - εξοπλισμός
  3. Σχετική οικονομία
  4. Οδήγηση 90% Αθήνα - 10% ταξίδια (συνολικά δεν υπολογίζω πάνω από 10.000χλμ το χρόνο και δεν ξερω αν πρεπει να παω σε πετρελαιο ή σε βενζινη γιατι το Tiguan 1.4 TSI έκαιγε παραπάνω απ ότι θέλω πλέον)
  5. Μπατζετ (θέλω μέχρι) 22.000 - (αν αξίζει τόσο πολύ) 25.000

Έχω καταλήξει (με σειρά προτεραιότητας) τα παρακάτω αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις:

  1. Peugeot 2008 (λογω εμφάνισης ξεχωρίζει από τα άλλα)
  2. Skoda Karoq 
  3. Renalult Captur
  4. VW T-cross
  5. Renault Kadjar

Δε ξέρω αν θα βρω αυτά που εχει το δικο μου Tiguan (περισσότερο σε χώρους-οδήγηση-εξοπλισμό) αλλά προσπαθώ να τα πλησιάσω. Πχ οι αναρτήσεις του είναι πολύ καλές θεωρώ για αμάξι σχεδόν 10ετίας και δε ξέρω αν τις βρισκεις στο μπατζετ μου ακόμα και τώρα.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι - ήθελα να είμαι κατατοπιστικός!

 

Επειδή φίλε μου τα είδα όλα αυτά πρόσφατα, να ξέρεις ότι σε χώρους με το Tiguan πλησιάζουν απ' αυτά που έβαλες τα Kadjar και Karoq. Τα υπόλοιπα είναι μία κατηγορία πιο κάτω. Το Kadjar είναι καλή επιλογή αλλά έχει το πιο παλιό look και ψιλοαδιάφορο εσωτερικό απ' ολα, που δεν παραπέμπει σε κάτι πιο premium και νεανικό. Απ' τα 5 εμένα μου άρεσαν τα 2008 (έχεις δίκιο, η εμφάνιση μέσα-έξω είναι ξεχωριστή, πρόσεξε όμως την θέση οδήγησης να σου ταιριάζει, οπωσδήποτε μεγάλο TestDrive) και το Captur που είναι πιο νεανικό, αλλά επίσης με όμορφο εσωτερικό. 

Εγώ κατέληξα σε Citroen C3 Aircross γιατί τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να φτάσω στα λεφτά που δίνεις, αλλά αν είχα το Budget σου με όσα είδα και οδήγησα θα πήγαινα στο Peugeot 2008 Allure(έρωτας η εμφάνιση έξω και κυρίως μέσα με την μεγάλη οθόνη και τον ψηφιακό πίνακα οργάνων) ή στο Captur αν ήθελα να κινηθώ λίγο πιο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Επειδή φίλε μου τα είδα όλα αυτά πρόσφατα, να ξέρεις ότι σε χώρους με το Tiguan πλησιάζουν απ' αυτά που έβαλες τα Kadjar και Karoq. Τα υπόλοιπα είναι μία κατηγορία πιο κάτω. Το Kadjar είναι καλή επιλογή αλλά έχει το πιο παλιό look και ψιλοαδιάφορο εσωτερικό απ' ολα, που δεν παραπέμπει σε κάτι πιο premium και νεανικό. Απ' τα 5 εμένα μου άρεσαν τα 2008 (έχεις δίκιο, η εμφάνιση μέσα-έξω είναι ξεχωριστή, πρόσεξε όμως την θέση οδήγησης να σου ταιριάζει, οπωσδήποτε μεγάλο TestDrive) και το Captur που είναι πιο νεανικό, αλλά επίσης με όμορφο εσωτερικό. 

Εγώ κατέληξα σε Citroen C3 Aircross γιατί τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να φτάσω στα λεφτά που δίνεις, αλλά αν είχα το Budget σου με όσα είδα και οδήγησα θα πήγαινα στο Peugeot 2008 Allure(έρωτας η εμφάνιση έξω και κυρίως μέσα με την μεγάλη οθόνη και τον ψηφιακό πίνακα οργάνων) ή στο Captur αν ήθελα να κινηθώ λίγο πιο οικονομικά.

Tiguan το ξερω δε θα βρω με τετοιο μπατζετ απλά το ανάφερα για να καταλάβετε το background ως προς τα SUV και την οδήγηση που είχε κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, demian86 είπε

Tiguan το ξερω δε θα βρω με τετοιο μπατζετ απλά το ανάφερα για να καταλάβετε το background ως προς τα SUV και την οδήγηση που είχε κτλ

tiguan μεταχειρισμενο με λιγα χιλιομετρα θα βρεις ευκολα παντως στα χρηματα που ψαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

tiguan μεταχειρισμενο με λιγα χιλιομετρα θα βρεις ευκολα παντως στα χρηματα που ψαχνεις

Το ξέρω απλά δεν θα ήθελα μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, demian86 είπε

Το ξέρω απλά δεν θα ήθελα μεταχειρισμένο

θα συμφωνησω και εγω με τους υπολοιπους τοτε οτι σε ο,τι και να πας απο αυτα που ανεφερες θα σου φανει μεγαλο downgrade σε χωρους και σε ποιοτητα σε καποια σημεια. θα ξεχωριζα το 2008 και το karoq, με το 2008 να ειναι για μενα ο ορισμος του vfm στην κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

θα συμφωνησω και εγω με τους υπολοιπους τοτε οτι σε ο,τι και να πας απο αυτα που ανεφερες θα σου φανει μεγαλο downgrade σε χωρους και σε ποιοτητα σε καποια σημεια. θα ξεχωριζα το 2008 και το karoq, με το 2008 να ειναι για μενα ο ορισμος του vfm στην κατηγορια.

Παιδιά το ξαναλέω δεν υπάρχει επιλογή και το ξέρω για το downgrade αλλα μέχρι εκεί με φτάνουν τα χρήματα και αυτό με χρηματοδότηση (αν ειχα 22Κ μετρητά θα το σκεφτομουν για μεταχειρισμένο με λιγα χλμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Tiguan του 2011 δεν έχει καμιά σχέση με το σημερινό είναι μικρότερο. 

Karoq και Kadjar είναι αναβάθμιση το Captur και το 2008 είναι ίδια και το μόνο το Τ-Cross μπορεί να θεωρηθεί υποβάθμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, demian86 είπε

Το ξέρω απλά δεν θα ήθελα μεταχειρισμένο

Ενδεικτικά όταν εψαχνα Αμαξι το tiguan 1.5/130 άλογα έκδοση advance σε λευκό ήταν περί τα 23700 με το κλειδί στο χέρι ή 24 κάτι σε μεταλλικο με τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες. Μήπως να έκανες μερικές βόλτες σε αντιπροσωπείες...; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα παω να το δω αυριο,μου ειπε  το παιδι που το πουλαει ειναι Γερμανικης αντιπροσωπειας και ειναι αμαξι του αδερφου του και το ξερω πολυ καλα και οτι δεν εχει καποιο θεμα . Αλλαξε πριν 6 μηνες δισκο πλατο και λαστιχα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31400692-ford-fiesta

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ενδεικτικά όταν εψαχνα Αμαξι το tiguan 1.5/130 άλογα έκδοση advance σε λευκό ήταν περί τα 23700 με το κλειδί στο χέρι ή 24 κάτι σε μεταλλικο με τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες. Μήπως να έκανες μερικές βόλτες σε αντιπροσωπείες...; 

α ρε @paylidis παιχτουρα... και ναι εχεις δικιο. 

@demian86 εχω γραπτη προσφορα πριν απο 1 εβδομαδα με τους ηλεκτρικα αναδιπλωμενους για την εκδοση advance 1,5 130 αλογα με 24000 ακριβως απο βουλιαγμενης.

Αν κανεις μια γυρα στις αντιπροσωπειες θα το βρεις και λιγο φτηνοτερα θεωρω, απλα εμενα εκεινη η εκδοση δε με ενδιεφερε κ ειχα παρει την τιμη ενδεικτικα. Τσεκαρε το,  αν δεν σε ενοχλει ο κινητηρας, το αμαξι μεσα εχει αρκετα εξτρα και θα ηταν μια αρκετα τιμια λυση στην τιμη αυτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, seloner είπε

Παιδια θα παω να το δω αυριο,μου ειπε  το παιδι που το πουλαει ειναι Γερμανικης αντιπροσωπειας και ειναι αμαξι του αδερφου του και το ξερω πολυ καλα και οτι δεν εχει καποιο θεμα . Αλλαξε πριν 6 μηνες δισκο πλατο και λαστιχα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31400692-ford-fiesta

Eίναι του αδελφού του, γερμανικής αντιπροσωπείας, τρίθυρο από αυτά που ποτέ δεν έρχονταν Ελλάδα από Ford Hellas.... Κωδικοί που αποκρυπτογραφούνται και καταμαρτυρούν τα εξής: προσωπική εισαγωγή από "συγκεκαλυμμένους" μαντράδες που τόχουν αναγάγει σε επάγγελμα αλλά δε φαίνονται στην εφορία. Προσοχή και τα μάτια ανοιχτά!! 

Πότε έχει πρώτη άδεια Ελλάδα το συγκεκριμένο; Που έχει περάσει ΚΤΕΟ κλπ.;

Στη Γερμανία όντως υπάρχουν καταπληκτικά μεταχειρισμένα και σε άριστη κατάσταση, συντηρημένα κλπ. αλλά οι δικοί μας αετονύχηδες παίρνουν τα απολύτως φθηνότερα με τα άπειρα χλμ. Τα "γυρίζουν" κατά τα γνωστά και τα σερβίρουν. Όντως ένα diesel μπορεί να βγάλει 200.000χλμ στους άριστους γερμανικούς δρόμους και να φαίνεται του κουτιού αν μετέφερε κάθε μέρα τον οδηγό στην δουλειά του κάνοντας 300χλμ+ τη μέρα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει φθορές. Ούτε οι σημερινοί diesel είναι αλεξίσφαιροι για ένα εκατομμύριο χλμ  σαν τα Mercedes της δεκαετίας 1990.

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ritualistic είπε

α ρε @paylidis παιχτουρα... και ναι εχεις δικιο. 

@demian86 εχω γραπτη προσφορα πριν απο 1 εβδομαδα με τους ηλεκτρικα αναδιπλωμενους για την εκδοση advance 1,5 130 αλογα με 24000 ακριβως απο βουλιαγμενης.

Αν κανεις μια γυρα στις αντιπροσωπειες θα το βρεις και λιγο φτηνοτερα θεωρω, απλα εμενα εκεινη η εκδοση δε με ενδιεφερε κ ειχα παρει την τιμη ενδεικτικα. Τσεκαρε το,  αν δεν σε ενοχλει ο κινητηρας, το αμαξι μεσα εχει αρκετα εξτρα και θα ηταν μια αρκετα τιμια λυση στην τιμη αυτη

Τώρα που αλλάζει μοντέλο μπορεί και πιο κάτω να βρεθεί... 2 κατοστάρικα περίπου πήγαιναν όντως οι αναδιπλούμενοι όποτε καλή τιμή στο έδωσαν. 
 

βρηκα την προσφορά 24360 το advance με μεταλλικο, αναδιπλούμενους κ συναγερμο σε λευκό. 
 

οσο ψάχνεις κ πιεζεις βρίσκεις κ φθηνότερα αλλά κάπου πρέπει να μπαίνει ένα φρένο κ να πέφτει προκαταβολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, demian86 είπε

Παιδιά το ξαναλέω δεν υπάρχει επιλογή και το ξέρω για το downgrade αλλα μέχρι εκεί με φτάνουν τα χρήματα και αυτό με χρηματοδότηση (αν ειχα 22Κ μετρητά θα το σκεφτομουν για μεταχειρισμένο με λιγα χλμ)

Υπάρχει στην οικογένεια Tiguan 2010 2.0tsi. Σοβαρή ρουφήχτρα θες και βενζινάδικο μαζί με το αμάξι. Επειδή το οδηγούσα ομωσ καμπόσο καιρό έχω άμεσο μετρο σύγκρισης. Επισης είμαι 1,95 όποτε και σε αυτό μπορώ να σου πω για χώρους. Το κοντινότερο σε κοψιά και χώρους είναι το Karoq και Kadjar με το πρώτο να πλησιάζει πιο πολύ. Ότι άλλο έγραψες θα σου φανεί στριμοκωλο μετά το Tiguan. 
 

Το θέμα είναι ότι οι τιμές πήραν την ανιούσα. Το Karoq έγραψε συμφορουμιτης ότι πήρε 1-1,5 χιλιάρικο που σημαίνει ότι ξεφεύγει πάει σε νερά Tiguan. Αν πχ μπορεις όντως να βρεις το Tiguan 2020 στα 24Κ ακόμα τότε θα σου έλεγα χτυπά το. Αν δεν σε πειράζει που σε κανα 6μηνο να βγει φεισλιφτ. Είναι καλή ευκαιρία να χτυπήσεις ξεστοκαρισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, seloner είπε

Παιδια θα παω να το δω αυριο,μου ειπε  το παιδι που το πουλαει ειναι Γερμανικης αντιπροσωπειας και ειναι αμαξι του αδερφου του και το ξερω πολυ καλα και οτι δεν εχει καποιο θεμα . Αλλαξε πριν 6 μηνες δισκο πλατο και λαστιχα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31400692-ford-fiesta

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE: για το Proceed μου 

Nέα παπούτσια και κάλτσες ... ζάντες 235/40/r18 + λάστιχα DUNLOP 235/40R18 95Y XL SPORT MAXX RT 2

Το λάστιχο είναι ιδιαίτερα αθόρυβο με 68 DB και το κράτημα έιναι σαφώς ανώτερο από αυτό που είχε με τα μαμά 225-45-r17 (που είχαν βέβαια ήδη 19κ χλμ στην πλάτη τους).  

Ελπίζω σε λίγες μέρες να μπορέσω να κλέψω χρόνο για μεμβράνες ....

proceed_black rims-3.jpg

 

IMG_20200911_113221.jpg

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...