Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

τι τιμες σου εχουν δωσει για το 2008 μπορεις να μας πεις ? πριν το καλοκαιρι ειχε 21600 τα 130 αλογα , και 21600 η allure με τα 100 αλογα . Τώρα ?

21.900 τα 100 και 24.600 τα 130 (27.200 η GT Line)

τι γνωμες εχετε για mazda cx30 και honda hrv ?

Επεξ/σία από demian86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Είναι ένα από αυτά που κοιτάω και εγώ. Τι καταναλώσεις έχεις? 

Ευχαριστώ πολύ! 

Σε αυτά τα 280χλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής είμαι γύρω στο 8,5

Ποια είναι τα αλλα υποψηφια που κοιτας?

Επεξ/σία από dimitris05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demian86 είπε

21.900 τα 100 και 24.600 τα 130 (27.200 η GT Line)

τι γνωμες εχετε για mazda ch30 και honda hrv ?

Το Mazda CX30 1.8 diesel 116 hp το είχα οδηγήσει πέρσι στην πίστα του παλιού αεροδρομίου. Είναι ένα ελαφρώς πιο ψηλό 3άρι, με λίγο πιο μαλακή ανάρτηση. Ποιότητα εσωτερικού από άλλο πλανήτη. Χώροι οκ, αλλά όχι και τεράστιοι. Ο κινητήρας τόσο αθόρυβος που δεν κατάλαβα ότι ήταν diesel. Δύναμη στα χαμηλά αλλά στις υψηλές στροφές ζοριζόταν. Τον έχουν πνήξει στα 116 άλογα ώστε να μη χρειαστεί δοχείο adblue. Τέλος να πω ότι αυτό που οδήγησα ήταν με αυτόματο κιβώτιο της AISIN αν δεν κάνω λάθος. Προσωπικά λατρεύω τα μηχανικά κιβώτια της Mazda. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα απο τα λιγα αρνητικά για εμενα για το νεο λεον ειναι πως στο mild hybrid εχει το dsg . Ναι ή οχι ;

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/brochures-%26-specs/brochures-and-specs-06-20/cars-models-brochure-KL1-NA-june-2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panosno1com είπε

ενα απο τα λιγα αρνητικά για εμενα για το νεο λεον ειναι πως στο mild hybrid εχει το dsg . Ναι ή οχι ;

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/brochures-%26-specs/brochures-and-specs-06-20/cars-models-brochure-KL1-NA-june-2020.pdf

Αν δεν άλλαξε κάτι , έτσι ξέρω και εγώ , mHybrid μόνο με το DSG

Θεωρητικά έχουν λύσει τα προβλήματα του , αλλά οκ

Πάει και 26.000ε (αν μιλάμε για FR) πολλά τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasos30 είπε

Εδώ θέλω να πω ότι παρακολουθώντας το saga της αγοράς αυτοκινήτου σου, και την ιδιαίτερη αγάπη που τρέφεις προς το Leon, ήδη από εκεί που προσανατολιζόμουν σε supermini για την δική μου περίπτωση, έχω πλέον βάλει το καινούριο Leon στην κορυφή της λίστας μου, το μόνο που απομένει είναι να δω κατά πόσο χωράει στο budget μου μια αξιοπρεπής έκδοση όταν ανακοινωθεί ο τιμοκατάλογος.

https://www.gocar.gr/news/feed/32768,Oi_times_toy_neoy_SEAT_Leon_sthn_Ellada.html?utm_source=pros

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και οι επίσημες τιμές

Είναι δυνατόν 22.000€ το Ibiza 1.5 dsg? Έλεος

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/timokatalogos-my20/09-20/cars-models-pricelist-all-NA-september-2020.pdf

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν το μακρινό 2005, σε συνθήκες οικονομικής ευμάρειας,ήθελες 14χιλ € για να πάρεις μία μεσαία έκδοση του opel meriva και τώρα θέλεις 19χιλ € για να πάρεις ένα αντίστοιχο crossland τι να λέμε. 

Επεξ/σία από theoilia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ και οι επίσημες τιμές

Είναι δυνατόν 22.000€ το Ibiza 1.5 dsg? Έλεος

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/timokatalogos-my20/09-20/cars-models-pricelist-all-NA-september-2020.pdf

Ο τιμοκατάλογος είναι καινούριος, το έντυπο του εξοπλισμού λέει μεν "Leon NF", έχει ημερομηνία 2015 δε, ενώ αναφέρει τις εκδόσεις Business->Style->Xcellence-> FR, ενώ απ ότι βλέπω στο καινούριο Leon η αρχική έκδοση ονομάζεται Reference και όχι Business. Αν απλά δεν άλλαξαν ημερομηνίες και όνομα αρχικής έκδοσης και ισχύει ο εξοπλισμός αυτός, απ'την έκδοση Style πιστεύω έχεις ήδη τα "πάντα".
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Ο τιμοκατάλογος είναι καινούριος, το έντυπο του εξοπλισμού λέει μεν "Leon NF", έχει ημερομηνία 2015 δε, ενώ αναφέρει τις εκδόσεις Business->Style->Xcellence-> FR, ενώ απ ότι βλέπω στο καινούριο Leon η αρχική έκδοση ονομάζεται Reference και όχι Business. Αν απλά δεν άλλαξαν ημερομηνίες και όνομα αρχικής έκδοσης και ισχύει ο εξοπλισμός αυτός, απ'την έκδοση Style πιστεύω έχεις ήδη τα "πάντα".
 

Είναι λάθος η ημερομηνία τους το είπα στην αντιπροσωπεία που είναι του εισαγωγέα , μάλλον δεν το μετέφεραν ποτέ

Εδώ και οι διαφορές στις εκδόσεις

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/brochures-&-specs/brochures-and-specs-07-20/cars-models-info-KL1-NA-july-2020.pdf

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Κοίτα τα παραπάνω σχόλια δεν έχουν να κάνουν μόνο με το Leon όμως αλλά με την μετάβαση στη μικρή κατηγορία.

Ναι στα 16500ε δεν μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο , μπορεί στο μέλλον να πάω σε μεταχειρισμένο Leon γιατί πάλι θα θεωρώ βλακεία το να δώσω 25.000ε για τα χιλιόμετρα που κάνω.

Χέσε ηλιοροφές , LED , φηφιακούς πίνακες κτλ

Εγώ απλά λέω ότι η επόμενη κατηγορία δεν έχει καμία σχέση με την μικρή και μου είναι αρκετά δύσκολο πλέον να μείνω σε αυτή

Ένα Opel Astra , Skoda Scala , Ford Focus ακόμη και στις βασικές εκδόσεις πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερες επιλογές ώς οδηγική αίσθηση λόγω μεγαλύτερου αμαξώματος

Και εδώ νιώθεις το ότι "είναι πιο πολύ αμάξι" που το έχουμε αναφέρει εδω μέσα αρκετές φορές , όχι ένα hatchback απο ένα SUV αλλά απο ένα μικρής κατηγορίας σε σχέση με ένα μεγαλύτερης

Στο φωνάζαμε να μη πέσεις σε κατηγορία αλλά δεν μας άκουγες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Κοίτα τα παραπάνω σχόλια δεν έχουν να κάνουν μόνο με το Leon όμως αλλά με την μετάβαση στη μικρή κατηγορία.

Ναι στα 16500ε δεν μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο , μπορεί στο μέλλον να πάω σε μεταχειρισμένο Leon γιατί πάλι θα θεωρώ βλακεία το να δώσω 25.000ε για τα χιλιόμετρα που κάνω.

Χέσε ηλιοροφές , LED , φηφιακούς πίνακες κτλ

Εγώ απλά λέω ότι η επόμενη κατηγορία δεν έχει καμία σχέση με την μικρή και μου είναι αρκετά δύσκολο πλέον να μείνω σε αυτή

Ένα Opel Astra , Skoda Scala , Ford Focus ακόμη και στις βασικές εκδόσεις πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερες επιλογές ώς οδηγική αίσθηση λόγω μεγαλύτερου αμαξώματος

Και εδώ νιώθεις το ότι "είναι πιο πολύ αμάξι" που το έχουμε αναφέρει εδω μέσα αρκετές φορές , όχι ένα hatchback απο ένα SUV αλλά απο ένα μικρής κατηγορίας σε σχέση με ένα μεγαλύτερης

Με λίγα λόγια έδωσες  11.000 το Λεόν , ώστε να αγοράσεις με 19.000 το peguet, να το δώσεις 17.000 και να πάρεις 16.500 το ibiza, και μετά από πόσους μήνες ταλαιπωρία και 7.500 χιλιάρικα ξοδεμα να πεσεις κατηγορία και να σου λείπει ηλιοροφή και xenon(+ όλα τα καλά της μεγαλύτερης κατηγορίας όπως αναφέρεις) .

Αντί για 7.500 χιλιάρικα, 2.000 να τα έβαζες στο leon για να κάνεις ανακατασκευή - αν χρειαζόταν- στα πάντα , θα είχες καινούριο αμάξι.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έκανε λέει; Οκ αυτό το έχασα....

ενταξει οκ...Αν σου μπει η ιδέα δε σταματάς εύκολα.

ολοι μας ένοχοι για παρόμοια σπατάλη σε κάποια στιγμή. Μαζί και εγώ που έχω κάψει μπόλικα λεφτά σε αθλήματα με εξοπλισμό.

παντως ο φίλος βγαίνει ανοιχτά και μιλάει για τα αρνητικά της επιλογής χωρίς οπαδισμους και τύψεις. Έτσι τον χαίρομαι να σου Είμαι ειλικρινής .

για πείτε, όσοι έχετε παιδιά, για δεύτερο αμάξι που θα εξυπηρετήσει ως καθημερινό ταξί των παιδιών Στις απογευματινές δραστηριότητες, τι προτείνετε;

αυτόματο, μικρο, μεσαίο, δέρμα; Κτλ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Στο φωνάζαμε να μη πέσεις σε κατηγορία αλλά δεν μας άκουγες.. 

Ε στα 16500€ δύσκολα να μην έπεφτα κατηγορία , εκτός από το Leon που είχα σε απλό δεν υπάρχει άλλη επιλογη

1 ώρα πριν, ideal09 είπε

Με λίγα λόγια έδωσες  11.000 το Λεόν , ώστε να αγοράσεις με 19.000 το peguet, να το δώσεις 17.000 και να πάρεις 16.500 το ibiza, και μετά από πόσους μήνες ταλαιπωρία και 7.500 χιλιάρικα ξοδεμα να πεσεις κατηγορία και να σου λείπει ηλιοροφή και xenon(+ όλα τα καλά της μεγαλύτερης κατηγορίας όπως αναφέρεις) .

Αντί για 7.500 χιλιάρικα, 2.000 να τα έβαζες στο leon για να κάνεις ανακατασκευή - αν χρειαζόταν- στα πάντα , θα είχες καινούριο αμάξι.

Έχεις δίκιο , έτσι για να σου πω και εγώ τις εμπειριες που απέκτησα :

1500€ πάει μόνο το mechatronic και μου είχαν πει ότι πηγαίνει και για δίσκους όταν το είχαν ανοίξει . Όποτε δεν ξέρω ποσά θα ήθελε να στρώσει το αμάξι και να μην έχω το άγχος .


Το ρεζουμε το έχω κάνει και εγώ ο ίδιος , και έχω πει εδώ και καιρό ότι έκανα λάθος επιλογή . Απλά για να είμαστε σωστοί στα μαθηματικά με το 2008 έχασα 1300€ και όχι 2000€ ( να είχαμε να λέγαμε )

Οπως λέει και ο @dstilio δεν είχα ποτέ την διάθεση σε αυτό το ποστ ( ουτε την έχω γενικά στη ζωή μου ) να το παίξω ότι παίρνω σωστές αποφάσεις στη ζωή μου .

Λαθος αποφαση που πούλησα το Leon 

Λάθος η αγορά του 2008

Σωστη από οικονομικής πλευράς το Ibiza , λάθος για τα γούστα μου .

Τι έμαθα από όλα τα παραπάνω και ας το πλήρωσα ?
Επρεπε να αγοράσω ένα χρεπι να κάνω την δουλεια μου για ένα χρόνο και όταν θα ήμουν άνετος να αγόραζα αυτό που ήθελα .

Αν όμως δεν είχα κάνει και τις κινήσεις που έκανα :

Αν ξανά έσπαγε το DSG και με τράβαγαν πάλι γερανοί ?
Αν δεν είχα αγοράσει το φθηνότερο SUV που μπορούσα που μόλις είχε κυκλοφορήσει και μπόρεσα να το δώσω θα είχα αποκτήσει την εμπειρία ότι δεν κάνει για εμένα ?
Αν δεν είχα πάρει το Ibiza θα κέρδιζα την εμπειρία ότι την επόμενη φορά είτε θα αγοράσω αυτό που γουστάρω είτε θα το πάρω με τασια ?

Εμπειριες μαζεύουμε από τη ζωή όσο βλακώδες και αν ακούγεται αυτό που λέω 

Τουλαχιστον δεν θα είμαι με την απορία αν είχα κάνει κάτι  διαφορετικό πως θα αισθανόμουν . Γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν είχα πάρει το Leon θα έλεγα βλακεία έκανα για τόσα λίγα χιλιόμετρα να δώσω τόσα λεφτά .

Τωρα ξέρω με σιγουριά ότι απλά θέλω να γουστάρω το αμάξι μου και ας το παίρνω και για ένα Σάββατο μόνο.

Οποτε το μόνο που απομένει είναι σε καμία διετία να αλλάξω αμάξι 

 

50 λεπτά πριν, dstilio είπε

Τι έκανε λέει; Οκ αυτό το έχασα....

ενταξει οκ...Αν σου μπει η ιδέα δε σταματάς εύκολα.

ολοι μας ένοχοι για παρόμοια σπατάλη σε κάποια στιγμή. Μαζί και εγώ που έχω κάψει μπόλικα λεφτά σε αθλήματα με εξοπλισμό.

παντως ο φίλος βγαίνει ανοιχτά και μιλάει για τα αρνητικά της επιλογής χωρίς οπαδισμους και τύψεις. Έτσι τον χαίρομαι να σου Είμαι ειλικρινής .

για πείτε, όσοι έχετε παιδιά, για δεύτερο αμάξι που θα εξυπηρετήσει ως καθημερινό ταξί των παιδιών Στις απογευματινές δραστηριότητες, τι προτείνετε;

αυτόματο, μικρο, μεσαίο, δέρμα; Κτλ

Ειλικρινά για εμένα που τα είδα όλα Citroen c3 eat6 , aisin κιβώτιο , 300λιτρα πορτ μπαγκαζ άνετη ανάρτηση και καθίσματα 

Μεσαιο δεν υπάρχει λόγος για μέσα σε πόλη 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...