Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ioakim100 είπε

Εχει δικιο αλλα δεν προκειται να αποφασηση κατηγορια. Ψαχνει για ενα αμαξι να πηγαινει κυριως στη δουλεια της(σιγουρα και θα γινουν και ταξιδια) με ταβανι γυρω στα 20.000 . Να ειναι ομορφο, οικονομικο και αξιοπιστο .  Να το θεσω αλλιως. Αν εισουν πατερας τι αμαξι θα επαιρνες στην κορη σου ? 😛 ανεξαρτητα στο οτι ειπα παραπανω

Ας είμαι ο πρώτος που θα πει Yaris hybrid.... 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 208 και ολοκαινουριο μοντελο ειναι και δεν εχει αντιπαλο στην εμφανιση.

Τα υπολοιπα απ οτι καταλαβα (περι αξιοπιστιας,καταναλωσης κλπ) ερχονται σε δευτερη μοιρα ωστε να αναλυθουν για την καθε προταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alkisopc είπε

Καλημερα, προσπαθησα να διαβασω το ποστ αλλα ηταν αδυνατον να τις διαβασω ολες.Ειχε ενδιαφερον δεν λεω. Το διαβασα λοιπον γτ ειμαι καπως στην ιδια φαση με τον δημιουργο του νηματος. Απλα εγω λογω του οτι εχασα το πατερα μου μου εμεινε ενα Mercedes C200 του '07 το οποιο εχει 88000χλμ και ενα fiestaki 1200 για τη γυναικα και τα περα δωθε στη δουλεια, σουπερ μαρκετ. Το μεγαλο το βγαζουμε μονο για ταξιδακι η ανα καποιο καιρο για να μη μενει στο παρκινγκ. Μου μπηκε ιδεα να το πουλησω αλλα ρε παιδια μου λενε κατι για 9000 μεχρι 13000 στη καλυτερη περιπτωση???!! Και λεω...το πουλας για να μη χανει αλλο??? Το κρατας γτ ειναι αμαξαρα και στα λεφτα που σου δινουν δεν παιρνεις τιποτα αξιολογο? Αλλα το κραταω και μου τρωει παγια 800 περιπου το χρονο. Σορρυ αν ηταν ασχετο το ποστ μου.

20200912_101814.jpg

Αν δεν το χρησιμοποιείς και δυσκολεύεσαι να το συντηρήσεις τότε πουλησέ το, αλλιώς κρατά το. Για αντίστοιχης ποιότητας αυτοκίνητο ,σήμερα , θα πρέπει να πληρώσεις πάνω από 40 χιλιάρικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Ας είμαι ο πρώτος που θα πει Yaris hybrid.... 

 

26 λεπτά πριν, georgekz750 είπε

Το 208 και ολοκαινουριο μοντελο ειναι και δεν εχει αντιπαλο στην εμφανιση.

Τα υπολοιπα απ οτι καταλαβα (περι αξιοπιστιας,καταναλωσης κλπ) ερχονται σε δευτερη μοιρα ωστε να αναλυθουν για την καθε προταση.

Το yaris δεν της αρεσει καθολου απο θεμα σχεδιασμου και ομορφιας παρολου που ειναι απο τις ποιο οικονομικες και αξιοπιστες λυσεις.

Το 208 ειναι μεσα στα δυο που τις αρεσουν ποιο πολυ μαζι με το clio ,το 208 εγω θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για την ωρα(βεβαια δεν εχουμε δει αρκετα απο τα παραπανω). Αυτο που της ειπα αρχικα ειναι να καταληξουμε σε 2-3 αμαξια που της αρεσουν πολυ και μετα να γινει κουβεντα για κινητηρες και αξιοπιστια γιατι μπλεκουν πολυ παραγοντες μετα και γινεται δυσκολη η αποφαση.

 

 

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω κι εγώ για αυτοκίνητο, με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά όποτε εκτιμώ οποιαδήποτε ιδέα/πρόταση:

1. Αυτόματο κιβώτιο (αδιαπραγματευτο)

2. Οικονομία καυσίμου στην πόλη   (όσο πιο οικονομικό στην πόλη- υπεραστικά δεν με νοιάζει-  τόσο μεγαλύτερη η ικανοποιησή μου, π.χ. αν καεί άνω των 8λτ/100km ίσως να μην αγοράσω)

3.Χώρος στη θέση οδηγού (επαρκής χώρος για το κεφάλι και τα πόδια και καλή ορατότητα στο ύψος του ματιού για άτομο ύψους 1.94).

4. Ταβάνι 23Κ euro.

Προτιμώ μικρόμεσαιο αλλά και για μεγάλο (π.χ. Skoda Octavian) δεν έχω πρόβλημα αρκεί να ικανοποιεί τα παραπάνω.

Επίσης να μην είναι «κουβάς» οπτικά (άσχημο, βλέπε Honda Jazz), και εκτιμώνται πολύ τα gimmicks citystop, adaptive cruise control, lane assist, keyless entry, blindspot alert)

 

Επεξ/σία από getty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Εχει δικιο αλλα δεν προκειται να αποφασηση κατηγορια. Ψαχνει για ενα αμαξι να πηγαινει κυριως στη δουλεια της(σιγουρα και θα γινουν και ταξιδια) με ταβανι γυρω στα 20.000 . Να ειναι ομορφο, οικονομικο και αξιοπιστο .  Να το θεσω αλλιως. Αν εισουν πατερας τι αμαξι θα επαιρνες στην κορη σου ? 😛 ανεξαρτητα στο οτι ειπα παραπανω

Ibiza / Scala / polo / arona tgi εάν υπάρχει πρατήριο φυσικού αερίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Αν εισουν πατερας τι αμαξι θα επαιρνες στην κορη σου ?

Citroën C3 (απλό ή aircross και θα μείνουν και χρήματα). Το απόλυτο γυναικείο αμάξι (no offense ❤️). Ευκολοδηγητο, στρίβει και χωράει παντού, οικονομικό, άνετο, όμορφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, getty είπε

 

1. Αυτόματο κιβώτιο (αδιαπραγματευτο)

4. Ταβάνι 23Κ euro.

Προτιμώ μικρόμεσαιο αλλά και για μεγάλο (π.χ. Skoda Octavian) δεν έχω πρόβλημα αρκεί να ικανοποιεί τα παραπάνω.

Leon / octavia tgi εάν έχεις πρατήριο φυσικού αερίου, δεν έχουν έρθει ακόμα αλλά σε εκείνο το εύρος τιμών θα παίξουν , το Scala κυκλοφορεί ήδη και έχεις και ρέστα. 

Από κει και πέρα έχεις πολλές επιλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προσωπικά έχω καταλήξει εξακολουθώ να παρακολουθώ το νήμα με απόλυτο ενδιαφέρον! 

Μετά τα ζαντολαστιχα τοποθετήθηκαν και η μεμβράνες (llumar, υπάρχει προσφορά: η supersave στην τιμή της supercool). 

IMG_20200912_163020.jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε νεο διεκδικητη. Ο Σφακιανακης δε μας παιρνει 2 βδομαδες τωρα για Test drive και ειμαι απο τους πελατες που δε κυνηγανε κιολας. Χαζευοντας αλλες επιλογες βλεπω το focus ST line με mild hybrid (υποθετω απο οτι διαβαζω) στα 155 αλογα 22700 σε διαμορφωτη αρα υποθετω ολο και κατι καλυτερο απο κοντα. Τι γνωμες εχετε? Εγγυηση μεγαλη βλεπω αλλα το 3κυλινδρο 1000αρι με τσιναει δε ξερω αν εχω αδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...