Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η HYUNDAI ανέβηκε τα σκαλιά της ποιότητας και της αξιοπιστίας και σιγά-σιγά ανέβασε τις τιμές σε "ευρωπαϊκά" επίπεδα.

Τα νέα αυτοκίνητα της αξίζουν ποιοτικά αλλά αν σκεφτούμε που βρισκόταν 15 χρόνια πριν , έχει κάνει άλματα (και στις τιμές)

Επίσης παρατηρώ ότι και τα "μικρά" αυτοκίνητα (όλα) ακρίβυναν , ιδίως όταν τα ζητάς με full εξοπλισμό πλησιάζουν εύκολα το 20αρικο. Ο σύγχρονος εξοπλισμός στοιχίζει πολύ και όταν τον προσθέτεις σε μικρά-φθηνά αυτοκίνητα σου κακοφάιεται.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα στην παρεα! Ειδα σημερα οτι ενημερωθηκε το φυλλαδιο του Focus με τους τρεχοντες κινητηρες και εκδοσεις. Αυτο που μου προξενησε απορια ειναι οτι ο πωλητης μου ειχε πει για προβολεις LED και αυτονομο παρκαρισμα στον εξοπλισμο του ST line (οχι σαν δωρο αλλα σαν εξοπλισμο της εκδοσης) και δε το βλεπω στο φυλλαδιο. Επισης βλεπω εγγυηση 2 χρονια οχι 8. Υπαρχει περιπτωση να εκανε λαθος και να το σκεφτομαι με αλλα specs απο τα πραγματικα? Εστειλα και μειλ για να μαθω βεβαια. 

Με αυτο σαν δεδομενο αν και οταν παραγγειλω θα μου δωθει αναλυτικος καταλογος με τον εξοπλισμο που αγοραζω και την εγγυηση για να ειμαι κατοχυρωμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mallous8 είπε

Ανακοινωθηκαν οι τιμες του νεου i30!! Σε καιρους που οι περισσοτερες εταιριες εχουν νο1 τα χιλιαρια η χιουνται εχει τον 1.5 ημιιβριδικο με 160αλογα σε τιμη 20500 με υπερπληρης εξοπλισμος!! Χμμμ...μηπως αξιζει;;

Επειδή το αμάξι το κοιτάς σαν σύνολο και όχι μεμονωμένα (κινητήρα , εξοπλισμό κτλ) πας και το βλέπεις για να δείς αν αξίζει.

Εγώ όταν πήγα να δώ το i30 είχε 19.000ε με τα πάντα όλα ο χιλιάρης κινητήρας.

Άξιζε σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε τιμή και εξοπλισμό , είχε όμως αντίστοιχα την χειρότερη ποιότητα πλαστικών , έβλεπες κενά πλαστικά κάτω απο το τιμόνι και παίζει να ήταν το χειρότερο κάθισμα που έχω κάτσει.

Οπότε για εμένα ας ήταν και 3.000ε κάτω σε αντίστοιχες επιλογές απο άλλες εταιρείες δεν πίστευα ότι αξίζει.

Αν όμως κάποιος δεν τα κοιτάει αυτά μπορεί να πεί ότι αξίζει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Με αυτο σαν δεδομενο αν και οταν παραγγειλω θα μου δωθει αναλυτικος καταλογος με τον εξοπλισμο που αγοραζω και την εγγυηση για να ειμαι κατοχυρωμενος?

ακριβως. Θα παρεις μια προσφορα που θα περιγραφει ολα αυτα που ανεφερες κ αν κατι δεν περιεχεται στο αυτοκινητο που θα σου ερθει, τους δειχνεις αυτο το χαρτι κ τους λες οτι θελεις αυτο που παρηγγειλες

Εχε υποψην οτι αρχικα θα παρεις προσφορα, εφοσον το παρεις αποφαση θα σου δωσουν χαρτι που θα λεει παραγγελια αυτοκινητου, φροντισε να επιβεβαιωσεις τοτε οτι κ το πρωτο κ το δευτερο χαρτι αναφερουν ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DeStyl είπε

ακριβως. Θα παρεις μια προσφορα που θα περιγραφει ολα αυτα που ανεφερες κ αν κατι δεν περιεχεται στο αυτοκινητο που θα σου ερθει, τους δειχνεις αυτο το χαρτι κ τους λες οτι θελεις αυτο που παρηγγειλες

Εχε υποψην οτι αρχικα θα παρεις προσφορα, εφοσον το παρεις αποφαση θα σου δωσουν χαρτι που θα λεει παραγγελια αυτοκινητου, φροντισε να επιβεβαιωσεις τοτε οτι κ το πρωτο κ το δευτερο χαρτι αναφερουν ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο

Στην παραγγελία όμως γράφει τα extras που θέλεις σύμφωνα με την έκδοση , δεν γράφουν τι περιέχει η έκδοση όμως

Οπότε αν θέλεις φροντίζεις να σου βάλει και στην παραγγελία υπογεγραμμένο έγγραφο με τον εξοπλισμό της έκδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ζητατε παιδια να φερνουν τα αμαξια "παρακαταθηκη" στην αντιπροσωπεία για ελεγχο πριν την εξοφληση/παραλαβή... χανετε 3-5 μερες απο την διαδικασία αλλα εχετε το κεφαλι σας πιο ησυχο, δεν αγοραζετε φακες να τις πεταξετε αν δε βραζουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Στην παραγγελία όμως γράφει τα extras που θέλεις σύμφωνα με την έκδοση , δεν γράφουν τι περιέχει η έκδοση όμως

Οπότε αν θέλεις φροντίζεις να σου βάλει και στην παραγγελία υπογεγραμμένο έγγραφο με τον εξοπλισμό της έκδοσης

Μηπως η καθε αντιπροσωπεια κανει τα δικα της; Οσες προσφορες ειχα παρει εγω, ειχαν 2-3 σελιδες με αναλυτικο εξοπλισμο του αυτοκινητου, δεν εγραφαν απλα τα εξτρα + το ονομα της εκδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DeStyl είπε

Μηπως η καθε αντιπροσωπεια κανει τα δικα της; Οσες προσφορες ειχα παρει εγω, ειχαν 2-3 σελιδες με αναλυτικο εξοπλισμο του αυτοκινητου, δεν εγραφαν απλα τα εξτρα + το ονομα της εκδοσης

Στην παραγγελία ή στην προσφορά ?

Εγώ για την παραγγελία λέω , στην προσφορά απλά σου δίνουν μία λίστα με τον εξοπλισμό , για αυτό είπα αν θες να ζητήσεις να στην σφραγίσουν με την παραγγελία , αλλιώς δεν έχει κάποια αξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Στην παραγγελία ή στην προσφορά ?

Εγώ για την παραγγελία λέω , στην προσφορά απλά σου δίνουν μία λίστα με τον εξοπλισμό , για αυτό είπα αν θες να ζητήσεις να στην σφραγίσουν με την παραγγελία , αλλιώς δεν έχει κάποια αξία

κ στα 2... αν ποσταρω παιζει να ειναι κ ολοιδια χαρτια που απλα εχουν αλλαξει τη λεξη παραγγελια με τη λεξη προσφορα!

Ισως βεβαια αυτο που λες να συμβαινει οταν κανεις παραγγελια εξ αρχης απο το εργοστασιο διαμορφωμενο οπως το θελεις. Κ στο ετοιμοπαραδοτο ομως δελτιο παραγγελιας θα παρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DeStyl είπε

κ στα 2... αν ποσταρω παιζει να ειναι κ ολοιδια χαρτια που απλα εχουν αλλαξει τη λεξη παραγγελια με τη λεξη προσφορα!

Ισως βεβαια αυτο που λες να συμβαινει οταν κανεις παραγγελια εξ αρχης απο το εργοστασιο διαμορφωμενο οπως το θελεις. Κ στο ετοιμοπαραδοτο ομως δελτιο παραγγελιας θα παρεις

τότε δεν μου έχει τύχει εμένα ( και η πρόσφατη εμπειρία ήταν 3 παραγγελίες και 2 αγορές :D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Το επομενο αμαξι μου. Εαν το φερουν και με μια σωστη τιμη, εχει φυγει η παραγγελια στο αψε σβησε.

Πανεμορφο

Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ , περιμένω να το δώ απο κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το επομενο αμαξι μου. Εαν το φερουν και με μια σωστη τιμη, εχει φυγει η παραγγελια στο αψε σβησε.

Πανεμορφο

οντως πολυ ομορφο αυτοκινητο, σκεφτομουν σοβαρα να το περιμενω κ να μην παρω αυτοκινητο , με κερδισε τελικα ο συνδυασμος αυτοματο-πετρελαιο στο σιτροεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα ωραιότερα mainstream αυτοκίνητα που έχουν βγει τον τελευταίο καιρό.

Ελπίζω η Peugeot να βάλει το χέρι της και στην Alfa Romeo και να βγει εξαιρετική και η Tonale. 

EDIT

https://www.newsauto.gr/news/i-alfa-romeo-schediazi-mikro-ilektriko-suv/ 

Τελικά σχεδιάζει να βγάλει μικρότερο SUV που θα πατάει πάνω στο Mokka/2008.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Από τα ωραιότερα mainstream αυτοκίνητα που έχουν βγει τον τελευταίο καιρό.

Ελπίζω η Peugeot να βάλει το χέρι της και στην Alfa Romeo και να βγει εξαιρετική και η Tonale. 

EDIT

https://www.newsauto.gr/news/i-alfa-romeo-schediazi-mikro-ilektriko-suv/ 

Τελικά σχεδιάζει να βγάλει ΚΑΙ μικρότερο SUV που θα πατάει πάνω στο Mokka/2008.

Fixed 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...