Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, DeStyl είπε

Μηπως η καθε αντιπροσωπεια κανει τα δικα της; Οσες προσφορες ειχα παρει εγω, ειχαν 2-3 σελιδες με αναλυτικο εξοπλισμο του αυτοκινητου, δεν εγραφαν απλα τα εξτρα + το ονομα της εκδοσης

Εμενα στις προσφορες που εχω και απο Βελμαρ και απο carcenter ηταν πανομοιοτυπες, γραφανε μονο τα εξτρα απο την εκδοση και οχι αναλυτικα τι περιλαμβανει η εκδοση. Δηλαδη μπορει να ελεγε και φουμαρα η να εκανε απλα λαθος? Γιατι οι προβολεις Led και το αυτονομο παρκαρισμα ειναι μονα τους ενα χιλιαρικο!

2 ώρες πριν, paylidis είπε

και να ζητατε παιδια να φερνουν τα αμαξια "παρακαταθηκη" στην αντιπροσωπεία για ελεγχο πριν την εξοφληση/παραλαβή... χανετε 3-5 μερες απο την διαδικασία αλλα εχετε το κεφαλι σας πιο ησυχο, δεν αγοραζετε φακες να τις πεταξετε αν δε βραζουν...

αυτο δε το πιασα. Απο εκει δε το παραλαμβανω ετσι και αλλιως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Εμενα στις προσφορες που εχω και απο Βελμαρ και απο carcenter ηταν πανομοιοτυπες, γραφανε μονο τα εξτρα απο την εκδοση και οχι αναλυτικα τι περιλαμβανει η εκδοση. Δηλαδη μπορει να ελεγε και φουμαρα η να εκανε απλα λαθος? Γιατι οι προβολεις Led και το αυτονομο παρκαρισμα ειναι μονα τους ενα χιλιαρικο!

Αν αποφασίσεις να παραγγείλεις κάποιο, στη θέση σου θα ζητουσα να έγραφε στο χαρτί της παραγγελίας ακριβώς τι αγοράζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cloud13 είπε

αυτο δε το πιασα. Απο εκει δε το παραλαμβανω ετσι και αλλιως? 

εχεις το δικαιωμα αφου δωσεις προκαταβολη και προτου περάσει τελωνείο/βγουν πινακιδες να ελεγξεις οτι ειναι αυτό που παρηγγειλες. επειτα εξοφλεις και περιμενεις κανενα δεκαημερο να παραλαβεις. εαν δε το ζητησεις θα ειναι στη μαντρα της εισαγωγικής, ετσι οπως σου λεω (με παρακαταθηκη) έρχεται στην αντιπροσωπεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cloud13 είπε

Καλησπερα στην παρεα! Ειδα σημερα οτι ενημερωθηκε το φυλλαδιο του Focus με τους τρεχοντες κινητηρες και εκδοσεις. Αυτο που μου προξενησε απορια ειναι οτι ο πωλητης μου ειχε πει για προβολεις LED και αυτονομο παρκαρισμα στον εξοπλισμο του ST line (οχι σαν δωρο αλλα σαν εξοπλισμο της εκδοσης) και δε το βλεπω στο φυλλαδιο. Επισης βλεπω εγγυηση 2 χρονια οχι 8. Υπαρχει περιπτωση να εκανε λαθος και να το σκεφτομαι με αλλα specs απο τα πραγματικα? Εστειλα και μειλ για να μαθω βεβαια. 

Με αυτο σαν δεδομενο αν και οταν παραγγειλω θα μου δωθει αναλυτικος καταλογος με τον εξοπλισμο που αγοραζω και την εγγυηση για να ειμαι κατοχυρωμενος?

Για ποιο μοντέλο κοιτάς ??? Υπάρχουν τα νέα mHEV και τα προηγούμενα μη υβριδικά σε stock. Απο τα καινούρια με αυτόνομο παρκάρισμα και LED (full) δεν έρχεται καμιά έκδοση. Μπαίνουν extra με παραγγελία. Εγγύηση είναι 2+6 χρόνια όλα εργοστασιακή. Αναλυτικά όχι αλλά σου αναγράφει το μοντέλο και αν έχεις παραγγείλει extra πακέτα τα αναγράφει ξεχωριστά. Το τι περιέχει το μοντέλο , ζήτα ένα έγγραφο , κάτι που να γράφει τον εξοπλισμό της έκδοσης. 

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

εχεις το δικαιωμα αφου δωσεις προκαταβολη και προτου περάσει τελωνείο/βγουν πινακιδες να ελεγξεις οτι ειναι αυτό που παρηγγειλες. επειτα εξοφλεις και περιμενεις κανενα δεκαημερο να παραλαβεις. εαν δε το ζητησεις θα ειναι στη μαντρα της εισαγωγικής, ετσι οπως σου λεω (με παρακαταθηκη) έρχεται στην αντιπροσωπεία.

Και εγώ έτσι επέλεξα να κάνω , πληρώνοντας μισή προκαταβολή μπροστά , έλεγχος και εξόφληση προκαταβολής , στην συνέχεια πινακίδες και παραλαβή.

Επεξ/σία από jobous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να μπαίνονυμε και άλλοι στο παιχνίδι.

Τελευταία σκέφτομαι το Honda Civic 1.0 126ps στην έκδοση elegance στα 21.700. Έχει τρομερό εξοπλισμό στη συγκεκριμένη έκδοση, (βασικά όσα θέλω σε κάθε αυτοκίνητο που κοιτάω) με εξαίρεση το blind spot. Παίζει προσφορά το 1.5 στα ίδια λεφτά αλλά του λείπουν πολλά σε επίπεδο εξοπλισμού από αυτά που θέλω.
Γνώμες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cosmonaut21 είπε

Έλα να μπαίνονυμε και άλλοι στο παιχνίδι.

Τελευταία σκέφτομαι το Honda Civic 1.0 126ps στην έκδοση elegance στα 21.700. Έχει τρομερό εξοπλισμό στη συγκεκριμένη έκδοση, (βασικά όσα θέλω σε κάθε αυτοκίνητο που κοιτάω) με εξαίρεση το blind spot. Παίζει προσφορά το 1.5 στα ίδια λεφτά αλλά του λείπουν πολλά σε επίπεδο εξοπλισμού από αυτά που θέλω.
Γνώμες;

για εμένα πάρε το 1.5 που ειναι πιστόλι... τι του λείπει απο εξοπλισμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

1 λεπτό πριν, Cosmonaut21 είπε

Έλα να μπαίνουμε και άλλοι στο παιχνίδι.

Τελευταία σκέφτομαι το Honda Civic 1.0 126ps στην έκδοση elegance στα 21.700. Έχει τρομερό εξοπλισμό στη συγκεκριμένη έκδοση, (βασικά όσα θέλω σε κάθε αυτοκίνητο που κοιτάω) με εξαίρεση το blind spot. Παίζει προσφορά το 1.5 στα ίδια λεφτά αλλά του λείπουν πολλά σε επίπεδο εξοπλισμού από αυτά που θέλω.
Γνώμες;

Tώρα τι να σου πω , εγώ αντίστοιχα στο focus ήμουν ανάμεσα στο Stline 125 και StlineX 155 hp. Τελικά επέλεξα την δεύτερη λύση γιατί μια φορά αγοράζεις κάτι. Πάρε αυτό που μπορείς και θέλεις να πάρεις. Ζύγισε τα , τιμές και εξοπλισμούς που κρίνεις αναγκαίους. Καλά το πακέτο του 1.5 είναι καλύτερη περίπτωση μηχανικά. Σαν  εξοπλισμός κρίνεις εσύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χιλιοπεντακοσάρης της Χόντα με τα 182 άλογα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε mainstream αμάξι. 

Το Mokka είναι κουκλί, αλλά 100 ή 130 ίππους μόνο ρε γαμώτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Ο χιλιοπεντακοσάρης της Χόντα με τα 182 άλογα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε mainstream αμάξι. 

Το Mokka είναι κουκλί, αλλά 100 ή 130 ίππους μόνο ρε γαμώτο.

Στην πεπατημένη της peugeot. Έχει κοινά. Ακόμα και η γραμματοσειρά στο multimedia είναι ίδια με Citroen. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jobous είπε

Για ποιο μοντέλο κοιτάς ??? Υπάρχουν τα νέα mHEV και τα προηγούμενα μη υβριδικά σε stock. Απο τα καινούρια με αυτόνομο παρκάρισμα και LED (full) δεν έρχεται καμιά έκδοση. Μπαίνουν extra με παραγγελία. Εγγύηση είναι 2+6 χρόνια όλα εργοστασιακή. Αναλυτικά όχι αλλά σου αναγράφει το μοντέλο και αν έχεις παραγγείλει extra πακέτα τα αναγράφει ξεχωριστά. Το τι περιέχει το μοντέλο , ζήτα ένα έγγραφο , κάτι που να γράφει τον εξοπλισμό της έκδοσης. 

Και εγώ έτσι επέλεξα να κάνω , πληρώνοντας μισή προκαταβολή μπροστά , έλεγχος και εξόφληση προκαταβολής , στην συνέχεια πινακίδες και παραλαβή.

Το ολοκαινουργιο το Mhev ηπιο υβριδικο. Μου εκανε και εμενα εντυπωση αλλα τον ρωτησα αφου μου το ειπε απο μονος του και ειπε οι προβολεις LED (οχι απλα ημερας αλλα ουτε και οι περιστροφικοι) συν το αυτονομο παρκαρισμα περιλαμβανονται. Σε καθε περιπτωση θα το ξεκαθαρισω. Εγγυηση μου ειπε 8ετη νετα σκετα ουτε 2+6 ουτε τοσο η μπαταρια τοσο τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν κάποιες σελίδες πίσω και πολλές πιο πίσω ο @GoMaR είχε ανεβάσει τις σελίδες του φυλλαδίου για το mHEV που δίνει η Ford στις αντιπροσωπείες για ενημέρωση. Εκεί περιγράφονται οι εξοπλισμοί των εκδόσεων. Θα το βρεις εδώ : 

 

Επεξ/σία από jobous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jobous είπε

Λοιπόν κάποιες σελίδες πίσω και πολλές πιο πίσω ο @GoMaR είχε ανεβάσει τις σελίδες του φυλλαδίου για το mHEV που δίνει η Ford στις αντιπροσωπείες για ενημέρωση. Εκεί περιγράφονται οι εξοπλισμοί των εκδόσεων. Θα το βρεις εδώ : 

Nαι εχουμε μιλησει με τον φιλο και σε μηνυματα τα εχω δει αλλα μιας και ηταν Αυγουστου ισως ειχε αλλαξει κατι απο τοτε. Μου κανει μεγαλη εκπληξη να επιμενει ο πωλητης οτι ειναι μεσα αυτα τα 2 και να μην ειναι τελικα, ειναι deal breaker να μη ξερεις τι πουλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Nαι εχουμε μιλησει με τον φιλο και σε μηνυματα τα εχω δει αλλα μιας και ηταν Αυγουστου ισως ειχε αλλαξει κατι απο τοτε. Μου κανει μεγαλη εκπληξη να επιμενει ο πωλητης οτι ειναι μεσα αυτα τα 2 και να μην ειναι τελικα, ειναι deal breaker να μη ξερεις τι πουλας.

Αυτό μου έκανε και εμένα τεράστια εντύπωση , όπου και αν πήγα ήμουν περισσότερο ενημερωμένος για τα μοντέλα, εξοπλισμούς ακόμη και τις αλλαγές στα τέλη.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ένας πωλητής με 5 6 μοντέλα πως γίνεται να μην τα γνωρίζει ή να μην γνωρίζει για τις αλλαγές στα τέλη

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.autogreeknews.gr/nea/nea-lansarismata-autokinitwn/oi-times-ton-neon-hyundai-i30-kai-i30-fastback

Ενδιαφέρον .

1,5 160 ps, n line mild hybrid   22.890

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καθόλου. . Σε αυτό το budget Honda Civic 186 hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...