Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, majnun είπε

Πωπω έχουν γίνει εντελώς σούπα τα αυτοκίνητα και προσεχώς ακόμα χειρότερα.

Αν μου έλεγες να το ξεχωρίσω από Focus απο φωτογραφίες και βγάζοντας τα σήματα, θα δυσκολευόμουν.

Μπροστά μου θυμίζει και το Leon και πίσω το Golf.

Εντωμεταξύ η VW ρίχνει τις ποιότητες των πλαστικών, η ford καταργεί τους πολλαπλούς, η huyndai ανεβάζει τις τιμές, η bmw γυρνάει στην μπροστινή κίνηση, η mercedes τα κάνει όλα packs, η fiat βγάζει ένα μοντέλο τη δεκαετία, η peugeot ζητάει 20 χιλιάρικα για 100 άλογα και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό. 

Έχει πέσει σε τέλμα η αυτοκίνηση, και αν η συνέχεια μας επιφύλασει tesla, ευχαρίστως ναι, αλλά όχι.

γενικά οι Ιταλοί έχουν πέσει σε τέλμα (να μην έχεις alfa romeo στην μικρή ή μεσαία κατηγορία να αγοράσεις).

Οι κορεάτες το παλεύουν (με τιμές ευρώπης βέβαια...) και οι Ιάπωνες με πολύ τίμιες προτάσεις αλλά design από....videogame.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, majnun είπε

Πωπω έχουν γίνει εντελώς σούπα τα αυτοκίνητα και προσεχώς ακόμα χειρότερα.

Αν μου έλεγες να το ξεχωρίσω από Focus απο φωτογραφίες και βγάζοντας τα σήματα, θα δυσκολευόμουν.

Μπροστά μου θυμίζει και το Leon και πίσω το Golf.

Εντωμεταξύ η VW ρίχνει τις ποιότητες των πλαστικών, η ford καταργεί τους πολλαπλούς, η huyndai ανεβάζει τις τιμές, η bmw γυρνάει στην μπροστινή κίνηση, η mercedes τα κάνει όλα packs, η fiat βγάζει ένα μοντέλο τη δεκαετία, η peugeot ζητάει 20 χιλιάρικα για 100 άλογα και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό. 

Έχει πέσει σε τέλμα η αυτοκίνηση, και αν η συνέχεια μας επιφύλασει tesla, ευχαρίστως ναι, αλλά όχι.

και όλα τα παραπάνω βρίσκονται περίπου στα 22.000ε - 24.000ε :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, tsofras είπε

Προσοχή : Ακολουθεί μεγάλο ποστ

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

Λοιπόν αφού πήρα απόφαση ότι θα πουλήσω το αμάξι μου (Seat leon fr '13 1.8 dsg ) ψάχνομαι για καινούριο .

Είχα ανοίξει ένα ποστ για όσους συμμετείχαν για αγορά αυτόματου , μετά απο ώριμη σκέψη και επειδή δεν θέλω να έχω πάλι το άγχος να μην ξεμείνω σε κανα κατσάβραχο αποφάσισα να πάω σε μηχανικό.

Οπότε έχουμε και λέμε :

Κόστος : Θα προτιμούσα κάτω απο 21.000ε

Κατηγορία : Τα SUV τα σιχαίνομαι αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ είναι η αλήθεια. Πάντα μου άρεσε η χαμηλή θέση οδήγησης και έχω έναν φόβο ότι με ψηλότερο αυτοκίνητο που να παθαίνω εγώ ή  η οικογένεια ναυτία. Οπότε κοιτάω για hatchback με 5 πόρτες.

Χώροι : Έχω οικογένεια με 2 παιδιά 6-8 χρονών . Τα καρότσια και τα πολλά συμπράγκαλα τα έχουμε γλυτώσει. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν με 380λίτρα πορτ μπαγκαζ και 380 λίτρα μπαγκαζιέρα . Πέρσι πήγα μόνο με το αυτοκίνητο και ήμουν μία χαρά. Οπότε θα με καλύψει οτιδήποτε απο 380λίτρα και επάνω . Σκέφτομαι και μετάβαση σε μικρότερο που να παίρνει όμως εργοστασιακά μπαγκαζίερα (να έχει ράγες δηλαδή) για να μην γίνονται σημάδια στον ουρανό (την έχω πατήσει ήδη)

Ασφάλεια : 5 αστέρια δεν το συζητάμε

Ανάγκες : 10 χλμ την ημέρα κάνω για τη δουλειά ( πήγαινε - έλα ) , και τα υπόλοιπα 4-5 ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις όχι μεγαλύτερες απο 250χλμ .

Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλω κάτι που να παρέχει με την σειρά προτεραιότητας :

1) Ασφάλεια

2) Ποιότητα κύλισης - Άνεση για τα ταξίδια ( έχω θέμα με μέση και αυχένα οπότε με κουράζει η οδήγηση γενικά)

3) Αξιοπιστία (όσο γίνεται , πάντα με σωστή συντήρηση κτλ.)

4) Να μην είναι ψόφιο. Τώρα είμαι με 180 άλογα αλλά το αμάξι να το τρέχω μία φορά τον χρόνο αν είμαι μόνος. Ταξίδια στην εθνική με οικογένεια πάω πάντα με το όριο , οπότε απλά αν είναι φορτωμένο , με κλίμα και πάω σε καμία ανηφόρα να μην κάνω κομπολόι τον λεβιέ :D . Οπότε έστω 1.2Τ με 130 άλογα  θα είναι εντάξει

5) Ποιότητα

6) Ομορφιά είναι υποκειμενικό το ξέρω , απλά δεν θα ήθελα μέσα να είναι σπαρτιάτικο , να γουστάρεις να το οδηγείς , στην τελική περισσότερο το βλέπεις εσωτερικά το αμάξι

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω επειδή έκανα το μάθημα μου πριν έρθω κοίταξα επειδή μου αρέσουν τα παρακάτω :

Renault Clio : 390 λίτρα πορτ μπαγκαζ (τεράστιο για το μέγεθος) αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.0 100hp , ο 1.3 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Opel Corsa : 315 λίτρα πορτ μπαγκάζ αν θυμάμαι , αν παίρνει μπαγκαζιέρα μου αρέσει αρκετά αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.2 100hp , ο 1.2 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Ford focus : Η έκδοση ST line φτάνει τα 21.000 , μου αρέσει εξωτερικά , εσωτερικά και σε χώρους αλλά σε βενζίνη με μηχανικό 1.0 125hp , ο 1.5 ξεφεύγει πολύ σε τιμή

Honda civic : Δεν μου αρέσει καθόλου πίσω είναι σαν διαστημόπλοιο και κινητήρα 1.0 120hp αλλά με μεγάλη κατανάλωση απο ότι διάβασα

Toyota Corrola : Μου αρέσει αρκετά αλλά ξεφεύγει και αυτό με τον 1.8 122hp

Όταν αναφέρω ότι ξεφεύγουν εννοώ σε εκδόσεις που να έχουν έναν άλφα εξοπλισμό , τις βασικές δεν τις κοιτάω καν.

Τον επόμενο μήνα έρχεται και το νέο Seat Leon το οποίο μου αρέσει απο ότι είδα σε φωτό αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές και με τι κινητήρα θα έρθει

Αν και δεν έχω κάτι με τις μάρκες kia , hyundai , ξέρω ότι είναι αρκετά καλές οι τιμές , 5-7 χρόνια εγγύηση , δεν έχω κόμπλεξ με την μάρκα αλλά σε κάποια που μπήκα πριν κάτι μήνες μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το εσωτερικό τους.

Έχω δώσει αρκετά λεφτά για αυτοκίνητα στη ζωή μου, τα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν δικαιολογούν το να δώσω πάλι 24.000+ για ένα αυτοκίνητο που θα κάνω το πολύ 5.000χλμ τον χρόνο.

Επίσης έχουν αλλάξει και οι ανάγκες και προτιμώ να τα δίνω σε άλλες χαρές

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω έχετε να μου πείτε ιδέες - προτάσεις?

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ ήθελα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται για να έχει ουσία η συζήτηση

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και θα παρακαλούσα να μην πλακωθούμε για τις μάρκες και τα μοντέλα :D

Καλημέρα 

κοιτα και το Ford Fiesta ST αν και βέβαια είναι λίγο πάνω αλλά 8 χρόνια εγγύηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kos75 είπε

Καλημέρα 

κοιτα και το Ford Fiesta ST αν και βέβαια είναι λίγο πάνω αλλά 8 χρόνια εγγύηση 

καλημέρα φίλε μου , έχω αγοράσει ήδη το ibiza fr 1.0 σε ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsofras είπε

καλημέρα φίλε μου , έχω αγοράσει ήδη το ibiza fr 1.0 σε ευχαριστώ πολύ :)

Ok ...καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε μου 

απλα δεν πρόσεξα ότι αγόρασες 😂😂😂

Επεξ/σία από kos75
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kos75 είπε

Ok ...καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε μου 

απλα δεν πρόσεξα ότι αγόρασες 😂😂😂

Ευκολο ήταν να το βρεις 440 σελιδες μονο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, majnun είπε

image.png.6e3faafcee12a4f0224d86738df09a2a.png

Ναι ρε συ, το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, απλά είμαι από κινητό και στη δουλειά και βαριέμαι να ψάχνω πως γυρνάει να σε πω την αλήθεια

 

(αλήθεια, πως γυρνάνε οι φωτό);;;;

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tutuyo είπε

Το επομενο αμαξι μου. Εαν το φερουν και με μια σωστη τιμη, εχει φυγει η παραγγελια στο αψε σβησε.

Πανεμορφο

 

Το εδειξα στην γυναίκα μου που έχει το  Οpel Mokka του 2015 και μου ειπε να το βάλουμε αγγελία!!

Μακάρι να το εννοεί να ξεφορτωθούμε το βρωμοντίζελ...

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, prometheas είπε

Το εδειξα στην γυναίκα μου που έχει το  Οpel Mokka του 2015 και μου ειπε να το βάλουμε αγγελία!!

Μακάρι να το εννοεί να ξεφορτωθούμε το βρωμοντίζελ...

Μου αρέσει πολύ που η οθόνη είναι ενσωματωμένη στο ταμπλό και έχει κλίση προς τον οδηγό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εκανα χτες test drive fiesta st line και 208  allure και μου αρεσε αρκετα πιο πολυ το 208 τοσο εμφανισιακα οσο και οδηγικα . Σκεφτομαι μηπως πηγαινα για την allure plus εκδοση  που βγαινει στα 18.000 αντι για 17.000 της αllure . Εχει extra navigation, ασυρματη φορτιση ,καμερα και διαφορετικα φωτα μπροστα . Λετε αξιζει η διαφορα ; Αν δεν κανω λαθος το infotainment της peugeot  υποστηριζει μονο Αγγλικα ετσι  για φωνητικες εντολες ; Μηπως θα ειναι ψιλο αχρηστο το navigation αν θα πρεπει να βαζεις καθε φορα σε οθονη αφης την διευθυνση και τελικα θα χρησιμοποιω μονο το android auto ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, seloner είπε

... Μηπως θα ειναι ψιλο αχρηστο το navigation αν θα πρεπει να βαζεις καθε φορα σε οθονη αφης την διευθυνση και τελικα θα χρησιμοποιω μονο το android auto ; 

To αυτό... νομίζω το 1000άρικο δεν τα αξίζει τα παραπάνω που ανέφερες (κρατάω μια επιφύλαξη για τα φώτα, αλλά και πάλι...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...