Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον, μου εκατσε βολτα το νεο c3 (diesel), θα κανω μια συγκριση με το δικο μου (c3 1,2 82 2017) το οποιο εχει 47.000χμ.

Αρχικα o νεος προφυλακτήρας με τα φωτα led, δενει αρμονικα στο συνολο. Καποια νεα σχέδια σε bumber και αυτοκόλλητα δίνουν μια φρεσκαδα.

Εσωτερικα με το που κάθεσαι παθαινεις πλακα απο τα νεα και  αφρατα καθισματα, μιλαμε για την απολυτη ανεση. Επισης στο καθισμα οδηγου ειχε υποβροχιονιο σαν λεωφοριου. Βολεύε για αλλαγη ταχύτητων αλλα δεν εφτανε να στηριχτει ο αγκώνας μεχρι το τιμονι.

Γενικα εσωτερικα ειναι  λιτο και απέριττο δειχνει λιγο τα χρονια του σε σχεση με αλλα ψηφιοποιημενα της κατηγοριας. Η κονσολα στο κέντρο ειναι πιο "βιδωμενη". 

Παμε στην οδηγηση: ετυχε νυχτα και τα φωτα led με πηγανε στο μελλον, πλατια δεσμη χωρις μαυριλες, βλεπεις πεντακαθαρα.

Ο κινητήρας λιγο αργος στο πατημα αλλα μολις τουρμπισει φευγει δυνατα. Το σασμαν 5αρι, μακρύ, ο λεβιες χωρις "μπαλατζαρισματα", μου φανηκε με ποιο αποφασισμενο κουμπωμα.

Παμε στο κερασακι στην τουρτα: δυνατα φρενα που δαγκωνουν (μου θυμισαν τα μαμα τακακια). Να τονισω οτι τετοια φρενα δεν εχω νιωσει ουτε σε fiesta st line.

Επίσης το τιμονι ειναι βαρυτερο επιτέλους, δεν ξερω μηπως παιζει ρολο ο βαρυτερος diesel κινητήρας.

Η αναρτηση απορροφούσε για πλακα τις ανωμαλίες και σε καπακια υπονομων δεν κοπανησε οπως κοπαναει το δικο μου (τις ιδιες ζαντες και τα δυο) Γενικα το δικο μου εχει μια ποιο - ξεχαρβαλωμενη - να το πω κυλιση σε σχεση με το ολοκαίνουργιο. 

Να χαμε λεφτα να τα αλλαζαμε δηλαδή... Σαν το καινούριο δεν εχει.

Συνοψιζοντας για οποιον εχει το προηγούμενο δεν υπάρχει λογος αλλαγης. Για οποιον ψαχνει όμως, και για τα λεφτα του αξιζει μια δυο ματιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην κατοχή μου από την Τετάρτη και το έχω ερωτευτεί! Απίστευτη ποιότητα κύλισης και κατασκευής μέσα και έξω ! Και επίσης με εξέπληξαν τα φωτα λεντ, είναι κορυφαία !

C4262936-F134-42BD-82F8-BF42C2EF2F85.jpeg

 

6E378963-1BB9-47C5-903E-53240815CE90.jpeg.708b94b922418dc7484cbce0edfb2f85.jpegDF77CB88-4B7A-4A27-8C94-D706558B1E88.jpeg.0d119398dbb7ff52881fc6b8b5bc6ecd.jpeg551A80F4-B415-4928-8F22-EACD409F83E2.jpeg

Επεξ/σία από johny.keha
  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Παμε στο κερασακι στην τουρτα: δυνατα φρενα που δαγκωνουν (μου θυμισαν τα μαμα τακακια). Να τονισω οτι τετοια φρενα δεν εχω νιωσει ουτε σε fiesta st line.

Μήπως απλά έχουν δυνατό σερβό φρένων; Δηλαδή δυνατό αρχικό δάγκωμα χωρίς να είναι τόσο ρυθμίσιμα και δίνουν την αίσθηση ότι θα σταματήσουν ακαριαία (ενώ δεν έχουν διαφορά από τα υπόλοιπα της κατηγορίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, majnun είπε

Μήπως απλά έχουν δυνατό σερβό φρένων; Δηλαδή δυνατό αρχικό δάγκωμα χωρίς να είναι τόσο ρυθμίσιμα και δίνουν την αίσθηση ότι θα σταματήσουν ακαριαία (ενώ δεν έχουν διαφορά από τα υπόλοιπα της κατηγορίας)

Καταλαβαινω τι λες. Οταν αλλαξα τακακια και εβαλα την οικονομική σειρα της citroen, χαθηκε λιγο απο το δαγκωμα. Αρα ειναι συνδιασμος ολων. Εννοείται πως εκτος απο δυνατα είναι και ρυθμισιμα. 

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον καλό είναι να βγάλεις την πινακίδα από τις φωτο πριν τις ανεβάσεις, εάν φυσικά το συγκεκριμένο είναι δικό σου. 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johny.keha είπε

Στην κατοχή μου από την Τετάρτη και το έχω ερωτευτεί! Απίστευτη ποιότητα κύλισης και κατασκευής μέσα και έξω ! Και επίσης με εξέπληξαν τα φωτα λεντ, είναι κορυφαία !

C4262936-F134-42BD-82F8-BF42C2EF2F85.jpeg

6E378963-1BB9-47C5-903E-53240815CE90.jpeg.708b94b922418dc7484cbce0edfb2f85.jpegDF77CB88-4B7A-4A27-8C94-D706558B1E88.jpeg.0d119398dbb7ff52881fc6b8b5bc6ecd.jpeg551A80F4-B415-4928-8F22-EACD409F83E2.jpeg

Τούμπανο καλοταξιδο φίλε μου , εγώ τρελαίνομαι για τα πίσω φώτα που σχηματίζουν την αγγλική σημαία

Καλά χιλιόμετρα εύχομαι και απροβληματιστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Τούμπανο καλοταξιδο φίλε μου , εγώ τρελαίνομαι για τα πίσω φώτα που σχηματίζουν την αγγλική σημαία

Καλά χιλιόμετρα εύχομαι και απροβληματιστο

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, τα φώτα led πίσω όπως λες είναι και αυτά πανέμορφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johny.keha είπε

Λες και στον δρόμο δεν είναι δημόσιες οι πινακίδες 

Για να μην μπορέσει κάποιος να κάνει συσχέτιση του οχήματος (λοιπών στοιχείων) με τον λογαριασμό σου εδώ. 

Από εκεί και πέρα, δικά σου τα προσωπικά δεδομένα, δική σου και η απόφαση.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Για να μην μπορέσει κάποιος να κάνει συσχέτιση του οχήματος (λοιπών στοιχείων) με τον λογαριασμό σου εδώ. 

Από εκεί και πέρα, δικά σου τα προσωπικά δεδομένα, δική σου και η απόφαση.

Έχω διορθώσει τις φωτό στο ποστ μου αλλά στην δίκη σου πρώτη απάντηση φαίνονται οι αρχικές. Όποτε φίλε μου αν μπορείς διέγραψε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johny.keha είπε

Έχω διορθώσει τις φωτό στο ποστ μου αλλά στην δίκη σου πρώτη απάντηση φαίνονται οι αρχικές. Όποτε φίλε μου αν μπορείς διέγραψε το.

Καλά εμφανισιακά μπορεί να εκανα και ακριβώς το ίδιο configuration που έκανες. Μπορούσες να βάλεις και paddles στο τιμόνι αν ήθελες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johny.keha είπε

Έχω διορθώσει τις φωτό στο ποστ μου αλλά στην δίκη σου πρώτη απάντηση φαίνονται οι αρχικές. Όποτε φίλε μου αν μπορείς διέγραψε το.

OK, έσβησα τις εικόνες/quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούμπανο το mini φίλε, καλοτάξιδο και ασφαλή χιλιόμετρα. Να το χαρείς όπως του αρμόζει. 😂😉 Configuration συμφωνώ και εγώ με τον φίλο, έτσι ακριβώς θα το έκανα κι εγώ. 

Όσον αφορά το juke το πετυχαίνω και εγώ στον δρόμο πλέον και όντως είναι ωραίο αλλά ρε γμτ γιατί μόνο με τον 1.0άρι; Πολύ κρίμα, το ακυρώνει αυτομάτως στα μάτια μου. Είχαν πει ότι στο μέλλον θα του φορέσουν κι άλλον κινητήρα αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα νεότερο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...