Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Να έχεις χαμηλές προσδοκίες για τα τηλέφωνα,ώστε να εκπλαγείς ευχάριστα.

Επειδή ήμουν και εγώ σε αυτήν την θέση προσφάτως, να ξέρεις ότι θα λάβεις πολλά τηλεφωνήματα, αλλά λίγοι θα δείξουν πραγματικο ενδιαφέρον να έρθουν να το τσεκαρουν. Καλό είναι πάντως τα τηλέφωνα, σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση

Προσοχή (ειδικά undercover μαντραδες) θα προσπαθήσουν να το βγάλουν σκάρτο για να κόψουν από την τιμή.

Σε εμένα ήρθε ένας τύπος,κάνει μια γύρα μου λέει έχει χτυπηματακια (όντως είχε, αλλά όχι κάτι χοντρό). Κάνει δεύτερη γύρα μου λέει θες και πόρτα ένα 200αρι. Κάνει τρίτη γύρα,ααα θες και προφυλακτηρα, άλλο ένα 200αρι. Θες και φανάρια!! (ήταν θαμπωμενα) αλλο ένα 200αρι

Του λέω μάστορα, άστο, άμα μπεις και μέσα να βάλεις μπροστά, στο τέλος θα μου ζητήσεις να σε πληρώσω εγώ κιόλας

Την έχω πλέον την εμπειρία γιατί το προηγούμενο που έδωσα με 32.000 χλμ , μου το έβγαλε μάστορας ότι έχω γυρίσει χλμ και ότι έχω γράψει πάνω από 100.000 ( ουσιαστικά με είπε και απατεώνα δλδ), δυστυχώς δεν σκέφτηκα τότε να του πω να τα δηλώσει γραπτώς όλα αυτά γιατί εγώ έχασα πώληση έτσι να τον πάω τρένο, αλλά μεγαλώνουμε και μαθαίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, hountalas είπε

Επειδή και εγώ είμαι σε έρευνα αγοράς θα πω κάποια πράγματα.

Έχω δει corolla: πολύ μικροί χώροι πίσω δεν είναι για οικογένεια.

focus: καλοί χώροι , όμορφο εξωτερικά, εσωτερικά λίγο παλιό μου κάνει αλλά είναι εργονομικό, έρχεται σε mild hybrid έκδοση με 125 και 155 άλογα μέσα στον Ιούνιο. Αφού θα πας για το puma ρώτησε τους. Το περιμένω προσωπικά να δω σε τι τιμές θα εμφανιστεί.

puma st line κ st line x: Το έχω οδηγήσει 3 φορές και είναι πολύ ευχάριστο στην οδήγηση ειδικά μέσα στην πόλη με κατανάλωση γύρω στο 6.5. Είναι ψευτό-υβριδικό. Δεν έχει καλούς χώρους πίσω αν είσαι 1.80 και πάνω. Εγώ 18,4 αισθάνομαι κάπως σφιχτά σε γόνατα και χώρο κεφαλιού. Πολύ όμορφο πάντως και στην st line έκδοση βγαίνει 21.500 νομίζω.

2008: έχω δει την allure και οδήγησα τα 100 άλογα. Σε σχέση με το puma υπερέχει σε διάκοσμο εσωτερικού και χώρους γενικότερα. Εδώ όμως αντιμετωπίζεις (πιθανά) το γνωστό πρόβλημα με το μαλακό-τίμωνο καθώς μπαίνει μέσα στον πίνακα οργάνων εάν είσαι ψηλός. Το έχω οδηγήσει μία φορά και έχω πάει στην αντιπροσωπεία 3. Ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω το τιμόνι όπως το κάνω σε όλα , χτυπάνε τα πόδια μου στο μπες βγες καθότι για να δεις το κατεβάζεις σχεδόν τέρμα κάτω.

Περιμένω να δω το golf life mild hybrid το οποίο βγαίνει μόνο με dsg (υγρού τύπου, ίσως είναι πιο safe από το ξηρού?) αλλά τιμή στα 26κ.

Γενικά επειδή γνώρισα το puma και μπήκα στην έρευνα και για suv , τα suv πλέον εξυπηρετούν καλύτερα οικογένειες με δύο παιδιά λόγω του ότι σε ίδιο μήκος αμαξώματος προσφέρουν καλύτερους χώρους και μεγαλύτερα πορτ μπαγκάζ. Κατηγορία b suv είναι τα puma , 2008 με το πρώτο να είναι από τα μικρά και το δεύτερο από τα μεγάλα της κατηγορίας.

Θα πάω και εγώ Δευτέρα να τα δω από κοντά , και εγώ είμαι 1.83 και ο λόγος που αναφέρεις για τα πεζώ είναι και αυτό που φοβάμαι και αναφέρουν όλοι, θα πάω να μπω από περιέργεια να δω τι γίνεται με το τιμόνι 

αν είναι να κοιτάξω για suv θα πάω να δω και το νέο juke που μου αρέσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hountalas είπε

Για το juke λένε ότι ο κινητήρας είναι "αδύναμος". Όχι ότι θα κάνουμε κόντρες αλλά έχω δει να το αναφέρουν σαν μειονέκτημα για το νέο juke.

Πολύ καλό οικογενειακό crossover είναι το kamiq.

Γενικά τα suv / crossover έχουν πάρει άνοδο οι τιμές τους. Το st line x που ζαχαρώνω βγαίνει 24.100 με απλό χρώμα. Το 2008 130hp allure στα 25.200.

Το dsg στο leon είναι ξηρού τύπου? Φοβάμαι το dsg του golf μην φάμε κάνα παπα και κλαίμε. Φοράει τον 1.5 150hp με το υγρού τύπου dgs 7 speed

Νομίζω ξηρού αλλά δεν είμαι σίγουρος 

Το juke πάντως που το βλέπω τώρα στο site μου αρέσει παρά πολύ, εδώ μου άρεσε το προηγούμενο 

αλλα μόνο 3 χρόνια εγγύηση έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Θα πάω και εγώ Δευτέρα να τα δω από κοντά , και εγώ είμαι 1.83 και ο λόγος που αναφέρεις για τα πεζώ είναι και αυτό που φοβάμαι και αναφέρουν όλοι, θα πάω να μπω από περιέργεια να δω τι γίνεται με το τιμόνι 

αν είναι να κοιτάξω για suv θα πάω να δω και το νέο juke που μου αρέσει 

Μην πας 1.83 δεν χώρας.Σε γλύτωναν από τον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για το πούμα λες?

Όχι . Για το juke.μιλαω .εχω μπει στο προηγούμενο μοντέλο.. Το καινούριο δεν ξέρω αλλά λογικά το ίδιο θα είναι.Ωραιο σαλόνι αλλά 3 χρόνια εγγύηση μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Όχι . Για το juke.μιλαω .εχω μπει στο προηγούμενο μοντέλο.. Το καινούριο δεν ξέρω αλλά λογικά το ίδιο θα είναι.Ωραιο σαλόνι αλλά 3 χρόνια εγγύηση μόνο.

Έχει μεγαλώσει απο ότι βλέπω για αυτό έχει και μεγαλύτεο πορτ μπαγκαζ (422 λίτρα) και περισσότερους χώρους για τους πίσω.

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω πάθει πλάκα με το αμάξι μου αρέσει πάρα πολύ

Έστειλα για test drive να το οδηγήσω , απο reviews πάντως που είδα και πολλά βιντεο εσωτερικού και εξωτερικού λένε πάρα πολύ καλά λόγια


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει μεγαλώσει απο ότι βλέπω για αυτό έχει και μεγαλύτεο πορτ μπαγκαζ (422 λίτρα) και περισσότερους χώρους για τους πίσω.

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω πάθει πλάκα με το αμάξι μου αρέσει πάρα πολύ

Έστειλα για test drive να το οδηγήσω , απο reviews πάντως που είδα και πολλά βιντεο εσωτερικού και εξωτερικού λένε πάρα πολύ καλά λόγια


 

Αν δεις το juke απαραίτητα δες και το captur της Ρενώ. Ίδια αυτοκίνητα ίδια εταιρία αλλά το Ρενώ έχει 5 χρόνια εγγύηση.Νομιζω θα σου βγει φτηνότερα το captur.Δεν χάνεις τίποτα.Το καινούριο captur το έχουν βελτιώσει στις αναρτήσεις παρά πολύ. Εσωτερικά ποιο ωραίο το juke αλλά εξωτερικά το captur.Στην full έκδοση το Ρενώ νομίζω θα είσαι ποιο κάτω από το budget σου. Καλές επιλογές στην κατηγορία και τα δυο για suv πόλης.Το μείον του Ρενώ οπως ξέρεις μεταπωλητική αξία. Δεν χρειαζετε να στο πω.Ιδια αυτοκίνητα ίδια εταιρία αλλά το μίσησαν έχει καλύτερη μεταπωλητική.Εγω εκανα την βλακεία και ειχα πάρει το captur γιατί εξωτερικά το juke είναι σαν Κύκλωπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αν δεις το juke απαραίτητα δες και το captur της Ρενώ. Ίδια αυτοκίνητα ίδια εταιρία αλλά το Ρενώ έχει 5 χρόνια εγγύηση.Νομιζω θα σου βγει φτηνότερα το captur.Δεν χάνεις τίποτα.Το καινούριο captur το έχουν βελτιώσει στις αναρτήσεις παρά πολύ. Εσωτερικά ποιο ωραίο το juke αλλά εξωτερικά το captur.Στην full έκδοση το Ρενώ νομίζω θα είσαι ποιο κάτω από το budget σου. Καλές επιλογές στην κατηγορία και τα δυο για suv πόλης.Το μείον του Ρενώ οπως ξέρεις μεταπωλητική αξία. Δεν χρειαζετε να στο πω.Ιδια αυτοκίνητα ίδια εταιρία αλλά το μίσησαν έχει καλύτερη μεταπωλητική.Εγω εκανα την βλακεία και ειχα πάρει το captur γιατί εξωτερικά το juke είναι σαν Κύκλωπας.

To κοιτάω και αυτό αλλά το juke μου αρέσει πολύ περισσότερο.

Για το καινούριο μιλάω έτσι? Αν και εμένα μου άρεσε και το προηγούμενο

Σε service τι τιμές παίζουν στην Nissan? Για renault δεν ρωτάω έχει ο πατέρας μου το clio

Χώρα κατασκευής είναι η Αγγλία από ότι βλέπω?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, tsofras είπε

Προσοχή : Ακολουθεί μεγάλο ποστ

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

Λοιπόν αφού πήρα απόφαση ότι θα πουλήσω το αμάξι μου (Seat leon fr '13 1.8 dsg ) ψάχνομαι για καινούριο .

Είχα ανοίξει ένα ποστ για όσους συμμετείχαν για αγορά αυτόματου , μετά απο ώριμη σκέψη και επειδή δεν θέλω να έχω πάλι το άγχος να μην ξεμείνω σε κανα κατσάβραχο αποφάσισα να πάω σε μηχανικό.

Οπότε έχουμε και λέμε :

Κόστος : Θα προτιμούσα κάτω απο 21.000ε

Κατηγορία : Τα SUV τα σιχαίνομαι αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ είναι η αλήθεια. Πάντα μου άρεσε η χαμηλή θέση οδήγησης και έχω έναν φόβο ότι με ψηλότερο αυτοκίνητο που να παθαίνω εγώ ή  η οικογένεια ναυτία. Οπότε κοιτάω για hatchback με 5 πόρτες.

Χώροι : Έχω οικογένεια με 2 παιδιά 6-8 χρονών . Τα καρότσια και τα πολλά συμπράγκαλα τα έχουμε γλυτώσει. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν με 380λίτρα πορτ μπαγκαζ και 380 λίτρα μπαγκαζιέρα . Πέρσι πήγα μόνο με το αυτοκίνητο και ήμουν μία χαρά. Οπότε θα με καλύψει οτιδήποτε απο 380λίτρα και επάνω . Σκέφτομαι και μετάβαση σε μικρότερο που να παίρνει όμως εργοστασιακά μπαγκαζίερα (να έχει ράγες δηλαδή) για να μην γίνονται σημάδια στον ουρανό (την έχω πατήσει ήδη)

Ασφάλεια : 5 αστέρια δεν το συζητάμε

Ανάγκες : 10 χλμ την ημέρα κάνω για τη δουλειά ( πήγαινε - έλα ) , και τα υπόλοιπα 4-5 ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις όχι μεγαλύτερες απο 250χλμ .

Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλω κάτι που να παρέχει με την σειρά προτεραιότητας :

1) Ασφάλεια

2) Ποιότητα κύλισης - Άνεση για τα ταξίδια ( έχω θέμα με μέση και αυχένα οπότε με κουράζει η οδήγηση γενικά)

3) Αξιοπιστία (όσο γίνεται , πάντα με σωστή συντήρηση κτλ.)

4) Να μην είναι ψόφιο. Τώρα είμαι με 180 άλογα αλλά το αμάξι να το τρέχω μία φορά τον χρόνο αν είμαι μόνος. Ταξίδια στην εθνική με οικογένεια πάω πάντα με το όριο , οπότε απλά αν είναι φορτωμένο , με κλίμα και πάω σε καμία ανηφόρα να μην κάνω κομπολόι τον λεβιέ :D . Οπότε έστω 1.2Τ με 130 άλογα  θα είναι εντάξει

5) Ποιότητα

6) Ομορφιά είναι υποκειμενικό το ξέρω , απλά δεν θα ήθελα μέσα να είναι σπαρτιάτικο , να γουστάρεις να το οδηγείς , στην τελική περισσότερο το βλέπεις εσωτερικά το αμάξι

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω επειδή έκανα το μάθημα μου πριν έρθω κοίταξα επειδή μου αρέσουν τα παρακάτω :

Renault Clio : 390 λίτρα πορτ μπαγκαζ (τεράστιο για το μέγεθος) αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.0 100hp , ο 1.3 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Opel Corsa : 315 λίτρα πορτ μπαγκάζ αν θυμάμαι , αν παίρνει μπαγκαζιέρα μου αρέσει αρκετά αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.2 100hp , ο 1.2 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Ford focus : Η έκδοση ST line φτάνει τα 21.000 , μου αρέσει εξωτερικά , εσωτερικά και σε χώρους αλλά σε βενζίνη με μηχανικό 1.0 125hp , ο 1.5 ξεφεύγει πολύ σε τιμή

Honda civic : Δεν μου αρέσει καθόλου πίσω είναι σαν διαστημόπλοιο και κινητήρα 1.0 120hp αλλά με μεγάλη κατανάλωση απο ότι διάβασα

Toyota Corrola : Μου αρέσει αρκετά αλλά ξεφεύγει και αυτό με τον 1.8 122hp

Όταν αναφέρω ότι ξεφεύγουν εννοώ σε εκδόσεις που να έχουν έναν άλφα εξοπλισμό , τις βασικές δεν τις κοιτάω καν.

Τον επόμενο μήνα έρχεται και το νέο Seat Leon το οποίο μου αρέσει απο ότι είδα σε φωτό αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές και με τι κινητήρα θα έρθει

Αν και δεν έχω κάτι με τις μάρκες kia , hyundai , ξέρω ότι είναι αρκετά καλές οι τιμές , 5-7 χρόνια εγγύηση , δεν έχω κόμπλεξ με την μάρκα αλλά σε κάποια που μπήκα πριν κάτι μήνες μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το εσωτερικό τους.

Έχω δώσει αρκετά λεφτά για αυτοκίνητα στη ζωή μου, τα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν δικαιολογούν το να δώσω πάλι 24.000+ για ένα αυτοκίνητο που θα κάνω το πολύ 5.000χλμ τον χρόνο.

Επίσης έχουν αλλάξει και οι ανάγκες και προτιμώ να τα δίνω σε άλλες χαρές

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω έχετε να μου πείτε ιδέες - προτάσεις?

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ ήθελα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται για να έχει ουσία η συζήτηση

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και θα παρακαλούσα να μην πλακωθούμε για τις μάρκες και τα μοντέλα :D

Καλησπέρα φίλε μου. 

Από μικρά αμάξια, με Opel Corsa ή Fiat Panda δεν θα βγεις χαμένος. 

Από μεσαία, το Volvo V40 το οποίο μου άρεσε για την δύναμη που βγάζει και την άνεση του, αλλά προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για το ύψος, το οποίο και μου φάνηκε πολύ χαμηλό (εσένα όμως φαίνεται πως αυτό σου αρέσει). 

Αλλά επειδή τα SUV δεν ξέρει κανείς πόσο τα χρειάζεται μέχρι να οδηγήσει ένα, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Nissan Qashqai.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

To κοιτάω και αυτό αλλά το juke μου αρέσει πολύ περισσότερο.

Για το καινούριο μιλάω έτσι? Αν και εμένα μου άρεσε και το προηγούμενο

Σε service τι τιμές παίζουν στην Nissan? Για renault δεν ρωτάω έχει ο πατέρας μου το clio

Χώρα κατασκευής είναι η Αγγλία από ότι βλέπω?

Τωρα δεν ξέρω αλλά νισσαν είναι ίδια με το Ρενώ .αφου είναι ίδια εταιρία. Ωραίο το juke αλλα 3 χρόνια εγγύηση. Εγω εκεί κόλλησα και δεν το πηρα . Άσχετα που το captur το έδωσα στα δυο χρόνια.Εγω θα σου έλεγα παρε αυτοκίνητο με τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση. Μην κοιτάς καν όσα εχου 3 . Αποκλείσετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Άσχετα που το captur το έδωσα στα δυο χρόνια

Γιατι αυτό (αν δε σε πειράζει); Δεν έμεινες ευχαριστημένος ή συνέτρεχαν άλλοι λόγοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τωρα δεν ξέρω αλλά νισσαν είναι ίδια με το Ρενώ .αφου είναι ίδια εταιρία. Ωραίο το juke αλλα 3 χρόνια εγγύηση. Εγω εκεί κόλλησα και δεν το πηρα . Άσχετα που το captur το έδωσα στα δυο χρόνια.Εγω θα σου έλεγα παρε αυτοκίνητο με τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση. Μην κοιτάς καν όσα εχου 3 . Αποκλείσετα.

Είδα στο site ότι έχει επέκταση εγγύησης θα πάω να ρωτήσω

26 λεπτά πριν, GrigM είπε

Καλησπέρα φίλε μου. 

Από μικρά αμάξια, με Opel Corsa ή Fiat Panda δεν θα βγεις χαμένος. 

Από μεσαία, το Volvo V40 το οποίο μου άρεσε για την δύναμη που βγάζει και την άνεση του, αλλά προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για το ύψος, το οποίο και μου φάνηκε πολύ χαμηλό (εσένα όμως φαίνεται πως αυτό σου αρέσει). 

Αλλά επειδή τα SUV δεν ξέρει κανείς πόσο τα χρειάζεται μέχρι να οδηγήσει ένα, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Nissan Qashqai.

Το quasqai ξεφεύγει σε τιμή με εξοπλισμό της προκοπής, το κορσα μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχει ράγες για μπαγκαζιερα οπότε τα 309 λίτρα δεν φτάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει ότι θα φτιάχνεται στο Σάντερλαντ,στο ίδιο εργοστάσιο που συναρμολογεί και το Κασκαι

https://traction.gr/xekinise-i-paragogi-tou-neou-nissan-juke-dite-pou-kataskevazete/

Άμα κρίνουμε από την καταπληκτική συναρμολόγηση του Κασκαι προβλέπω νέα, μικρότερη κουδουνιστρα

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το quasqai ξεφεύγει σε τιμή με εξοπλισμό της προκοπής, το κορσα μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχει ράγες για μπαγκαζιερα οπότε τα 309 λίτρα δεν φτάνουν

Τώρα πρόσεξα ότι ζητάς μόνο καινούργιο. 

Όσα πρότεινα πάντως είναι από προσωπική εμπειρία χρήσης, γι'αυτό και δεν αναφέρθηκα σε Juke ή Captur. 

Επί τη ευκαιρία  αυτό νομίζω έχει όλο τον εξοπλισμό που θα ήθελε κάποιος https://www.car.gr/19788511?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia με τιμή κάτω από 20.000€.

Καλές αγορές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...