Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chill είπε

SW μια κατηγορία που καραγουσταρω. 

Και η σύζυγος επίσης. 

Ο μόνος λόγος που πήγανε σε SUV είναι γιατί τα station wagon δεν υπάρχουν για TD οπότε δεν μπορούσαμε να τα τεσταρουμε σαν μέγεθος. 

Όταν είδα στο Mall το focus SW ερωτεύτηκα. Και η γυναίκα το ίδιο. Αλλά χωρίς TD ειδικά station από τα οποία δεν είχαμε οδηγική εμπειρία ήταν no go. 

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά πως ακριβώς θα τεσταρεις το μεγεθος σε ένα test drive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Καλησπέρα μιας και είσαι γνωστης της Audi αξίζει τλκ το q2 στα 21700 σε σχέση με ένα t cross στην ίδια τιμή;

Ρωταω κατά πρώτον για το ότι αλλάζει μοντέλο νομίζω το αουντι και κατά δεύτερον επειδή το κρος είναι ανώτερο τεχνολογικά σε οθόνες ψηφιακά καντράν κτλ.Κατα την άποψη σου αξίζει να πας στο αουντι λόγω ποιότητας η κάτι άλλο;

Εγώ το q2 θα έπαιρνα, αλλά μετά το facelifting που θα γίνει σε λίγο καιρό. Το Q2 βασικά αν άλλαζε αυτή την απαίσια οθόνη που έχει, θα ήταν -για μένα- μονόδρομος στην κατηγορία των μικρών suv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Εγώ το q2 θα έπαιρνα, αλλά μετά το facelifting που θα γίνει σε λίγο καιρό. Το Q2 βασικά αν άλλαζε αυτή την απαίσια οθόνη που έχει, θα ήταν -για μένα- μονόδρομος στην κατηγορία των μικρών suv.

Μετά το facelifting θα έχει και αρκετά χιλιάρικα παραπάνω όμως..Το θέμα είναι να μην ξεφεύγαμε οικονομικά.Απλα πας σε μοντέλο πάνω στην αλλαγή;Επίσης θα έχει λογικά λάμπες αλογόνου ενώ κρος φουλ λεντ και όλα τα σύγχρονα καλούδια.Βεβαια το άλλο είναι αουντι και οφείλεις να ζυγίζεις το τι θες.Αντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο έδωσα το Ibiza στη γυναίκα να πάει στη δουλειά γιατί πήγα το c3 για service.

Μόλις γύρισε και μου είπε να πουλήσουμε το c3 γιαενα πάρει το Ibizaki 🤣

Εντάξει γίναμε λέω ευτυχώς παντρεύτηκα καγκουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Μετά το facelifting θα έχει και αρκετά χιλιάρικα παραπάνω όμως..Το θέμα είναι να μην ξεφεύγαμε οικονομικά.Απλα πας σε μοντέλο πάνω στην αλλαγή;Επίσης θα έχει λογικά λάμπες αλογόνου ενώ κρος φουλ λεντ και όλα τα σύγχρονα καλούδια.Βεβαια το άλλο είναι αουντι και οφείλεις να ζυγίζεις το τι θες.Αντε βγάλε άκρη.

Νομίζω πως ο κύριος λόγος της νέας έκδοσης, είναι το ότι έχει μείνει λίγο πίσω τεχνολογικά. Οι αλλαγές είναι μικρές -όπως είπες τα αλογόνου πχ- και έπρεπε να γίνουν. Δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να έχει αρκετά χιλιάρικα παραπάνω. Προσωπικά θα περίμενα ίδιες πάνω κάτω τιμές, αλλιώς θα αποτύχει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Μετά το facelifting θα έχει και αρκετά χιλιάρικα παραπάνω όμως..Το θέμα είναι να μην ξεφεύγαμε οικονομικά.Απλα πας σε μοντέλο πάνω στην αλλαγή;Επίσης θα έχει λογικά λάμπες αλογόνου ενώ κρος φουλ λεντ και όλα τα σύγχρονα καλούδια.Βεβαια το άλλο είναι αουντι και οφείλεις να ζυγίζεις το τι θες.Αντε βγάλε άκρη.

Αρκετά χιλιάρικα πάνω έχει το Q3 οπότε πάνω κάτω στα ίδια θα είναι η τιμή μετά το facelift.

 

26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άσχετο έδωσα το Ibiza στη γυναίκα να πάει στη δουλειά γιατί πήγα το c3 για service.

Μόλις γύρισε και μου είπε να πουλήσουμε το c3 γιαενα πάρει το Ibizaki 🤣

Εντάξει γίναμε λέω ευτυχώς παντρεύτηκα καγκουρα

Αν άρχισε να σου βάζει και η γυναίκα ιδέες τότε μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να συζητάμε προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, h3342 είπε

Καλη τιμη το πηρες!

Την βασικη εκδοση πηρες φανταζομαι αν και νομιζω ειναι υπερ πληρης 

Πόσα κυβικα βγαινει και με ποσους ρυπους;

Απο καταναλωση ειδες διαφορα; εμενα απο 6.2 μεχρι 6.6 λίτρα/100 εχει

Εσενα πόσο καλυτερη έχει;πεσμας εντυπωσεις οταν εχεις χρονο.

Ναι τη βασική έκδοση πήρα εντάξει δεν έχει οθόνες κτλ αλλά από εξοπλισμό πιστεύω είναι σε καλό επίπεδο.

Είναι 1312cc 102hp τετρακυλινδρο και ρύπους αν θυμάμαι καλά 114g

Απο κατανάλωση είναι πιο καλό από το παλιό στα 6500km που έχω μέχρι στιγμής έχω δει ανώτερη 5.8lt/100km και κατώτερη 5.3lt/100km ανάλογα βέβαια με τις συνθήκες οδήγησης. Τώρα όσο  αφορά το αυτοκίνητο έχει πολύ μεγαλύτερους χώρους από το παλιό είναι  πιο φαρδύ λιγο πιο μακρύ και έχει πολλή καλυτερη συμπεριφορά στο δρομο. 

Να πω την αλήθεια παρόλο που ήθελα να αλλάξω αυτοκίνητο δε το είχα πάρει πολύ ζεστά και γενικα λύπομουν να δώσω το παλιό. Κοιτούσα να αλλάξω μάρκα όμως ότι κοίταγα έβγαινε στα ίδια ή και παραπάνω λεφτά ασε που απο χώρους ειδικά στα πίσω καθίσματα δεν υπάρχει σύγκριση με το jazz.

Το ότι κατέληξα να πάρω πάλι honda τελικα φταίει ότι κατά βάθος είμαι hondakias

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim1912 είπε

Καλησπέρα μιας και είσαι γνωστης της Audi αξίζει τλκ το q2 στα 21700 σε σχέση με ένα t cross στην ίδια τιμή;

Ρωταω κατά πρώτον για το ότι αλλάζει μοντέλο νομίζω το αουντι και κατά δεύτερον επειδή το κρος είναι ανώτερο τεχνολογικά σε οθόνες ψηφιακά καντράν κτλ.Κατα την άποψη σου αξίζει να πας στο αουντι λόγω ποιότητας η κάτι άλλο;

Ξέχασα να ρωτήσω στην προηγούμενη παράθεση. Το Q2 με το T-Roc δεν είναι πιο λογικό να τα συγκρίνεις; Το T-Cross μου κάνει αισθητά μικρότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Burgos είπε

Αρκετά χιλιάρικα πάνω έχει το Q3 οπότε πάνω κάτω στα ίδια θα είναι η τιμή μετά το facelift.

Αν άρχισε να σου βάζει και η γυναίκα ιδέες τότε μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να συζητάμε προτάσεις

Μπα της είχα βάλει την ιδέα από την πρώτη εβδομάδα αλλά έλεγε δεν πουλάω το c3 το αγαπώ , απλά τα έφερε η τύχη και της το έδωσα σήμερα 😈

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, george1999 είπε

Ναι τη βασική έκδοση πήρα εντάξει δεν έχει οθόνες κτλ αλλά από εξοπλισμό πιστεύω είναι σε καλό επίπεδο.

Είναι 1312cc 102hp τετρακυλινδρο και ρύπους αν θυμάμαι καλά 114g

Απο κατανάλωση είναι πιο καλό από το παλιό στα 6500km που έχω μέχρι στιγμής έχω δει ανώτερη 5.8lt/100km και κατώτερη 5.3lt/100km ανάλογα βέβαια με τις συνθήκες οδήγησης. Τώρα όσο  αφορά το αυτοκίνητο έχει πολύ μεγαλύτερους χώρους από το παλιό είναι  πιο φαρδύ λιγο πιο μακρύ και έχει πολλή καλυτερη συμπεριφορά στο δρομο. 

Να πω την αλήθεια παρόλο που ήθελα να αλλάξω αυτοκίνητο δε το είχα πάρει πολύ ζεστά και γενικα λύπομουν να δώσω το παλιό. Κοιτούσα να αλλάξω μάρκα όμως ότι κοίταγα έβγαινε στα ίδια ή και παραπάνω λεφτά ασε που απο χώρους ειδικά στα πίσω καθίσματα δεν υπάρχει σύγκριση με το jazz.

Το ότι κατέληξα να πάρω πάλι honda τελικα φταίει ότι κατά βάθος είμαι hondakias

το παλιο jazz  στο πηρε η αντιπροσωπεια ή το πουλησες σε ιδιωτη?

αν επαιρνα τωρα θα σκεφτομουν  σοβαρα το καινουριο yaris, to jazz ξανα γιατι κυριως θελω χωρους με 2 μικρους ταλιμπαν,  ισως κανενα i20 και 1 πιθανοτητα θαδινα και στο mazda 2 που μου αρεσει πολυ αλλα δεν εχει χωρους στα 16000 χιλιαρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim1912 είπε

Καλησπέρα μιας και είσαι γνωστης της Audi αξίζει τλκ το q2 στα 21700 σε σχέση με ένα t cross στην ίδια τιμή;

Ρωταω κατά πρώτον για το ότι αλλάζει μοντέλο νομίζω το αουντι και κατά δεύτερον επειδή το κρος είναι ανώτερο τεχνολογικά σε οθόνες ψηφιακά καντράν κτλ.Κατα την άποψη σου αξίζει να πας στο αουντι λόγω ποιότητας η κάτι άλλο;

Το Q2 υπερέχει σε ποιοτητα ΑΙΣΘΗΤΑ αλλά δε πάει να είναι 3-4+ ετών μοντέλο που αλλάζει

1 ώρα πριν, chriskourou είπε

Εγώ το q2 θα έπαιρνα, αλλά μετά το facelifting που θα γίνει σε λίγο καιρό. Το Q2 βασικά αν άλλαζε αυτή την απαίσια οθόνη που έχει, θα ήταν -για μένα- μονόδρομος στην κατηγορία των μικρών suv.

Κ εγώ το facelift θα περίμενα κ ας έδινα και 2Κ παραπάνω 

1 ώρα πριν, jim1912 είπε

Μετά το facelifting θα έχει και αρκετά χιλιάρικα παραπάνω όμως..Το θέμα είναι να μην ξεφεύγαμε οικονομικά.Απλα πας σε μοντέλο πάνω στην αλλαγή;Επίσης θα έχει λογικά λάμπες αλογόνου ενώ κρος φουλ λεντ και όλα τα σύγχρονα καλούδια.Βεβαια το άλλο είναι αουντι και οφείλεις να ζυγίζεις το τι θες.Αντε βγάλε άκρη.

Θα είναι αλλά οχι πολύ οταν από 27κατι ξεκινάει το Q3 στη βασική. 
 

εν κατακλείδι αν το θέλεις τώρα θα διάλεγα το Q2 λόγω ποιοτητας κ μόνο κ ας φαίνεται/είναι παλιότερο 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nk9 είπε

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά πως ακριβώς θα τεσταρεις το μεγεθος σε ένα test drive;

Όπως έχω πει, έχω την ευκαιρία λόγω επαγγελματικών γνωριμιών να κάνω ενδελεχή test drive στα αυτοκίνητα που με ενδιαφέρουν... ακόμη και σε αυτοκίνητα που και να ήθελα δεν θα μπορούσα να αγοράσω. 

Συνεπώς θα έπαιρνα ένα sw που θα με ενδιαφέρε και στο διάστημα που θα το είχα θα έβλεπα αν μου κάνει ή όχι βάσει των αναγκών μας. Θα αντιλαμβανομουν επίσης αν θα ήταν δικό μου αυτοκίνητο ή οικογενειακό, εννοώντας αν θα μπορούσε η σύζυγος να ανταποκριθεί στις διαστάσεις του σε στενά και απέναντί στο μέσο Έλληνα ΜΑΛΑΚΑ οδηγό. 

Παρκάρισμα επίσης βασικό. Ας πούμε σήμερα έχω παρκάρει το kamiq στο πατρικό της γυναίκας μου. Εκεί μπαινουν τρία οχήματα, δικό μου, κουνιάδου, πεθερού. Ε αν έπαιρνα sw θα έπρεπε να ελέγξω και αυτό. Με τα δύο suv και το αγροτικό έχουμε πχ max 30 πόντους από την πόρτα. 

Επιπρόσθετα το πως αντιλαμβανεσαι τον όγκο σε ένα όχημα είναι πολύ βασικό. Όπως έχω γράψει με το xc60 είχα θέμα αντίληψης όγκου οχήματος. Έπρεπε να ήμουν πολύ προσεκτικός στα στενά πχ. Με το Q5 νόμιζα ότι οδηγούσα kart σαν όγκο. Τόσο μικρό μου φαινόταν οδηγικά. 

Πράγματα σαν τα ανωτέρω εννοώ.

 

Το micra το κράζω και σήμερα μου έμεινε μπαταρία 😢... 2 χρόνια μπαταρία και τα έφτυσε. Made in Italy ηταν... Λέω του μηχανικού που την είχε βάλει - blame my wife εγω απουσίαζα τον Σεπτέμβρη του 18 αλλιώς δεν θα έβαζα Ιταλό... Μην κάνεις καμιά μαλακία και βάλεις πάλι την ίδια ή εν πας περιπτώσει μη γερμανική γιατί θα σε πάρει ο devil. Μα μου σου του με τα πολλά πηραμε μια varta και τέλος. 

Εν τω μεταξύ το τιμόνι είναι ηλεκτρικό.... Μου βγήκε η Παναγία μετά την εκκίνηση να το πάω στο συνεργείο. Και μάλλον ήταν λάθος γιατί όλα τα ηλεκτρικά συστήματα υπολειτουργούσαν, έπρεπε να έπαιρνα την οδική. 

To sum up: Άντε να έρθει το 21 να της πάρω το twingo ή κανένα άλλο mini να φύγει αυτή η σιχαμένη άσχημη μαλακία 😁😁😁

 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ξέχασα να ρωτήσω στην προηγούμενη παράθεση. Το Q2 με το T-Roc δεν είναι πιο λογικό να τα συγκρίνεις; Το T-Cross μου κάνει αισθητά μικρότερο

Δεν έχεις άδικο απλά το τ ροκ δεν αρέσει στην γυναίκα.Ειδε ένα q2 στο δρόμο σε μαύρο και της άρεσε,απλά σα γυναίκα δε ξέρει από εξοπλισμούς, αλλαγές μοντέλου,λαμπές αλογόνου κοκ.

Την πήγα είδε το τ κρος και το τζουκ.Σε αουντι όχι ακόμα,απλά αναφέρθηκε εδώ μέσα και το πήρε και μια στο γραφείο προχθές με παραλαβή σε δέκα μέρες και είπα να ρωτήσω.

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το Q2 υπερέχει σε ποιοτητα ΑΙΣΘΗΤΑ αλλά δε πάει να είναι 3-4+ ετών μοντέλο που αλλάζει

Κ εγώ το facelift θα περίμενα κ ας έδινα και 2Κ παραπάνω 

Θα είναι αλλά οχι πολύ οταν από 27κατι ξεκινάει το Q3 στη βασική. 
 

εν κατακλείδι αν το θέλεις τώρα θα διάλεγα το Q2 λόγω ποιοτητας κ μόνο κ ας φαίνεται/είναι παλιότερο 

Τόσο μεγάλη διαφορά λοιπόν όσον αφορά στην ποιότητα ενός audi με ένα vw..

Δε ξέρω καθοκου από γερμανικά για αυτό ρώτησα.Παντως στο κρος εντυπωσιάστηκα.Ξετρελαθηκα με τιμόνι,οθόνες,εξωτερική εμφάνιση και ψηφιακό  καντράν!

Επεξ/σία από jim1912
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Ξετρελαθηκα με τιμόνι,οθόνες,εξωτερική εμφάνιση και ψηφιακό  καντράν

Θεωρητικά το Q2 θα έχει το ίδιο (αν όχι καλύτερο τιμόνι).

Τώρα για το ψηφιακό καντράν, στροφόμετρα, ταχύμετρα, θέμα συνήθειας είναι, δηλαδή 1 εβδομάδα το πολύ και θα το έχεις συνηθήσει..  και το αναλογικά μια χαρά είναι. Προτιμήσεις είναι αυτά, απλώς όχι και τόσο σημαντικό κριτήριο.

Πάντως το εσωτερικό του Q2 βγάζει κάτι το πιο "σπορ" με τους στρογγυλούς αεραγωγούς.

Από χώρους πάντως παίζει να είναι πιο μεγάλο το t-cross.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο θυμαμαι απο φωτος το facelift tou q2 ειναι σπαρτιατικο εσωτερικα οπως ειναι κ το προηγουμενο σε σχεση με τα υπολοιπα τωρινα μοντελα της εταιρειας. Εξωτερικα ειχε αλλαγες αλλα σε αυτα μην ξεχνας οτι το βλεπουμε σε χρωματα που αυτα τα χαρακτηριστικα φαινονται τονισμενα.

Αν ηθελα να γλιτωσω χρηματα για να παρω το audi θα εκανα μια βολτα τωρα που λογικα θα υπαρχουν εκπτωσεις για να ξεστοκαρουν. Αλλιως αν σε ενδιαφερει μονο το facelift περιμενε λιγο ακομα για να εχεις ξεκαθαρη εικονα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...