Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Εγω εμεινα που τσεκαρε ενα-ενα ολα τα εξτρα οσα εχει βαλει στο αμαξι!!! σωστο μεν, απαλευτο δε.

Καλά έκανε... δεν είναι μόνο να τσεκάρεις αν μπήκαν, είναι να τσεκάρεις πως δουλεύουν και σωστά. Μερακλής ο τύπος, τον χάρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά αν το πάρεις με σκοπό να το κρατήσεις 10-15 χρόνια και έχεις να διαθέσεις τα λεφτά εκείνη τη στιγμή, το φορτώνεις έξτρα για να το γουστάρεις όσο περισσότερο μπορείς. Αν είναι να το πουλήσεις στα 4-5 χρόνια τότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλη χασούρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

καλησπερες στο team και καλο σκ να εχουμε 

Εμένα δεν μου είπαν τίποτα... Οδηγίες 0...

Τπ έστρωσα κάνοντας 75χλμ τη 1η ημέρα και 150χλμ/ημέρα τις επόμενες εργάσιμες ημέρες, λίγο μέσα στη πόλη... Κι έτσι έστρωσε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, terry308 είπε

Εμένα δεν μου είπαν τίποτα... Οδηγίες 0...

Τπ έστρωσα κάνοντας 75χλμ τη 1η ημέρα και 150χλμ/ημέρα τις επόμενες εργάσιμες ημέρες, λίγο μέσα στη πόλη... Κι έτσι έστρωσε 

Μοντελο ; Το manual δεν εγραφε τιποτα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ritualistic είπε

Μοντελο ; Το manual δεν εγραφε τιποτα ;;

Ibiza tgi 2018, το manual το είχα διαβάσει όλο, γιατί περιμένα 2 μήνες να το πάρω στα χέρια μου, γι αυτό και ο υπάλληλος της αντιπροσωπείας δε μου έδειξε τπτ... δε θυμάμαι τι έλεγε, αλλά διάβαζα και στις ομάδες κατόχων cng, προοδευτικό άνοιγμα κινητήρα σε βάθος χρόνου και μια γρήγορη αλλαγή λαδιων περίπου στα 3000χλμ, για να φύγουν τα πιθανά ρινισματα...

Δεν την έκανα νωρίτερο την 1η αλλαγή, πήγα κανονικά στην ώρα του για το 1o service... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαμε τελικά με την κυρα και είδαμε το q2.Περισσοτερο μας άρεσε το t cross.Περασαμε από την αντιπροσωπεία των Ιωαννίνων γιατί είχαν συγκεκριμένα και μια έκδοση που μας άρεσε σε μεταχειρισμένο (καινούριο γύρω στα 22.500) στα 19.450,αλλά γδαρμένη ζάντα και το δεξιό πίσω λάστιχο ελαφρώς σκισμένο (λείπει κομμάτι).Αμαξι ενός έτους ρε παιδιά πως το πάρκαρε έτσι στα πεζοδρόμια;Το ήθελα πολύ αυτό συγκεκριμένα όπως είναι στην αγγελια παρακάτω,αλλά τόσα λεφτά και με αυτές τις γρατζουνιές (και στο δεξί φανάρι πάνω ψηλά γρατζουνιές στο κρύσταλλο και πίσω στον προφυλακτήρα ελαφρά ακουμπηματα) δεν άξιζε.

Ισως το παραγγείλω καινούριο,αλλά δε θα βιαστώ μπας και βρω καμία άλλη ευκαιρία στο ίδιο μοντέλο σε μεταχειρισμένο!

https://www.car.gr/32824485-volkswagen-t-cross-1-0-tsi-115ps-style

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 

Να οδηγείς όπως είναι το κανονικό σου στυλ για να σε "διαβάσει" σωστά ο υπολογιστής του αυτοκινήτου. (εντός κάποιων ορίων ο υπολογιστής ρυθμίζει κάποιες παραμέτρους του κινητήρα προσαρμοζόμενος στο στυλ οδήγησης μας).

Γουάτ?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ritualistic είπε

καλησπερες στο team και καλο σκ να εχουμε

ολοι εσεις που υποκυψατε πρωτοι στο δαιμονιο σχεδιο του @tsofras  (ρε μπας και εχεις καμια συγγενεια με τον υπουργο μεταφορων? 😄 ) και εχετε ηδη παραλαβει το νεο σας αυτοκινητο πειτε μας καμια διαδρομη που κανατε για να το στρωσετε

προσωπικα το μονο που εχω σκεφτει ειναι αθηνα-σουνιο

Έκανα μια περιποιημένη Θεσσαλονίκη Χαλκιδική Σέρρες Δράμα Καβάλα Ξάνθη κ πίσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έκανα μια περιποιημένη Θεσσαλονίκη Χαλκιδική Σέρρες Δράμα Καβάλα Ξάνθη κ πίσω 

Εφυγες απο Αθηνα να κανεις αυτο ταξιδι για στρωσιμο και μονο ;;;

Btw διαβασα οτι δεν προτεινεται το στρωσιμο σε εθνικη, δεν εχω αποψη ο ιδιος δεν εχω στρωσει ξανα αμαξι για αυτο ρωταω για διαδρομες εντος αττικης η και λιγο παραεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Εφυγες απο Αθηνα να κανεις αυτο ταξιδι για στρωσιμο και μονο ;;;

Btw διαβασα οτι δεν προτεινεται το στρωσιμο σε εθνικη, δεν εχω αποψη ο ιδιος δεν εχω στρωσει ξανα αμαξι για αυτο ρωταω για διαδρομες εντος αττικης η και λιγο παραεξω.

Όχι ήθελα κ το έκανα 😆

πήγαινα με μεταβλητές στροφές κλπ σε ένα βαθμό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα - Αρχαία Ολυμπία x2 το καλοκαιράκι. Το χω 3,5 μήνες και κοντεύω τα 5.000 km. Στρώσιμο ήθελε νομίζω στα πρώτα 1000km όπως έλεγε το manual... Χαλαρά τις στροφές. Καλά ακόμα χαλαρά το πάω γιατί είμαι στα μέλια. 

Λάδια θέλει στα 15k ή ένα έτος μετά ότι έρθει πρώτο. Είναι setαρισμενα τα λάδια longlife όπως μου είπαν και το έχω γραπτώς στο email μου. 

Πλέον επειδή ήρθε ο διάδοχος και λόγω covid έχουν περιοριστεί οι μετακινήσεις και για την μεγάλη μου κόρη αμφιβάλλω αν θα γράψω πολλά χιλιόμετρα το επόμενο διάστημα. Εξάλλου με το micra κινούμαι κυρίως αφού η σύζυγος έχει άδεια μητρότητας κ δεν κινείται. 

Πάντως αδημονω για το 21 να πάρω ένα νέο μικρό. Θέλω ένα speedατο mini μέχρι 15k max και με τα τωρινά δεδομένα με βλεπω για το twingo με τα 95 αλογάκια. 

Τώρα θα μου πείτε θα δώσεις 15 για έναν κουβά; Αφού τόσο πάνε, τόσα θα δώσω. Μπορεί να μην είναι το twingo αλλά κάποιος αντίστοιχος νεανικός κουβάς για τη σύζυγο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chill είπε

Λάδια θέλει στα 15k ή ένα έτος μετά ότι έρθει πρώτο. Είναι setαρισμενα τα λάδια longlife όπως μου είπαν και το έχω γραπτώς στο email μου. 

Πλέον επειδή ήρθε ο διάδοχος

Αστούς να λένε αν θες να το κρατήσεις πηγαινε άλλαξε στις 3-4 χιλιάδες. Εγώ αυτή τη βδομάδα θα πάω. 
 

να σας ζήσει! :)

 

παντως σα το στρώσιμο του tsofras δεν εχει

κυριολεκτικα 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αστούς να λένε αν θες να το κρατήσεις πηγαινε άλλαξε στις 3-4 χιλιάδες. Εγώ αυτή τη βδομάδα θα πάω. 
 

να σας ζήσει! :)

παντως σα το στρώσιμο του tsofras δεν εχει

κυριολεκτικα 😂😂😂

 

Ευχαριστούμε!!! ❤️

 

Μα μιλάω απευθείας με την εταιρία... μου λένε όχι ακόμη. Τι να κάνω; Και εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά θεωρώ πως οι ίδιοι στην skoda ξέρουν καλύτερα τα αυτοκίνητα τους. 

Από την άλλη βέβαια είμαι σίγουρος ότι μια αλλαγή δεν μπορεί να κάνει κακό, εν αντιθέσει με μια μη αλλαγή. 

Μπορει τον Δεκέμβρη που θα πάω να κάνω δώρο στο τούτου λόγω Χριστουγέννων - δεν θέλω σχόλια xaxa - να του κάνω και μια αλλαγή λαδιων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chill είπε

Ευχαριστούμε!!! ❤️

Μα μιλάω απευθείας με την εταιρία... μου λένε όχι ακόμη. Τι να κάνω; Και εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά θεωρώ πως οι ίδιοι στην skoda ξέρουν καλύτερα τα αυτοκίνητα τους. 

Από την άλλη βέβαια είμαι σίγουρος ότι μια αλλαγή δεν μπορεί να κάνει κακό, εν αντιθέσει με μια μη αλλαγή. 

Μπορει τον Δεκέμβρη που θα πάω να κάνω δώρο στο τούτου λόγω Χριστουγέννων - δεν θέλω σχόλια xaxa - να του κάνω και μια αλλαγή λαδιων. 

εγω μετα απο συζητησεις εδω μεσα αλλα και πολυ διαβασμα που ριχνω ακομα και για τις μικρες λεπτομερειες ενοψει παραλαβης θα παω να το κανω αυτο το εξτρα σερβις στα 3-4κ χιλιομετρα οταν ερθει η ωρα.

ελαχιστοποιεις ετσι τις πιθανοτητες να καψει λαδια ο κινητηρας καποια στιγμη και μεγιστοποιεις τις πιθανοτητες μακροζωιας του.

καλοταξιδο να ειναι @chill και πιθανον θα κανω και εγω την βολτα που προτεινες μεχρι αρχαια ολυμπια, ευχαριστω για την ιδεα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chill είπε

Ευχαριστούμε!!! ❤️

Μα μιλάω απευθείας με την εταιρία... μου λένε όχι ακόμη. Τι να κάνω; Και εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά θεωρώ πως οι ίδιοι στην skoda ξέρουν καλύτερα τα αυτοκίνητα τους. 

Από την άλλη βέβαια είμαι σίγουρος ότι μια αλλαγή δεν μπορεί να κάνει κακό, εν αντιθέσει με μια μη αλλαγή. 

Μπορει τον Δεκέμβρη που θα πάω να κάνω δώρο στο τούτου λόγω Χριστουγέννων - δεν θέλω σχόλια xaxa - να του κάνω και μια αλλαγή λαδιων. 

Κ σε εμένα τα ίδια λένε κ επιμένουν ότι δε χρειάζεται αλλά δε πρόκειται να αφήσω τη τύχη του σε αυτούς που θεωρούν ότι κατανάλωση λαδιού 1λ/1000χλμ είναι φυσιολογικό...

 

καθαυτο το τρόπο συμπεριφέρομαι σε ΟΛΑ μου τα αυτοκίνητα και έως τώρα ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει κάψει λάδι...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...