Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/10/2020 στις 11:01 ΠΜ, gazp είπε

Καλημέρα σε όλους. Είχα αναφέρει μερικές σελίδες πριν ότι κοιτάζω για το νέο i20. Στα ίδια χρήματα (13.000 - 14.000) τι άλλες επιλογές έχω? Το καλό είναι ότι δεν υπάρχει πίεση χρόνου οπότε βλέπω το topic να φτάνει άνετα τις 1.000 σελίδες :) .

Κάνω γύρω στις 20.000km το χρόνο αλλά το 90% των χιλιομέτρων αυτών δεν είναι στην εθνική αλλά στην πόλη, οπότε λογικά κάτι σε πετρέλαιο δεν είναι για μένα. Είμαστε τετραμελής οικογένεια, κάνουμε 1, το (πάρα) πολύ 2 ταξίδια το χρόνο και ενδιαφέρομαι μόνο για κάτι στην κατηγορία του i20, ούτε μεγαλύτερη ούτε μικρότερη. Επίσης, όσον αφορά το i20 και ανεξάρτητα από έκδοση εξοπλισμού ποιος κινητήρας συμφέρει? Υποθέτω ο 1.2 84ps ατμόσφαιρα θα είναι ψιλοψόφιος? Δεν με ενδιαφέρει να βάζει φωτιά στην άσφαλτο απλά να μην ανησυχώ σε μια προσπέραση π.χ.

 

16 ώρες πριν, korakios είπε

Με 20000χλμ /χρόνο σε πόλη είσαι για Dacia Sandero υγραέριο (100 άλογα)  Δυστυχώς πολλοί είναι που νομίζουν ότι είναι κακής ποιότητας ή κοιτάνε crash test και το αποφεύγουν. Πάντως είναι σε φυσιολογική τιμή (<12000€) μέχρι να γίνει σαν τη Skoda ή την Kia σε τιμές .

Καλή λύση είναι και το Clio LPG ίδιο μοτέρ ,δίνει καλύτερη ασφάλεια σε crash test . Ακριβαίνει αλλά στη διετία θα έχεις καλύψει άνετα τη διαφορά .

Αν υπάρχει πρατήριο φυσικού αερίου αξίζει να δεις το Skoda Scala . Είναι μεν μεγαλύτερο σε διαστάσεις αλλά τη διαφορά στην τιμή θα την υπερκαλύψεις στο κόστος καυσίμου . Χοντρικά είσαι πάνω από 1000€ το χρόνο σε κέρδος ...(edit σε σχέση με βενζίνη )

Ή υπομονή 5χρονια και βάζεις υγραέριο στο i20 που δε βγάζει προβλήματα .

Συμφωνώ ότι το scala CNG με 17 περίπου χιλιάρικα είναι ιδανική λύση (ΑΝ έχεις βολικά πρατήρια CNG),  αφού βλέπω ότι κοιτάζεις κάτι οικονομικό για τόσα πολλά χιλιόμετρα και ας έχει σχετικά λίγα άλογα.

https://mycarnow.kosmocar.gr/skoda/vehicle/?sc=243D4867-AE8E-4083-98B8-FDB9139DBDD2&br=90510&mc=NW13C52020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Συμφωνώ ότι το scala CNG με 17 περίπου χιλιάρικα είναι ιδανική λύση (ΑΝ έχεις βολικά πρατήρια CNG),  αφού βλέπω ότι κοιτάζεις κάτι οικονομικό για τόσα πολλά χιλιόμετρα και ας έχει σχετικά λίγα άλογα.

https://mycarnow.kosmocar.gr/skoda/vehicle/?sc=243D4867-AE8E-4083-98B8-FDB9139DBDD2&br=90510&mc=NW13C52020

Στη τιμή δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα φακέλων , πινακίδων κτλ ... οπότε 17.5Κ μέσα στο νερό ... από τα 13-14K είναι υπέρβαση βέβαια ...αλλά το αξίζει , υπάρχει και το ibiza 16Κ περίπου και μετά μέσα στο budget των 13-14Κ το Panda σε καινούργια ... 😎 , αλλά δεν τον βλέπω ζεστό για cng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ritualistic είπε

ωραια προταση το kuga και σε καλη τιμη με αρκετο εξοπλισμο. σε συγκριση με audi οκ, αλλα με ενα tiguan θα μπορουσε και να κερδιζει στα σημεια αναλογα φυσικα και τις αναγκες του αγοραστη.

Σε καλή τιμή ΔΕΝ είναι (για να το πάρεις αντίστοιχο με το Q3 μου σε εξοπλισμό ξεπερνάς τις 29Χιλ) όποτε για μερικές εκατοντάδες ευρώ διαφορά αποκλείστηκε από τα αποδυτήρια. Μόνο στην έξτρα εγγύηση, τη Στάνταρ κάμερα Κ Τους εμπρός αισθητήρες υπερείχε (που τη κάμερα θα τη βάλω γνήσια αυτή την εβδομάδα έκλεισα ήδη ραντεβού), κατά τα αλλά προτιμότερο ήταν το Tiguan (κ φθηνότερο) όπως λες κ εσυ. 

επισης δε με ικανοποίησε η ποιοτητα κατασκευής του σε κάποια σημεία 

 

8 λεπτά πριν, terry308 είπε

Στη τιμή δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα φακέλων , πινακίδων κτλ ... οπότε 17.5Κ μέσα στο νερό ... από τα 13-14K είναι υπέρβαση βέβαια ...αλλά το αξίζει , υπάρχει και το ibiza 16Κ περίπου και μετά μέσα στο budget των 13-14Κ το Panda σε καινούργια ... 😎 , αλλά δεν τον βλέπω ζεστό για cng

Στη τιμή του σάιτ Βέβαια δε περιλαμβάνεται κ έκπτωση κατόπιν της σχετικής πίεσης στον πωλητή 😇 όποτε θα έλεγα ότι βγαίνει με το κλειδί 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Στη τιμή δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα φακέλων , πινακίδων κτλ ... οπότε 17.5Κ μέσα στο νερό ... από τα 13-14K είναι υπέρβαση βέβαια ...αλλά το αξίζει , υπάρχει και το ibiza 16Κ περίπου και μετά μέσα στο budget των 13-14Κ το Panda σε καινούργια ... 😎 , αλλά δεν τον βλέπω ζεστό για cng

Οικογένεια έχει ο άνθρωπος , με panda & Ibiza τι αποσκευές να βάλει ?!! Ειδικά στο panda* 2 μεγάλες βαλίτσες τις έβαλα όρθιες και τέλος! Τα υπόλοιπα στα καθίσματα ! 

*ναι έχει 0 αστέρια σε crash test για να προλάβω τη μόδα .....

Γιαυτο και πρότεινα και το Scala , η απόσβεση που θα κάνει στη 10ετία είναι τεράστιο πόσο ,σε σχέση με βενζίνη .

Σε σχέση με το sandero θα το σκεφτόμουν λόγω μεγάλης διαφοράς 5000€ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

Γιαυτο και πρότεινα και το Scala , η απόσβεση που θα κάνει στη 10ετία είναι τεράστιο πόσο ,σε σχέση με βενζίνη .

 

Δε διαφωνώ για το αμάξι και το χώρο το ξέρεις  και το γράφω και πιο πάνω , αλλά είναι ψηλά από το budget του +3Κ ...

34 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στη τιμή του σάιτ Βέβαια δε περιλαμβάνεται κ έκπτωση κατόπιν της σχετικής πίεσης στον πωλητή 😇 όποτε θα έλεγα ότι βγαίνει με το κλειδί 17

Μακάρι , αλλά υπάρχει ήδη έκπτωση 800€ σε αυτά του site , σε παρόμοια θέση βρέθηκε φίλος ενδιαφερόμενος για το kamiq g-tec και δεν πήρε καλύτερη τιμή , από τον γνωστό σαλονικιώτικο αντιπρόσωπο 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Δε διαφωνώ για το αμάξι και το χώρο το ξέρεις  και το γράφω και πιο πάνω , αλλά είναι ψηλά από το budget του +3Κ ...

5 χρόνια δόσεις να βάλει τη διαφορά θα του περισσεύουν κιόλας από i20 βενζίνη ... δεν νομίζω να είναι κάτω από 7λ/100χλμ μέσα με τίποτα , βάλε και 20000χλμ/χρόνο  , βενζίνη είναι ότι πιο άκυρο θα μπορούσε να πάρει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

5 χρόνια δόσεις να βάλει τη διαφορά θα του περισσεύουν κιόλας από i20 βενζίνη ... δεν νομίζω να είναι κάτω από 7λ/100χλμ μέσα με τίποτα , βάλε και 20000χλμ/χρόνο  , βενζίνη είναι ότι πιο άκυρο θα μπορούσε να πάρει . 

Βρε μαζί σου 1000000% το ξέρεις .. αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε εαν ο άλλος μπορεί να κάνει /θέλει δόσεις ή μπορεί να πάρει/θέλει  cng όχημα 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragsp είπε

Αντε με το καλο να το παρεις αφου εχεις φτασει σε αυτο το σημειο δεν κανεις πισω. Οταν ειχα παει να ρωτησω για το focus ειχα παρει τιμη για το connected 155 μαζι με πινακιδες και τελη και την εκπτωση που ισχυε 620 ευρω 22000 τελικη σε ασπρο χρωμα. Οταν εκανα την παραγγελια για το 125 connected γιατι το ηθελα αμεσα και δεν ηθελα το 1 εκατοστο χαμηλωματος του st-line και την πιο σφιχτη αναρτηση του (ισως αν ειχα κανει test drive να ειχα παρει το st-line και το 155 αλλος tsofras μας βρηκε απλα δεν ηθελα να ερθει ο νεος χρονος με το παλιο αυτοκινητο και ουσιαστικο επωμισθω και αλλα κοστη οπως τελη κυκλοφοριας service + καποια αλλα πραγματακια που μεσα στο επομενο εξαμηνο θα θελανε αλλαγη) και εκανα την αιτηση στην εθνικη μετα απο 2 ημερες βγηκε το καινουριο χρηματοδοτικο με 1,99% επιτοκιο και ρωτησα για αλλαγη στο πωλητη, μου απαντησε οτι αν το κανουμε θα χασουμε την εκπτωση των 620 ευρω και θα παει στα 200 ευρω. Τελικα το παρελαβα το connected και ελεγα τοσο καιρο γιατι δεν εκανα αυτη την κινηση το αυτοκινητο δεν παιζεται.

Εγω το ειχα αναφερει σε αλλο forum (μιλαμε εδω μιλαμε εκει στο τελος δεν θα ξερουμε τι εχουμε πει και που😀) μου το ειχε πει ο πωλητης στη carcenter για το st-line

22 για connected ασπρο 155αρι νομιζω δεν ηταν και οτι καλυτερο απο τιμη, εκτος αν αλλαξαν τοσα απο τοτε. 23 περιπου θα βγει το st line με το desert island blue που παει μονο του 1200. το 1,99% που ρωτησα και για μενα ηθελε μεγαλη προκαταβολη και δε με παιρνει απο ρευστοτητα οποτε θα ρουφηξω το 5,9 αναγκαστικα.. Χαιρομαι που το ευχαριστηθηκες παντως δεν εχω βρει δυσαρεστημενο αγοραστη ακομα οποτε θετικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Βρε μαζί σου 1000000% το ξέρεις .. αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε εαν ο άλλος μπορεί να κάνει /θέλει δόσεις ή μπορεί να πάρει/θέλει  cng όχημα 

Το ξέρω , αλλά πίστεψέ με υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει καν το φυσικό αέριο κίνησης και το μπερδεύουν με έξτρα εγκατάσταση υγραερίου .

Εγώ απλά αναφέρω τι συμφέρει :) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

Το ξέρω , αλλά πίστεψέ με υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει καν το φυσικό αέριο κίνησης και το μπερδεύουν με έξτρα εγκατάσταση υγραερίου .

Εγώ απλά αναφέρω τι συμφέρει :) . 

Μη το λες σε εμένα... έχουμε γίνει γραφικοί εδώ μέσα να λέμε για φ. α.... μας trollαρουν κι ολας. 

Στους 100 που είπα ότι το ibiza καίει φ. α. οι 98 το συγχεουν με το υγραέριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, cloud13 είπε

22 για connected ασπρο 155αρι νομιζω δεν ηταν και οτι καλυτερο απο τιμη, εκτος αν αλλαξαν τοσα απο τοτε. 23 περιπου θα βγει το st line με το desert island blue που παει μονο του 1200. το 1,99% που ρωτησα και για μενα ηθελε μεγαλη προκαταβολη και δε με παιρνει απο ρευστοτητα οποτε θα ρουφηξω το 5,9 αναγκαστικα.. Χαιρομαι που το ευχαριστηθηκες παντως δεν εχω βρει δυσαρεστημενο αγοραστη ακομα οποτε θετικο!

Παντως μου κανει εντυπωση η τιμη που σου εδωσαν γιατι μεσα ηταν και η προωθητικη εκπτωση των 600 ευρω αν εφερνα αλλη μια προσφορα σιγουρα κατεβαινα αλλο ενα 400αρι οπως εκανα με την απλη εκδοση και θα πηγαινα στα 21640. Απλως τα εβαλα κατω λεω αυτη τη στιγμη τι κανουμε αν παω για παραγγελια θα δωσω αλλο ενα 1600+ παραπανω γιατι θα πηγαινα για st-line και καποιο μεταλλικο χρωμα+ το κοστος απο το αλλο αυτοκινητο θα ερχοταν νεος χρονος και θα ειχα ενα αλλο ενα 550αρι χασουρα (service-ασφαλεια-τελη) + την μειωση στην μεταπωλητικη αξια.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω νέα απο τον πωλητή. Δεν ισχύει τελικά το αυτόματο πρακάρισμα και @cloud13 και @fragsp κοιτάξτε το καλα, μην μείνετε με το τι σας λένε.

@cloud13 , η πληροφορία είναι απο την ίδια αντιπροσωπεία που πήγες. Αν θες μίλα με το παλικάρι που στο είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 10:13 ΠΜ, ritualistic είπε

εγω μετα απο συζητησεις εδω μεσα αλλα και πολυ διαβασμα που ριχνω ακομα και για τις μικρες λεπτομερειες ενοψει παραλαβης θα παω να το κανω αυτο το εξτρα σερβις στα 3-4κ χιλιομετρα οταν ερθει η ωρα.

ελαχιστοποιεις ετσι τις πιθανοτητες να καψει λαδια ο κινητηρας καποια στιγμη και μεγιστοποιεις τις πιθανοτητες μακροζωιας του.

καλοταξιδο να ειναι @chill και πιθανον θα κανω και εγω την βολτα που προτεινες μεχρι αρχαια ολυμπια, ευχαριστω για την ιδεα!

 Με πείσατε θα πάω και γω τον άλλο μήνα - το πολύ να έχω 6.000 - να κάνω μια αλλαγή στα λάδια. Σιγά το κόστος. Θέλω εξάλλου να βάλω και το data plug οπότε θα τα συνδιασω αμφότερα. 

Να πας Αρχαία Ολυμπία. Αφενός η Ηλεία αξίζει πολύ σαν επαρχία αν αποζητάς ηρεμία και έχει και 5 πράγματα να δεις. 

Αξίζει και η διαδρομή - τουλάχιστον από Τριπολη - που κατεβαίνω εγώ. Ειδικά για test drive είναι ότι πρέπει γιατί συνδιαζει εθνική οδό, καλή επαρχιακή οδό, καλή επαρχιακή οδό οπότε ελέγχεις τα πάντα 😁😁😁

Και αν είσαι του βουνού, επίσκεψη στον ναό του επικούριου Απόλλωνα σε συνδιασμο με φαγητό-καφέ Ανδρίτσαινα και στην επιστροφή για ένα κερί στη Σμέρνα. Must διαδρομές χαλαρή ανάβασης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Συμφωνώ ότι το scala CNG με 17 περίπου χιλιάρικα είναι ιδανική λύση (ΑΝ έχεις βολικά πρατήρια CNG),  αφού βλέπω ότι κοιτάζεις κάτι οικονομικό για τόσα πολλά χιλιόμετρα και ας έχει σχετικά λίγα άλογα.

https://mycarnow.kosmocar.gr/skoda/vehicle/?sc=243D4867-AE8E-4083-98B8-FDB9139DBDD2&br=90510&mc=NW13C52020

Δεν υπαρχουν πρατηρια σχετικα κοντα, το ολο πραγμα θα ειναι αβολο πολυ. Δεν το αποκλειω το φ.α. αλλα στην παρουσα φαση ετσι οπως ειναι τα πρατηρια εδω δεν το λες και βολικη επιλογη, δυστυχως....

3 ώρες πριν, terry308 είπε

Στη τιμή δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα φακέλων , πινακίδων κτλ ... οπότε 17.5Κ μέσα στο νερό ... από τα 13-14K είναι υπέρβαση βέβαια ...αλλά το αξίζει , υπάρχει και το ibiza 16Κ περίπου και μετά μέσα στο budget των 13-14Κ το Panda σε καινούργια ... 😎 , αλλά δεν τον βλέπω ζεστό για cng

και τα 14 υπερβαση ειναι, γι αυτο και το budget ειναι τοσο αυστηρο. Το καλο οπως ειπα οτι δεν υπαρχει πιεση χρονου οποτε ελπιζω να μαζεψω κατι παραπανω. Δυστυχως οι υποχρεωσεις ειναι παρα πολλες και σκεφτομαι να δωσω ενα 50-60% προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις. Το cng οπως ειπα δεν αποκλειεται αλλα αποτελει δευτερευουσα επιλογη προς το παρον.

2 ώρες πριν, korakios είπε

Οικογένεια έχει ο άνθρωπος , με panda & Ibiza τι αποσκευές να βάλει ?!! Ειδικά στο panda* 2 μεγάλες βαλίτσες τις έβαλα όρθιες και τέλος! Τα υπόλοιπα στα καθίσματα ! 

*ναι έχει 0 αστέρια σε crash test για να προλάβω τη μόδα .....

Γιαυτο και πρότεινα και το Scala , η απόσβεση που θα κάνει στη 10ετία είναι τεράστιο πόσο ,σε σχέση με βενζίνη .

Σε σχέση με το sandero θα το σκεφτόμουν λόγω μεγάλης διαφοράς 5000€ 

Οικογενεια μεν αλλα με ελαχιστα ταξιδια. Εχουμε να φυγουμε ταξιδι 4 χρονια. Και γενικα  δεν ειναι οτι κουβαλαμε τα απειρα μπαγκαζια πια, μεγαλα παιδια πλεον. Οποτε βολευει και ενα  αμαξι στην κατηγορια που ψαχνω σε περιπτωση που χρειαστει να παμε καπου. To Panda δεν με τρελαινει εμφανισιακα και με ενοχλει το euro ncap rating, το ibiza και γενικα τη seat δεν την πολυσυμπαθω (sorry tsofras!). 

Μου φαινεται ψιλομονοδρομος το i20 στα λεφτα που διαθετω, το μονο κακο οτι ειναι παντελως αδιαφορο οδηγικα (κατοχος του προ-προηγουμενου, δεν ξερω αν εχουν διορθωθει τα πραγματα στο τελευταιο μοντελο, περιμενω test drive). Μ αρεσει πολυ εμφανισιακα, δε με χαλαει η πλαστικουρα μεσα και νομιζω ειναι τιμιο και εντος οριων στο budget....

 

Επεξ/σία από gazp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gazp είπε

Δεν υπαρχουν πρατηρια σχετικα κοντα, το ολο πραγμα θα ειναι αβολο πολυ. Δεν το αποκλειω το φ.α. αλλα στην παρουσα φαση ετσι οπως ειναι τα πρατηρια εδω δεν το λες και βολικη επιλογη, δυστυχως....

και τα 14 υπερβαση ειναι, γι αυτο και το budget ειναι τοσο αυστηρο. Το καλο οπως ειπα οτι δεν υπαρχει πιεση χρονου οποτε ελπιζω να μαζεψω κατι παραπανω. Δυστυχως οι υποχρεωσεις ειναι παρα πολλες και σκεφτομαι να δωσω ενα 50-60% προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις. Το cng οπως ειπα δεν αποκλειεται αλλα αποτελει δευτερευουσα επιλογη προς το παρον.

Οικογενεια μεν αλλα με ελαχιστα ταξιδια. Εχουμε να φυγουμε ταξιδι 4 χρονια. Και γενικα  δεν ειναι οτι κουβαλαμε τα απειρα μπαγκαζια πια, μεγαλα παιδια πλεον. Οποτε βολευει και ενα  αμαξι στην κατηγορια που ψαχνω σε περιπτωση που χρειαστει να παμε καπου. To Panda δεν με τρελαινει εμφανισιακα και με ενοχλει το euro ncap rating, το ibiza και γενικα τη seat δεν την πολυσυμπαθω (sorry tsofras!). 

Μου φαινεται ψιλομονοδρομος το i20 στα λεφτα που διαθετω, το μονο κακο οτι ειναι παντελως αδιαφορο οδηγικα (κατοχος του προ-προηγουμενου, δεν ξερω αν εχουν διορθωθει τα πραγματα στο τελευταιο μοντελο, περιμενω test drive). Μ αρεσει πολυ εμφανισιακα, δε με χαλαει η πλαστικουρα μεσα και νομιζω ειναι τιμιο και εντος οριων στο budget....

Τι σόρρυ ρε μαν πάρε εκεί ότι γουστάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...