Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, marios1515 είπε

εχω κατα νου και την c180 αυτοματη ετσι κι αλλιως δεν βγαινει manual.

ειχα την εντυπωση οτι τα αυτοματα της mercedes ειναι απ τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα

Δεν είπα ότι δεν είναι... όλα χαλάνε!

 

δε βγαίνει χειροκίνητο είναι δυνατόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, SchinasN είπε

Άλλο πράγμα το καλύτερο , άλλο πράγμα το δεν χαλάει δεν σπάει. Το πρώτο ισχύει , το δεύτερο δεν ισχύει πουθενά ... απλά δεν είσαι στο ποσοστό που χάλασε, κυμαίνεται από 7% εως 3% και σε μερικά αυτόματα έχει ξεφύγει από το 7%, όπως και σε μερικά μηχανικά επίσης έχουν πάει πάνω από 20%

οχι δεν την εχω τη c, αλλα σκεφτομαι να τη δω μαζι με το q3 

 

57 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δεν είπα ότι δεν είναι... όλα χαλάνε!

δε βγαίνει χειροκίνητο είναι δυνατόν;

αν δεις μεσα στο site της mercedes το δινει μονο αυτοματο σε βενζινη, χειροκινητο δινει μονο το πετρελαιο.Στην τελευταια συνεντευξη ο ceo της ειπε οτι ως το 2025 θα καταργησουν τα χειροκινητα απ ολα τα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marios1515 είπε

αν δεις μεσα στο site της mercedes το δινει μονο αυτοματο σε βενζινη, χειροκινητο δινει μονο το πετρελαιο.Στην τελευταια συνεντευξη ο ceo της ειπε οτι ως το 2025 θα καταργησουν τα χειροκινητα απ ολα τα μοντελα

Πιθανώς σε αντιπροσωπεία να στο φέρνουν και manual. 


προσωπικα αν κ θα με βόλευαν και στο Q η διαφορά ήταν στο χιλιάρικο περίπου τα φοβάμαι και τα αποφεύγω... γιατί έχω πληρώσει ήδη μια φορά ζημιά σε καινούργιο πρακτικά Αμαξι 27 χιλιάδων... το θεωρω μεγάλο ρίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο πέτυχα σήμερα το νέο Yaris ψιλό καγκουρικο μου άρεσε πολύ ήταν και μαύρο με άσπρη οροφή

Έκανα και το κλασικό ΣΚ σαλαμυκονο με ίδιες διαδρομές που είχα κάνει με το 2008

Πολύ καλύτερα σε αίσθηση στις στροφές και κινητήρα λόγω βάρους , πιο άνετο το κάθισμα

Αν ήταν αυτόματο και με μαλακή ανάρτηση μπορεί να μην σκεφτόμουν να το αλλάξω κιόλας

Οκ ανάρτηση αν θες την αλλάζεις , το ρημαδι το χειροκίνητο δεν το θέλω με τίποτα τελικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μήπως κανείς στο ψάξιμο για αυτόματο supermini? Ψάχνουμε για να αλλάξουμε το 2ο και σκεφτόμαστε το 208. H έκδοση Allure όμως που θέλουμε με 100 άλογα πάει στις 20.000 από 17.500 που το αφήνουν τελική τιμή με χειροκίνητο.
Κάποια άλλη πρόταση;

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Είναι μήπως κανείς στο ψάξιμο για αυτόματο supermini? Ψάχνουμε για να αλλάξουμε το 2ο και σκεφτόμαστε το 208. H έκδοση Allure όμως που θέλουμε με 100 άλογα πάει στις 20.000 από 17.500 που το αφήνουν τελική τιμή με χειροκίνητο.
Κάποια άλλη πρόταση;

Για το Ibiza εχεις παρει προσφορα; (σιγουρα βγαινει φθηνότερο),αλλιως δες και το polo. Αν παρεις προσφορα για το ibiza πες εδω αν θες τι τιμη σου εδωσαν και σε ποια εκδοση,με τι extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Προσφερει σιγουρα περισσοτερη ανεση, ειδικα εαν οδηγεις μεσα στην πολη. Προσωπικα δεν με κερδισε. Οι πωλητες μου ειπαν βεβαια οτι εαν οδηγουσα αυτοματο για μια βδομαδα συνεχομενα μετα δεν θα ηθελα να επιστρεψω σε χειροκινητο. 

 

Παντως σε νεα αυτοκινητα χαιρεσαι να αλλαζεις ταχυτητες. Το κιβωτιο ειναι σαν να κοβεις βουτυρο. 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Οδηγώ 12 χρονια, έχω κάνει σχεδόν 400.000χλμ, όχι δεν είμαι επαγγελματίας οδηγός, τα δικά μου οχήματα (2) χειροκίνητα, τις εργασίας μου το 90% είναι αυτόματα και ναι προτιμώ το αυτόματο, για να σε προλάβω δε πήρα αυτόματο ιδιόκτητο λόγω του ότι δεν έβγαινε σε αυτόματο το Ibiza tgi. 

Ειδικά τώρα που κάνω 415χλμ Χ2, όταν παίρνω άδεια, ή θέλω να το σκάσω 3ημερο ναι θα ήταν ιδανικότερο, αλλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Δεν είναι μόνο τα χρόνια ρε μαν , οκ και εγώ 20 χρόνια οδηγώ , απλά έχω αναφέρει ότι έχω θέμα σε μέση και αυχένα και όσο περισσότερες κινήσεις κάνω τόσο περισσότερο κουράζομαι.

Το ότι γλυτώνεις τον συμπλέκτη για εμένα είναι μεγάλη υπόθεση για την μέση αλλά εκτός των προβλημάτων απλά πατάς το γκάζι και πας και δεν ασχολείσαι καν με την κλιμάκωση του κιβωτίου , να προσπαθείς να κουμπώσει η όπισθεν κτλ

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Καμία 20αριά περίπου, αλλά το θέμα είναι ότι σε πόλη το χειροκίνητο είναι μεγάλος μπελάς.
Ακόμη και στα καλά σύγχρονα είναι κουραστικό στο σταμάτα-ξεκίνα της πόλης. 
Δεν μιλάμε φυσικά για κάτι κουβάδες των 80-90s που γάνιαζες να αλλάξεις ταχύτητα και έπεφταν χριστοπαναγίες σε κίνηση.
|
Τα αυτόματα βγάζουν το πρόβλημα αυτό, αλλά όντως είναι λιγότερο διασκεδαστικό από π.χ. οδήγηση σε επαρχιακούς δρόμους σε βουνό που είναι απόλαυση να ελέγχεις το αμάξι με τις ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fiat punto του 2000 και σε κίνηση μου βγάζει την Παναγία στις αλλαγές ταχύτητας. Κουράστηκα με την 1η 2α. Άσε που όταν ζεσταθεί ο συμπλέκτης από το συνεχόμενο πάτημα, σκληραίνει και με δυσκολεύει μέχρι να φτάσω στον προορισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας οδηγησει πολλα διαφορετικα αυτοματα μπορω να πω τα εξης:

- Honda Jazz 2010 1.3 αυτοματο, το τυπικο, "φθηνο" και αξιοπιστο αυτοματο, με αργες αλλαγες ταχυτητας αλλα παρα πολυ αξιοπιστα στα 95.000 χλμ που εχει το αυτοκινητο κανενα απολυτως προβλημα.

- Honda Civic 2008 1.8 αυτοματο, διαφορετικο απο το Jazz, πολυ πιο γρηγορο και αμεσο στις αλλαγες, με τα καταλληλα kickdown οταν χρειαζεται για να επιταχυνει γρηγορα στο δρομο, η μερα με την νυχτα σε σχεση με το Jazz, καταλαβαινεις κατευθειαν οτι ειναι πιο αμεσο και "παιχνιδιαρικο"

- Ford Focus 2019 μοντελο 1.0 τουρμπο, πολυ αμεσο στις αλλαγες και απολαυση να το οδηγεις

- Opel Astra 2007 1.9 πετρελαιο, χειροκινητο σασμαν, πολυ σκληρο σασμαν που "παιδευεσαι" να βαλεις ταχυτητες και να κουμπωσουν, συμπλεκτης αποτομος, μου εβγαλε την ψυχη στα 2.5 χρονια που το ειχα (μολις το πουλησα) και καθολου αξιοπιστο. Κολλουσε μεσα ο συμπλεκτης και δε μπορουσες να κουμπωσεις ταχυτητα, με αφησε 2 φορες στον δρομο λογω αυτου (χρειαστηκε 2 φορες δισκοπλατο σε λιγοτερο απο 2 χρονια) και ειχα κανει και ανακατασκευη σασμαν γιατι πονανε πολυ τα συγκεκριμενα μοντελα στο σασμαν. Εφιαλτης με λιγα λογια.

- BMW 330d 2013, αυτοματο ονειρο, 8 ταχυτο, απιστευτα γρηγορο στις αλλαγες που δεν το καταλαβαινεις καν, με sport mode στο σασμαν γινεται αλλο αμαξι.

Καταληγοντας αυτο που θελω να τονισω ειναι πως απο αυτοματο σε αυτοματο διαφερει. Εννοειται πως το αυτοματο ειναι ονειρο για οδηγηση μεσα στην πολη, μπορει ομως να ειναι και ιδιαιτερα παιχνιδιαρικο αν μιλαμε για καλο αυτοματο σασμαν με γρηγορη αποκριση στις αλλαγες.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στο team

Καλα νεα για οποιον ειναι σε διαδικασια αγορας μετα την 01/01/2021 αν ισχυει το αρθρο αφου φαινεται οτι μειωνονται τα τελη κυκλοφοριας

https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi-afta-ine-ta-chamilotera-teli-kikloforias-2021/

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...