Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Για όσους είναι προς αναζήτηση αγοράς κάποιων εκ των συγκεκριμένων μοντέλων και τους ενδιαφέρει ο τομέας της ασφάλειας....

https://www.drive.gr/news/asfaleia/euro-ncap-audi-a3-hyundai-i10-seat-leon-kai-alla-tessera-montela-sto-mikroskopio

Λεονάρα λέμε και το προηγούμενο πάντως είχε πολύ καλές βαθμολογίες όπως και το scala έχει πάρα πολύ καλές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

Άντε με το καλό

Τώρα όμως είμαστε 2-2 και πρέπει να περάσω μπροστά με ανατροπή στο 92' :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

Ποιος ο λογος να πας ταξιδι με το kamiq οταν υπαρχει το q3 που ειναι αισθητα πιο ανετο, πιο γρηγορο, πιο ασφαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Οικονομικός.

Να κανω υποχωρηση στην ευχαριστηση μου, στην ανεση μου και ειδικα στην ασφαλεια μου για 20, 30, 80€ μεγαλυτερη καταναλωση οταν εχω δωσει περι τα 50.000€ για 2 αυτοκινητα μου φαινεται καπως..
Στο κατω-κατω της γραφης, αν με ενοιαζε αυτο, θα επαιρνα ενα q3 με πετρελαιο και ετσι θα εκανα οικονομικα τα ταξιδια μου εκτος απο ανετα και ασφαλεστερα σε σχεση με το kamiq.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, haHa είπε

Ποιος ο λογος να πας ταξιδι με το kamiq οταν υπαρχει το q3 που ειναι αισθητα πιο ανετο, πιο γρηγορο, πιο ασφαλες;

Το αυτό... για να πάω ως τη Κόρινθο ξέρω γώ ή τα καμένα βούρλα ή στο εξοχικό Παρασκευή με Κυριακη, είναι μια χαρά άνετο κ ξεκούραστο κ σαφώς πιο οικονομικό...

18 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Οικονομικός.

 

15 λεπτά πριν, haHa είπε

Να κανω υποχωρηση στην ευχαριστηση μου, στην ανεση μου και ειδικα στην ασφαλεια μου για 20, 30, 80€ μεγαλυτερη καταναλωση οταν εχω δωσει περι τα 50.000€ για 2 αυτοκινητα μου φαινεται καπως..
Στο κατω-κατω της γραφης, αν με ενοιαζε αυτο, θα επαιρνα ενα q3 με πετρελαιο και ετσι θα εκανα οικονομικα τα ταξιδια μου εκτος απο ανετα και ασφαλεστερα σε σχεση με το kamiq.

Δε θεωρω ότι χάνει κάτι ιδιαίτερο σε ασφάλεια, αλλά σε ένα μεγάλο ταξίδι σίγουρα θα προτιμηθεί το Q3... Το πετρέλαιο δεν επαιζε καν σαν επιλογή αφενός επειδή ήταν 2000 κυβικά και αφετέρου γιατί βαίνει ολοταχώς προς κατάργηση (κ η αύξηση που θα πάρει απο 1/1 είναι ένα σκαλοπάτι)... Ήδη 2-3 γνωστοί ετοιμάζονται να τα ξεφορτωθούν και να πάρουν βενζίνη ή Φ. αέριο οσο είναι ακόμα νωρίς...

Τελος εξαρτάται και πως ταξιδεύεις, εμείς 2 άτομα θα είμαστε άνετα είτε με το Q3 είτε με το kamiq, εάν μεθαύριο έχω παιδιά θα προτιμήσω το Q που είναι μεγαλύτερο και ασφαλέστερο απο το βάλω μπαγκαζιέρα στο kamiq κ να βγω ταξίδι για να γλυτωσω 100€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το αυτό... για να πάω ως τη Κόρινθο ξέρω γώ ή τα καμένα βούρλα ή στο εξοχικό Παρασκευή με Κυριακη, είναι μια χαρά άνετο κ ξεκούραστο κ σαφώς πιο οικονομικό...

Δεκτο, αλλα πχ για Κορινθο που ειναι ~80χλμ, οποτε ας πουμε 200χλμ πηγαινε-ελα και με μερικες διαδρομες στην Κορινθιο, το q3 θα καψει ~15λιτρα, δηλαδή περι τα 20€. Ας πουμε οτι το kamiq καιει για τα ιδια χλμ περι τα 10€.

Για 10€(οταν θα εχω δωσει περι τις ~50.000€ για τα 2 αυτοκινητα) δεν θα το συζητουσα για κανενα λογο να πηγαινα Κορινθο με πιο αργο, λιγοτερο ευχαριστο, λιγοτερο ανετο και προπαντων λιγοτερο ασφαλες αυτοκινητο οταν υπαρχει διαθεσιμο ενα καλυτερο.
Για το εξοχικο(που φανταζομαι ειναι πιο κοντα απο την Κορινθο), η διαφορα στην καταναλωση θα ειναι στο 5€ και προτιμω να ειμαι σε πιο ασφαλες και πιο ανετο αυτοκινητο και ας μην πιω που λεει ο λογος ενα καφε αν φθασουμε να μιλαμε για 5€ καταναλωση σε αυτοκινητα που κοστισαν συνολο 50.000€.

Γουστα ειναι αυτα βεβαια, ο καθενας κανει τις επιλογες του και την οικονομια εκει που θελει.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, poihths είπε

μπράβο καλορίζικο!!! τιμή στο περίπου μπορείς να μας πεις;

18600 ακριβώς με το κλειδί στο χέρι κ δωρο συναγερμο αισθητήρες κ 4ετη εγγύηση 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

Καλορίζικο. Πόσες αντλίες cng υπάρχουν στην Αττική; Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο για την εγκατάστασή τους που αποτρέπει τη δημιουργία περισσότερων ή είναι απλά οικονομικοί λόγοι;

Στις Βρυξέλλες σε όλη την πόλη, μία έκταση μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την μητροπολιτική περιοχή της Θεσσαλονίκης, υπάρχουν δύο (2) πρατήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Καλορίζικο. Πόσες αντλίες cng υπάρχουν στην Αττική; Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο για την εγκατάστασή τους που αποτρέπει τη δημιουργία περισσότερων ή είναι απλά οικονομικοί λόγοι;

Στις Βρυξέλλες σε όλη την πόλη, μία έκταση μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την μητροπολιτική περιοχή της Θεσσαλονίκης, υπάρχουν δύο (2) πρατήρια.

είναι μεγάλο το κόστος, και και σίγουρα η απόσβεση δεν θαναι γρήγορη. Παρόλα αυτά υπάρχει γενναία επιδότηση γι αυτό το σκοπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haHa είπε

Δεκτο, αλλα πχ για Κορινθο που ειναι ~80χλμ, οποτε ας πουμε 200χλμ πηγαινε-ελα και με μερικες διαδρομες στην Κορινθιο, το q3 θα καψει ~15λιτρα, δηλαδή περι τα 20€. Ας πουμε οτι το kamiq καιει για τα ιδια χλμ περι τα 10€.

Για 10€(οταν θα εχω δωσει περι τις ~50.000€για τα 2 αυτοκινητα) δεν θα το συζητουσα για κανενα λογο να πηγαινα με πιο αργο, λιγοτερο ευχαριστο, λιγοτερο ανετο και προπαντων λιγοτερο ασφαλες αυτοκινητο οταν υπαρχει διαθεσιμο ενα καλυτερο.

Παράδειγμα ήταν. Ενδεικτικα παντως με το Q σε μια τέτοια διαδρομή θα κάψω 7 λίτρα βενζίνης στα 100 χλμ ενώ από τις δοκιμές που έκανα στο cng θα κάψω περί τα 4-4.5 κιλά στα 100 χλμ. Σε χρήματα όποτε θα έχουμε 22€ βενζίνη ή 7€ αέριο. Εάν κανείς αυτή τη διαδρομή πχ μια φορά την εβδομάδα είναι σημαντική η διαφορά. Αυτός ήταν κ ο λόγος που προτίμησε η γυναίκα φυσικό αέριο, καθως κάνει μίνιμουμ 40 χλμ τη μέρα. Σίγουρα παντως για ένα μεγαλύτερο ταξίδι, πχ 500+ χλμ αξίζει το μεγάλο λόγω άνεσης, τα ίδια λεμε...

54 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Καλορίζικο. Πόσες αντλίες cng υπάρχουν στην Αττική; Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο για την εγκατάστασή τους που αποτρέπει τη δημιουργία περισσότερων ή είναι απλά οικονομικοί λόγοι;

Στις Βρυξέλλες σε όλη την πόλη, μία έκταση μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την μητροπολιτική περιοχή της Θεσσαλονίκης, υπάρχουν δύο (2) πρατήρια.

Ακριβώς δε ξέρω αλλά σε απόσταση δεκαλέπτου έχουμε 2... νομίζω πρέπει να είναι 8-9...

46 λεπτά πριν, poihths είπε

είναι μεγάλο το κόστος, και και σίγουρα η απόσβεση δεν θαναι γρήγορη. Παρόλα αυτά υπάρχει γενναία επιδότηση γι αυτό το σκοπό

Είναι ιδιαίτερα εύκολο σε πόλεις όπως η Αθήνα που υπάρχει σχεδόν παντού δίκτυο ΦΑ, θεωρω οτι η γραφειοκρατία ειναι χειρότερη από τα έξοδα 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Άντε με το καλό

Τώρα όμως είμαστε 2-2 και πρέπει να περάσω μπροστά με ανατροπή στο 92' :D

Προλαβαίνεις για ετοιμοπαράδοτο και σε πολυ καλες τιμές 😁

Ευχαριστώ άπαντες... 

Οι κατοχοι για πειτε, οι καθρεφτες οταν τους εχεις επιλεγμένους και βαλεις οπισθεν κατεβαινουν; καμια αλλη μοντα coding να ζητησω απο την αντιπροσωπεία (π.χ. καμια θερμοκρασία λαδιού, πιεση turbo κλπ);

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Στις Βρυξέλλες σε όλη την πόλη, μία έκταση μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την μητροπολιτική περιοχή της Θεσσαλονίκης, υπάρχουν δύο (2) πρατήρια.

http://cngeurope.com/countries/belgium/

8 βγάζει στο κύκλο των Βρυξελλών, δε ξέρω πόσα είναι εντός πόλης όπως γράφεις 😉

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Οι κατοχοι για πειτε, οι καθρεφτες οταν τους εχεις επιλεγμένους και βαλεις οπισθεν κατεβαινουν; καμια αλλη μοντα coding να ζητησω απο την αντιπροσωπεία (π.χ. καμια θερμοκρασία λαδιού, πιεση turbo κλπ);

Με γεια, καλορίζικο και καλοτάξιδο, αναμένουμε εντυπώσεις από το ιδιόκτητο αυτοκίνητο και φωτογραφίες... 

Όταν λες επιλεγμένους τι εννοείς;; 

Θερμοκρασία λαδιού & νερού τις γράφει στη μικρή οθόνη (στο ibiza τουλάχιστον) 

Με ebd μπορείς να ξεκλειδώσεις επιλογές, home coming - leaving κ αλλες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...