Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, sargus είπε

Γιατι αυτό (αν δε σε πειράζει); Δεν έμεινες ευχαριστημένος ή συνέτρεχαν άλλοι λόγοι;

Το καινούριο το έχουν βελτιώσει στις αναρτήσεις κρατηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GrigM είπε

Τώρα πρόσεξα ότι ζητάς μόνο καινούργιο. 

Όσα πρότεινα πάντως είναι από προσωπική εμπειρία χρήσης, γι'αυτό και δεν αναφέρθηκα σε Juke ή Captur. 

Επί τη ευκαιρία  αυτό νομίζω έχει όλο τον εξοπλισμό που θα ήθελε κάποιος https://www.car.gr/19788511?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia με τιμή κάτω από 20.000€.

Καλές αγορές. 

Δεν θέλω πετρελαίο ευχαριστώ πάντως

Το καλό είναι ότι αναφέρει επέκταση εγγύησης στα 6 χρόνια

Τόσο κουδουνιστρα είναι ρε παιδιά? Το τελευταίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε΄γω πάντως, που ήμουν στο ίδιο ψάξιμο με εσένα, πήγα για να δώ (πιο σοβαρά γιατί ήταν στις top επιλογές μου)  το Puma και το Renegade) και απο θέμα χώρων το Puma είναι πολύ μικρό.

Πίσω δεν χωρούσα, και στο τιμόνι αισθανόμουν στενά!

186εκ ύψος...

Επειδή έψαχνα SUV, είδα και το Duster, το οποίο μου άρεσε, απλά φαίνεται οτι είναι πιο φθηνή (φθηνή, .οχι κακοφτιαγμένο) κατασκευή σε σχέση με τα άλλα.

Είδα και το Captur, το οποίο είναι καλοφτιαγμένο, αλλά δεν μου έκατσε αισθητικά. Επίσης και το Vitara, το οποίο αν εξαιρέσεις το γιαπωνέζικο εσωτερικό, δεν είναι και άσχημο!

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι duster ρε παιδιά,όχι 3 αστέρια ncap, που ζούμε στο 2000? Θα δώσεις που θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά, πάρε κάτι του '20 τουλάχιστον

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα αλλά βλέπω ότι όλοι τα βγάζουν 3 κύλινδρα . Λίγες εταιρίες και μοντέλα ακόμα έχουν 4 κύλινδρο.Να πω σε ένα μικρό πχ i10, c1 . Argo βάλε 3κυλινδρο 1.0. κάπου στα 70hp. Τωρα 1.0 1.2. 3κυλινδρο 120hp σε αμαξώματα πάνω από τόνο απορώ πως τα αγοράζουν. 
Αν το αγοράσει κάποιος που όταν λήξει η εγγύηση θα το δώσει αντε να το καταλάβω αλλά στην Ελλάδα που τα κρατάμε τα αυτοκίνητα πάνω από 10 χρόνια δεν το θεωρώ καλη αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourlos είπε

Αν βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου για τα SUV, με την αρχικη σου περιγραφη το Jeep renegade ειναι μια καλη επιλογη. 

Το είχα δει πριν κανά χρόνο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα , και μέσα μου φάνηκε πολύ σπαρτιάτικο

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Άσχετο με το θέμα αλλά βλέπω ότι όλοι τα βγάζουν 3 κύλινδρα . Λίγες εταιρίες και μοντέλα ακόμα έχουν 4 κύλινδρο.Να πω σε ένα μικρό πχ i10, c1 . Argo βάλε 3κυλινδρο 1.0. κάπου στα 70hp. Τωρα 1.0 1.2. 3κυλινδρο 120hp σε αμαξώματα πάνω από τόνο απορώ πως τα αγοράζουν. 
Αν το αγοράσει κάποιος που όταν λήξει η εγγύηση θα το δώσει αντε να το καταλάβω αλλά στην Ελλάδα που τα κρατάμε τα αυτοκίνητα πάνω από 10 χρόνια δεν το θεωρώ καλη αγορά.

Ειλικρινά δυσκολεύομαι παρά πολύ να βρω κάτι που να μην είναι 1000αρης τρικυλινδρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν επιλέξεις ποιο θέλεις

δες αν υπάρχει φορουμ για τη συγκεκριμένη εταιρεία και προσπάθησε να βρεις κάποιον που να σκοπεύει να αγοράσει το ίδιο

και να πάτε μαζί στην αντιπροσωπεία για να σας κάνουν καλύτερή τιμή

 

εγώ έχω ford  και υπάρχει φορουμ

και έχει ένα θέμα με τίτλο Η δύναμη των πολλών και είναι για μέλη που θέλουν να κάνουν μαζικές παραγγελίες

ρίξε μια ματια μπορεί να κερδίσεις κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

 

Ειλικρινά δυσκολεύομαι παρά πολύ να βρω κάτι που να μην είναι 1000αρης τρικυλινδρος

Και καλά κανείς που τα αποφευγεισ.Ψαξτο όσο μπορεις καλύτερα. 3κυλινδρα ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αποφύγει κάποιος έναν 3κύλινδρο κινητήρα ή έναν κινητήρα χαμηλής χωρητικότητας (σε σχέση με το παρελθόν).

Αυτά αποτελούν αντιλήψεις που ταιριάζουν σε παλαιότερης γενιάς ανθρώπους που η ενημέρωση τους ήταν μόνο από το καφενείο. Σήμερα που μπορείς να ψάξεις τα πάντα και μόνος σου δε διακαιολογείται κανείς να έχει προκαταλήψεις. Η τεχνολογία προχωράει και μας προσφέρει βελτιωμένα πράγματα σε όλους τους τομείς.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Και καλά κανείς που τα αποφευγεισ.Ψαξτο όσο μπορεις καλύτερα. 3κυλινδρα ούτε για αστείο.

Κοίτα να δεις εγώ δεν κάνω πολλά χλμ και 10 χρόνια να το κρατήσω δεν θα έχω κάνει πάνω από 50 - 60.000 χλμ

Απλά όπως ξαναειπα άσχετα από τα γκάζια θες και κάποια ενεργητική ασφάλεια σε μία προσπέραση , οπότε δεν ξέρω τι γίνεται φορτωμένος με κλίμα με αυτούς τους κινητήρες, ναι έχουν 18-20 κιλά ροπής αλλά σε τι φάσμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sargus είπε

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αποφύγει κάποιος έναν 3κύλινδρο κινητήρα ή έναν κινητήρα χαμηλής χωρητικότητας (σε σχέση με το παρελθόν).

Αυτά αποτελούν αντιλήψεις που ταιριάζουν σε παλαιότερης γενιάς ανθρώπους που η ενημέρωση τους ήταν μόνο από το καφενείο. Σήμερα που μπορείς να ψάξεις τα πάντα και μόνος σου δε διακαιολογείται κανείς να έχει προκαταλήψεις. Η τεχνολογία προχωράει και μας προσφέρει βελτιωμένα πράγματα σε όλους τους τομείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sargus είπε

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αποφύγει κάποιος έναν 3κύλινδρο κινητήρα ή έναν κινητήρα χαμηλής χωρητικότητας (σε σχέση με το παρελθόν).

Αυτά αποτελούν αντιλήψεις που ταιριάζουν σε παλαιότερης γενιάς ανθρώπους που η ενημέρωση τους ήταν μόνο από το καφενείο. Σήμερα που μπορείς να ψάξεις τα πάντα και μόνος σου δε διακαιολογείται κανείς να έχει προκαταλήψεις. Η τεχνολογία προχωράει και μας προσφέρει βελτιωμένα πράγματα σε όλους τους τομείς.

Έχεις δικιο δεν λέω. Αλλά ..... οπως γράφω αν το πάρει κάποιος που όταν λίγο πριν λήξει η εγγύηση θα το δώσει ας πάρει και μονοκυλιδο 1.0 .Αλλα στην Ελλάδα ζούμε και ο κόσμος τα κρατάει 10 χρόνια τουλάχιστον.καποιες φορές το παραδοσιακό είναι καλύτερο .οσο πιο πολύ μπλέκει η τεχνολογία τόσο χειρότερα είναι για την τσέπη όταν λήξει η εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Φιλε μου καλή η θεωρία αλλά οποίος αγοράσει αυτό το αμάξι είναι εκατομμυριούχος και το θέλει για την πλάκα του.

Στο Ινσομνια είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...