Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πω και εγώ την άποψη μου ως ασφαλιστής. Προσωπικά είμαι υπέρ της μικτής (σχεδόν) πάντα, πόσο μάλλον σε καινούρια οχήματα, που το παραμικρό τσούγκρισμα πλέον κοστίζει πολύ παραπάνω από αυτό που νομίζουμε βλέποντας τη ζημιά «με το μάτι». Πρόσφατο παράδειγμα με φίλο και πελάτη μου που το αρχικό «σκάρτο χιλιάρικο», έφτασε κάπου στα 4 χιλιάρικα. 3μιση ετών αμάξι και έχει δώσει περίπου τα μισά της ζημιάς σε ασφάλιστρα. 

Από κει και πέρα μην κοιτάζετε μόνο την τιμή και την απαλλαγή. Διαβάστε όρους, λεπτομέρειες και ψαχτείτε για πιο «περίεργες» καλύψεις που μπορεί να θέλετε (απώλεια κλειδιών, θραύση καθρεπτών, αερόσακοι, αυτοκίνητο αντικατάστασης κλπ). Εκ των πραγμάτων χρειάζεται ή πολύ διάβασμα από εσάς τους ίδιους είτε διαβασμένος επαγγελματίας της εμπιστοσύνης σας ή καλύτερα και τα δύο (δηλαδή να ζητήσετε την πρόταση ασφάλισης και να ρίξετε μια ματιά σε όρους κλπ). Ακόμα και 100-200€/χρόνο που είναι εννοείται πολύ σεβαστό ποσό, μπορεί να κάνει την διαφορά στο πόσο άμεσα θα αποζημιωθείτε και με τι όρους (άρα και €). Τέλος, πολλές εταιρίες κάνουν άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής. Έτσι, παίρνετε την έκπτωση του ετήσιου συμβολαίου και απλώνετε το κόστος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, alexiko είπε

Ας πω και εγώ την άποψη μου ως ασφαλιστής. Προσωπικά είμαι υπέρ της μικτής (σχεδόν) πάντα, πόσο μάλλον σε καινούρια οχήματα, που το παραμικρό τσούγκρισμα πλέον κοστίζει πολύ παραπάνω από αυτό που νομίζουμε βλέποντας τη ζημιά «με το μάτι». Πρόσφατο παράδειγμα με φίλο και πελάτη μου που το αρχικό «σκάρτο χιλιάρικο», έφτασε κάπου στα 4 χιλιάρικα. 3μιση ετών αμάξι και έχει δώσει περίπου τα μισά της ζημιάς σε ασφάλιστρα. 

Από κει και πέρα μην κοιτάζετε μόνο την τιμή και την απαλλαγή. Διαβάστε όρους, λεπτομέρειες και ψαχτείτε για πιο «περίεργες» καλύψεις που μπορεί να θέλετε (απώλεια κλειδιών, θραύση καθρεπτών, αερόσακοι, αυτοκίνητο αντικατάστασης κλπ). Εκ των πραγμάτων χρειάζεται ή πολύ διάβασμα από εσάς τους ίδιους είτε διαβασμένος επαγγελματίας της εμπιστοσύνης σας ή καλύτερα και τα δύο (δηλαδή να ζητήσετε την πρόταση ασφάλισης και να ρίξετε μια ματιά σε όρους κλπ). Ακόμα και 100-200€/χρόνο που είναι εννοείται πολύ σεβαστό ποσό, μπορεί να κάνει την διαφορά στο πόσο άμεσα θα αποζημιωθείτε και με τι όρους (άρα και €). Τέλος, πολλές εταιρίες κάνουν άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής. Έτσι, παίρνετε την έκπτωση του ετήσιου συμβολαίου και απλώνετε το κόστος.

είπες τη μαγική λέξη, επαγγελματίας ασφαλιστής εμπιστοσύνης δεν υπάρχει απλα... πλην σπάνιων περιπτώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poihths είπε

είπες τη μαγική λέξη, επαγγελματίας ασφαλιστής εμπιστοσύνης δεν υπάρχει απλα... πλην σπάνιων περιπτώσεων

Χωρίς να διαφωνήσω, θα προσθέσω ότι αυτό συμβαίνει στην πλειοψηφία των επαγγελμάτων... Απλά έχει μείνει ρετσινιά στο συγκεκριμένο κλάδο από κακές πρακτικές ορισμένων κατά το παρελθόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cloud13 είπε

Ειναι led μεχρι και τα πορειας, η μεγαλη σκαλα μονο αλογονου. Αν μου παθει το παραμικρο θα εχω εξοδα κηδειας μου (απο το εμφραγμα) οποτε δε θα με απασχολησει το κοστουμι του αμαξιου :P Μαλλον ομως σε μικτη θα καταληξω τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο..

Μόνο μικτή. Κ οσο πιο χαμηλή απαλλαγή αντέχεις. Τα τελευταία δέκα χρόνια μικτές κάνω κ κοιμάμαι κάπως πιο ήσυχος 
 

κ εγώ από τα φανάρια του Bmw είχα σοκαριστεί και έκανα μικτή... απλά αλογόνου 650€ έκαστο γνήσιο 290 ιμιτασιόν. Στο audi full led 1300 έκαστο. 
εμενα λήγει τώρα κ μου βγαίνει γύρω στα 6 κατοστάρικα μικτή eurolife ετήσια 400€ απαλλαγή με κάποιες οικογενειακές εκπτώσεις λόγω συγγενή ασφαλιστή. 

ρε @tsofras φτιαξε μας με κανένα ομαδικό 😂

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μόνο μικτή. Κ οσο πιο χαμηλή απαλλαγή αντέχεις. Τα τελευταία δέκα χρόνια μικτές κάνω κ κοιμάμαι κάπως πιο ήσυχος 
 

κ εγώ από τα φανάρια του Bmw είχα σοκαριστεί και έκανα μικτή... απλά αλογόνου 650€ έκαστο γνήσιο 290 ιμιτασιόν. Στο audi full led 1300 έκαστο. 
εμενα λήγει τώρα κ μου βγαίνει γύρω στα 6 κατοστάρικα μικτή eurolife ετήσια 400€ απαλλαγή με κάποιες οικογενειακές εκπτώσεις λόγω συγγενή ασφαλιστή. 

ρε @tsofras φτιαξε μας με κανένα ομαδικό 😂

+ @terry308   Είναι ομαδικό για τους εργαζόμενους μόνο ρε αλλιώς ευχαρίστως :D

 

3 ώρες πριν, cloud13 είπε

Μαλλον ηλιθια ερωτηση αλλα τι ειναι η απαλλαγη που λετε? Σορρυ αλλα πρωτη φορα ασφαλιζω εγω αμαξι.. Μαντευω απο ποιο οριο και πανω σε ζημια σε καλυπτει η ασφαλιστικη?

με μικτη και προγραμμα για 155 αλογα δηλαδη (αν το κανω) ενα χιλιαρικακι ακομα μανι μανι

Καθόλου ηλίθια και εγώ δεν τα ήξερα.

Αν σου λέει π.χ. απαλλαγή 500ε , σημαίνει ότι τα πρωτα 500ε τα βάζεις εσύ. Αν η ζημιά δλδ πάει 510ε , εσύ θα πληρώσεις τα 500ε και η ασφαλιστική τα υπόλοιπα 10ε. Προφανώς μία δικλείδα ασφαλείας μην τρέχεις να περνάς οτιδήποτε , γρατζουνιές ας πούμε στη μεικτή.

Οπότε είναι κάτι που πρέπε να προσέξεις γιατί φίλος μου έλεγε για μία πάμφθηνη μεικτή που είχε βρεί και είχε τεράστια απαλλαγή. Επίσης μπορεί κάποια ασφαλιστική να έχει 2 ή και 3 προγράμματα μεικτής ανάλογα με τη απαλλαγή. Όσο μικρότερη η απαλλαγή τόσο μεγαλύτερο το ασφάλιστρο προφανώς.

Και για εμένα σε καινούριο αμάξι επιβάλλεται η μεικτή , όπως είπε και ο φίλτατος ασφαλιστής επάνω στα καινούρια αμάξια κάποια ανταλλακτικά πονάνε πολύ οπότε δεν παίζεις με αυτά. Απλά απο κάποια φάση και μετά όσο παλιώνει το αμάξι πιστεύω δεν έχει αξία να έχεις μεικτή

Όσον αφορά το κόστος που αναφέρεις , ε αυτά ειναι που πρέπει να κοιτάς πριν αγοράσεις αμάξι και να μην βγαίνεις εκτός ορίων (γενικά μιλάω δεν αναφέρομαι σε εσένα) , ειδικά αν το βάζεις με δόσεις , θα πρέπει να υπολογίσεις στον μήνα σου την μεικτή , το service , τα ελαστικά σου , το σήμα και την ενδεχόμενη βλάβη αν έχεις μικρότερη εγγύηση

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπες εξαιρετικά να συμπληρώσω κάποια πράγματα. Όσο παλιώνει το αμάξι, πέφτει η αξία, άρα το ασφάλιστρο γίνεται πιο  οικονομικό. Επίσης κάποιοι με μεγαλύτερη οικονομική άνεση ενδιαφέρονται να πληρωθούν μόνο μεγάλες ζημιές. Εκεί μια μεγαλύτερη απαλλαγή (ακόμα και 1000€+) βοηθάει στο να πέσει το κόστος. Επίσης μετά τα πρώτα 3-5 χρόνια προσοχή με την παλαιότητα ανταλλακτικών. Πολλές φορές διαλέγω συγκεκριμένη (και συνήθως ακριβότερη) εταιρία, μόνο και μόνο επειδή δεν κρατά παλαιότητα (αναφέρεται γραπτώς στο συμβόλαιο προφανώς).

Το ρεζουμέ είναι το εξής. Όταν καταρτίζεται budget για καινούριο όχημα προϋπολογίστε και το κόστος της ασφάλισης. Εκτός αν έχετε δυνατότητα να το ξαναγοράσετε αύριο το πρωί (που εγώ και να την είχα πάλι θα προτιμούσα να κοιτάω τα λεφτά και να μου το αγοράσει άλλος). Οι τσιγκουνιές (σε όλα) πληρώνονται ως γνωστόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φωτισατε πληρως παιδια. Καλα εδω βαλαμε 23 χιλιαρικα στη πλατη μας δε θα τσιγκουνευτω τα 500 για να ειμαι καλυμμενος απλα ρωταω απο την αποψη αν γνωριζει καποιος οτι η Χ μικτη ειναι φθηνοτερη στον Α και οχι στον Β γιατι εχω ακουσει μεγαλες διαφορες. Φυσικα ολοι αυτοι οι οροι θα παιζουν το ρολο τους απο οτι καταλαβαινω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεικτή όσο αντέχει η τσέπη μου.! 

Κολλητός, πηρε καινούργιο 208, με προκαταβολή και δόσεις... 1.5 χρόνο είχε μεικτή, την έκανε μεσαία και μετα απο 2 μήνες έφυγε μετά τα τούνελ του περιφερειακου στη Θεσσαλονίκη, το αμάξι διαλύθηκε, πήρε 500€ μόνο... και 2 χρόνια πλήρωνε δόσεις για αμάξι χωρίς να έχει αμάξι...!! 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Με φωτισατε πληρως παιδια. Καλα εδω βαλαμε 23 χιλιαρικα στη πλατη μας δε θα τσιγκουνευτω τα 500 για να ειμαι καλυμμενος απλα ρωταω απο την αποψη αν γνωριζει καποιος οτι η Χ μικτη ειναι φθηνοτερη στον Α και οχι στον Β γιατι εχω ακουσει μεγαλες διαφορες. Φυσικα ολοι αυτοι οι οροι θα παιζουν το ρολο τους απο οτι καταλαβαινω τωρα.

Ήθελα να αποφύγω να δώσω ονόματα εταιριών για να μην κατηγορηθώ ότι «σπρώχνω» κάποια. Παραδοσιακά σχετικά οικονομική είναι η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ (η οποία σε μικτή σε παράδειγμα που ανέφερα νωρίτερα πλήρωσε άμεσα και χωρίς γκρίνιες απευθείας το συνεργείο της αντιπροσωπείας) αλλά μάλλον δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σε ολοκαίνουριο αμάξι αυτών των χρημάτων. Είναι value for money πάντως και ευέλικτη σε άτοκες δόσεις. Γενικά κοίτα τα μεγάλα ονόματα και παίξε με τις απαλλαγές για να βγάλεις ένα κοστούμι (€) στα μέτρα σου. Οι πολύ φθηνές συνήθως βάζουν απαλλαγές και σε άλλες καλύψεις πέραν των ζημιών ιδίου οχήματος, σε συγκεκριμένες καλύψεις σε στέλνουν υποχρεωτικά σε συμβεβλημένο συνεργείο για να σε αποζημιώσουν, σου βγάζουν την ψυχή να σε πληρώσουν όπως πρέπει και σε εύλογο χρονικό διάστημα κλπ.

Αν θελήσεις κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία ευχαρίστως να απαντήσω αλλά όπως είπα προτιμώ να μην καταφερθώ υπέρ ή κατά καμίας (μια και δεν με χαρτζιλικώνουν 😂 ).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, alexiko είπε

Αν θελήσεις κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία ευχαρίστως να απαντήσω αλλά όπως είπα προτιμώ να μην καταφερθώ υπέρ ή κατά καμίας (μια και δεν με χαρτζιλικώνουν 😂 ).

Γυρω στα Φωτα που θα βαλω πινακιδες πιθανοτατα θα χρειαστω τα δικα σου φωτα (see what I did there) :P Ευχαριστω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2020 στις 3:47 ΜΜ, bkran είπε

Αν κατάλαβα καλά ( χωρίς να πάω να ρωτήσω ) πρέπει να έχει αλλάξει και να έρχεται μόνο με DSG το 1.5 πλέον. Ίσως πάω μια βόλτα να τα μάθω καλύτερα.

 

Επανέρχομαι γιατί υπάρχει τελικά σενάριο για το fr 1.5 και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Με προβλημάτισε το moose test των Ισπανών μέχρι που βρήκα αυτό https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Elk-Test-SEAT-Arona_172045.asp

Με λίγα λόγια, στο test που έκαναν στο Ελληνικό site πέρασε με 73 χλμ. Σε παραπάνω χιλιόμετρα έριξε κώνους αλλά είχε πολύ φυσιολογική συμπεριφορά, καμία σχέση με τις απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και αναπηδήσεις που είχε στο Ισπανικό test. Αναφέρουν βέβαια ότι φορούσε 17αρες ζάντες, όχι 18αρες όπως στο Ισπανικό test, ίσως κι αυτό να έπαιξε το ρόλο του.

Πάντως το test των Ισπανών μου άφησε την εντύπωση ότι οι τύποι ήταν αρκετά biased, έδειχναν ξανά και ξανά την δοκιμή στα 79χλμ ενώ σε άλλα αυτοκίνητα ( πχ το τελευταίο golf που πέρασε μόλις με 70χλμ ) το θεώρησαν άψογο.

Σαν δοκιμή καταλαβαίνω την χρησιμότητα της, πρακτικά όμως αν τύχει σε δημόσιο δρόμο δεν πιστεύω ότι κάποιος νορμάλ οδηγός θα αντιδράσει έτσι, σίγουρα θα κοιτάξει καθρέφτη και θα πατήσει και φρένο, οπότε μέχρι να στρίψει το τιμόνι θα έχει πάρει μαζί και το εμπόδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexiko είπε

Παραδοσιακά σχετικά οικονομική είναι η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ (η οποία σε μικτή σε παράδειγμα που ανέφερα νωρίτερα πλήρωσε άμεσα και χωρίς γκρίνιες απευθείας το συνεργείο της αντιπροσωπείας) αλλά μάλλον δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σε ολοκαίνουριο αμάξι αυτών των χρημάτων. Είναι value for money πάντως και ευέλικτη σε άτοκες δόσεις.

Ότι χειρότερο υπάρχει σε ασφαλιστική σε αυτή τη χώρα. Καλύτερα ανασφάλιστος που λέει ο λόγος. Δε ξέρω ούτε έναν άνθρωπο που να είχε παρε δωσε μαζί τους και να μη τους βρίζει... (ειδικά αν είσαι το θύμα κ περιμένεις αποζημίωση, θα σου πάρει μήνες)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Ότι χειρότερο υπάρχει σε ασφαλιστική σε αυτή τη χώρα. Καλύτερα ανασφάλιστος που λέει ο λόγος 

Υποθέτοντας πως είχες κάποια κακή εμπειρία εσύ ή κάποιος δικός σου άνθρωπος ως πελάτης (την οποία σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ, είσαι από τους πιο σοβαρούς που γράφουν στο νήμα και σε διαβάζω πάντα με προσοχή) θα σου πω ότι για όλες τις ασφαλιστικές υπάρχουν πελάτες που έχουν παράπονα. Έχω γνωστό μου και πελάτη που λόγω κακής εμπειρίας σε οικογενειακό επίπεδο δεν θέλει να ακούει την Εθνική Ασφαλιστική!! Αυτό την κάνει κακή εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexiko είπε

Υποθέτοντας πως είχες κάποια κακή εμπειρία εσύ ή κάποιος δικός σου άνθρωπος ως πελάτης (την οποία σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ, είσαι από τους πιο σοβαρούς που γράφουν στο νήμα και σε διαβάζω πάντα με προσοχή) θα σου πω ότι για όλες τις ασφαλιστικές υπάρχουν πελάτες που έχουν παράπονα. Έχω γνωστό μου και πελάτη που λόγω κακής εμπειρίας σε οικογενειακό επίπεδο δεν θέλει να ακούει την Εθνική Ασφαλιστική!! Αυτό την κάνει κακή εταιρία;

Σαφώς κ όχι. Αλλά είναι πολλες οι αρνητικές εμπειριες που την κάνουν κακή παντού. Πχ άλλες ασφαλιστικές δε το έχουν το άθλημα στο αυτοκινητο... δυστυχώς ότι χειρότερο η εν λόγω κ λέω δυστυχώς γιατί είναι Ελληνική κ θα την προτιμούσα. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...