Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώτα σίγουρα στην αντιπροσωπεία αν με WLTP είναι στο γραμμάριο το όριο για τα τέλη να σου αλλάξουν ζάντες για να πέσει. Έτσι μου έκαναν για να πάει από 51 στα 49g/km

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Και για το yaris. Θα πρέπει να κρατάς στροφές ψηλά για ρεπριζ. Όσο και αν εξελιχθεί ένας καλός ατμοσφαιρικός τέτοιας κατηγορίας δεν θα φτάσει την λειτουργία ενός κινητήρα turbo. Αλλιώς είναι να βγαίνει η ροπή από τις 1.500-2000 στροφές.

Εαν καποιος οδηγησει Τουρμπο μετα πολυ δυσκολα να επιστρεψει σε ατμοσφαιρικο. (σε νορμαλ πλαισια οχι σε 5000 κυβικα)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Burgos είπε

Ρώτα σίγουρα στην αντιπροσωπεία αν με WLTP είναι στο γραμμάριο το όριο για τα τέλη να σου αλλάξουν ζάντες για να πέσει. Έτσι μου έκαναν για να πάει από 51 στα 49g/km

Στο χαρτί που μου έχει δώσει ο πωλητής στην αντιπροσωπεία λέει τέλη κυκλοφορίας μηδέν. Θα ξαναρώτησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, james_ είπε

Εκτός από το yaris το 1500. Μου αρέσει πολύ σε φωτό και θα βγει τη νέα χρονιά το yaris cross. Δε ξέρω αν το έχετε δει και αν έχετε άποψη. Συγκκινω προς τα εκεί για bsuv

Το Yaris cross περιμένω κ εγώ να το δω από κοντά, αν και νομίζω η τιμή του θα είναι λίγο τσιμπημένη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 7:13 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Τόσο χάλια όσο το Σμάρτ;

Το smart είναι κατηγορία απο μόνο του. Για πόλη αποκλειστικά είναι τέλεια λύση για παρκάρισμα ,(είχα καβατζώσει ένα για μια μέρα) χωρά παντού..

Βέβαια ένα μεταχειρισμένο up με φυσικό αέριο είναι πιο οικονομικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, cloud13 είπε

Καθολου δεν το λες το πορτμπαγκαζ αλλα σιγουρα μικρο ειναι,  απο τα αρνητικα που ειχα πει και εγω οταν το ειδα συν το παλιακο καντραν και τα πλαστικα στις πισω πορτες. Αλλα οκ τις αναγκες μιας οικογενειας με τετρις και λιγη θυσια θα τις καλυψει!

οπως το ειπες με τετρις και κουβα απο πάνω σίγουρα. στη γυναίκα αρεσει το φαστμπακ ελπίζω να την καταφέρω να το σκεφτεί έστω μηπως πάρουμε για κυριο οχημα καποιο αγροτικό π.χ. vw amarok.

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

 

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

11 ώρες πριν, cloud13 είπε

 

Επεξ/σία από someone-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

άλλες 3 φορές για να το εμπεδώσουμε :D

Αυτό το πρόβλημα του φόρουμ ούτε με την αλλαγή δεν έφτιαξε

προσπαθώ να σβησω τα περιττά και δε με αφήνει ειμαι απο το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, someone- είπε

προσπαθώ να σβησω τα περιττά και δε με αφήνει ειμαι απο το κινητό.

δεν πειράζει πλάκα σου κάνω και εγώ την έχω πατήσει ειδικά απο κινητό πολλές φορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

Το smart είναι κατηγορία απο μόνο του. Για πόλη αποκλειστικά είναι τέλεια λύση για παρκάρισμα ,(είχα καβατζώσει ένα για μια μέρα) χωρά παντού..

Βέβαια ένα μεταχειρισμένο up με φυσικό αέριο είναι πιο οικονομικό .

Το Smart δεν παίζει ούτως ή αλλως. Έχω αρκετή προσωπική εμπειρία με αυτά και για μένα είναι κουβάδες με ρόδες, όχι αυτοκίνητα, ειδικά η προηγούμενη γενιά. Σμαρτ θα σκεφτόμουν να πάρω μόνο αν έμενα στην Κυψέλη π.χ. Τώρα για το Up το σκεφτόμαστε, όχι αναγκαστικά ΦΑ αλλά ίσως και βενζίνη. Πρόβλημα πάρκινγκ δεν έχουμε κι ούτε πρόκειται, ωστόσο έχουμε ήδη ένα αυτοκίνητο 4.5μ οπότε κάτι αρκετά compact μοιάζει δελεαστικό για δεύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το Smart δεν παίζει ούτως ή αλλως. Έχω αρκετή προσωπική εμπειρία με αυτά και για μένα είναι κουβάδες με ρόδες, όχι αυτοκίνητα, ειδικά η προηγούμενη γενιά. Σμαρτ θα σκεφτόμουν να πάρω μόνο αν έμενα στην Κυψέλη π.χ. Τώρα για το Up το σκεφτόμαστε, όχι αναγκαστικά ΦΑ αλλά ίσως και βενζίνη. Πρόβλημα πάρκινγκ δεν έχουμε κι ούτε πρόκειται, ωστόσο έχουμε ήδη ένα αυτοκίνητο 4.5μ οπότε κάτι αρκετά compact μοιάζει δελεαστικό για δεύτερο.

Νόμιζα οτι το σκεφτόσουνα για Smart. Οκ, γούστα είναι , σίγουρα είναι κουβαδάκι αλλά για πόλη τα θεωρώ πρακτική λύση . Φυσικά όταν τα βλέπω Πήλιο να τρέχουν κιόλας θα ήθελα να έχω ένα αγροτικό με μπάρες....


Πάντως αφού ήδη έχετε αμάξι μεγάλο και λογικά θα το παίρνετε για ταξίδι, μην αποκλείεις το φυσικό αέριο σα λύση (3-4Ε/100 χλμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το Smart δεν παίζει ούτως ή αλλως. Έχω αρκετή προσωπική εμπειρία με αυτά και για μένα είναι κουβάδες με ρόδες, όχι αυτοκίνητα, ειδικά η προηγούμενη γενιά. Σμαρτ θα σκεφτόμουν να πάρω μόνο αν έμενα στην Κυψέλη π.χ. Τώρα για το Up το σκεφτόμαστε, όχι αναγκαστικά ΦΑ αλλά ίσως και βενζίνη. Πρόβλημα πάρκινγκ δεν έχουμε κι ούτε πρόκειται, ωστόσο έχουμε ήδη ένα αυτοκίνητο 4.5μ οπότε κάτι αρκετά compact μοιάζει δελεαστικό για δεύτερο.

Για εμένα βρες ένα κανε ένα test drive δεν είναι κακή επιλογή εφόσον πρόκειται για 2ο-3ο και κατά βάση ως αυτοκινητο-λαντζα (σούπερ μάρκετ σχολεία κλπ). Εάν έχεις κοντά σου ΦΑ θα είναι όνειρο εφόσον σας κάνει σαν Αμαξι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα βρες ένα κανε ένα test drive δεν είναι κακή επιλογή εφόσον πρόκειται για 2ο-3ο και κατά βάση ως αυτοκινητο-λαντζα (σούπερ μάρκετ σχολεία κλπ). Εάν έχεις κοντά σου ΦΑ θα είναι όνειρο εφόσον σας κάνει σαν Αμαξι. 

Ρε μαν σχολιάζεις και μπαίνω να δώ το νέο αμάξι , τι θα γίνει τελικά ?

@calenter2003 ακόμη να βγάλεις φωτογραφίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα βρες ένα κανε ένα test drive δεν είναι κακή επιλογή εφόσον πρόκειται για 2ο-3ο και κατά βάση ως αυτοκινητο-λαντζα (σούπερ μάρκετ σχολεία κλπ). Εάν έχεις κοντά σου ΦΑ θα είναι όνειρο εφόσον σας κάνει σαν Αμαξι. 

Έχουμε εύκολη πρόσβαση σε CNG, υπάρχουν πολλά πρατήρια. Οπότε είναι καλή επιλογή απο θέμα οικονομίας γιατί αν πάρουμε βενζινοκίνητο μικρό θα καίει παραπάνω απο το μεγάλο που είναι πετρέλαιο. :P

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

Νόμιζα οτι το σκεφτόσουνα για Smart. Οκ, γούστα είναι , σίγουρα είναι κουβαδάκι αλλά για πόλη τα θεωρώ πρακτική λύση . Φυσικά όταν τα βλέπω Πήλιο να τρέχουν κιόλας θα ήθελα να έχω ένα αγροτικό με μπάρες....


Πάντως αφού ήδη έχετε αμάξι μεγάλο και λογικά θα το παίρνετε για ταξίδι, μην αποκλείεις το φυσικό αέριο σα λύση (3-4Ε/100 χλμ)

Εννοείται πως για ταξίδια δεν παίζει το μικρό, ωστόσο με προβληματίζει η περίπτωση του commuting αν περιλαμβάνει εθνική (τώρα δε χρειάζεται αλλά είναι πιθανό), αν το Up είναι πολύ μικρό για 30χλμ απόσταση σε Εθνική π.χ. Για αυτό ήθελα να ακούσω καμία γνώμη απο κάποιον που το έχει, να δω πως συμπεριφέρεται στο δρόμο...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε μαν σχολιάζεις και μπαίνω να δώ το νέο αμάξι , τι θα γίνει τελικά ?

@calenter2003 ακόμη να βγάλεις φωτογραφίες ?

Χαχαχα ήταν νύχτα δεν ήταν για φωτογραφίες !! Αύριο μάλλον! Πολύ τίμιο μπορώ να πω κ ελαφρώς βελτιωμένο σε μικρές λεπτομέρειες το ΜΥ21

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...