Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gxyp είπε

Το θέμα είναι ότι εδώ Κρήτη δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.. Ίσως προσπαθήσω τηλεφωνικά σε κάποιες αντιπροσωπείες..

Αυτό είναι θέμα. Ξεκινα παντως όπως λες με τηλέφωνα αρκει να ξέρεις κ τι ακριβως θέλεις αλλιώς δουλειά δε γίνεται. 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε B-SUV στα λεφτά που λές Skoda Kamiq DSG αλλά με τα 116 άλογα , όπως μας περιγράφεις αυτά που θέλεις μάλλον θα σου είναι κομπλέ σαν δύναμη

Συμφωνω για το καμικ - προσωπικα βέβαια δε το θεωρω εν τελεί suv απλά λίγο πιο φουσκωμένη ψηλή κούρσα (σκεψου ζορίζομαι λίγο για να βγω σε σχέση με το Q-ομοίως ζορίζομαι σε όλα τα «κανονικά» αυτοκίνητα λόγω μέσης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το έχω δει το Καμικ, αλλά είναι λες κ θα μπαίνω στο ίδιο αμάξι.. ανάθεμα αυτή η VAG..

ωραιο το ignis αλλά στην προηγούμενη έκδοση του (κινητήρα ειδικά) μου αρέσει για το μαζεμένο μέγεθος του

αλλες επιλογές φαντάζομαι ίσως είναι το ΚΙΑ Stonic , ίσως αλλά  κ το πολύ όμορφο 2008.. 

ομολογω ότι περιμένω το νέο Mokka αλλά κ YarisCross (τα οποία θα είναι όμως αρκετά πάνω από το budget των 20Κ βέβαια) 

μου αρέσει πολύ το focus active @tsofras αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή δυστυχώς.. 

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ήταν η πρώτη μου επιλογή σε βενζίνη αλλά τελικά δεν έκατσε.
Σε μαύρο χρώμα δε χτυπά άσχημα ο ιδιαίτερος πίσω σχεδιασμός του ,σε συνδυασμό με ωραία ζάντα είναι σούπερ.
Μεταχειρισμένο θα έχει περισσότερη ιπποδύναμη και ροπή,  καινούριο έχει μηδενικά τέλη .

Οι χώροι για την κατηγορία του είναι απίστευτοι και μου φάνηκε πολύ άνετο.

Ναι έχεις δίκιο.. δεν κοιτάω επιδόσεις και να τρέχω στα λιμανάκια.. να το φορτώνω ποδήλατο να πηγαίνουμε Τατόι για βόλτες, να το φορτώνω σανίδια να πηγαίνουμε για σκι, να το φορτώνω σανίδια να πηγαίνουμε για surf etc
για πιο μεγάλες διαδρομές/ταξίδια έχουμε το tcross όπως είπα. 
καναμε μεγάλο ταξίδι Ζαγοροχώρια το φθινόπωρο, ήταν πολύ άνετο, με χαλαρή ταχύτητα 110-120 
γενικά θέλεις ένα μπατζετ 25Κ σίγουρο για να πεις ότι έχεις ωραίες επιλογές.. Θέλω πχ να βάλω μια πανοραμική ηλιοροφή κ Βαράνε 1,000€ 

εχουμε πήξει στα άσπρα 1000cc έξω 😒

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gxyp είπε

Καλησπέρα καλή χρονιά.. 

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο..

Έστω θέλω να πάρω ενα Seat Ibiza..

Υπάρχουν διαφορές στη τιμή  από αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία;

Και δε παίρνεις αυτό του tsofra που να πάμε και στην τρίτη σεζόν τσακ μπαμ?

Καλή χρονιά σε όλους και καλοτάξιδα τα οχήματα σας (νυν και μελλοντικά)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Λαε & Κοινοπολιτεια του @tsofras 😆 (μιας κ βλεπω οτι κυριακατικα ειστε ολοι σε εγρηγορση) 

τι εχετε να προτεινετε για: 
-χρηση πολη (80%) + εξοχικο σε νησι αρα δν καιγομαι για ταχυτητα.. λογικα 100-130αλογα
-βενζινη (10-11.000χλμ ετος)
-αυτοματο (βαρεθηκα να ανακατεβω το καζανι 1η-2α)
-να εχει ραγες (αρκετες μεταφορες με ποδηλατο/sup/snowboard)
-τιμη μαξ με πολυ ζορι 20Κ (για καινουργιο, αρα προκαταβολη 10κ + δοσεις) ή 15Κ για μεταχειρισμενο
-παρκινγκ πυλωτη υπαρχει
-από ηλεκτρονικά μπλιμπλικια θα ήθελα να είναι κάπως up to date, σίγουρα να έχει Apple car/Android Auto για χρήση με χάρτες/μουσική/τηλέφωνα 


Εδω και διαστημα οδηγαω το tcross της γυναικας και ειμαι πολυ ικανοποιημενος, απλα θα μου φαινοταν πολυ καπως να εχουμε 2bsuv. Βεβαια ισως ειναι κ μονοδρομος η κατηγορια, καθως για την χρηση που κανουμε ειναι πολυ βολικα. 

Προσωπικα οδηγαω ενα polo diesel το οποιο με εχει σωσει στην διαδρομη Νοτια-Βορεια Προαστια, αλλα ερχεται το πληρωμα της αλλαγης σιγα σιγα

κοιταω ακομη και μεταχειρισμενα, πχ χαζευα το: 
https://www.car.gr/33872002-suzuki-ignis-glx (ξερω δεν ειναι αυτοματο, αλλα ειναι βολικο, μανιτζεβελο, πετας μπαρες πανω κ πας μια μινι εξορμηση)


Αυτο το διαστημα δεν εχω καποιον wow factor για αμαξι, (ισως το focus να ελεγα) καθως μου φαινονται καπως βαρετα κ χωρις ταυτοτητα στην μαζα τους.
Πρεπει να ξεκινησω σε 2-3 βδομαδες για tour σε αντιπροσωπειες, οποτε any hint in advance, much appreciated

cheers 🤙
Αντωνης
 

 

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Και εγώ σε κάποια φάση που είχα πεί για μικρότερο με ράγες κοίταγα το Ignis . Άλλοι το μισούν εμένα μου αρέσει έτσι παράξενο όπως είναι. Αν δεν είχε τόσο ψόφιο κινητήρα μπορεί και να το είχα επιλέξει.

Σε μη B-SUV νομίζω ότι μόνο το i20 / i30 βρήκα που να παίρνει εργοστασιακές μπάρες . Θεωρώ ότι λόγω B-SUV πλέον δεν βάζουν σχεδόν πουθενά την δυνατότητα φόρτωσης απο πάνω. Αν δεν κάνω λάθος μάλλον έχει και το focus Active (που και σου αρέσει όπως είπες , είναι και λίγο ψηλότερο θα έχεις και 125 άλογα) αλλά σε αυτόματο δεν ξέρω τιμή μπορεί να ξεφεύγει λίγο

Σε B-SUV στα λεφτά που λές Skoda Kamiq DSG αλλά με τα 116 άλογα , όπως μας περιγράφεις αυτά που θέλεις μάλλον θα σου είναι κομπλέ σαν δύναμη

Να δούμε τι θα πούν και οι άλλοι

Αν δεν κάνω λάθος, πέραν του Kia Stonic, Skoda Kamiq και Peugeot 2008, έχω την εντύπωση ότι και τα Hyundai Kona, Seat Arona, Citroen C3 Aircross, Fiat Panda και Suzuki Vitara έχουν στάνταρ ράγες οροφής και είναι και εντός του μπάτζετ σου. Ρίξε μια ματιά... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

 

Αν δεν κάνω λάθος, πέραν του Kia Stonic, Skoda Kamiq και Peugeot 2008, έχω την εντύπωση ότι και τα Hyundai Kona, Seat Arona, Citroen C3 Aircross, Fiat Panda και Suzuki Vitara έχουν στάνταρ ράγες οροφής και είναι και εντός του μπάτζετ σου. Ρίξε μια ματιά... 

Το panda το εξαιρεσα λόγω ασφάλειας, το c3 aircross έχεις δίκιο , τα υπόλοιπα δεν τα ανέφερα γιατί σε αυτόματο φεύγουν από τις 20.000 ( το 2008 ας πούμε δεν έχει ράγες στην βασική έκδοση ούτε σε χειροκίνητο)

Τα 20.000€ του φίλου είναι για αυτόματο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το panda το εξαιρεσα λόγω ασφάλειας, το c3 aircross έχεις δίκιο , τα υπόλοιπα δεν τα ανέφερα γιατί σε αυτόματο φεύγουν από τις 20.000 ( το 2008 ας πούμε δεν έχει ράγες στην βασική έκδοση ούτε σε χειροκίνητο)

Τα 20.000€ του φίλου είναι για αυτόματο

Το οποίο (αυτόματο) βλέπω να καταρρίπτω με τις τιμές +1,500€ Που βλέπω 

Νεες προσθήκες λοιπόν μιας κ είμαστε νυχτοπούλια ακόμη, το fiesta active X αλλά και το Ecosport από Ford

@Christos Vvs σε ευχαριστώ για την απάντηση , για τα γούστα μου τώρα: 
Hyundai
 Kona, πολύ διαστημικό αλλά ίσως το κοιταγα ,

Seat Arona, πολύ meeeh ,

Citroen C3 Aircross,  πολύ φουσκωτό

Fiat Panda θα το κοιτάξω αλλά είμαι επιφυλακτικός, 

 Suzuki Vitara δεν μου αρέσει 

ουφ αυτά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες ερώτηση (αν ξέρει κανεις) ένας συγγενής έφερε απο ελβετια το model s 100d  (έβαλε ελληνικές πινακίδες κλπ κλπ)
για αυτοκίνητο οκ δεν εχω να πω κατι ειναι κατι τελείως διαφορετικό σαν να οδηγάς αθόρυβο πύραυλο ενα πραγμα
τώρα η ερώτηση όταν χρειαστεί service (όποτε ειναι αυτό ) εδώ εχει κάπου να το πάμε η θα σέρνεται εξωτερικό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

Το οποίο (αυτόματο) βλέπω να καταρρίπτω με τις τιμές +1,500€ Που βλέπω 

Νεες προσθήκες λοιπόν μιας κ είμαστε νυχτοπούλια ακόμη, το fiesta active X αλλά και το Ecosport από Ford

@Christos Vvs σε ευχαριστώ για την απάντηση , για τα γούστα μου τώρα: 
Hyundai
 Kona, πολύ διαστημικό αλλά ίσως το κοιταγα ,

Seat Arona, πολύ meeeh ,

Citroen C3 Aircross,  πολύ φουσκωτό

Fiat Panda θα το κοιτάξω αλλά είμαι επιφυλακτικός, 

 Suzuki Vitara δεν μου αρέσει 

ουφ αυτά..

Από τα προαναφερθέντα το Grip Control του C3 aircross δεν συγκρίνεται με κανένα από τα υπόλοιπα. Το αναφέρω μιας και ίσως ταιριάζει στο λίγο πιο περιπετειώδες στυλ σου με βόλτες για σκι, surf κλπ και ίσως κάπου σου χρειαστεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Ναι το έχω δει το Καμικ, αλλά είναι λες κ θα μπαίνω στο ίδιο αμάξι.. ανάθεμα αυτή η VAG..

 

για εμενα δε μοιαζουν σχεδον καθόλου (ισως μονο στις διαστασεις θα ελέγα)... + ότι παιρνεις vag χωρις να δώσεις νεφρό και ότι σε λιγοτερα χρηματα παιρνεις πολυ καλύτερα εξοπλισμένο αυτοκινητο...

(Παραδειγμα: εδωσα 30Κ κ εναν φωτοχρωμικο καθρεφτη δεν ειχαν βάλει οι γυφτοι στην audi, που τα τελευταία μου 2 αμαξια  - ήδη απο το 2004 το Α, τον ειχαν κ δε σκεφτηκα καν να ρωτησω αν τον εχει καθως το θεωρουσα για δεδομένο στο 2020 που ζουμε, αλλα φευ... Η σκοντα απο την άλλη τον εχει στανταρ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Και δε παίρνεις αυτό του tsofra που να πάμε και στην τρίτη σεζόν τσακ μπαμ?

Καλή χρονιά σε όλους και καλοτάξιδα τα οχήματα σας (νυν και μελλοντικά)!

Φίλε @tsofras πόσο το δίνεις; χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Black Demis είπε

παίδες ερώτηση (αν ξέρει κανεις) ένας συγγενής έφερε απο ελβετια το model s 100d  (έβαλε ελληνικές πινακίδες κλπ κλπ)
για αυτοκίνητο οκ δεν εχω να πω κατι ειναι κατι τελείως διαφορετικό σαν να οδηγάς αθόρυβο πύραυλο ενα πραγμα
τώρα η ερώτηση όταν χρειαστεί service (όποτε ειναι αυτό ) εδώ εχει κάπου να το πάμε η θα σέρνεται εξωτερικό?

 

Service; σε τι; πάρε ένα τηλέφωνο εδώ : 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Black Demis είπε

παίδες ερώτηση (αν ξέρει κανεις) ένας συγγενής έφερε απο ελβετια το model s 100d  (έβαλε ελληνικές πινακίδες κλπ κλπ)
για αυτοκίνητο οκ δεν εχω να πω κατι ειναι κατι τελείως διαφορετικό σαν να οδηγάς αθόρυβο πύραυλο ενα πραγμα
τώρα η ερώτηση όταν χρειαστεί service (όποτε ειναι αυτό ) εδώ εχει κάπου να το πάμε η θα σέρνεται εξωτερικό?

 

Ρώτησε τον πως είναι η ζωή στην Ελλάδα ένα Τέσλα - ηλεκτρικό αυτοκίνητο. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει απο το πρωί mail σε 5-6 αντιπροσωπείες ανά την Ελλάδα για προσφορά 

για SEAT IBIZA 1.0 ECO TSI 110HP STYLE DSG .

Ήδη ήρθε η πρώτη απάντηση την οποία και επισυνάπτω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΩΝ Τ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ STYLE ΕΧΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ OPTIMUM,ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΤΈΛΝΩ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ .ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 

ΑΞΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 14133

ΧΡΩΜΑ                            375

                                      14488

ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ       756

ΦΠΑ 24%                         3477

ΣΥΝΟΛΟ                       18721

ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ & ΤΕΛ.ΚΥΚ    250

ΣΥΝΟΛΟ                          18971

ΕΚΠΤΩΣΗ                            900

ΣΥΝΟΛΟ                             18071

 

Αν δεν ενοχλεί θα αναρτήσω και τις υπόλοιπες να πείτε γνώμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gxyp είπε

Έχω στείλει απο το πρωί mail σε 5-6 αντιπροσωπείες ανά την Ελλάδα για προσφορά 

για SEAT IBIZA 1.0 ECO TSI 110HP STYLE DSG .

Ήδη ήρθε η πρώτη απάντηση την οποία και επισυνάπτω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΩΝ Τ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ STYLE ΕΧΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ OPTIMUM,ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΤΈΛΝΩ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ .ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 

ΑΞΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 14133

ΧΡΩΜΑ                            375

                                      14488

ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ       756

ΦΠΑ 24%                         3477

ΣΥΝΟΛΟ                       18721

ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ & ΤΕΛ.ΚΥΚ    250

ΣΥΝΟΛΟ                          18971

ΕΚΠΤΩΣΗ                            900

ΣΥΝΟΛΟ                             18071

 

Αν δεν ενοχλεί θα αναρτήσω και τις υπόλοιπες να πείτε γνώμη..

FFS τι προσθέσανε σε εξοπλισμό και πήγε τόσο ? Θα άλλαξε κλίμακα προ φόρων όταν πήρα το δικό μου έτρεχε προσφορά για αυτό με 14κ αν θυμάμαι με το κλειδί στο χέρι , μπορεί και λίγο πιο κάτω

Edit :

Επειδή μπήκα να το δώ απο περιέργεια εγώ αναφέρομαι στην έκδοση Reference , η Optimum που λές εσύ έχει διαφορά στα παρακάτω :

  • Σύστημα φρένων με δίσκους πίσω (>100hp)
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός CLIMATRONIC
  • Cruise Control & Tiredness recognition
  • Ηλεκτρικοί & θερμαινόμενοι καθρέπτες
  • Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
  • Camera οπισθοπορείας & αισθητήρες στάθμευσης εμπρός/πίσω
  • Coming Home
  • Δερμάτινο τιμόνι & μοχλός ταχυτήτων
  • Κάθισμα συνοδηγού ρυθμιζόμενο καθ' ύψος
  • Χειρολαβές και πλαινοί καθρέφτες στο χρώμα του αμαξώματος
  • Ζάντες αλουμινίου (διάσταση) 16"
  • Αριθμός ηχείων 6
Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...