Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

FFS τι προσθέσανε σε εξοπλισμό και πήγε τόσο ? Θα άλλαξε κλίμακα προ φόρων όταν πήρα το δικό μου έτρεχε προσφορά για αυτό με 14κ αν θυμάμαι με το κλειδί στο χέρι , μπορεί και λίγο πιο κάτω

Edit :

Επειδή μπήκα να το δώ απο περιέργεια εγώ αναφέρομαι στην έκδοση Reference , η Optimum που λές εσύ έχει διαφορά στα παρακάτω :

  • Σύστημα φρένων με δίσκους πίσω (>100hp)
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός CLIMATRONIC
  • Cruise Control & Tiredness recognition
  • Ηλεκτρικοί & θερμαινόμενοι καθρέπτες
  • Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
  • Camera οπισθοπορείας & αισθητήρες στάθμευσης εμπρός/πίσω
  • Coming Home
  • Δερμάτινο τιμόνι & μοχλός ταχυτήτων
  • Κάθισμα συνοδηγού ρυθμιζόμενο καθ' ύψος
  • Χειρολαβές και πλαινοί καθρέφτες στο χρώμα του αμαξώματος
  • Ζάντες αλουμινίου (διάσταση) 16"
  • Αριθμός ηχείων 6

Ανεβαίνει πολύ η τιμή του έτσι που τα βλέπω με πρώτη ματιά.. Και δεν θα ήθελα με τίποτα να πάω σε reference έκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, gxyp είπε

Ανεβαίνει πολύ η τιμή του έτσι που τα βλέπω με πρώτη ματιά.. Και δεν θα ήθελα με τίποτα να πάω σε reference έκδοση..

ναι συμφωνώ είναι αρκετά γυμνή

16900 βλέπω βασική στο i20 48V Αυτόματο έκδοση Exclusive , περισσότερη εγγύηση , φρέσκο μοντέλο , όμορφο και θεωρητικά πιο αξιόπιστο απο το Ibiza

Δεν του ρίχνεις μία ματιά ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

ναι συμφωνώ είναι αρκετά γυμνή

16900 βλέπω βασική στο i20 48V Αυτόματο έκδοση Exclusive , περισσότερη εγγύηση , φρέσκο μοντέλο , όμορφο και θεωρητικά πιο αξιόπιστο απο το Ibiza

Δεν του ρίχνεις μία ματιά ?

Θα το ελέγξω και αυτό.. 

Ήρθε και 2η προσφορά ( δεν περίμενα ανταπόκριση να πω την αλήθεια..)

Screenshot_20210104_113928_com.google.android.apps.docs.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ομαδα και καλη χρονια σε ολους!

Αφου τακτοποιησαμε το θεμα του κυριως οχηματος,παμε τωρα στο commuter της συζυγου.

Εχει ενα Smart ForTwo Turbo 2010 μοντελο.Το αμαξι ειναι αριστο κι αγορα απο καινουριο και μολις τωρα εφτασε τα 90.000χλμ.Τις τελευταιες μερες βλεπει σημαδιακα ονειρα οτι εχει παρει το επομενο Smart του 16-17+ και την τρωει για αλλαγη (μεταχειρισμενο αυτη τη φορα αλλα παλι Turbo).

Προσπαθησα να την σπρωξω με διακριτικα λακτισματα προς Picanto GT Line,αλλα ειναι "σμαρτου".

Εχει κανεις κανει τη μεταπηδηση απο το παλαιοτερο μοντελο στο τελευταιο Smart?Τι να προσεξουμε?Φοραει ακομα το ιδιο μοτερακι το τιμιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, terry308 είπε

Service; σε τι; πάρε ένα τηλέφωνο εδώ : 

το ξεκινήσανε εδω? δεν το ηξερα (thanx)
το pdf λει για κάποια service (δεν αναφέρει τι απλά λει service after xxx km) (δλδ γράφει έλεγχος ανα 12 μήνες αλαλαγή στα φίλτρα αέρος καμπίνας  και φρένα ανά δυο χρόνια, αλλαγή φρεον κλιματιστικού ανα δυο χρόνια  )

  

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Ρώτησε τον πως είναι η ζωή στην Ελλάδα ένα Τέσλα - ηλεκτρικό αυτοκίνητο. 


δένε έχει ανάγκη αυτός έχει δικό του σπίτι έχει supercharger εκεί μέσα η έκδοση που έχει βγάζει 600 και κάτι χιλομετρα ανά φόρτιση...... εγώ αν το πάρω ναι θα κλάψω ουτε να το φορτίσω εχω που ουτε να το παρκάρω (ειναι πελώριο) και παλι τυχερός θεωρούμε που το κάνω καμία βόλτα οταν πάω εκεί και αφήνω στην άκρη το φλώρο mitsubishi μου

edit: πήρα τηλ όντος το κανουν θα πρέπει να το πηγαίνει μια φορά το χρόνο απλά αθηνα για έλεγχο και ταν χρειαστεί κάτι φιλτρα κλπ αν και μου ανάφεραν ότι πιθανών σύντομα θα εχει και κοντά μας (θεσσαλονικη)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, james_ είπε

Θα πω πάλι εγώ. Έχουμε φτάσει να βγαίνει το ibiza 18κ. Και δεν έχει να κάνει με τη μάρκα αλλά ότι ένα μικρό αυτοκίνητο κάνει 18κ

yeap

1 ώρα πριν, gxyp είπε

Θα το ελέγξω και αυτό.. 

Ήρθε και 2η προσφορά ( δεν περίμενα ανταπόκριση να πω την αλήθεια..)

Screenshot_20210104_113928_com.google.android.apps.docs.png

Το αμάξι θα σου βγεί τελική τιμή : 21590,48ε

Σαν πολλά δεν είναι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsofras είπε

yeap

Το αμάξι θα σου βγεί τελική τιμή : 21590,48ε

Σαν πολλά δεν είναι ?

Πραγματικά έχω εκπλαγεί με τις τιμές.. Δηλαδή αν τολμήσω να ανέβω κατηγορία που πρέπει να πάω; Μας βλέπω για μεταχειρισμένο..

Ασε που πωλητής μου είπε οτι το επιτόκιο απο 2,9 θα πάει 3,7..

Επεξ/σία από gxyp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, james_ είπε

Θα πω πάλι εγώ. Έχουμε φτάσει να βγαίνει το ibiza 18κ. Και δεν έχει να κάνει με τη μάρκα αλλά ότι ένα μικρό αυτοκίνητο κάνει 18κ

Και 28000 να φτάσει ,όταν κράζουν οτι είναι γυμνό ένα αμάξι αλλά με 28000 είναι τούμπανο και τα έχει όλα ,μια χαρά τιμή θα είναι.

Απλά πακέτο για τους υπόλοιπους που θέλουν απλά ένα αμάξι και όχι σαλόνι με ρόδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gxyp είπε

Πραγματικά έχω εκπλαγεί με τις τιμές.. Δηλαδή αν τολμήσω να ανέβω κατηγορία που πρέπει να πάω; Μας βλέπω για μεταχειρισμένο..

Σιγά και τα μεταχειρισμένα λίγων ετών αν τα δείς πάλι θα λές τι πίνουν , έχουν διαφορά 2.000 - 3.000ε διαφορά και αν δεν τα έχεις cash και βάλεις το μεγαλύτερο επιτόκιο που έχουν τα μεταχειριμένα >9% τότε μειώνεται ακόμη η διαφορά που τα κάνει να μην αξίζουν

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σιγά και τα μεταχειρισμένα λίγων ετών αν τα δείς πάλι θα λές τι πίνουν , έχουν διαφορά 2.000 - 3.000ε διαφορά και αν δεν τα έχει cash και βάλεις το μεγαλύτερο επιτόκιο μειώνεται ακόμη η διαφορά που τα κάνει να μην αξίζουν

Οπότε με το Ibizaκι μου θα μείνω που το έχω 15 χρόνια... :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gxyp είπε

Οπότε με το Ibizaκι μου θα μείνω που το έχω 15 χρόνια... :P

Ε εντάξει δεν είπαμε και έτσι

Απλά βλέπεις τα λεφτά που διαθέτεις και μετά ρίχνεις και λίγο τα standards σου στη προσπάθεια να ξεζουμίσεις όσο μπορείς απο την αγορά που θα κάνεις.

Εγώ ας πούμε πήγα στο Ibiza γιατί βλέποντας όλα αυτά που συζητάμε και εφόσον δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα , μου άρεσε περισσότερο από όλα όσα είχα δεί μέχρι και τις 25.000ε (σε εξαίρεση από το νέο Leon) και με κάλυπτε σχεδιαστικά και σε εξοπλισμό στα περισσότερα σημεία.

Δεν ήθελα να δώσω 25.000ε για χιλιάρια αυτοκίνητα που ούτε WOW έλεγα ούτε με κάλυπταν στο 100% και ενώ θα μπορούσα να πάρω και λίγο φθηνότερο (μην φανταστείς κανα 2 χιλιάρικα) αποφάσησα να δώσω 15800 για το Ibiza

Τώρα ενώ με τρώει ο ποπός μου , ειλικρινά θα προτιμούσα κανα μεταχειρισμένο 2ετίας ας πούμε που είναι και πιο κοντά στα γούστα μου σε κινητήρες , άλογα , τεχνολογία απο αυτά που βγαίνουν τώρα με 1.000 κυβικά , 48V , μεγάλες οθόνες κτλ

Οπότε για Ibiza 21.000ε απλά θα έλεγα όχι , δώσε 17.000 να πάρεις αυτόματο i20 σε καλή έκδοση

Εδώ το yaris βλέπουμε με 19.000ε

Βρες τι καρότσα θέλεις για να το κρατήσεις άλλα 15 χρόνια σε χώρους και μέγεθος, τα λιγότερα μπλιμπλίκια για να είναι όσο πιο αξιόπιστο γίνεται

Εγώ μαζεύω χρήμα να ξεχρεώσω το Ibiza νωρίτερα και θα ψάξω κάτι αντίστοιχο με την παραπάνω λογική , προτιμώ να δώσω δλδ για Leon Cupra 5F 26.000e που βρίσκω με 30K Km παρά για το καινούριο στα ίδια λεφτά

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gxyp είπε

Πραγματικά έχω εκπλαγεί με τις τιμές.. Δηλαδή αν τολμήσω να ανέβω κατηγορία που πρέπει να πάω; Μας βλέπω για μεταχειρισμένο..

Ασε που πωλητής μου είπε οτι το επιτόκιο απο 2,9 θα πάει 3,7..

που να δεις μεταχειρισμένα που πήγαντον τελευταίο χρονο....... εκεί να δεις πανηγύρια

16 λεπτά πριν, gxyp είπε

Οπότε με το Ibizaκι μου θα μείνω που το έχω 15 χρόνια... :P

ουτε αυτό μπορείς να κάνεις........ τελευταία χρόνια ναι μεν άνεση και features αυξηθήκαν πάρα πολύ αλλά αντοχή στο χρόνο έπεσε πολύ (περισσότερα αυτοκίνητα ειναι βασιμενα στο να τα κρατάνε 5 6 χρόνια όπως στης περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες τα αλλάζουν σαν πουκάμισα... με εξαίρεση την ελλαδα )

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Black Demis είπε

που να δεις μεταχειρισμένα που πήγαντον τελευταίο χρονο....... εκεί να δεις πανηγύρια

ουτε αυτό μπορείς να κάνεις........ τελευταία χρόνια ναι μεν άνεση και features αυξηθήκαν πάρα πολύ αλλά αντοχή στο χρόνο έπεσε πολύ (περισσότερα αυτοκίνητα ειναι βασιμενα στο να τα κρατάνε 5 6 χρόνια όπως στης περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες τα αλλάζουν σαν πουκάμισα... με εξαίρεση την ελλαδα )

 

 

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει δεν είπαμε και έτσι

Απλά βλέπεις τα λεφτά που διαθέτεις και μετά ρίχνεις και λίγο τα standards σου στη προσπάθεια να ξεζουμίσεις όσο μπορείς απο την αγορά που θα κάνεις.

Εγώ ας πούμε πήγα στο Ibiza γιατί βλέποντας όλα αυτά που συζητάμε και εφόσον δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα , μου άρεσε περισσότερο από όλα όσα είχα δεί μέχρι και τις 25.000ε (σε εξαίρεση από το νέο Leon) και με κάλυπτε σχεδιαστικά και σε εξοπλισμό στα περισσότερα σημεία.

Δεν ήθελα να δώσω 25.000ε για χιλιάρια αυτοκίνητα που ούτε WOW έλεγα ούτε με κάλυπταν στο 100% και ενώ θα μπορούσα να πάρω και λίγο φθηνότερο (μην φανταστείς κανα 2 χιλιάρικα) αποφάσησα να δώσω 15800 για το Ibiza

Τώρα ενώ με τρώει ο ποπός μου , ειλικρινά θα προτιμούσα κανα μεταχειρισμένο 2ετίας ας πούμε που είναι και πιο κοντά στα γούστα μου σε κινητήρες , άλογα , τεχνολογία απο αυτά που βγαίνουν τώρα με 1.000 κυβικά , 48V , μεγάλες οθόνες κτλ

Οπότε για Ibiza 21.000ε απλά θα έλεγα όχι , δώσε 17.000 να πάρεις αυτόματο i20 σε καλή έκδοση

Εδώ το yaris βλέπουμε με 19.000ε

Βρες τι καρότσα θέλεις για να το κρατήσεις άλλα 15 χρόνια σε χώρους και μέγεθος, τα λιγότερα μπλιμπλίκια για να είναι όσο πιο αξιόπιστο γίνεται

Εγώ μαζεύω χρήμα να ξεχρεώσω το Ibiza νωρίτερα και θα ψάξω κάτι αντίστοιχο με την παραπάνω λογική , προτιμώ να δώσω δλδ για Leon Cupra 5F 26.000e που βρίσκω με 30K Km παρά για το καινούριο στα ίδια λεφτά

23 λεπτά πριν, Black Demis είπε

που να δεις μεταχειρισμένα που πήγαντον τελευταίο χρονο....... εκεί να δεις πανηγύρια

ουτε αυτό μπορείς να κάνεις........ τελευταία χρόνια ναι μεν άνεση και features αυξηθήκαν πάρα πολύ αλλά αντοχή στο χρόνο έπεσε πολύ (περισσότερα αυτοκίνητα ειναι βασιμενα στο να τα κρατάνε 5 6 χρόνια όπως στης περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες τα αλλάζουν σαν πουκάμισα... με εξαίρεση την ελλαδα )

 

Εντάξει προφανώς  αστειεύομαι αλλαγή θα γίνει, απλώς είναι το αρχικό μπέρδεμα και το ξεκαθάρισμα..

Θα ακολουθήσει άγριο σκανάρισμα της αγοράς και επισκέψεις στα υπόλοιπα αυτοκίνητα που με ενδιαφέρουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gxyp είπε

 

Εντάξει προφανώς  αστειεύομαι αλλαγή θα γίνει, απλώς είναι το αρχικό μπέρδεμα και το ξεκαθάρισμα..

Θα ακολουθήσει άγριο σκανάρισμα της αγοράς και επισκέψεις στα υπόλοιπα αυτοκίνητα που με ενδιαφέρουν..

καλό παιδεμμα να εχεις 😛 (χωρις πλάκα κάλο κουράγιο) απλά μην καταλήξεις σαν τον συνάδελφο μου που έψαχνε 1 χρόνο πήρε το pgeout 208 gt line και οχι το ένα όχι το άλλο του κάνει και δεν βρίσκει άκρη (απλα δεν βρίσκουν τι έχει το όχημα καθώς το κάνει παροδικό)...... για αιτώ κοιτας κατά πολυ το after sale support 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...