Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chriskourou είπε

Τελικά το 2008 γιατί δε σου κάνει; Το έχουν προτείνει κάποιοι κ επειδή με ενδιαφέρει κ μένα θα ήθελα να μάθω που δεν τα βρίσκετε.

Στο τιμόνι και στον κινητήρα γιατί φτάνω μέχρι τον 1.2 100 άλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έβγαλε και η σέατ κάποιες προσφορές. 

Eιδικές προσφορές

Για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων

 

 

Ibiza 1.0 TSI 115hp Reference DSG €13.990 με έκπτωση έως €1.160
Arona 1.5 TSI 150hp EVO FR €18.350 με έκπτωση έως €1.750
Leon 1.5 TSI 130hp Style €15.800 με έκπτωση έως €1.605
Αteca 1.0 TSI 115hp Style €19.410 με έκπτωση έως €1.990

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeHellas είπε

Έβγαλε και η σέατ κάποιες προσφορές. 

Eιδικές προσφορές

Για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων

 

Ibiza 1.0 TSI 115hp Reference DSG €13.990 με έκπτωση έως €1.160
Arona 1.5 TSI 150hp EVO FR €18.350 με έκπτωση έως €1.750
Leon 1.5 TSI 130hp Style €15.800 με έκπτωση έως €1.605
Αteca 1.0 TSI 115hp Style €19.410 με έκπτωση έως €1.990

Ναι τις έχω δει , μόνο το αρονα με ενδιέφερε πού έφαγε άκυρο λόγω moose test

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsofras είπε

Λοιπόν παιδιά τελείωσα το συμβούλιο με την γυναίκα , βάλτε τα δυνατά σας.

Έχουμε και λέμε

1) Αμάξι που να γουστάρω δεν υπάρχει , έχω βάλει και εγώ ψηλά τον πήχη

2) Λεφτά πολλά δεν έχω σε αυτή τη φάση και έχω άλλες προτεραιότητες

Οπότε πάμε να βρούμε κάτι να κάνω την δουλειά μου και σε καμία τριετία που μια έχω ξεμπερδεψει με τα έξοδα , να είμαστε καλά και φτιάχνω πάλι νέο ποστ.

Οπότε έχουμε και λέμε

1) 5 αστέρια ασφάλεια

2) 130 άλογα και πάνω καλύτερα από 1.2 και πάνω

3) 420 λίτρα Πορτ μπαγκαζ και πάνω

4) ποιότητα κύλισης όσο γίνεται

5) 4.3 μέτρα και κάτω

6) 20.000€ και κάτω

7) Μηχανικό κιβώτιο μόνο

8 ) να έχει τουλάχιστον GPS

Δεκτά και μικρά που παίρνουν μπαγκαζιερα

😎

Φτιάχνουμε λίστα , μετράω εξοπλισμούς και σύμφωνα με την τιμή αποφασίσω

Όσο πιο φθηνό τόσο καλύτερα, απλά να έχει ασφάλεια και να έχει περάσει το moose test

Άντε να τελειώνουμε , και να είμαστε καλά αργότερα και θα κάνουμε και αυτό που γουστάρουμε αν έχουμε τα λεφτά.

Περιμένω προτάσεις στοχευμένες άσχετα με ομορφιά

Μία από αυτές για να κάνω την αρχή είναι το Suzuki SX4

Είναι μόνο με dsg

Πιστευω τα ποιο κοντινα στα κριτηρια που εχεις με οριο τα 4,3 μετρα και μεγεθος πορτ μπαγκαζ ειναι το νεο CAPTUR 1.3 TCe 130hp Expression με λιανικη 20800. Δεν ξερω αν μπορεις να πετυχεις καποια εκπτωση. Το εχεις κοιταξει αυτο;Απο εκει και περα πας σε μικροτερο αυτοκινητο με μικροτερους χωρους.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chriskourou τα έχω πει και στο δικό μου θρεντ αλλά και εδώ για την θέση οδήγηση του 2008. Λανσάρουν ένα νέο ντιζάιν που λέγεται i cockpit η καπως έτσι. Το τιμόνι είναι πολύ μικρότερο από τα κανονικά τιμόνια σαν καρτ καπως και η θέση του είναι πολύ χαμηλά. Όσο και να το σήκωσεις ψηλά το φρενάρουν τα πλαστικά του καντράν που είναι από πάνω. Μια φέτα πλαστικού δηλαδή που είναι το κάτω μέρος της κονσόλας του καντράν δεν το αφήνει να ανεβεί. Η θέση οδήγησης λοιπόν είναι αυτό το μικρό τιμονακι το οποίο το έχεις χαμηλά και έξω προς τα εσένα. 
 

Για μικρόσωμους υποθέτω είναι απλά θέμα συνήθειας αλλά για εμένα που είμαι 1,95 και άλλους από ένα ύψος και πάνω δεν ξέρω κατά ποσό βολεύει. Είναι απλά πολύ χαμηλά ακόμα και στο πιο υψηλό του setting. Επίσης στο μπες βγες επειδή είναι και προς τα εξω πάλι έχεις περιορισμένο χώρο καπως. Ξαναλέω όλα αυτά εξαρτώνται από τον σωματότυπο του οδηγού αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεις να πεις ότι η θέση οδήγησης είναι όπως των άλλων αυτοκινήτων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Έχω ακούσει τόσα προβλήματα για αυτό που είναι το μόνο που δεν μπήκα καν όταν πήγα στη Nissan

@pnea1973  έχεις βάλει extra και περιμένεις παράδοση ?

Πάντως όντως το έχουν κάνει πολύ πιο όμορφο μέσα , και είδα και στο παραπάνω video ότι άσχετα με τα 350 λίτρα , μάλλον δεν έχουν μετρήσει και τον χώρο κάτω απο το κάθισμα και λένε επειδή είναι αρκετά τεταγωνος βγαίνει πολύ καλός χώρος . Επίσης ότι έχει τους μεγαλύτερους χώρους σε μήκος και ύψος για τους πίσω σε σχέση με όλα τα άλλα.

Το endo είπαμε το έχουν φτιάξει ? :D

 

Τώρα να σου πω οτι το μόνο extra είναι οι χειρολαβές πίσω, που δεν τις έχουν στάνταρ, και το περιμένω γι αυτό θα με πιστέψεις? 

Ναι το endo το έχουν φτιάξει. 

Επίσης το εσωτερικό του είναι το πιο άνετο απ όσα είχα δει. Ο χώρος αποσκευών είναι 350λιτρα αλλά τετράγωνος. 

Οσον την οδήγηση έχει άλλη αίσθηση το ψηλό. Αυτό που φοβόμουν ήταν ο αεροδυναμικό θόρυβος αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 130 που πήγα ήταν το ίδιο ή και λίγο λιγότερος από αυτό που έχω Τώρα. 

 

Για ξαναριξτου μια ματιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε tsofras μιας και έχεις δει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα που μπορεί να ενδιαφέρουν και εμένα να σε ρωτήσω κάτι; Πιο κατά την γνώμη σου από αυτά έχει το μεγαλύτερο πλάτος στο πίσω κάθισμα; Σε πιο νομίζεις ότι χωράνε 2 παιδικά καθίσματα και ανάμεσα τους μπορεί να καθίσει και ένας ενήλικας για μια κοντινή-μεσαία διαδρομή χωρίς να διπλωθεί σαν τελικό σίγμα; Και σε ρωτάω γιατί εδώ στην επαρχία που μένω μου είναι δύσκολο να τα δω όλα αυτά που είδες εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, theoilia είπε

φίλε tsofras μιας και έχεις δει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα που μπορεί να ενδιαφέρουν και εμένα να σε ρωτήσω κάτι; Πιο κατά την γνώμη σου από αυτά έχει το μεγαλύτερο πλάτος στο πίσω κάθισμα; Σε πιο νομίζεις ότι χωράνε 2 παιδικά καθίσματα και ανάμεσα τους μπορεί να καθίσει και ένας ενήλικας για μια κοντινή-μεσαία διαδρομή χωρίς να διπλωθεί σαν τελικό σίγμα; Και σε ρωτάω γιατί εδώ στην επαρχία που μένω μου είναι δύσκολο να τα δω όλα αυτά που είδες εσύ. 

Σορυ που επεμβενω αλλά ρε Φιλε τι ρωτάς τωρα. Δυο καθίσματα παιδικα πίσω συν ενήλικας ;  Αν ο ενήλικας είναι οπως Εγω 1,70 ( μακάρι δλδ 1,67 είμαι ) 63  kg πας σε land cruiser , x6, Tuareg, cayenne . Αν είναι ότι 180 90 kg τότε hummer αλλοιώς van 7 θεσιο. Δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα και φτηνα . Πως να το κάνουμε.
Πως να περάσει και να κάτσει ο ενήλικος  στην μέση ;  Ρωτάτε κάτι πράγματα σοβαρά τωρα δλδ που οι απαντήσεις είναι αυτονόητες και δεν χρειαζετε καν να μπει το ερώτημα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξαρτάται τα καθισματάκια...αν είναι τύπου cybex που έχω εγώ με προστατευτικά στα πλαινα της πλάτης τότε όπως στα είπε ο @mp123.

Εγώ για χρήση 2 cybex και 1 τύπου αυγό (0-15Kg δηλαδή) πήγα σε c4 grand spacetourer (van 7θεσιο δηλαδή).

Στο πίσω κάθισμα grand ή μη grand είναι το ίδιο.

Επίσης να συμπληρώσω πως δεν έχει να κάνει μόνο το πλάτος αλλά και η απόσταση των isofix μεταξύ τους

για τον ωφέλιμο χώρο που απομένει ανάμεσα.

Επεξ/σία από el00019
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφέρουσα αγορά αυτοκινήτου σημαίνει αγοράζω μοντέλο που είναι καιρό στην αγορά και δεν βγήκε τώρα, δηλαδή έχουν διορθωθεί οι "παιδικές" ασθένειες. Αν βρω μοντέλο που αποσύρεται από την αγορά και η αντιπροσωπεία δίνει τα τελευταία κομμάτια, ακόμα καλύτερα. Επίσης διαβάζω πολύ στα φόρα για προβλήματα που έχουν βγει στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζω μοντέλο που μόλις βγήκε στην αγορά, όπως είδα πολλούς να προτείνουν. Αν το κάνω αυτό, θα φάω στη μάπα όλα τα προβλήματα που θα βγάλει το μοντέλο κατευθείαν από το εργοστάσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, el00019 είπε

εξαρτάται τα καθισματάκια...αν είναι τύπου cybex που έχω εγώ με προστατευτικά στα πλαινα της πλάτης τότε όπως στα είπε ο @mp123.

Εγώ για χρήση 2 cybex και 1 τύπου αυγό (0-15Kg δηλαδή) πήγα σε c4 grand spacetourer (van 7θεσιο δηλαδή).

Στο πίσω κάθισμα grand ή μη grand είναι το ίδιο.

Επίσης να συμπληρώσω πως δεν έχει να κάνει μόνο το πλάτος αλλά και η απόσταση των isofix μεταξύ τους

για τον ωφέλιμο χώρο που απομένει ανάμεσα.

Πες τα γιατί διαβαζω κάτι τρέλα εδώ μέσα. Το παιδί ως τα 9 το είχα σε καιθισμα της Chico  που έπιανε σχεδόν το μισό κάθισμα πίσω σε bmw 316 και 159. Αμα πάρεις καθίσματα από το jumbo τότε οκ χωράει στην μέση ο ενήλικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω την δική μου εμπειρία στο τεστ του 2008. Είμαι 1,90 καταρχην. Με δυσκολια, αλλά τραβώντας το τιμονακι όλο προς τα έξω κ πάνω με το κάθισμα πίσω αρκετά βρηκα μια άνετη θεση κ το τιμόνι δε με ενοχλούσε να βλεπω το καντράν. κ τα γόνατα δεν έβρισκαν πουθενά, βεβαια έχω συνηθίσει να απλώνομαι. πίσω μου κάθισα να δω κ  μπηκα κ τα πόδια μου ακουμπουσαν μπροστα αλλα δεν πιεζαν. Η γυναικα μου ομως μπορουσε να καθισει σταυροποδι. Η οδήγηση ήταν ευχάριστη κ με εντυπωσίασε το Lane assist που επεστρεφε μονο του το αυτοκινητο στην λωριδα του. Ο 100αρης κινητηρας δεν ηθελε πολυ πατημα κ τα φρενα εξαιρετικα. Οσο για τον τεμπελη στην Active που λειπει, δε με πειραζει, θα ξεκουραζω το αριστερο στην πορτα 😁

Εχει οτι θεωρώ χρειαζεται για θεμα ασφαλειας κ για την χρηση που θελω, λιγα χιλιομετρα κυριως εντος πολης, ο κινητηρας θα μου κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον.

Πας κια. Τους λες θελω td ceed 1,4 manual 140 αλογα. Αν δεν το εχουν να στο βρουν. Οχι πολλα πολλα μονο td. Φευγεις και αν σου αρεσει γυρνας μετα απο κανα διημερο με την προταση σου.

Αποψη μου 1,4 140hp uptown. 4,3μ με καλο χωρο αποσκευων, και το πουλας που λες στα 3 χρονια εντος εγγύησης. Και ξοπλισμος δν ειναι και τπτ ιδιαιτερο αλλα οχι και γυμνο. Δες στο site τους.

Καταλογος 19390 λεει με την εκπτωση.

Πας και προτεινεις 18000 κλειδι. Μα μου σου του, πες η γυναικα θα με σφαξει αν παω πανω απο 18κ. Θα προσπαθησεις για οτι καλυτερο ωστε φτασεις κοντα τιμη καταλογου με τα επιτοκια.φυσικα αν εχουν στοκ ακομα καλυτερα για την τιμη. Πολυ τιμιο αμαξι.

Αυτα. Αντε καλοριζικο

Επεξ/σία από seppy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoilia είπε

φίλε tsofras μιας και έχεις δει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα που μπορεί να ενδιαφέρουν και εμένα να σε ρωτήσω κάτι; Πιο κατά την γνώμη σου από αυτά έχει το μεγαλύτερο πλάτος στο πίσω κάθισμα; Σε πιο νομίζεις ότι χωράνε 2 παιδικά καθίσματα και ανάμεσα τους μπορεί να καθίσει και ένας ενήλικας για μια κοντινή-μεσαία διαδρομή χωρίς να διπλωθεί σαν τελικό σίγμα; Και σε ρωτάω γιατί εδώ στην επαρχία που μένω μου είναι δύσκολο να τα δω όλα αυτά που είδες εσύ. 

Κοίτα να δεις ότι και αν σου πως θα είναι απλά εντύπωση , γιατί για να το δεις αυτό θέλεις 2 καρεκλακια και να κάτσεις στης μέση

Από όσα έκατσα πίσω πάντως πιο άνετες καμπίνες μου φάνηκαν στα C5 aircross, Opel Grandland X, Skoda Karoq

Για hatchback αν και μικρό πορτ μπαγκαζ πάρα πολύ άνετο το Opel Astra

7 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Να παραθέσω την δική μου εμπειρία στο τεστ του 2008. Είμαι 1,90 καταρχην. Με δυσκολια, αλλά τραβώντας το τιμονακι όλο προς τα έξω κ πάνω με το κάθισμα πίσω αρκετά βρηκα μια άνετη θεση κ το τιμόνι δε με ενοχλούσε να βλεπω το καντράν. κ τα γόνατα δεν έβρισκαν πουθενά, βεβαια έχω συνηθίσει να απλώνομαι. πίσω μου κάθισα να δω κ  μπηκα κ τα πόδια μου ακουμπουσαν μπροστα αλλα δεν πιεζαν. Η γυναικα μου ομως μπορουσε να καθισει σταυροποδι. Η οδήγηση ήταν ευχάριστη κ με εντυπωσίασε το Lane assist που επεστρεφε μονο του το αυτοκινητο στην λωριδα του. Ο 100αρης κινητηρας δεν ηθελε πολυ πατημα κ τα φρενα εξαιρετικα. Οσο για τον τεμπελη στην Active που λειπει, δε με πειραζει, θα ξεκουραζω το αριστερο στην πορτα 😁

Εχει οτι θεωρώ χρειαζεται για θεμα ασφαλειας κ για την χρηση που θελω, λιγα χιλιομετρα κυριως εντος πολης, ο κινητηρας θα μου κανει. 

Μα καλά δεν μπαίνει τεμπέλης τουλάχιστον μετά? Πόσο να κάνει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πες ότι αγοράζεις σε 2 μέρες προσωρινό αυτοκίνητο.

Σε 2 μήνες λανσάρουν τις προσφορές γνωριμίας που φέρνουν το νέο Leon. Δωρεάν εξοπλισμός, προσφορά τιμές κλπ. Μπορεί να παίξουν και προφσορές σε στοκ από το παλιό, αν.
Δε θα μπορείς, πολύ απλά θα έχεις μόλις αγοράσει άλλο αλλού.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...