Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, paylidis είπε

οχι για το προηγουμενο... κατσε οι τιμες που λες ειναι για αυτοματα; εαν ναι τότε ειναι νορμαλ...

μια χαρα ειναι τα bsuv βολικά και σχετικα μαζεμενα ωστε να παλευονται στον αστικό ιστό (το c suv απο την άλλη δεν εξυπηρετει καθολου), αυτα στα λεω ως κατοχων και των 2...

OK. Υποθέτω τους εχουνε μεινει ετοιμοπαράδοτα προηγούμενο μοντέλο και ξεστοκάρουν.

Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι - ότι μέχρι 4,30 μέτρα παλεύεται το μέγεθος (Kamiq είναι σχεδόν 4,25) και για αστικό ιστό. Μου έτυχε περιστατικό χθες στην περιοχή Χιλτον να μην μπορώ να στρίψω σε στενό (λόγω παρκαρισμένων) με το Golf VII που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της συμπάθειας προς το CHR, το θεωρώ αρκετά μεγαλύτερο απ' ότι αξίζει στο αυτοκίνητο. Προφανώς η αντισυμβατική και σίγουρα όχι αισθητικά άσχημη εξωτερική εμφάνιση να παίζει ρόλο (καθώς και η παραδοσιακή αγάπη του Έλληνα για την toyota) αλλά ένα αυτοκίνητο είναι αρκετά περισσότερα πράγματα.

Δεν ξέρω αν αρκεί κάποιος να θυσιάσει χώρους, ορατότητα, ποιότητα εσωτερικού και meh επιδόσεις για να αγοράσει ένα αυτοκίνητο που φαίνεται περισσότερο απ' ότι είναι. Οι χώροι για SUV δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ενώ και η ορατότητα δεν έχει να κάνει μόνο με το κλειστοφοβικό πίσω μέρος αλλά και με το πόσο μπορεί να δει ο οδηγός πίσω (spoiler: όχι και πολλά). Και εντάξει σε ένα roadster τύπου mr2 ή ΤΤ να το καταλάβω αλλά όχι σε τέτοια κατηγορία. Η ποιότητα στο εσωτερικό δεν ενθουσιάζει, κάποια μαλακά πλαστικά αλλά τα σκληρά κυριαρχούν, ενώ αυτό που είναι μεγάλη απογοήτευση είναι η κεντρική οθόνη με το infotainment. To interface θυμίζει αυτοκίνητα παλιότερων εποχών ενώ είναι αρκετά δύστροπο στη χρήση του.

Προσωπικά θα επέλεγα CHR αν έπαιζε σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλά για καινούργιο μάλλον θα κοιτούσα αλλού.

Το chr πουλαει μονο και μονο λογω του ερωτα του Ελληνα με την toyota (και ας φτιαχνονται στην Τουρκια)

toyota+suv+διαστημοπλοιο = win

Γενικα οι περισοτεροι Ελληνες δεν αγοραζουν αυτοκινητο με βαση λογικη και τι ειναι καλυτερο για τα λεφτα που δινουν και τις αναγκες τους

 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, john1987 είπε

OK. Υποθέτω τους εχουνε μεινει ετοιμοπαράδοτα προηγούμενο μοντέλο και ξεστοκάρουν.

Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι - ότι μέχρι 4,30 μέτρα παλεύεται το μέγεθος (Kamiq είναι σχεδόν 4,25) και για αστικό ιστό. Μου έτυχε περιστατικό χθες στην περιοχή Χιλτον να μην μπορώ να στρίψω σε στενό (λόγω παρκαρισμένων) με το Golf VII που έχω.

Δε ξερω καν εαν υπαρχουν ακομα κομματια, μεχρι τελη νοεμβρη αρχές δεκεμβρη ειχε μερικα 1.6TDI με τα 116 αν δεν απατωμαι αλογα.

Το καμικ ειναι οριακά κομπλε για πολη και εχει καλη ορατότητα (συν στανταρ καμερα οπισθοπορείας), δε μας εχει ζορισει καθόλου μεχρι ωρας. Ιδανικά θα ήθελα να πεφτουν αυτοματα και οι καθρεφτες στην οπισθεν αλλα δε μπορω να τα εχω όλα με ουτε 19Κ - πιθανότατα θα γινεται με καποια κωδικοποίηση στο μέλλον...

Τωρα βεβαια αν πεσεις στη περιπτωση παρκαρισμένων απο υπαναπτυκτους ιθαγενεις μπονομπο ουτε με το golf δε στριβεις ουτε με b suv αλλα μπορει ουτε και με κανενα aygo ξερω γω να μη μπορεις

3 λεπτά πριν, imr είπε

Το chr πουλαει μονο και μονο λογω του ερωτα του Ελληνα με την toyota (και ας φτιαχνονται στην Τουρκια)

 

πραγματικά... συμφωνω απολυτα...

το θεωρω ισως απο τα χειρότερα σχεδιαστικα που εχει βγαλει εβερ η τουοτα (κ ενα παραπανω το οτι ειναι τουρκικο δε θα το επαιρνα)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε ολους σας! Εγώ πήρα τον 07/20 το Dacia Sandero Stepway diesel ττην φουλ εκδοση. Αν και παρωχήμενο σε επιπεδο πλαστικών κατά τα άλλα μια χαρα ως τωρα.(9500 χλμ).Το προτείνω ανεπιφύλακτα ,vfm κυριολεκτικά 15.500 με το κλειδί στο χέρι, έχω δύο παιδιά 11 και 12 ετών ετσι? Τα 20000 και 22000 χιλιαρικα είναι πάρα πολλά σημερα παιδια, εχουμε και ζωη να ζήσουμε, υποχρεωσεις κλπ, δεν θα πεθανουμε για ενα αμάξι! 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα οικογένεια ήταν η πρώτη επιλογή. Βέβαια η έκδοση με υγραέριο περισσότερο θα με έψηνε που ήταν πιο φθηνή !

Απο κατανάλωση τι λέει? Θόρυβος μέσα , άνεση? Και που είναι οι φωτό να ευχηθούμε ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την ασφάλιση νέου αυτοκινήτου? Από μετά σε μέρα περιμένουμε το xceed 1.6 CRDI και η αντιπροσωπεία μου ζητά έμμεσα να κάνω την ασφάλεια μου σε αυτούς. Μου έστειλαν μια προσφορά για ετήσια στα 300€ μαζί με κλοπή και πυρκαγιά καθώς υπάρχουν δόσεις και είναι απαραίτητα. Επειδή δεν έχω ακόμη πινακίδες δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες τιμές στο insurance market και να κανω τη σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, almalios είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά σε ολους σας! Εγώ πήρα τον 07/20 το Dacia Sandero Stepway diesel ττην φουλ εκδοση. Αν και παρωχήμενο σε επιπεδο πλαστικών κατά τα άλλα μια χαρα ως τωρα.(9500 χλμ).Το προτείνω ανεπιφύλακτα ,vfm κυριολεκτικά 15.500 με το κλειδί στο χέρι, έχω δύο παιδιά 11 και 12 ετών ετσι? Τα 20000 και 22000 χιλιαρικα είναι πάρα πολλά σημερα παιδια, εχουμε και ζωη να ζήσουμε, υποχρεωσεις κλπ, δεν θα πεθανουμε για ενα αμάξι! 

Ξέρουμε τίποτα σχετικά με το Dacia Sandero (σκέτο) και συγκεκριμένα για την έκδοση 1.0 TCe 100 hp LPG? Είχε εμφανιστεί σε άρθρα από το καλοκαίρι αλλά είναι άφαντο από το site της Dacia..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stoumas είπε

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους! Καλοριζικες οι καινούριες ροδες στους τυχερούς! 

Το λοιπόν! Είμαι ναυτικός, ερχόμενος από bmw e90 320i το οποίο πούλησα στην 1η καραντινα. Τωρα με την γυναίκα είμαστε στο ψάξιμο για νέο όχημα (υπάρχει 2ο της γυναίκας fiat panda). Δεν ξερω αλλα εχω αρχισει ρε παιδιά κ γλυκοκοιτάζω τα κομπι (σε μεταχειρισμένο). Για του λόγου το αληθές με εχει κερδίσει ένα συγκεκριμένο A4. Εχει κάποιος εμπειρια να μοιραστει με τα κομπι; 

Ίσως είμαι κι ο μοναδικός στη συζήτηση που έχει Kombi/SW/Estate ή όπως τα λέει ο κάθε λαός. Γενικά έχω σχετικά μικρό, Golf, που είναι στα 4.5 μέτρα κι άρα είναι σε διαστάσεις ενός σεντάν. Η πρακτικότητα του δε παίζεται, σε ένα χρόνο έκανα τρεις φορές μετακόμιση, εχω φορτώσει ντουλάπες, κρεβάτια, δίμετρα έπιπλα, και το σκυλί δε καταλαβαίνει χριστό. Αν δε σε χαλάει λόγω της προκατάληψης της Ελλάδας εναντίον αυτών των αυτοκινήτων και το ελέγξεις οτι είναι πράγματι σωστό και δεν έχει γράψει στην πραγματικότητα 500,000 χλμ, τότε βουρ. Ο,τι άλλο θες ρώτα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Γενικα οι περισοτεροι Ελληνες δεν αγοραζουν αυτοκινητο με βαση λογικη

Αυτό είναι βέβαιο.

Εδώ αγοράζουμε ακόμη vag παρόλο που τεκμηριωμένα γνωρίζουμε ότι μας εξαπάτησαν αισχρά κατ'επανάληψη και όλος ο πλανήτης έχει στραφεί εναντίον τους για αποζημιώσεις... εκτός από τους δουλοπρεπείς Έλληνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αυτό είναι βέβαιο.

Εδώ αγοράζουμε ακόμη vag παρόλο που τεκμηριωμένα γνωρίζουμε ότι μας εξαπάτησαν αισχρά κατ'επανάληψη και όλος ο πλανήτης έχει στραφεί εναντίον τους για αποζημιώσεις... εκτός από τους δουλοπρεπείς Έλληνες.

Γιατί μόνο στην Ελλάδα αγοράζουμε Vag? Σε ολο το κοσμο πουλανε. Μπαλα στην κορυφη με την Toyota παιζουν σε αριθμο αυτοκινήτων, λες ολα στην Ελλαδα να τα αγοραζουμε; Ας την πεταξουμε ομως την πατατα τους δουλοπρεπεις Ελληνες, δεν κοστιζει τιποτα.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την ασφάλιση νέου αυτοκινήτου? Από μετά σε μέρα περιμένουμε το xceed 1.6 CRDI και η αντιπροσωπεία μου ζητά έμμεσα να κάνω την ασφάλεια μου σε αυτούς. Μου έστειλαν μια προσφορά για ετήσια στα 300€ μαζί με κλοπή και πυρκαγιά καθώς υπάρχουν δόσεις και είναι απαραίτητα. Επειδή δεν έχω ακόμη πινακίδες δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες τιμές στο insurance market και να κανω τη σύγκριση. 

Εμένα η υποχρεωτική ασφάλιση από αυτούς (Seat) ήταν 6μηνη, έληξε και πήγα μόνος σε άλλη. Για την έκδοση της ασφάλειας θες πινακίδες, οπότε περιμένεις να σου δώσουν τις πινακίδες (αριθμό) και μετα ψάχνεσαι, εκτός και αν θες να τους πεις για 6μηνη κι όχι 12μηνη (στην αντιπροσωπεία) και μετα κάνεις δικιά σου... Εκτός επίσης και αν υπάρχει όρος στο συμφωνητικό για 12μηνη. 

Για εμένα κάνε μεικτή με όποιο κόστος είναι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ας την πεταξουμε ομως την πατατα τους δουλοπρεπεις Ελληνες, δεν κοστιζει τιποτα.

Με θλίβει και μένα η κατάσταση, αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια.

Ακόμη και το ίδιο το γερμανικό κράτος στράφηκε εναντίον του γκρούπ για αποζημιώσεις λόγω εξαπάτησης.

Οι Έλληνες, δυστυχώς, κοιμούνται βαθιά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σε όλο τον κόσμο πουλάει το γκρουπ και τα αυτοκίνητα του είναι επιτυχημένα παντού όμως το παραβλέπουμε, ε; Άρα είναι κι αυτοί δουλοπρεπείς; Ή νομίζεις πως στη Γερμανία ξεκίνησαν να αγοράζουν τζαπανίλες απο αντίσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συγκριτικά με την υπόλοιπη Ευρώπη, τα μερίδια του vag στην Ελλάδα είναι χαμηλότερα.
Οπότε δεν ισχύει το «αγοράζουμε ακόμη vag». Εκτός αν θα έπρεπε να είναι μηδενικά τα μερίδια αυτά.

2. Το «τεκμηριωμένα γνωρίζουμε ότι μας εξαπάτησαν αισχρά κατ'επανάληψη και όλος ο πλανήτης έχει στραφεί εναντίον τους για αποζημιώσεις...» δε μπορεί παρά να αναφέρεται στις εκπομπές ρύπων και μόνο.
Αλλά δεν είναι μόνο το vag που εξαπάτησε στις εκπομπές ρύπων. Για να μην πω ότι λίγο πολύ σχεδόν το σύνολο της αυτοκινητοβιομηχανίας εξαπατά είτε στις εκπομπές ρύπων, είτε στις καταναλώσεις, είτε στις ανακλήσεις κοκ.

Τόσος φανατισμός δε χρειάζεται. Βιομηχανίες είναι και βγάζουν λεφτά από εμάς που τους πληρώνουμε.
Αν δεν παίρνουμε vag, θα παίρνουμε κάποιον άλλο που επίσης εξαπατά, οπότε η λύση είναι να κλείσει το τόπικ και να πηγαίνουμε με τα πόδια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Speculoos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της συμπάθειας προς το CHR, το θεωρώ αρκετά μεγαλύτερο απ' ότι αξίζει στο αυτοκίνητο. Προφανώς η αντισυμβατική και σίγουρα όχι αισθητικά άσχημη εξωτερική εμφάνιση να παίζει ρόλο (καθώς και η παραδοσιακή αγάπη του Έλληνα για την toyota) αλλά ένα αυτοκίνητο είναι αρκετά περισσότερα πράγματα.

Θα σου απαντήσω εγώ μιας και είμαι κάτοχος fl c-hr club 1,8 hybrid από το καλοκαίρι που μας πέρασε. 

1) Μου αρέσει εξωτερικά

2) Θεωρώ το εσωτερικό του αρκετά ποιοτικό

3) Θεωρώ το hybrid future proof σε σχέση με τη βενζίνη ή το πετρέλαιο

4) Μεταπωλητική αξία

Όλα τα παραπάνω με έκαναν να στραφώ προς το c-hr και θα σου πω ότι μέχρι και την τελευταία στιγμή ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο peugeot 3008 eat8 active diesel. Βέβαια η τελική επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική για τον καθένα. Ο καθένας χαλάει τα λεφτά σε ότι του αρέσει περισσότερο και ότι θεωρεί ο ίδιος καλύτερο για τις ανάγκες του

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...