Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dstilio είπε

Φιλτατε...

Ta audi εχουν τρομερη ποιοτητα κυλισης στα station τους. Απλα απιστευτη.  Εννοειται ασφαλή, ανετα, κτλ. Σε ταξίδι πολλές φορές πιο άνετο απο SUV και προπαντώς πιο ήσυχο λόγω αεροδυναμικής (είμαι κάτοχος SUV αλλά έχω πάει πολλά ταξίδια με a6 allroad).  Για τα χιλιόμετρα μην ανησυχεις εκτός και αν έχει βγει τίποτα κακή φήμη σε αυτό το κινητήρα. Είναι αυτοκίνητα που γερνούνε όμορφα.

Τι να προσέξεις:

1) μηχανικό έλεγχο και έλεγχο τρακαρίσματος

2) ενημερώσου για τα έξοδα που έρχονται. Είναι ακριβή εταιρεία και αν έχει αυτό το μοντέλο τίποτα αεραναρτήσεις κτλ. τότε η αντικατάσταση τους κοστίζει πολύ. Φυσικά στα 15Κ και κάτω που το δίνει, τα λεφτά που γλυτώνεις από ενα άλλο στα 20Κ τα δίνεις εκεί, αλλά καλό είναι να είσαι ετοιμασμένος.

3) κατανάλωση. Είανι euro 5 και παλιό. Ψάξε την κατανάλωση αν θέλεις να κάνεις πολλά χιλιότερα.

Είανι καλό που βλέπεις πολλά χιλιόμετρα. Να ανησυχεις όταν βλέπεις κάτω απο 100χιλιάδες που είανι πειραγμένα πολλά.

 

Θα σου πρότεινα να κοιταξεις και στο γερμανικό site καθώς εκεί έχεις πολλές επιλογές από χιλιόμετρα που έχουν γίνει σε καλούς δρόμους χωρίς ταλαιπωρημένα σασμάν. Θα βγάλεις άκρη με τη βοήθεια της γυναίκας σου, αλλά ενημερώσου σωστά για την εισαγωγή στην Ελλάδα και το αντίστοιχο κόστος. Και δες και υβριδικά κτλ. 

Για τα Volvo που αναφέρθηκε, πολύ άνετα και αυτά αλλά δεν έχω τόση εμπειρία απο ταξίδια για να συγκρίνω.

Kατσε, τι SUV έχεις και το συγκρίνεις με A6; Γιατί άμα είναι κάτι λιγότερο από Q5, δεν έχει νόημα η σύγκριση τους. Τα SUV που είχα και έχω, δεν ακούγετε απολύτως τίποτα, ακόμη και με 150 km/hr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrNick είπε

@ASTOU δοκίμασε να βάλεις 1 τυχαία πινακίδα (πχ ενός καινούριου αυτοκινήτου στη γειτονιά σου) και να αλλάξεις στη συνέχεια τα στοιχεία. Αλλιώς βρες πινακίδα xceed από car.gr και δοκίμασε έτσι. Ακόμα και αν το ins market δεν δουλεύει με αυτό τον τρόπο, δοκίμασε hellas direct και anytime, νομίζω εκεί δουλεύει.

Ευχαριστώ πολύ λειτουργεί κανονικά στο anytime!! Παρατηρώ ότι σε μια πρόχειρη προσφορά που μου έστειλαν από την αντιπροσωπεία η εμπορική αξία του οχήματος έχει δηλωθεί ως 18.090 ενώ στο anytime το παιρνάει στις 27.000. Επηρεάζει κάπως αυτό το συνολικό κόστος του ασφάλιστρου?

Επεξ/σία από ASTOU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ASTOU είπε

Ευχαριστώ πολύ λειτουργεί κανονικά στο anytime!! Παρατηρώ ότι σε μια πρόχειρη προσφορά που μου έστειλαν από την αντιπροσωπεία η εμπορική αξία του οχήματος έχει δηλωθεί ως 18.090 ενώ στο anytime το παιρνάει στις 27.000. Επηρεάζει κάπως αυτό το συνολικό κόστος του ασφάλιστρου?

Μήπως είναι η Λιανική τιμή προ φόρων; Εσύ πόσο το αγοράζεις; Αυτη την τιμή πρέπει να βάλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ πολύ λειτουργεί κανονικά στο anytime!! Παρατηρώ ότι σε μια πρόχειρη προσφορά που μου έστειλαν από την αντιπροσωπεία η εμπορική αξία του οχήματος έχει δηλωθεί ως 18.090 ενώ στο anytime το παιρνάει στις 27.000. Επηρεάζει κάπως αυτό το συνολικό κόστος του ασφάλιστρου?

Προφανώς , μα καλά γιατί τόση διαφορά ?

Κάτσε να τσεκάρω μία

Edit :

Είσαι σίγουρος ρε μαν ? Εδώ στο autotriti και το φθηνότερο Xceed 1.6 ξεκινάει απο 24.000ε , τα 18.090 δεν παίζουν βασικά για Xceed ούτε σε 1.0

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Η τελική τιμή με έκπτωση του τέλους ταξινόμισης είναι 24.700 ευρώ.

Μπορείς να κάνεις αλλαγή αξίας , αλλά δεν ξέρω τι έβαλες , εγώ που δοκίμασα τώρα το έβαλε μέση αξία 17.500

 

Screenshot from 2021-01-05 21-24-10.png

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προφανώς , μα καλά γιατί τόση διαφορά ?

Κάτσε να τσεκάρω μία

Edit :

Είσαι σίγουρος ρε μαν ? Εδώ στο autotriti και το φθηνότερο Xceed 1.6 ξεκινάει απο 24.000ε , τα 18.090 δεν παίζουν βασικά για Xceed ούτε σε 1.0

 

Είναι μια πρόχειρη προσφορά για ασφάλιση που μου έστειλαν από το γραφείο ασφαλειών της αντιπροσωπείας. Δεν έχω περάσει ακόμη από εκεί για να συνεννοηθούμε προσωπικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Η τελική τιμή με έκπτωση του τέλους ταξινόμισης είναι 24.700 ευρώ.

Δεν ξέρω σε επίπεδο ασφάλειας (κλοπή μικτή) αν πρέπει να βάλεις την τελική τιμή που θα το αγοράσεις (24700) ή τα 27000 που περιέχουν τα τέλη ταξινόμησης. Κάποιος με εμπειρία στο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Γενικά τα 300 ευρώ σαν ασφάλεια με κλοπή-πυρός θραύση κρυστάλλων και οδική πως σας φαίνεται?

Μην τσιγκουνευεσαι τα χρήματα της μεικτής! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Γενικά τα 300 ευρώ σαν ασφάλεια με κλοπή-πυρός θραύση κρυστάλλων και οδική πως σας φαίνεται?

ετήσιο ?

Καλά είναι

Κοίτα εδώ στο περίπου με τις καλύψεις που είπες και αξία 24.000 με περιοχή κίνησης Αθήνα

https://www.insurancemarket.gr/carinsurance/results/_f/Y2FyX3NpdGVfODgxMTc1ZmY0YmRmZGQ2MjYwMS4zODA0MTAxOA==#

Εκτός insurance market αν πας στις ασφαλιστικές θα έχεις και 15-20ε κάτω επειδή θα γλυτώσεις την προμήθεια τους

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Μην τσιγκουνευεσαι τα χρήματα της μεικτής! 

Δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα εδώ και 3 αυτοκίνητα ούτε μια φορά οποιαδήποτε βοήθεια από ασφαλιστική. Δεδομένου ότι ζω στην επαρχεία η καθημερινή έκθεση σε κίνδυνο είναι μειωμένη οπότε ναι μεν θεωρητικά με την μικτή θα ήμουν πιο safe αλλά με το μέχρι τώρα ιστορικό μου θα μου είχε κοστίσει δυσανάλογα πολλά χρήματα.

 

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

ετήσιο ?

Καλά είναι

Κοίτα εδώ στο περίπου με τις καλύψεις που είπες και αξία 24.000 με περιοχή κίνησης Αθήνα

https://www.insurancemarket.gr/carinsurance/results/_f/Y2FyX3NpdGVfODgxMTc1ZmY0YmRmZGQ2MjYwMS4zODA0MTAxOA==#

Εκτός insurance market αν πας στις ασφαλιστικές θα έχεις και 15-20ε κάτω επειδή θα γλυτώσεις την προμήθεια τους

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Βέβαια το ακριβές ποσό θα το μάθουμε όταν μπουν οι πινακίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα εδώ και 3 αυτοκίνητα ούτε μια φορά οποιαδήποτε βοήθεια από ασφαλιστική. Δεδομένου ότι ζω στην επαρχεία η καθημερινή έκθεση σε κίνδυνο είναι μειωμένη οπότε ναι μεν θεωρητικά με την μικτή θα ήμουν πιο safe αλλά με το μέχρι τώρα ιστορικό μου θα μου είχε κοστίσει δυσανάλογα πολλά χρήματα.

+1000

Η μικτη ειναι:
α) για οσους τρακαρουν συχνα
β) για αυτους που εκαναν την οικονομικη υπερβαση και πηραν αυτοκινητο εκτος των οικονομικων δυνατοτητων τους οποτε αν το τρακαρουν σοβαρα με ευθυνη τους, τοτε μπαινουν μεσα πολυ οικονομικα
γ) για οσους φοβουνται και εινα αγχωδεις κλπ και θελουν "να εχουν ησυχο το κεφαλι τους"

Απο οικονομοτεχνικη αποψη δεν συμφερει για κανενα λογο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Κυριοι μη το ματιασω αλλα μαλλον Παρασκευη παραλαμβανουμε :D 

Ωραίος !!!! Εγώ πήγα σήμερα να κλείσω το θέμα δανείου (ένα μπράβο στο παλικάρι γιατί με πήγε στο νεό πρόγραμμα με το 0,99% επιτόκιο) , πληρώνω την προκαταβολή αύριο και την μεθεπόμενη βδομάδα παραλαμβάνουμε !!!!!!! Ωωωωωω, εεεεεεε!!!!!!

Επεξ/σία από jobous
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...