Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, haHa είπε

+1000

Η μικτη ειναι:
α) για οσους τρακαρουν συχνα
β) για αυτους που εκαναν την οικονομικη υπερβαση και πηραν αυτοκινητο εκτος των οικονομικων δυνατοτητων τους οποτε αν το τρακαρουν σοβαρα με ευθυνη τους, τοτε μπαινουν μεσα πολυ οικονομικα
γ) για οσους φοβουνται και εινα αγχωδεις κλπ και θελουν "να εχουν ησυχο το κεφαλι τους"

Απο οικονομοτεχνικη αποψη δεν συμφερει για κανενα λογο.

Θα διαφωνήσω γιατί και εγώ κοντά 20 χρόνια δεν είχα τρακάρει ποτέ και πέρσι την πάτησα με ζημιά πάνω απο 3.000ε

Έχουν γίνει πολύ ακριβά κάποια ανταλλακτικά όπως τα LED φώτα οπότε μία στραβή στην 10ετία να σου κάτσει έβγαλες τα λεφτά της μικτής. Και μιλάμε μόνο για φανάρια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξαναγράψει, προτιμώ να κόψω από κάτι άλλο παρά από την ασφάλεια του αυτοκινήτου,είτε σε ελαστικά είτε στην ασφάλιση του, ειδικά τώρα που είναι "καινούργιο" και πληρώνω και δοσεις, αλλά κι όσο μπορώ να το έχω μικτη θα το έχω ! Ακόμα και ας έχει 15.000€ αξία (που να είχε και 25000€ όπου θα έκανα το σκ@το μου παξιμάδι για μικτή), επειδή έτυχε σε φίλο, μια φορά θα συμβεί αν συμβεί, έφυγε από το τούνελ του περιφερειακου Θεσσαλονίκης λίγους μήνες αφού πήγε από μικτή στη μεσαία ασφαλεια, το αμάξι καταστράφηκε ολοσχερώς, ο φίλος σώθηκε ευτυχώς! Πήρε 500€ για ότι έμεινε από το αμάξι και 3 χρόνια τουλάχιστον πλήρωνε δόσεις χωρίς να έχει αμάξι!

Είναι αυτή η κακιά στιγμή που όλοι λέμε εε σε εμένα θα γίνει;; 

Μακάρι όλοι να μην έχουν ούτε γρατζουνιά από γάτα..! 

Από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει.. 

Το αμάξι για εμένα προσωπικά είναι εργαλείο και επένδυση , είναι και φυσικό αέριο οπότε επενδυω στη μικτή. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haHa είπε

+1000

Η μικτη ειναι:
α) για οσους τρακαρουν συχνα
β) για αυτους που εκαναν την οικονομικη υπερβαση και πηραν αυτοκινητο εκτος των οικονομικων δυνατοτητων τους οποτε αν το τρακαρουν σοβαρα με ευθυνη τους, τοτε μπαινουν μεσα πολυ οικονομικα
γ) για οσους φοβουνται και εινα αγχωδεις κλπ και θελουν "να εχουν ησυχο το κεφαλι τους"

Απο οικονομοτεχνικη αποψη δεν συμφερει για κανενα λογο.

δ) για όσους είναι γκαντέμηδες και τους χτυπάνε/γρατσουνάνε το αυτοκίνητο συνεχώς ενώ το έχουν παρκάρει(που είναι και η πλειοψηφία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα διαφωνήσω γιατί και εγώ κοντά 20 χρόνια δεν είχα τρακάρει ποτέ και πέρσι την πάτησα με ζημιά πάνω απο 3.000ε

Έχουν γίνει πολύ ακριβά κάποια ανταλλακτικά όπως τα LED φώτα οπότε μία στραβή στην 10ετία να σου κάτσει έβγαλες τα λεφτά της μικτής. Και μιλάμε μόνο για φανάρια

Δεν υπαρχει κατι να διαφωνησουμε.
Πρωτον, μονος σου λες οτι για την περιπτωση σου δεν συμφερει η μικτη: στα 20 χρονια που δεν ειχες τρακαρει θα ειχες δωσει πολλα περισσοτερα απο τα 3.000 που εδωσες περυσι.

Δευτερον, οικονομοτεχνικα ΕΙΝΑΙ αδυνατον να συμφερει για τον κατοχο του αυτοκινητου. Αν συμφερει οικονομοτεχνικα εμας, τοτε αυτο σημαινει οτι οι ασφαλιστικες μπαινουν μεσα και προσφερουν λειτουργημα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Δεν υπαρχει κατι να διαφωνησουμε.
Πρωτον, μονος σου λες οτι για την περιπτωση σου δεν συμφερει η μικτη: στα 20 χρονια που δεν ειχες τρακαρει θα ειχες δωσει πολλη περισσοτερα απο τα 3.000 που εδωσες περυσι.

Δευτερον, οικονομοτεχνικα ΕΙΝΑΙ αδυνατον να συμφερει για τον κατοχο του αυτοκινητου. Αν συμφερει οικονομοτεχνικα εμας, τοτε αυτο σημαινει οτι οι ασφαλιστικες μπαινουν μεσα και προσφερουν λειτουργημα.

Αυτό ισχύει μακροοικονομικά όχι μικροοικονομικά: Άλλως, αν τύχει σε κάποιον δεν τον ενδιαφέρει αν οι ασφάλειες έχουν κέρδος ή όχι, αυτός σίγουρα έχει χασούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν υπαρχει κατι να διαφωνησουμε.
Πρωτον, μονος σου λες οτι για την περιπτωση σου δεν συμφερει η μικτη: στα 20 χρονια που δεν ειχες τρακαρει θα ειχες δωσει πολλη περισσοτερα απο τα 3.000 που εδωσες περυσι.

Δευτερον, οικονομοτεχνικα ΕΙΝΑΙ αδυνατον να συμφερει για τον κατοχο του αυτοκινητου. Αν συμφερει οικονομοτεχνικα εμας, τοτε αυτο σημαινει οτι οι ασφαλιστικες μπαινουν μεσα και προσφερουν λειτουργημα.

Ναι μωρέ τρόπος του λέγειν , θα διαφωνήσω με την λίστα σου εννοούσα.

Βασικά ο παράγοντας για εμένα είναι η αξία του αυτοκινήτου ή τα ανταλλακτικά του

Και εγώ δεν είχα κάνει ποτέ μικτή , όταν την πάτησα με το Leon και τα LED φανάρια έκανα

Στης γυναίκας μου που το αμάξι δεν έχει LED κτλ. και κοστίζει 12.000ε δεν έκανα (βέβαια μας το έκανε καλοκαιρινό ένας καραγκιόζης με γρατζουνιές σε όλο το αμάξι οπότε ακόμη και σε αυτό θα τα έβγαζε τα λεφτά της)

Στο Ibiza πάλι δεν έκανα και μάλλον δεν θα κάνω

Αν αγοράζω αμάξι με αξία πάνω απο 22.000ε και γνωρίζω ότι έχει ανταλλακτικά που πονάνε τότε θα κάνω και πάλι

Οπότε για εμένα είναι ένας συνδυασμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jobous είπε

Ωραίος !!!! Εγώ πήγα σήμερα να κλείσω το θέμα δανείου (ένα μπράβο στο παλικάρι γιατί με πήγε στο νεό πρόγραμμα με το 0,99% επιτόκιο) , πληρώνω την προκαταβολή αύριο και την μεθεπόμενη βδομάδα παραλαμβάνουμε !!!!!!! Ωωωωωω, εεεεεεε!!!!!!

Αυτα ειναι! 0.99 θα ηθελε και 40% προκαταβολη νομιζω, ειχα και εγω την επιλογη αλλα οχι τη δυνατοτητα :P για λεγε εκδοση χρωμα κλπ! Θα γινουμε αδερφακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Αυτό ισχύει μακροοικονομικά όχι μικροοικονομικά: Άλλως, αν τύχει σε κάποιον δεν τον ενδιαφέρει αν οι ασφάλειες έχουν κέρδος ή όχι, αυτός σίγουρα έχει χασούρα

Φυσικα και μονο μακροοικονομικα, δεν μπορουμε να ξερουμε αν θα τυχει σε καποιον για να του πουμε απο πριν να κανει ασφαλεια.

Για αυτο ειπαμε οτι για αυτους που τρακαρουν συχνα ή ειναι φοβητσιαρηδες οτι θα τρακαρουν, ας κανουν μικτη.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οικονομοτεχνικα δεν συμφερει τον κατοχο. Το ασφαλιστρο της μικτης(που συμφερει οικονομοτεχνικα της ασφαλιστικη που βγαζει κερδος απο εσενα) περιλαμβανει:
1) πιθανο κοστος επισκευης(που υπολογιζεται βασει ρισκου κλπ)
2) μισθο ασφαλιστη
3) κερδος ασφαλιστικης
 

Το 2) και το 3) δεν θα το πληρωναμε αν δεν καναμε μικτη. Μονο το 1) ειναι κατι που ισως πληρωσουμε στη διαρκεια των ετων που εχουμε αυτοκινητο αν δεν εχουμε μικτη.

Οπως και να εχει, η μικτη συμφερει οικονομοτεχνικα την ασφαλιστικη που βγαζει κερδος. Αν βγαζει κερδος η ασφαλιστικη, μπορειτε να φανταστειτε ποιος μπαινει μεσα...

Υ.Γ.: Ελπιζω να μην διαβασουμε παραδειγματα του τυπου "εγω δεν ειχα και την πατησα", "παλι καλα που ειχα, γιατι θα ειχα δωσει τα πολλαπλασια", γιατι απλα δειχνουν οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα απο αυτα που ειπαμε.

19 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

δ) για όσους είναι γκαντέμηδες και τους χτυπάνε/γρατσουνάνε το αυτοκίνητο συνεχώς ενώ το έχουν παρκάρει(που είναι και η πλειοψηφία)

Δεν ειναι η πλειοψηφια, γιατι αυτο θα σημαινει οτι οι ασφαλιστικες θα εμπαιναν μεσα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pareisaktos είπε

Με 5000 χμλ μέχρι στιγμής στο c-hr έχω μέση κατανάλωση 4,5 lt/100. Στην πόλη η κατανάλωση είναι αστεία. Παίζει στα 2-3 lt/100.

Πως γινετε να εχεις μεση 4,5 και στην πολη 2,5 ; Δεν βγαινουν τα νουμερα εκτος αν στα ταξιδια καις 6,5 και ειναι μισα μισα τα χλμ. Οποτε κατι δεν μας λες σωστα.

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, haHa είπε

Φυσικα και μονο μακροοικονομικα, δεν μπορουμε να ξερουμε αν θα τυχει σε καποιον για να του πουμε απο πριν να κανει ασφαλεια.

Για αυτο ειπαμε οτι για αυτους που τρακαρουν συχνα ή φοβουνται οτι θα τρακαρουν, ας κανουν μικτη.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οικονομοτεχνικα δεν συμφερει τον κατοχο. Το ασφαλιστρο της μικτης(που συμφερει οικονομοτεχνικα της ασφαλιστικη που βγαζει κερδος απο εσενα) περιλαμβανει:
α) πιθανο κοστος επισκευης(που υπολογιζεται βασει ρισκου κλπ)
β) μισθο ασφαλιστη
γ) κερδος ασφαλιστικης
 

Το β) και το γ) δεν θα το πληρωναμε αν δεν καναμε μικτη. Το α) ειναι καιτ που ισως πληρωσουμε στη διαρκεια των ετων που εχουμε αυτοκινητο.

Αν οι μεικτή περιλαμβάνει και ζημίες από κακόβουλη ενέργεια(οι γρατσουνιές χτυπήματα κλωτσιές κλπ που λέγαμε)τότε συμφέρει, διότι εγώ ΔΕΝ έχω δει αμάξι χωρίς γρατσουνιές και μικροχτυπήματα από τρίτους(που τα κάνουν και φεύγουν εννοείται). Απλώς το 99% τα αφήνει να μαζεύονται και είτε δεν τα φτιάχνει ποτέ είτε τα φτιάχνει όταν το πουλήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Αυτα ειναι! 0.99 θα ηθελε και 40% προκαταβολη νομιζω, ειχα και εγω την επιλογη αλλα οχι τη δυνατοτητα :P για λεγε εκδοση χρωμα κλπ! Θα γινουμε αδερφακια?

Focus St-LineX 155 , magnetic grey. Πράγματι η προκαταβολή ήταν πάνω απο 50%. Να σκεφτείς ότι για το υπόλοιπο έχω για τρία χρόνια 240 € επιβάρυνση τόκων και άλλα 280 για έξοδα φακέλου.

Υ.Γ. : Είχε έξω απο την αντιπροσωπεία ένα ίδιο σε Blue Metallic, λέω να το πάρω φωτό να το δείξω. Τώρα με την συζήτηση που γίνεται για ασφάλειες πάω να βάλω πινακίδα για να βγάλω τιμές ασφάλειας στην Anytime και μου βγάζει ότι είναι ήδη ασφαλισμένο στην Interamerican !!!!! Χαχαχα, δεν γίνονται αυτά !!!!!!!!!!!

Σχετικό με μικτή ασφάλεια : Στις κακόβουλες θέλει προσοχή το κόστος αφού υπάρχει η απαλλαγή (συνήθως 500 €) και οι ζημιές δεν φτάνουν συνήθως τόσο ψηλά σε γρατζουνίσματα, μικροχτυπήματα κτλ

Επεξ/σία από jobous
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Αν οι μεικτή περιλαμβάνει και ζημίες από κακόβουλη ενέργεια(οι γρατσουνιές χτυπήματα κλωτσιές κλπ που λέγαμε)τότε συμφέρει, διότι εγώ ΔΕΝ έχω δει αμάξι χωρίς γρατσουνιές και μικροχτυπήματα από τρίτους(που τα κάνουν και φεύγουν εννοείται). Απλώς το 99% τα αφήνει να μαζεύονται και είτε δεν τα φτιάχνει ποτέ είτε τα φτιάχνει όταν το πουλήσει

Δεν κανουν λειτουργημα οι ασφαλιστικες για να σε συμφερει.
Γραντζουνιες,μικροχτυπηματα κλπ δεν καλυπτονται συνηθως, γιατι κοστιζουν λιγοτερο απο την "απαλλαγη".

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεν κανουν λειτουργημα οι ασφαλιστικες για να σε συμφερει.

Αυτό δεν είναι απάντηση, ούτε είπε κανείς ότι κάνουν λειτούργημα. Με βάση την στατιστική λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Αυτό δεν είναι απάντηση, ούτε είπε κανείς ότι κάνουν λειτούργημα. Με βάση την στατιστική λειτουργούν.

Ακριβως.
Αν συνεφερε τον κατοχο η μικτη οπως ειπες, τοτε οι ασφαλιστικες θα εμπαιναν μεσα. Αλλα επειδη λειτουργουν με την στατιστικη, τα εχουν προβλεψει αυτα.

Για τα παραδειγματα που αναφερες:
Γραντζουνιες, μικροχτυπηματα κλπ δεν καλυπτονται συνηθως, γιατι κοστιζουν λιγοτερο απο την "απαλλαγη".
Απαλλαγή είναι η συμμετοχή του ασφαλισμένου στην αποκατάσταση της ζημιάς. Αν δηλαδή η ζημιά είναι 1.500 ευρώ και η απαλλαγή 500, τότε συνάγεται ότι η αποζημίωση από την ασφαλιστική θα είναι 1.000 ευρώ. Αν όμως η ζημιά είναι 400 ευρώ, δεν ισχύει η αποζημίωση.

Αν ο ασφαλιζομενος θελει να εχει χαμηλη "απαλλαγη" ωστε να καλυπτονται και μικροζημιες ή γραντζουνιες, τοτε το ασφαλιστρο ειναι ακομα υψηλοτερο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jobous είπε

Τώρα με την συζήτηση που γίνεται για ασφάλειες πάω να βάλω πινακίδα για να βγάλω τιμές ασφάλειας στην Anytime και μου βγάζει ότι είναι ήδη ασφαλισμένο στην Interamerican !!!!! Χαχαχα, δεν γίνονται αυτά !!!!!!!!!!!

Έαν γνωρίζεις πινακίδα μπορείς να το ελέγξεις και εδώ : https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...