Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Burgos είπε

Γιατί λόγω των μειωμένων τελών ταξινόμησης το πήρα 10-15 χιλιάδες φθηνότερα από το αντίστοιχο ντιζελ.

 

Όταν φορτίζει με τον κινητήρα λογικά θα έχω αυξημένη κατανάλωση. Αν και νομίζω ότι θα αντισταθμίζεται κάπως μετά. Σίγουρα όμως δεν περιμένω το 1.7/100km που δίνει η Mercedes. Πιο λογικό θα μου φαίνεται το 7-8/100km ακόμα και συνδυασμένα. Θα σας πω το καλοκαίρι αν έχω παραλάβει μέχρι τότε 🤣

Ειναι ο ιδιος υβριδικος κινητηρας που τρεχει και στην Aclass (A250e) ? Εαν υπαρχουν τετοιες εκπτωσεις σκεφτομαι σοβαρα να δωσω το Α180 με τον ντιζελ κινητηρα και να παω στο A250e...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, terry308 είπε

Βάλε σκοπό κάποιον δικό σου, με 2 καρέκλες, μόλις φύγει κάποιος ακριβώς από μπροστά να τις βάλει, εε ας βάλει και καμιά σκάλα ενδιάμεσα τους 😉🤣, ή πες τον απέναντι να τραβήξετε μπαλαντεζα αλά μπουγάδα βρε παιδάκι μου 🤣

Δεν έχω τίποτα απέναντι ρε συ! Επειδή είσαι από Βέροια αν θυμάμαι καλά, μένω προς Ακρόπολη. Απέναντι οικόπεδα και στο βάθος θάλασσα 🤣

 

26 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ειναι ο ιδιος υβριδικος κινητηρας που τρεχει και στην Aclass (A250e) ? Εαν υπαρχουν τετοιες εκπτωσεις σκεφτομαι σοβαρα να δωσω το Α180 με τον ντιζελ κινητηρα και να παω στο A250e...

Η Α έχει τον 1300 βενζίνη και η GLC τον 2λιτρο diesel ή αντίστοιχα 2λιτρο βενζίνη. Αξίζει νομίζω αν και θα χάσεις πολύ από τον χώρο αποσκευών

Επεξ/σία από Burgos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Burgos είπε

Δεν έχω τίποτα απέναντι ρε συ! Επειδή είσαι από Βέροια αν θυμάμαι καλά, μένω προς Ακρόπολη. Απέναντι οικόπεδα και στο βάθος θάλασσα Κ🤣

Γειτονάκι δηλαδή; 9ο δημοτικο ... ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πάμε πάλι γιατί μάλλον δεν διάβασες αυτό που έγραψα !

Δουλεύω σε ασφαλιστική και έχω ομαδικό πρόγραμμα ασφάλισης με τις παραπάνω τιμές , γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς δλδ ?

Τεσπά δεν με απασχολεί κιόλας να σε πείσω , πιστεύεις ότι θέλεις :)

Θέλω και γω να μπω στο ομαδικό πρόγραμμα!Δεν θα σας ενοχλώ το υπόσχομαι 1 τηλέφωνο τον χρόνο θα σας κάνω για την ανανέωση 😂

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gataros είπε

Γιατί θεωρείς όσοι αγοράζουν στα τυφλά, απολαμβάνουν λιγότερο από εμάς που καθόμαστε και ψειρίζουμε τη μαϊμού?

 

14 ώρες πριν, chriskourou είπε

Νομίζω πως δεν ξέρω κανέναν να έχει σε τόσο μεγάλη εκτίμηση τα SEAT όσο εσύ φίλε tsofra. 

Σχετικά με τη σύγκριση polo, ibiza... 

Ουσιαστικά κι εγώ "στα τυφλά" πήρα το ibiza , φυσικά είχα άλλα σε εκτίμηση και έρωτα , όπως το Α3 , αλλά η τσέπη δεν σήκωνε μεγαλεία , θα ήταν και εργαλείο μιας και έκανα 140χλμ/ημέρα και ήταν μικρή η γκάμα των επιλογών(φ.α.) , μου έκαναν και μια προσφορά που ήταν 2.000€ φθηνότερο από το αντίστοιχο polo , επέλεξα το Ibiza , δε το μετάνιωσα ειδικά τώρα που βλέποντας τις καταναλώσεις μου μέχρι σήμερα , έχω πληρώσει περίπου 2.100€ για το φυσικό αέριο.

Ibiza 2003 (101Ps ?? ) έχει και ο αδερφός μου , με σχεδόν 320.000χλμ, κάπου στα 200.000χλμ+ με υγραέριο , φυσικά καμία σχέση η οδήγηση μεταξύ τους , σα βλάβες δεν του έχει παρουσιάσει κάτι... 

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακόμη δημοτικό πας ρε ?

🤣

Γίνεται να πάω και να μείνω εκεί ;; στις ίδιες τάξεις , στα ίδια θρανία ;; 🤣 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terry308 είπε

 

Ουσιαστικά κι εγώ "στα τυφλά" πήρα το ibiza , φυσικά είχα άλλα σε εκτίμηση και έρωτα , όπως το Α3 , αλλά η τσέπη δεν σήκωνε μεγαλεία , θα ήταν και εργαλείο μιας και έκανα 140χλμ/ημέρα και ήταν μικρή η γκάμα των επιλογών(φ.α.) , μου έκαναν και μια προσφορά που ήταν 2.000€ φθηνότερο από το αντίστοιχο polo , επέλεξα το Ibiza , δε το μετάνιωσα ειδικά τώρα που βλέποντας τις καταναλώσεις μου μέχρι σήμερα , έχω πληρώσει περίπου 2.100€ για το φυσικό αέριο.

Ibiza 2003 (101Ps ?? ) έχει και ο αδερφός μου , με σχεδόν 320.000χλμ, κάπου στα 200.000χλμ+ με υγραέριο , φυσικά καμία σχέση η οδήγηση μεταξύ τους , σα βλάβες δεν του έχει παρουσιάσει κάτι... 

Γίνεται να πάω και να μείνω εκεί ;; στις ίδιες τάξεις , στα ίδια θρανία ;; 🤣 

Ε εντάξει σίγουρα κάποιες μάρκες είναι πιο αξιόπιστες απο κάποιες άλλες αλλά πάντα υπάρχει και ο παράγοντας τύχη.

Και εμένα ο κολλητός μου που αγοράσαμε μαζί αυτοκίνητα το 2004 του έκανε δώρο ο πατέρας του ένα Ibiza FR 1.8 150 . Με πρόγραμμα Revo απο τον πρώτο μήνα στα 200 άλογα , το αμάξι έχει κάνει πάνω απο 350.000 χλμ , το έχει ακόμη και εκτός απο το ένα παράθυρο δεν έχει βγάλει τίποτα.

Αντίστοιχα και το Opel Astra J 1.4 140 το είχα για 4 χρόνια και του το πούλησα να είναι πιο άνετος με 2 παιδιά γιατί ο τσίπης δεν θα αγόραζε καινούριο 😂 , 9 ετών αυτοκίνητο πλέον με πρόγραμμα και αυτό 0 ζημιές . Στο corsa c που είχα εγώ με πρόγραμμα , εξατμίσεις , χταπόδια κτλ κανένα πρόβλημα , αντίστοιχα και στο Astra H GTC με φουλ 1ο στάδιο . Τα σουζούκια δεν το συζητάμε , έχω ξαναπεί ειδικά το Maruti το πήγα οδηγώντας μετά απο 18 χρόνια για απόσυρση ενώ το κανιβάλιζα με καρφωτές και το έκανε service ο νονός μου . Δεν έβγαλε τίποτα απολύτως όπως και το Wagon R και το Alto της γυναίκας μου στα 9 χρόνια που το είχαμε.

Βασικά συνεργείο έμαθα με το Leon , πήγα πάλι για το Ibiza και το C3 που άλλαξε πλακέτα στο τιμόνι για τον αερόσακο στα 2 χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Θέλω και γω να μπω στο ομαδικό πρόγραμμα!Δεν θα σας ενοχλώ το υπόσχομαι 1 τηλέφωνο τον χρόνο θα σας κάνω για την ανανέωση 😂

δε μας βανει ρε, και εγω του το ειπα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, james_ είπε

Πιο γκαζιαρικο είναι με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο? Το πετρέλαιο μου φαίνεται μια τεχνολογία πιο δοκιμασμένη που έχει φτάσει στα όρια της

Δεν εχει απαντηση αυτη η ερωτηση... τι θα πει πιο γκαζιάρικο; τι ειναι προς σύγκριση; τελικές, ρεπριζ, ιπποι;

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

ελάτε για συνέντευξη 🤣

τα εφαγα τα ψωμια μου εγω πλεον απαξ κ καβαλησα καλα καλα τα -αντα, δεν ειμαι για αλλαγες... 😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δεν εχει απαντηση αυτη η ερωτηση... τι θα πει πιο γκαζιάρικο; τι ειναι προς σύγκριση; τελικές, ρεπριζ, ιπποι;

Έχεις δίκιο. Για ρεπριζ σκεφτόμουν. Τελικές μεγαλώσαμε και δε τις χρησιμοποιούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, james_ είπε

Έχεις δίκιο. Για ρεπριζ σκεφτόμουν. Τελικές μεγαλώσαμε και δε τις χρησιμοποιούμε

Θεωρω ότι εαν συγκρινεις ενα 1500 πετρελαιο με ενα 1500 φυσικο αεριο θα δεις λιγο καλυτερα ρεπριζ στο αεριο, λόγω καυσιμου και μονο... Ειναι βεβαια πολλες οι παραμετροι που παιζουν ρόλο.... Σιγουρα παντως ειναι εντυπωσιακο στα ΦΑ απο ποσο χαμηλα βγαζουν τη ροπη τους (που απο όσα διαβασα δεν οφειλεται μονο στις χαρτογραφήσεις αλλα και στο καυσιμο αυτο καθαυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...