Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fragsp είπε

cloud13

Καλοτάξιδο και το χρώμα πολύ ωραίο. Για το πάρκινγκ αυτό που σε εμποδίζει είναι το autohold αμα θέλεις το απενεργοποιείς ειδικά στις κατηφόρες που θέλεις να τσουλάει το αυτοκίνητο. Στην ανηφόρα είναι ότι πιο βολικό υπάρχει. Ειδικά άμα είσαι σταματημένος και ανοίξεις την πόρτα το autohold μετατρέπεται σε χειρόφρενο, πραγματικά είναι πραγματική ευκολία. Λίγη προσοχή χρειάζεται με το start stop που ξεκινάει άμα βάλεις την μέγιστη ρύθμιση στα 25 χμ/ωρα με νεκρά ή αν πατάς συμπλέκτη δηλαδη τσουλάει το αυτοκίνητο χωρις την λειτουργία του κινητήρα. Εκεί θέλει λίγη συνήθεια γιατί άμα είσαι σε κλειστές στροφές με χαμηλή ταχύτητα και λίγο πριν πατήσεις συμπλέκτη για να κατεβάσεις από 3η σε δευτέρα για να μπεις με 25χμ/ωρα θα μπει σε λειτουργία ο ηλεκτροκινητήρας δεν θα έχει καμία επίπτωση στο τιμόνι αλλά άμα αφήσεις τον συμπλέκτη την πρώτη φόρα θα πρέπει να πάρεις κανά χαπάκι για την καρδιά γιατί θα κάνει απότομο ξεκίνημα ο κινήτηρας, τις επόμενες φορές θα το συνηθήσεις😀

Στο στρώσιμο με 3000 και 6η είσαι πάνω από τα 130 άρα είσαι οκ

Δεν εχω καταλαβει αν το auto hold ειναι το ιδιο με το αυτοματο χειροφρενο αλλα μαλλον αυτο ειναι ε. Αν ναι τοτε οκ βολευει να το αφησω on και θα μαθω στις μανουβρες πως το θελει. Οσο για το start stop Το ειδα στο manual και το αφησα ως ειχε. Ουσιαστικα οταν κοκκαλωνει εντελως στην κινηση και μετα απο 2-3 δευτερα σβηνει το μοτερ οποτε ειμαι οκ με αυτο δεν ηθελα να μου το κανει σε φασεις οπως περιεγραψες ουτε για ψυλλου πηδημα. Παντως εντυπωσιακα γρηγορα το ξανα αναμμα δε το καταλαβαινεις. σε ευχαριστω για τις ευχες!!

44 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Καλοτάξιδο cloud!!!! τα φρένα πως σου φάνηκαν?

Οχι οσο αγκυρες μου φανηκαν στο προηγουμενο χιλιαρι που ειχα οδηγησει στο τεστ (το μη υβριδικο), απο την αλλη το πηγαινα προσεκτικα και δε χρειαστηκε να το πατησω γερα. Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ικανοποιητικα και μη σου πω το προτιμω απο το να το ακουμπαω και να πεταγομαι μπροστα. Φυσικα οσο δουλεψουν και πιασουν καλυτερα θα αποδιδουν και καλυτερα! Σε ευχαριστω και σενα Τασο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Δεν εχω καταλαβει αν το auto hold ειναι το ιδιο με το αυτοματο χειροφρενο αλλα μαλλον αυτο ειναι ε. Αν ναι τοτε οκ βολευει να το αφησω on και θα μαθω στις μανουβρες πως το θελει. Οσο για το start stop Το ειδα στο manual και το αφησα ως ειχε. Ουσιαστικα οταν κοκκαλωνει εντελως στην κινηση και μετα απο 2-3 δευτερα σβηνει το μοτερ οποτε ειμαι οκ με αυτο δεν ηθελα να μου το κανει σε φασεις οπως περιεγραψες ουτε για ψυλλου πηδημα. Παντως εντυπωσιακα γρηγορα το ξανα αναμμα δε το καταλαβαινεις. σε ευχαριστω για τις ευχες!!

Οχι οσο αγκυρες μου φανηκαν στο προηγουμενο χιλιαρι που ειχα οδηγησει στο τεστ (το μη υβριδικο), απο την αλλη το πηγαινα προσεκτικα και δε χρειαστηκε να το πατησω γερα. Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ικανοποιητικα και μη σου πω το προτιμω απο το να το ακουμπαω και να πεταγομαι μπροστα. Φυσικα οσο δουλεψουν και πιασουν καλυτερα θα αποδιδουν και καλυτερα! Σε ευχαριστω και σενα Τασο!

οχι δεν ειναι το ιδιο με το αυτόματο χειρόφρενο. Αλλο το ενα αλλο το άλλο ψαχτο λιγάκι στο yt και θα καταλάβεις τι κανει. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ το auto hold απο την αλλη το αυτόματο χειρόφρενο ειναι σούπερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Δεν εχω καταλαβει αν το auto hold ειναι το ιδιο με το αυτοματο χειροφρενο αλλα μαλλον αυτο ειναι ε. Αν ναι τοτε οκ βολευει να το αφησω on και θα μαθω στις μανουβρες πως το θελει. Οσο για το start stop Το ειδα στο manual και το αφησα ως ειχε. Ουσιαστικα οταν κοκκαλωνει εντελως στην κινηση και μετα απο 2-3 δευτερα σβηνει το μοτερ οποτε ειμαι οκ με αυτο δεν ηθελα να μου το κανει σε φασεις οπως περιεγραψες ουτε για ψυλλου πηδημα. Παντως εντυπωσιακα γρηγορα το ξανα αναμμα δε το καταλαβαινεις. σε ευχαριστω για τις ευχες!!

Οχι οσο αγκυρες μου φανηκαν στο προηγουμενο χιλιαρι που ειχα οδηγησει στο τεστ (το μη υβριδικο), απο την αλλη το πηγαινα προσεκτικα και δε χρειαστηκε να το πατησω γερα. Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ικανοποιητικα και μη σου πω το προτιμω απο το να το ακουμπαω και να πεταγομαι μπροστα. Φυσικα οσο δουλεψουν και πιασουν καλυτερα θα αποδιδουν και καλυτερα! Σε ευχαριστω και σενα Τασο!

Την ίδια εντύπωση έχω και εγώ, είναι αρκετά πιο μαλακά σε σχέση με την 147 που είχα πριν που ήταν  άγκυρες.Σε κανα 2 απότομα φρεναρίσματα με μικρή ταχύτητα παραλίγο να την πάθω στην αρχή.Προσωπικά είναι το μόνο αρνητικό που βρίσκω μέχρι στιγμής στο αμάξι αλλά ίσως να είναι και θέμα προσαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το auto hold στο focus κρατάει πίεση στα φρένα κανονικά σαν να παταγες το πεντάλ με το ποδι σου, δεν είναι το ίδιο με το χειρόφρενο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Δεν εχω καταλαβει αν το auto hold ειναι το ιδιο με το αυτοματο χειροφρενο αλλα μαλλον αυτο ειναι ε. Αν ναι τοτε οκ βολευει να το αφησω on και θα μαθω στις μανουβρες πως το θελει. Οσο για το start stop Το ειδα στο manual και το αφησα ως ειχε. Ουσιαστικα οταν κοκκαλωνει εντελως στην κινηση και μετα απο 2-3 δευτερα σβηνει το μοτερ οποτε ειμαι οκ με αυτο δεν ηθελα να μου το κανει σε φασεις οπως περιεγραψες ουτε για ψυλλου πηδημα. Παντως εντυπωσιακα γρηγορα το ξανα αναμμα δε το καταλαβαινεις. σε ευχαριστω για τις ευχες!!

Οχι οσο αγκυρες μου φανηκαν στο προηγουμενο χιλιαρι που ειχα οδηγησει στο τεστ (το μη υβριδικο), απο την αλλη το πηγαινα προσεκτικα και δε χρειαστηκε να το πατησω γερα. Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ικανοποιητικα και μη σου πω το προτιμω απο το να το ακουμπαω και να πεταγομαι μπροστα. Φυσικα οσο δουλεψουν και πιασουν καλυτερα θα αποδιδουν και καλυτερα! Σε ευχαριστω και σενα Τασο!

Το auto hold οποτε εισαι σταματημενος παταει αυτο φρενο ωστε εσυ να εχεις ελευθερο το ποδι. Οταν ανοιξεις πορτα μπαινει αυτοματα το χειροφρενο για να μην το ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Δεν εχω καταλαβει αν το auto hold ειναι το ιδιο με το αυτοματο χειροφρενο αλλα μαλλον αυτο ειναι ε. Αν ναι τοτε οκ βολευει να το αφησω on και θα μαθω στις μανουβρες πως το θελει. Οσο για το start stop Το ειδα στο manual και το αφησα ως ειχε. Ουσιαστικα οταν κοκκαλωνει εντελως στην κινηση και μετα απο 2-3 δευτερα σβηνει το μοτερ οποτε ειμαι οκ με αυτο δεν ηθελα να μου το κανει σε φασεις οπως περιεγραψες ουτε για ψυλλου πηδημα. Παντως εντυπωσιακα γρηγορα το ξανα αναμμα δε το καταλαβαινεις. σε ευχαριστω για τις ευχες!!

Οχι οσο αγκυρες μου φανηκαν στο προηγουμενο χιλιαρι που ειχα οδηγησει στο τεστ (το μη υβριδικο), απο την αλλη το πηγαινα προσεκτικα και δε χρειαστηκε να το πατησω γερα. Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ικανοποιητικα και μη σου πω το προτιμω απο το να το ακουμπαω και να πεταγομαι μπροστα. Φυσικα οσο δουλεψουν και πιασουν καλυτερα θα αποδιδουν και καλυτερα! Σε ευχαριστω και σενα Τασο!

Να σας πω και εγω παιδια την εμπειρια μου καθως εχω και εγω το st line mhev το 125 τους τελευταιους 2,5 μηνες.

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Το αυτοματο χειροφρενο πολυ βολικο, με εχει ενοχλησει μονο σε παρκαρισμα σε κατηφορα, που απλα το απενεργοποιεις απτο κουμπι. Πολυ ξεκουραστο ομως στα φαναρια! Το start stop ουτε που το καταλαβαινω χωρις ομως να εχω κανει διαδρομη με στροφες που πρεπει να κοψεις πολυ, να δω αν πιανει οπως λεει ο φιλος παραπανω.

Τα φρενα ειναι διαφορετικα απο το προηγουμενο σε αισθηση. Σε απαλο πατημα ειναι μαλακα μαλλον λογο υβριδικου για την φορτιση της μπαταριας αν ομως τα πατησεις λιγο παραπανω κοκαλωνουν. Μετα απο λιγο τα συνηθησα και τώρα τα εχω βολευτει. 

Τρομερο στησιμο το αμαξι και οπου του εχω πει να μπει και με οσα εχω μπει μπηκε αδιαμαρτυρητα. Περιμενω να ανοίξει το πραγμα να παω καμια ορεινη διαδρομη να δοκιμασω τα ορια του.

Απο καταναλωση ειμαι στ 5,5 λ/ 100 με οικονομικη οδηγηση με καποια ανοιγματα, σε μεικτες διαδρομες με περισσοτερο εθνικη εντος αττικης.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειμαστε πολλοι εδω μεσα με focus αλλα δεν πολυφαινομαστε μαλλον γιατι ειμαστε ευχαριστημενοι και δεν ψαχνουμε να τα αλλαξουμε σαν μερικους μερικους 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, KosP είπε

 

Να σας πω και εγω παιδια την εμπειρια μου καθως εχω και εγω το st line mhev το 125 τους τελευταιους 2,5 μηνες.

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Το αυτοματο χειροφρενο πολυ βολικο, με εχει ενοχλησει μονο σε παρκαρισμα σε κατηφορα, που απλα το απενεργοποιεις απτο κουμπι. Πολυ ξεκουραστο ομως στα φαναρια! Το start stop ουτε που το καταλαβαινω χωρις ομως να εχω κανει διαδρομη με στροφες που πρεπει να κοψεις πολυ, να δω αν πιανει οπως λεει ο φιλος παραπανω.

Τα φρενα ειναι διαφορετικα απο το προηγουμενο σε αισθηση. Σε απαλο πατημα ειναι μαλακα μαλλον λογο υβριδικου για την φορτιση της μπαταριας αν ομως τα πατησεις λιγο παραπανω κοκαλωνουν. Μετα απο λιγο τα συνηθησα και τώρα τα εχω βολευτει. 

Τρομερο στησιμο το αμαξι και οπου του εχω πει να μπει και με οσα εχω μπει μπηκε αδιαμαρτυρητα. Περιμενω να ανοίξει το πραγμα να παω καμια ορεινη διαδρομη να δοκιμασω τα ορια του.

Απο καταναλωση ειμαι στ 5,5 λ/ 100 με οικονομικη οδηγηση με καποια ανοιγματα, σε μεικτες διαδρομες με περισσοτερο εθνικη εντος αττικης.

 

Eγω πρωτη μερα εγραψα 12,5 λ/100 αλλα οκ 40 χιλιομετρα εκανε δε νομιζω να ειναι ακριβες :P Εχεις ψαχτει με android auto καθολου? Θελω μερικες συμβουλες γτ παιζω μεν με bluetooth απο spotify αλλα θα θελα να ειναι η εφαρμογη στην οθονη για ανετο ελεγχο απο εκει! Με bluetooth δε γινεται αυτο απο οτι καταλαβα αλλα χρειαζομαι αναγκαστικα καλωδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cloud13 είπε

Eγω πρωτη μερα εγραψα 12,5 λ/100 αλλα οκ 40 χιλιομετρα εκανε δε νομιζω να ειναι ακριβες :P Εχεις ψαχτει με android auto καθολου? Θελω μερικες συμβουλες γτ παιζω μεν με bluetooth απο spotify αλλα θα θελα να ειναι η εφαρμογη στην οθονη για ανετο ελεγχο απο εκει! Με bluetooth δε γινεται αυτο απο οτι καταλαβα αλλα χρειαζομαι αναγκαστικα καλωδιο??

Ναι αν δεν κάνω λάθος κάποια νέα αμάξια υποστηρίζουν ασύρματα μόνο apple carplay για Android auto ασύρματα δεν έχω πετύχει. Οπότε μόνο με καλώδιο και ανάλογα με την συσκευή που έχεις αν είσαι τυχερός θα παίξει ( εγώ ας πούμε που έχω redmi note 8 pro δεν παίζει ούτε στο c3 ούτε στο 2008 έπαιζε)

13 λεπτά πριν, c-max είπε

Τελικα ειμαστε πολλοι εδω μεσα με focus αλλα δεν πολυφαινομαστε μαλλον γιατι ειμαστε ευχαριστημενοι και δεν ψαχνουμε να τα αλλαξουμε σαν μερικους μερικους 😋

Ουρτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Eγω πρωτη μερα εγραψα 12,5 λ/100 αλλα οκ 40 χιλιομετρα εκανε δε νομιζω να ειναι ακριβες :P Εχεις ψαχτει με android auto καθολου? Θελω μερικες συμβουλες γτ παιζω μεν με bluetooth απο spotify αλλα θα θελα να ειναι η εφαρμογη στην οθονη για ανετο ελεγχο απο εκει! Με bluetooth δε γινεται αυτο απο οτι καταλαβα αλλα χρειαζομαι αναγκαστικα καλωδιο??

Με καλωδιο παιζει κατευθειαν. Αν παιξει καποια στιγμη χωρις θα παιξει μεσω wifi ν αλλα αυτο ισως σε μελλοντικο update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KosP είπε

Με καλωδιο παιζει κατευθειαν. Αν παιξει καποια στιγμη χωρις θα παιξει μεσω wifi ν αλλα αυτο ισως σε μελλοντικο update

αρα θελω την εφαρμογη και καλωδιο και θα φερει τις εφαρμογες μονο του στην οθονη σαν cast φαση δηλαδη? Σε αυτη την περιπτωση θα φορτιζει απο το καλωδιο και οχι ασυρματα υποθετω. Επισης ξερουμε αν μπορω να απενεργοποιησω τις κλησεις στο αμαξι (να το χειριζομαι αν θελω μονο απο κιν) και να το χρησιμοποιω μονο σαν Media player για spotify?

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Ουρτ

κλαιω 🤣

Μας σπρωχνουν σε αιφον οι αλητες δηλαδη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cloud13 είπε

αρα θελω την εφαρμογη και καλωδιο και θα φερει τις εφαρμογες μονο του στην οθονη σαν cast φαση δηλαδη? Σε αυτη την περιπτωση θα φορτιζει απο το καλωδιο και οχι ασυρματα υποθετω. Επισης ξερουμε αν μπορω να απενεργοποιησω τις κλησεις στο αμαξι (να το χειριζομαι αν θελω μονο απο κιν) και να το χρησιμοποιω μονο σαν Media player για spotify?

κλαιω 🤣

Μας σπρωχνουν σε αιφον οι αλητες δηλαδη :P 

Αν εχεις android 10 η εφαρμογη ειναι ενσωματωμενη. Αν εχεις προηγούμενη εκδοση θελει κατεβασμα. Με το που συνδεσεις καλωδιο σου εμφανιζει στην οθονη την οθονη του android auto με τις συμβατες εφαρμογες, οπως spotify,maps και τις χειριζεσαι απο την οθονη. Το κινητο φορτιζει παραλληλα απο το καλωδιο. Για τις κλησεις δεν το εχω ψαξει μια και εχει πολυ καλο μικροφωνο το αμαξι και με εχει βολεψει, θα του ριξω μια ματια να σου πω...

Επεξ/σία από KosP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

θα φερει τις εφαρμογες μονο του στην οθονη σαν cast φαση δηλαδη

Όχι δεν θα είναι σαν να κανεις cast, το android auto υποστηριζει κάποιες λίγες εφαρμογες και μόνο αυτές θα μπορεις να βλέπεις, spotify που θες έχει. Αν ήθελες πχ youtube δεν γίνεται. (εκτός αν κάνεις root το κινητό)

Για wireless andoid auto, Θες android 11 ή android 10 αλλά μονο συσκευες samsung και google. 
και πρέπει να έχει wifi το αυτοκίνητο και να το υποστηρίζει και αυτο.
https://www.android.com/auto/compatibility/#compatibility-vehicles

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...