Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, james_ είπε

Τα αυτοκίνητα με πετρέλαιο έχουν τούρμπο?

Η toyota σταμάτησε να βγάζει αυτοκίνητο με πετρέλαιο. Δεν είναι καλό το καύσιμο ή δε μπορούσε να ακολουθήσει όπως έχει μείνει στο ατμοσφαιρικό στη βενζίνη?

Αν δεν κανω λάθος, δεν υπάρχει συγχρονο non-turbo diesel στην αγορά (δεν ξερω για καμια Κίνα ή Ινδία)... Στην Ελλάδα, τα μόνα που εχω δει ειναι κατι τζιπάκια του Στρατού (τα τρίπορτα G-Class, γτ οι καναδέζες ήταν τουρμπάτες).

Η Toyota πριν κάποια χρόνια (λίγο μετα το σκανδαλο της VW) σταματησε να εξελίσει δικα της diesel για την ευρωπαϊκή αγορα (χρησιμοποιησε για ενα διαστημα diesel της BMW στο Avensis) και αποφασισε να στηριξει και να προωθήσει τα υβριδικα έχοντας την εμπειρία και το όνομα να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, lefkrc είπε

Αν δεν κανω λάθος, δεν υπάρχει συγχρονο non-turbo diesel στην αγορά (δεν ξερω για καμια Κίνα ή Ινδία)... Στην Ελλάδα, τα μόνα που εχω δει ειναι κατι τζιπάκια του Στρατού (τα τρίπορτα G-Class, γτ οι καναδέζες(αυτόματες) ήταν τουρμπάτες).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Η έκδοση αυτή που δείχνει στις φώτο είναι η S line ή κάποια άλλη? Μπήκα και στον διαμορφωτή, αλλά μάλλον δεν το έχουν φορτώσει ακόμα...

Δε το γνωρίζω αλλά κατά κανόνα s line βάζουν στις φωτό περιοδικά κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dante82 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! *Edit Τη Hyundai Hellas εννοεις ως εισαγωγικη, σωστα?

Ναι ναι σωστά! Υπάρχουν τα στοιχεία επικοινωνίας στο επίσημο site!
Αν θες μπορώ να ψάξω να σου πω με ποιον είχα μιλήσει εγώ παλιότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefkrc είπε

Αν δεν κανω λάθος, δεν υπάρχει συγχρονο non-turbo diesel στην αγορά (δεν ξερω για καμια Κίνα ή Ινδία)... Στην Ελλάδα, τα μόνα που εχω δει ειναι κατι τζιπάκια του Στρατού (τα τρίπορτα G-Class, γτ οι καναδέζες ήταν τουρμπάτες).

Η Toyota πριν κάποια χρόνια (λίγο μετα το σκανδαλο της VW) σταματησε να εξελίσει δικα της diesel για την ευρωπαϊκή αγορα (χρησιμοποιησε για ενα διαστημα diesel της BMW στο Avensis) και αποφασισε να στηριξει και να προωθήσει τα υβριδικα έχοντας την εμπειρία και το όνομα να το κάνει...

Συν πως η εξέλιξη πετρελαιοκινητήρων είναι ακριβή έτσι ώστε να πιάνουν τα όρια ρύπων και η κύρια αγορά της Τογιοτα είναι οι ΗΠΑ που άμα δουν τη λεξη ντίζελ την ψάχνουν σε λεξικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, james_ είπε

Τα αυτοκίνητα με πετρέλαιο έχουν τούρμπο?

Η toyota σταμάτησε να βγάζει αυτοκίνητο με πετρέλαιο. Δεν είναι καλό το καύσιμο ή δε μπορούσε να ακολουθήσει όπως έχει μείνει στο ατμοσφαιρικό στη βενζίνη?

Στην Ιαπωνία εισάγουν καύσιμα , κυρίως βενζίνη , οπότε η τεχνολογία του diesel ήταν, είναι και θα είναι κάτι αδιάφορο για αυτούς. Προάγει εδώ και 20 χρόνια το υβριδικό και έφτασε το ολοκαίνουριο yaris να έχει σταθερά κατανάλωση κάτω από 4. Επίσης σε αρκετές χώρες το diesel είναι πιο ακριβό σαν καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 χιλιομετρα στον καρχαρια και προχωραμε! Ειναι πολυ ωραια η αισθηση και η ποιοτητα κυλισης οπως και το τιμονι οπως εχω ξαναπει. Το μοτερ φανερα ''σφιγμενο'' αφου ειναι εντελως αρχη ακομα αλλα ικανοποιητικοτατο.

2 πραγματα με εχουν χαλασει λιγο. Το εργοστασιακο gps ειναι λιγο σπαστικο και δυσχρηστο (ισως αναγκαστω να παιξω με android auto και καλωδιο) καιτο πισω παρμπριζ μεσω του καθρεφτη τη νυχτα κανει ενα περιεργο εφε, σαν το πλεγμα του θερμαινομενου τζαμιου να ψιλοαντανακλα τους προβολεις των πισω με αποτελεσμα αντι για 2 φωτα πισω να βλεπω 4 η 6 περιπου (σα να σπαει την πηγη καπως). Δεν ξερω αν φταιει το φιμε η αν εχετε καμια παρομοια εμπειρια, ρωτησα και στην αντιπροσωπεια να τσεκαρει με τη Llumar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cloud13 είπε

85 χιλιομετρα στον καρχαρια και προχωραμε! Ειναι πολυ ωραια η αισθηση και η ποιοτητα κυλισης οπως και το τιμονι οπως εχω ξαναπει. Το μοτερ φανερα ''σφιγμενο'' αφου ειναι εντελως αρχη ακομα αλλα ικανοποιητικοτατο.

2 πραγματα με εχουν χαλασει λιγο. Το εργοστασιακο gps ειναι λιγο σπαστικο και δυσχρηστο (ισως αναγκαστω να παιξω με android auto και καλωδιο) καιτο πισω παρμπριζ μεσω του καθρεφτη τη νυχτα κανει ενα περιεργο εφε, σαν το πλεγμα του θερμαινομενου τζαμιου να ψιλοαντανακλα τους προβολεις των πισω με αποτελεσμα αντι για 2 φωτα πισω να βλεπω 4 η 6 περιπου (σα να σπαει την πηγη καπως). Δεν ξερω αν φταιει το φιμε η αν εχετε καμια παρομοια εμπειρια, ρωτησα και στην αντιπροσωπεια να τσεκαρει με τη Llumar.

Και μόλις έμπαινα στο ποστ να γράψω ότι περιμένουμε σχόλια :D

Για το πρώτο οκ σιγά συνδέεις κινητό ή θα το συνηθίσεις , τι σε χάλασε όμως ? Γενικά έχει πολύ καλά σχόλια το infotainment της ford

Για το 2ο που αναφέρεις πολύ πιθανό να φταίει το φιμέ , έχεις μήπως ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη και μαζί με το φιμέ στο κάνει αυτό ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cloud13 είπε

85 χιλιομετρα στον καρχαρια και προχωραμε! Ειναι πολυ ωραια η αισθηση και η ποιοτητα κυλισης οπως και το τιμονι οπως εχω ξαναπει. Το μοτερ φανερα ''σφιγμενο'' αφου ειναι εντελως αρχη ακομα αλλα ικανοποιητικοτατο.

2 πραγματα με εχουν χαλασει λιγο. Το εργοστασιακο gps ειναι λιγο σπαστικο και δυσχρηστο (ισως αναγκαστω να παιξω με android auto και καλωδιο) καιτο πισω παρμπριζ μεσω του καθρεφτη τη νυχτα κανει ενα περιεργο εφε, σαν το πλεγμα του θερμαινομενου τζαμιου να ψιλοαντανακλα τους προβολεις των πισω με αποτελεσμα αντι για 2 φωτα πισω να βλεπω 4 η 6 περιπου (σα να σπαει την πηγη καπως). Δεν ξερω αν φταιει το φιμε η αν εχετε καμια παρομοια εμπειρια, ρωτησα και στην αντιπροσωπεια να τσεκαρει με τη Llumar.

Δεν εχω προσέξει κατι τέτοιο με το πίσω παρμπριζ αν και δεν έχω μεμβράνη  αλλά φιμέ κρύσταλλο,την επόμενη φορά θα έχω το νου μου και θα επανέλθω να σου πω αν μου κάνει τα ίδια.Το gps πέρα οτι καμιά φορά είναι λίγο αργό στην απόκριση δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για το 2ο που αναφέρεις πολύ πιθανό να φταίει το φιμέ , έχεις μήπως ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη και μαζί με το φιμέ στο κάνει αυτό ?

 

Ειναι φωτοχρωματικος ο καθρεφτης και εχει μπει φιμε, αλλα αυτο το αποτελεσμα δε μου φαινεται οτι θα επρεπε να ειναι λογικο. Δεν ειναι απαραδεκτο αλλα λιγο περιεργο και θα θελα να το ψαξω παραπανω.

 

1 λεπτό πριν, tasoskont είπε

Δεν εχω προσέξει κατι τέτοιο με το πίσω παρμπριζ αν και δεν έχω μεμβράνη  αλλά φιμέ κρύσταλλο,την επόμενη φορά θα έχω το νου μου και θα επανέλθω να σου πω αν μου κάνει τα ίδια.Το gps πέρα οτι καμιά φορά είναι λίγο αργό στην απόκριση δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο ενοχλητικό.

Εγω ειδα πχ οτι αν ψαχτεις στο χαρτη δε βρηκα κουμπι η τροπο να επανελθεις στη πινεζα σου παρα μονο αν το αφησεις για ωρα κατι που εν κινησει ειναι μαπα λιγο. Βεβαια εχω συνηθισει google maps οκ. Επισης δεν εχει τροπο οσο εψαχνα να μη σου δινει φωνητικες οδηγιες και να σπαει τη μουσικη καθε τρεις και λιγο που και αυτο με ενοχλει. Τσεκαρε το και εσυ ρε Τασο αυτο με το πισω παρμπριζ, βαθμιδα 2 εβαλα κιολας εντελως νομιμο και οχι ιδιαιτερα σκουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cloud13 είπε

Ειναι φωτοχρωματικος ο καθρεφτης και εχει μπει φιμε, αλλα αυτο το αποτελεσμα δε μου φαινεται οτι θα επρεπε να ειναι λογικο. Δεν ειναι απαραδεκτο αλλα λιγο περιεργο και θα θελα να το ψαξω παραπανω.

 

Εγω ειδα πχ οτι αν ψαχτεις στο χαρτη δε βρηκα κουμπι η τροπο να επανελθεις στη πινεζα σου παρα μονο αν το αφησεις για ωρα κατι που εν κινησει ειναι μαπα λιγο. Βεβαια εχω συνηθισει google maps οκ. Επισης δεν εχει τροπο οσο εψαχνα να μη σου δινει φωνητικες οδηγιες και να σπαει τη μουσικη καθε τρεις και λιγο που και αυτο με ενοχλει. Τσεκαρε το και εσυ ρε Τασο αυτο με το πισω παρμπριζ, βαθμιδα 2 εβαλα κιολας εντελως νομιμο και οχι ιδιαιτερα σκουρο.

Για δοκίμασε να αλλάξεις τον καθρέφτη να μην έχει την λειτουργία (στο Leon είχα κουμπάκι έχεις εσύ?) για να δείς αν βελτιώνεται η κατάσταση , δεν θα το χρειάζεσαι κιόλας αφού έχεις το φιμέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ειναι φωτοχρωματικος ο καθρεφτης και εχει μπει φιμε, αλλα αυτο το αποτελεσμα δε μου φαινεται οτι θα επρεπε να ειναι λογικο. Δεν ειναι απαραδεκτο αλλα λιγο περιεργο και θα θελα να το ψαξω παραπανω.

 

πιθανότατα δεν εχει στεγνωσει ακομα η μεμβρανη, το εκανε και σε εμάς στο καμικ (που εχει φωτοχρωμικό) αυτο που περιγράφεις τις πρώτες μερες που βαλαμε τις μεμβρανες, πλεον σταματησε να παραπονιέται η γυναίκα οποτε εκτιμω ότι εστρωσε...

 

υ.γ. μαμαει ανελεητα ο φωτοχρωμικός, μου ψιλολείπει στο Audi καθως στα προηγούμενα ειχα (βασικά το θεωρούσα δεδομενο οτι θα εχει αλλα λογαριαζα χωρις τη τσιγκουνια των γερμανων)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι έχω ξεκινήσει φυσικοθεραπείες (κάνω κάθε εξάμηνο) και περνάω έξω απο την Seat.

Είδα έχουν φέρει και ένα μαύρο απέξω (μήπως είναι DSG ? :D )

Μπορεί να περάσω μία βόλτα να δώ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...