Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, paylidis είπε

Με Το καλό!

To plug in ποσό παραπάνω βγαίνει; Μήπως παίρνει επιδότηση ηλεκτρικού ή μηδενίζει τα ΤΤ κ σε συμφέρει; αν πχ η διαφορά είναι <2000€ θα το σκεφτόμουν σοβαρά 

Είναι κανά 4χιλιαρο επάνω και έχει 100 λίτρα μικρότερο Πορτ μπαγκαζ

13 λεπτά πριν, ritualistic είπε

σα να τελειωνει πολυ ευκολα το sequel! @tsofras πηγαιναμε για blockbuster και εσυ σε 5 σελιδες αποφασισες...

τα λεφτα μας πισω κυριοι!

Με 5 μήνες παράδοση και τα μυαλά που κουβαλάω κάτι μπορεί να γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε με το καλο Θωμα, δεν συμμετειχα περαιτερω γιατι ηξερα οτι θα το παρεις οτι και να σου πουν αλλοι.

Προτεινω μολις βαρεθουμε να κοιταμε αμαξια να συνεχισουμε με σπιτια (εκει και αν θα πεσει κλαμα και σχολιο) 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με 5 μήνες παράδοση και τα μυαλά που κουβαλάω κάτι μπορεί να γίνει

περνάς μια βόλτα από το γνωστό του (με τον)  @paylidis , έχει στα logistics Α3 όπως το θέλεις , το κλείνεις ... κάνεις 600+1χλμ , έρχεται ο  λέωντας , πουλάς το Α3 στον φίλο @aris_rom που ήθελε να πάτε όλοι μαζί για να πετύχετε καλό sconto και όλα καλά 😎 

Και όσοι βλέπουμε Ράδιο Άρβυλα, ακόμα και τις διαφημίσεις, μόλις είδαμε το τρέιλερ του Leon Fr plug in... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, majnun είπε

Και στα καπάκια s21 ultra για να νιώσεις ακόμα πιο Πτωχός με τα ελληνικά μισθά.

Εντωμεταξυ ο φίλος mclein έκλεισε το Fiesta ST?

Και δεν πέρασε απο το πόστ ?

ΑΙΣΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

118 Sportline απλά με LED δεν έχω βάλει τίποτα άλλο ούτε καν μεταλλικό , τέλη , πινακίδες μου το βγάζει 31.800ε

Με μεταλλικό και aircondition σε χειροκίνητο κιβώτιο 33.062

H Sportline με αυτοματo κιβωτιο ειναι 28.000, πηγα και το οδηγησα σε Test Drive. Ειναι λαθος η τιμη του site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα σου πω οτι ειναι πολλα τα 28k για Leon, αφου ειναι υπερτιγκαρισμενο στα extras και πρεπει να συγκρινουμε μηλα-μηλα. Και στην τελικη Leon γουσταρεις.

Απλα, φτανοντας τοσο ψηλα και βαζοντας δανειο, προσωπικα θα χτυπαγα το plugin hybrid. Επειδη εχεις και ανυσηχιες δηλαδη με τα αλογακια και τη ροπη...και το DSG που θες το εχει...

Αν ησουν αλλος θα σου ελεγα οτι τη διαφορα στην τιμη θα την κανεις αποσβεση στην καταναλωση (σχεδον δωρεαν καθημερινες μετακινησεις με το plugin), τωρα με εσενα ΟΚ , δεν θα γινει συντομα αυτο. Παντως με τον εξοπλισμο που θες (fr plus) κοστιζει 32.290 και ειχα ακουσει και για ενδεχομενη εκπτωση απο αντιπροσωπια προς το χιλιαρικο.

Προσωπικα πολυ θα ηθελα το plugin, αλλα οταν με το φυσικο αεριο σε μθα εκδοση excellence πχ ταργκεταρω τα 23κ σαν τιμη, ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα. Μακαρι να επαιρνε την επιδοτηση των ηλεκτρικων αλλα....:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Εγω δε θα σου πω οτι ειναι πολλα τα 28k για Leon, αφου ειναι υπερτιγκαρισμενο στα extras και πρεπει να συγκρινουμε μηλα-μηλα. Και στην τελικη Leon γουσταρεις.

Απλα, φτανοντας τοσο ψηλα και βαζοντας δανειο, προσωπικα θα χτυπαγα το plugin hybrid. Επειδη εχεις και ανυσηχιες δηλαδη με τα αλογακια και τη ροπη...και το DSG που θες το εχει...

Αν ησουν αλλος θα σου ελεγα οτι τη διαφορα στην τιμη θα την κανεις αποσβεση στην καταναλωση (σχεδον δωρεαν καθημερινες μετακινησεις με το plugin), τωρα με εσενα ΟΚ , δεν θα γινει συντομα αυτο. Παντως με τον εξοπλισμο που θες (fr plus) κοστιζει 32.290 και ειχα ακουσει και για ενδεχομενη εκπτωση απο αντιπροσωπια προς το χιλιαρικο.

Προσωπικα πολυ θα ηθελα το plugin, αλλα οταν με το φυσικο αεριο σε μθα εκδοση excellence πχ ταργκεταρω τα 23κ σαν τιμη, ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα. Μακαρι να επαιρνε την επιδοτηση των ηλεκτρικων αλλα....:/

Τα 32.290 είναι η τιμή με έκπτωση 2500ε που τρέχει αυτή τη στιγμή (κανονικά δλδ η τιμή του είναι 34.790 )

Αν βάλουμε πινακίδες έξοδα PDI πάμε κοντά στα 33.000ε χωρίς τα εξτραδάκια που θέλω .

Ακόμη και έτσι είναι 5.000ε διαφορά που δεν τα λές απλά λίγα , είναι σεβαστό ποσό οπότε ξεφεύγω πολύ.

Αλλά όπως είπα και πριν και 2.000ε διαφορά να είχε πάλι δεν θα το αγόρασα επειδή έχει 280λ πορτ μπαγκαζ (100λ λιγότερα δλδ οπότε επειδή θα είναι οικογενειακό δεν μου φτάνει τόσο μικρό πορτ μπαγκαζ)

Αν είχε κανονικό πορτ μπαγκαζ και είχε 2.000ε διαφορά τότε δεν θα με απασχολούσαν τα extra γιατί μόνο η περισσότερη δύναμη και η ανεξάρτηση ανάρτηση θα μου αρκούσαν να το αγοράσω

Αν είχα και μπρίζα με τα χιλιόμετρα που κάνω εγώ θα έβαζα βενζίνε 2-3 φορές τον χρόνο

30 λεπτά πριν, dante82 είπε

H Sportline με αυτοματo κιβωτιο ειναι 28.000, πηγα και το οδηγησα σε Test Drive. Ειναι λαθος η τιμη του site.

Εντυπώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras είναι πάρα πολλά τα λεφτά για ενα Leon με 150 άλογα... Παρα μα πάρα πολλά.. Επειδή όμως σε νιώθω, προχώρα γιατί στην τελική αυτό γουστάρεις και αυτό είναι που μετράει.. Εγώ θα έπαιρνα αυτο το σάπιο μήλο γιατί το ειδα σήμερα στο ποτάμι σε FR και ξεχωριζε απο χιλιόμετρα. Ωραιο χρώμα. 

Να μοιραστώ επίσης μαζί σας ότι σήμερα πηγα ένα φίλο και παρέλαβε το καινούριο του XC40 Recharge T5.. Γενικά, όπως εχω πει αμέτρητες φορές δε τα γουστάρω τα SUV, αλλά αυτό μου άρεσε πάρα πολύ! "Απλό" αλλά και πολυτελές, όμορφο, και φυσικά δυνατό με 265 άλογα... ΟΚ, και ακριβό προφανώς.. 

Γενικά όλα τα τελευταία Volvo είναι πολύ εντυπωσιακά.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @tsofras
αν και δεν έχω συμμετάσχει στη συζήτηση, παρακαλουθώ το νήμα από την αρχή και μάλιστα επηρεάστηκα και προχώρησα σε αγορά οχήματος (Corolla). Δεδομένου ότι δεν σε ικανοποιεί το Ibiza το να προχωρήσεις με το Leon φαίνεται λογική επιλογή. Στη θέση εγώ θα το καθυστερούσα λίγους μήνες αφενός για να δω αν θα μπει καμία προωθητική ενέργεια και αφετέρου να περάσει το θέμα του περιορισμού της κυκλοφορίας. Η διαφορά τιμής πώλησης του Ibiza θα είναι ελάχιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, eMike είπε

@tsofras Εγώ θα έπαιρνα αυτο το σάπιο μήλο γιατί το ειδα σήμερα στο ποτάμι σε FR και ξεχωριζε απο χιλιόμετρα. Ωραιο χρωμα.

Συγγνωμη, για πιο χρωμα μιλας? Δεν υπαρχει κανενα που να προσεγγιζει εστω σαπιο μηλο. Για το desire red μηπως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, eMike είπε

@tsofras είναι πάρα πολλά τα λεφτά για ενα Leon με 150 άλογα... Παρα μα πάρα πολλά.. Επειδή όμως σε νιώθω, προχώρα γιατί στην τελική αυτό γουστάρεις και αυτό είναι που μετράει.. Εγώ θα έπαιρνα αυτο το σάπιο μήλο γιατί το ειδα σήμερα στο ποτάμι σε FR και ξεχωριζε απο χιλιόμετρα. Ωραιο χρώμα. 

Να μοιραστώ επίσης μαζί σας ότι σήμερα πηγα ένα φίλο και παρέλαβε το καινούριο του XC40 Recharge T5.. Γενικά, όπως εχω πει αμέτρητες φορές δε τα γουστάρω τα SUV, αλλά αυτό μου άρεσε πάρα πολύ! "Απλό" αλλά και πολυτελές, όμορφο, και φυσικά δυνατό με 265 άλογα... ΟΚ, και ακριβό προφανώς.. 

Γενικά όλα τα τελευταία Volvo είναι πολύ εντυπωσιακά.. 

Thx man

Όπως έχουμε αναλύσει αρκετές φορές σε σχέση με τον ανταγωνισμό τελικά δεν είναι , γιατί αυτόματο με 150 άλογα και ηλιοροφή σε αυτή την κατηγορία φθηνότερο δεν υπάρχει. Βγάλε τα έξτρα οπότε πάμε στα 27 κάτι

Αλλά άσχετα με τα παραπάνω , όταν είδα το προηγούμενο Leon απλά ήθελα να το αγοράσω χωρίς να με απασχολεί μάρκα ή τι άλλο θα αγόραζα. Δεν είχα τα λεφτά και περίμενα 2 χρόνια μέχρι να πετύχω μεταχειρισμένο.

Έτσι και με αυτό , μπορεί να έχω μπει στο τρυπακι και να συζητάμε εναλλακτικές , πέρασα από την φάση πολλά λεφτά , δεν κάνω χιλιόμετρα μπλα μπλα , αλλά είχα στηθεί το πρωί έξω από την αντιπροσωπεία περιμένοντας να ανοίξει όταν ήρθε και αυτό.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω , απλά μου αρέσει, οπότε ας παίρνω και BMW , mercedes , Audi σε αυτά τα λεφτά τελικά βλέπω δεν με ενδιαφέρει , αυτό το μαμημενο θέλω

36 λεπτά πριν, BTL είπε

Καλησπέρα @tsofras
αν και δεν έχω συμμετάσχει στη συζήτηση, παρακαλουθώ το νήμα από την αρχή και μάλιστα επηρεάστηκα και προχώρησα σε αγορά οχήματος (Corolla). Δεδομένου ότι δεν σε ικανοποιεί το Ibiza το να προχωρήσεις με το Leon φαίνεται λογική επιλογή. Στη θέση εγώ θα το καθυστερούσα λίγους μήνες αφενός για να δω αν θα μπει καμία προωθητική ενέργεια και αφετέρου να περάσει το θέμα του περιορισμού της κυκλοφορίας. Η διαφορά τιμής πώλησης του Ibiza θα είναι ελάχιστη.

Είτε το δίνω τώρα και κρατάω κάβα και 5 μήνες δόσεις για το επόμενο , είτε το δίνω λίγο πριν έρθει το νέο

Ότι κάτσει

13 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Συγγνωμη, για πιο χρωμα μιλας? Δεν υπαρχει κανενα που να προσεγγιζει εστω σαπιο μηλο. Για το desire red μηπως?

Αυτό θα έγραφα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...