Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, li@m είπε

Ξέχασες να γράψεις για το Citroen C3 A/C. Θα σε παρακαλούσα να κάνεις edit το post για να είναι ολοκληρωμένο :P

Αυτό δεν μετράει γιατί δεν είχα χασούρα, απλά θα έρθουν για έλεγχο για ξέπλυμα χρήματος απο την εφοριά που πηγαίνω φέρνω 10χιλίαρα στις τράπεζες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Συμφωνώ απολύτως. Για μένα το "φαουλ" στην αγορά καινούργιου αυτοκινήτου είναι να το φορτώνεις με έξτρα. Βέβαια μπορεί ο Θωμάς να το κρατήσει πολλά χρόνια το αμάξι και να τα χαρεί αλλά τα 5-6 χιλ που δίνει παραπάνω δε θα τα πάρει ποτέ πίσω. Θεωρώ ότι τα έξτρα αφορούν κυρίως αγορά αμαξιού για 10ετία minimum.

Ε δεν αγόρασε ποτέ κανένας αμάξι, ούτε έβαλε έξτρα με την λογική να τα πάρει μετά πίσω. Κάποια έξτρα όμως, μπορεί να μην σου δώσουν φυσικά τα λεφτά τους πίσω, αλλά θα βοηθήσουν να πουληθει το αμάξι γρηγορότερα και μια καλύτερη τιμή. Και εφόσον μιλάμε για μελλοντική πώληση, αυτό που πλήρωσες εσύ 6κ παραπάνω και το χάρηκες, όταν έρθει η στιγμή να το δώσεις μια χαρά θα προτιμήσει να πληρώσει ο άλλος 3+κ παραπάνω, για να πάρει τα έξτρα από το να επερνε το γυμνό μοντέλο... Άρα, με χασούρα 3κ, απολαμβάνεις όλα τα έξτρα που θέλεις και βγάζεις τα γούστα σου. 

Για παράδειγμα εγώ δεν θα έπαιρνα premium αμαξι χωρις καποια εξτρα (καλο infotainment, να μην ειναι υφασμα, καποια καλουδια στην εμφανιση οπως AMG Packet για Mercedes κτλ...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό δεν μετράει γιατί δεν είχα χασούρα, απλά θα έρθουν για έλεγχο για ξέπλυμα χρήματος απο την εφοριά που πηγαίνω φέρνω 10χιλίαρα στις τράπεζες :D

Σορρυ νόμιζα πως έγραφες για την συνολική σου διαδρομή..

Eπί της ευκαιρίας επειδή ψάχνω για καθισματάκι αυτοκινήτου για τη μικρή (10 μηνών) επειδή πλέον δεν μας παίρνει σε μέγεθος το αυγό μήπως έχετε ρε τσοφρο-όμαδα να προτείνεται κανένα;; Έχω βρει αυτό. Εάν παίζει ρόλο το αυτοκίνητο είναι Citroen c3 a/c.

Επεξ/σία από li@m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , κάτι ψιλοάσχετο με το topic αλλά σχετικό με αυτοκίνητα : 

Ψιλοάσχημα νέα για αυτούς που περιμένουν αυτοκίνητο με παραγγελία . Κλείνει για περίοδο πέντε εβδομάδων το εργοστάσιο της Ford στο  Saarlouis (παραγωγή Focus και άλλων μοντέλων) λόγω προβλημάτων στην προμήθεια ηλεκτρονικών τσιπ (δεν ξέρω ακριβώς τι είδους), η οποία έλλειψη έχει "χτυπήσει" και άλλους κατασκευαστές πχ Audi. Περισσότερα εδώ : https://www.sr.de/sr/home/nachrichten/politik_wirtschaft/ford_saarlouis_stoppt_produktion_102.html 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλημέρα , κάτι ψιλοάσχετο με το topic αλλά σχετικό με αυτοκίνητα : 

Ψιλοάσχημα νέα για αυτούς που περιμένουν αυτοκίνητο με παραγγελία . Κλείνει για περίοδο πέντε εβδομάδων το εργοστάσιο της Ford στο  Saarlouis (παραγωγή Focus και άλλων μοντέλων) λόγω προβλημάτων στην προμήθεια ηλεκτρονικών τσιπ (δεν ξέρω ακριβώς τι είδους), η οποία έλλειψη έχει "χτυπήσει" και άλλους κατασκευαστές πχ Audi. Περισσότερα εδώ : https://www.sr.de/sr/home/nachrichten/politik_wirtschaft/ford_saarlouis_stoppt_produktion_102.html 

Ωχ λες για αυτό να με πήγαν και εμένα σε 5-6 μήνες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

Σορρυ νόμιζα πως έγραφες για την συνολική σου διαδρομή..

Eπί της ευκαιρίας επειδή ψάχνω για καθισματάκι αυτοκινήτου για τη μικρή (10 μηνών) επειδή πλέον δεν μας παίρνει σε μέγεθος το αυγό μήπως έχετε ρε τσοφρο-όμαδα να προτείνεται κανένα;; Έχω βρει αυτό. Εάν παίζει ρόλο το αυτοκίνητο είναι Citroen c3 a/c.

https://www.skroutz.gr/s/24485571/Joie-i-Spin-360-Coal-Black.html?from=catspan

αυτό πήρα, ειναι πολυ βολικο και απ τα τοπ σε ζητήματα ασφάλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αρχίζω να προβληματίζομαι με την τελική τιμή των 32000ε με τους τόκους 😅

Δεν θα μου βγεί σε καλό η αναμονή , μου λέτε και εσείς για τις βιαστικές κινήσεις και δεν ξέρω .....

Άρχισα να σκέφτομαι και μία εναλλακτική (αλλά προϋποθέτει ότι δεν θα διώξω τώρα το αμάξι)

Έχω την δυνατότητα δανείου (περίπου 11.000ε) απο την δουλειά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο

Θα μπορούσα σε ένα χρόνο να μαζέψω τα υπόλοιπα και να πάω να το πάρω κασέρι (μου κρατάνε απλά το ποσό απο τον μισθό στη δουλειά για 2 χρόνια)

Έτσι γλυτώνω 3.000ε σε τόκους και την παρακράτηση

Όσο μαζεύω τα λεφτά έχω απλετο χρόνο για να το σκεφτώ και να βεβαιωθώ ότι παίρνω την σωστή απόφαση

Όταν έρθει η στιγμή να σκάσω 30.000 cash το βλέπεις διαφορετικά

Αν φτάσω να έχω τόσα χρήματα μπορεί να πετύχω και καμία ευκαιρία σε μεταχειρισμένο ή να πετύχω κανα Leon σε κανα χρόνο με καλύτερη τιμή

Πφφφφ

Για αυτό το αμάξι πρέπει να υπάρχει στην έκθεση , να μπαίνεις και να το παίρνεις όπως βλέπεις στις Αμερικάνικες ταινίες :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως αρχίζω να προβληματίζομαι με την τελική τιμή των 32000ε με τους τόκους 😅

Δεν θα μου βγεί σε καλό η αναμονή , μου λέτε και εσείς για τις βιαστικές κινήσεις και δεν ξέρω .....

Άρχισα να σκέφτομαι και μία εναλλακτική (αλλά προϋποθέτει ότι δεν θα διώξω τώρα το αμάξι)

Έχω την δυνατότητα δανείου (περίπου 11.000ε) απο την δουλειά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο

Θα μπορούσα σε ένα χρόνο να μαζέψω τα υπόλοιπα και να πάω να το πάρω κασέρι (μου κρατάνε απλά το ποσό απο τον μισθό στη δουλειά για 2 χρόνια)

Έτσι γλυτώνω 3.000ε σε τόκους και την παρακράτηση

Όσο μαζεύω τα λεφτά έχω απλετο χρόνο για να το σκεφτώ και να βεβαιωθώ ότι παίρνω την σωστή απόφαση

Όταν έρθει η στιγμή να σκάσω 30.000 cash το βλέπεις διαφορετικά

Αν φτάσω να έχω τόσα χρήματα μπορεί να πετύχω και καμία ευκαιρία σε μεταχειρισμένο ή να πετύχω κανα Leon σε κανα χρόνο με καλύτερη τιμή

Πφφφφ

Για αυτό το αμάξι πρέπει να υπάρχει στην έκθεση , να μπαίνεις και να το παίρνεις όπως βλέπεις στις Αμερικάνικες ταινίες :D

Δεν πας να κανείς ένα deal να το νοικιάσεις για 2-3 μήνες να δώσεις ένα ποσο να το ευχαριστηθείς, να ξελυσσάξεις και να δεις αν πραγματικά το θες τόσο πολύ ;;; 

ή αλλιώς, κανε ένα deal με την εταιρεία να στο παρέχει (αντί αύξησης/παροχής κτλ.). 

Φαίνεσαι δυνατός στα...χρηματοοικονομικά :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως αρχίζω να προβληματίζομαι με την τελική τιμή των 32000ε με τους τόκους 😅

Δεν θα μου βγεί σε καλό η αναμονή , μου λέτε και εσείς για τις βιαστικές κινήσεις και δεν ξέρω .....

Άρχισα να σκέφτομαι και μία εναλλακτική (αλλά προϋποθέτει ότι δεν θα διώξω τώρα το αμάξι)

Έχω την δυνατότητα δανείου (περίπου 11.000ε) απο την δουλειά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο

Θα μπορούσα σε ένα χρόνο να μαζέψω τα υπόλοιπα και να πάω να το πάρω κασέρι (μου κρατάνε απλά το ποσό απο τον μισθό στη δουλειά για 2 χρόνια)

Έτσι γλυτώνω 3.000ε σε τόκους και την παρακράτηση

Όσο μαζεύω τα λεφτά έχω απλετο χρόνο για να το σκεφτώ και να βεβαιωθώ ότι παίρνω την σωστή απόφαση

Όταν έρθει η στιγμή να σκάσω 30.000 cash το βλέπεις διαφορετικά

Αν φτάσω να έχω τόσα χρήματα μπορεί να πετύχω και καμία ευκαιρία σε μεταχειρισμένο ή να πετύχω κανα Leon σε κανα χρόνο με καλύτερη τιμή

Πφφφφ

Για αυτό το αμάξι πρέπει να υπάρχει στην έκθεση , να μπαίνεις και να το παίρνεις όπως βλέπεις στις Αμερικάνικες ταινίες :D

Συμφωνώ με την λογική σου. Πάρα πολλα τα 32κ. Ότι μπορείς να γλυτώσεις αφού δεν γλυτώνουμε την αγορά του Λεόν (😂).

Έχω την εντύπωση ότι ναι μεν θες πολύ το Λεόν αλλά όταν το πάρεις θα σε φάνε οι δεύτερες σκέψεις για τα χρήματα που έδωσες και εκεί είναι που δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα..

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, tsofras said:

Πάντως αρχίζω να προβληματίζομαι με την τελική τιμή των 32000ε με τους τόκους 😅

Δεν θα μου βγεί σε καλό η αναμονή , μου λέτε και εσείς για τις βιαστικές κινήσεις και δεν ξέρω .....

Άρχισα να σκέφτομαι και μία εναλλακτική (αλλά προϋποθέτει ότι δεν θα διώξω τώρα το αμάξι)

Έχω την δυνατότητα δανείου (περίπου 11.000ε) απο την δουλειά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο

Θα μπορούσα σε ένα χρόνο να μαζέψω τα υπόλοιπα και να πάω να το πάρω κασέρι (μου κρατάνε απλά το ποσό απο τον μισθό στη δουλειά για 2 χρόνια)

Έτσι γλυτώνω 3.000ε σε τόκους και την παρακράτηση

Όσο μαζεύω τα λεφτά έχω απλετο χρόνο για να το σκεφτώ και να βεβαιωθώ ότι παίρνω την σωστή απόφαση

Όταν έρθει η στιγμή να σκάσω 30.000 cash το βλέπεις διαφορετικά

Αν φτάσω να έχω τόσα χρήματα μπορεί να πετύχω και καμία ευκαιρία σε μεταχειρισμένο ή να πετύχω κανα Leon σε κανα χρόνο με καλύτερη τιμή

Πφφφφ

Για αυτό το αμάξι πρέπει να υπάρχει στην έκθεση , να μπαίνεις και να το παίρνεις όπως βλέπεις στις Αμερικάνικες ταινίες :D

η πλάκα είναι ότι αν προσθέσεις και τη χασούρα από τα 2 αυτοκίνητα που αγόρασες άδικα,
η υπόθεση αυτοκίνητο για σένα , υλικά έχει στοιχίσει και θα στοιχίσει αρκετά 
(και ψυχικά έχει στοιχίσει αν αναλογιστείς την ψυχική κόπωση
τουλάχιστον να μην στοιχίσει και στο μέλλον ψυχικά με την μία ή την άλλη)

1. ξεκαθαρίζεις τους στόχους σου και μένεις σταθερός, όποιο αυτοκίνητο κι αν αγόραζες
2. υπολογίζεις και το Ίμπιζα: αν το πουλήσεις τώρα ακριβότερα ή αν το πουλήσεις αργότερα και φτηνότερα

η γνώμη μου είναι να πουλήσεις άμεσα το Ίμπιζα γιατί
α. η περίοδος της καραντίνας είναι νεκρή, αλλά
β. η περίοδος της καραντίνας σε ένα χρόνο μια χαρά απομειώνει την αξία ενός ΙΧ

σν μπορείς να μείνεις χωρίς αυτοκίνητο για ένα διάστημα μέχρι να οριστικοποιήσεις τα θέλω σου
ή μέχρι να μαζέψεις μετρητά το ποσό στόχο, κάντο
έτσι κι αλλιώς και το 2021 όλοι μέσα θα είμαστε

και κάπως έτσι,
το τόπικ θα πιάσει τι; 1000 σελίδες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Συμφωνώ με την λογική σου. Πάρα πολλα τα 32κ. Ότι μπορείς να γλυτώσεις αφού δεν γλυτώνουμε την αγορά του Λεόν (😂).

Έχω την εντύπωση ότι ναι μεν θες πολύ το Λεόν αλλά όταν το πάρεις θα σε φάνε οι δεύτερες σκέψεις για τα χρήματα που έδωσες και εκεί είναι που δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα..

Το ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει με τα σκαμπανεβάσματα που έχω αλλά προσπαθώ να γλυτώσω απο το να κάνω πάλι κάτι που θα το μετανιώσω.

Ειλικρινά τα λεφτά είναι το λιγότερο (όχι ότι μου τρέχουν απο τα μπατζάκια αλλά έχω να τα δώσω)

Αλλά : Μίλαγα εχθές με την γυναίκα μου ,όπως έχω αναφέρει πάλι συζητάμε εδώ και κανα 2 χρόνια και για νέο σπίτι. Κάναμε ανακαίνιση στο δικό μας αφού δεν μας έβγαινε να χτίσουμε.

Κοιτάγαμε εχθές μία πολυκατοικία καινούρια που χτίστηκε τώρα κοντά στην δική μας. Αν πουλάγαμε το δικό μας με 50.000 - 60.000ε θα μπορούσαμε να πάρουμε νέο σπίτι.

Εκεί μπήκα σε σκέψεις ότι αν πληρώνω πάλι αυτοκίνητο για 5 χρόνια + την χασούρα απο αυτό το σπίτι το ξεχνάμε. Οπότε μετά απο μία 5ετία αν θέλω θα πρέπει να πάω σε δάνειο κατοικίας με ότι τόκους αναλογούν στις 50.000ε

Αν κάτσω στα αυγά μου και τα λεφτά του Leon με την αντίστοιχη μικτή (500ε τον μήνα δλδ στο περίπου) + τα 400ε που δίνω τώρα για την ανακαίνιση και τελειώνουν σε 2 μήνες , τα βάζω στην άκρη μιλάμε για 900 *60 = 54000

Θα μπορέσω να πάρω ένα σπίτι χωρίς καν δάνειο

Άλλο σενάριο μαζεύω αντίστοιχα λεφτά και σε μία διετία δίνω τα μισά για σπίτι , κασέρι αμάξι (ότι και αν είναι αυτό) και μικρό δάνειο για το σπίτι.

Το Ibiza αν εξαιρέσουμε ότι δεν είναι DSG , δεν το έχω κυκλοφορήσει , να το πάω κανα ταξίδι , να δώ στην τελική αν μου κάνει ή όχι σαν μέγεθος και χώρους. Μπορεί τελικά να το βολευτώ και να πώ οκ , πάω σε αυτή την κατηγορία να βρώ αυτόματο με ηλιοροφή με ταβάνι τα 20.000ε έστω και 2ο χέρι

Τέλος επειδή έγινε και πολύ γρήγορα η όλη φάση του πουλάω το Ibiza , και μέσα στην ημέρα βρήκα αγοραστή (τον οποίο θα απογοητεύσω) , δεν θυμόμουν καν την τιμή αγοράς του δικού μου , έχει τσιμπήσει και τιμή τώρα ως καινούριο , οπότε μιλάμε για χασούρα περίπου 3.000ε

Έχω περάσει και τόσο καιρό άγχος με τις επιλογές σε αυτοκίνητα , κινητά , υπολογιστές , και βλέπω ότι ξαναμπήκα σε όλη αυτή την διαδικασία πάνω που είχα ηρεμήσει (έφυγαν και τα iPhones ευτυχώς) και σκέφτομαι πάλι αν κάνω σωστή επιλογή και ότι θα είμαι χωρίς αμάξι για 6 μήνες.

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω , αποφάσισα να κάνω πίσω , να αφήσω τον χρόνο να περάσει , να μαζέψω ότι μπορώ και σε κανα χρόνο να τα δώ όλα με καθαρό μυαλό γιατί πάω απο την μία λάθος επιλογή στην άλλη

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω , αποφάσισα να κάνω πίσω

Άστο είναι μεσημέρι Κυριακής τώρα και σε έχει πιάσει μελαγχολία!

Αύριο...θα είναι μια άλλη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jobous είπε

Καλημέρα , κάτι ψιλοάσχετο με το topic αλλά σχετικό με αυτοκίνητα : 

Ψιλοάσχημα νέα για αυτούς που περιμένουν αυτοκίνητο με παραγγελία . Κλείνει για περίοδο πέντε εβδομάδων το εργοστάσιο της Ford στο  Saarlouis (παραγωγή Focus και άλλων μοντέλων) λόγω προβλημάτων στην προμήθεια ηλεκτρονικών τσιπ (δεν ξέρω ακριβώς τι είδους), η οποία έλλειψη έχει "χτυπήσει" και άλλους κατασκευαστές πχ Audi. Περισσότερα εδώ : https://www.sr.de/sr/home/nachrichten/politik_wirtschaft/ford_saarlouis_stoppt_produktion_102.html 

Ναι υπαρχει γενικο προβλημα με την παραγωγη chips. https://www.dw.com/en/computer-chip-shortage-disrupts-global-car-production/a-56224486

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...