Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Άρχοντας: Το αποφάσισα, δε δίνω 30Κ για αμάξι τώρα.

Άρχοντας αύριο: Καλά κατα τύχη πέρασα έξω απο τη Σέατ και μου έδωσε προσφορά τα πάντα όλα μέσα, 15" οθόνη, ενσωματωμένο Cosmote TV, 300 άλογα, DSG, αυτόματη οδήγηση, έναν Ισπανό μέσα να μου κάνει ιδιαίτερα στην προφορά, 40Κ, αύριο το κλείνω, πωλείται Ibiza με 600χλμ, C3, σύζυγος, σκύλος και 10 φέτες τυρί για τόστ που πήρα χθες.

Ξεχασες να αναφερεις το σπιτι😂 (πλακα κανω φυσικα) 

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Απλά επειδή μου έκανε εντύπωση το σχόλιο που υπήρξε εχθές ότι μακάρι να είχαν όλοι τα προβλήματα μου για αυτό το αναφέρω.

Εγω απλα θα πω φιλε μακαρι να μπορουσα να εχω παρομοια ή αντιστοιχη ποιοτητας ζωης με την δικη σου στην χωρα μου και να μην επρεπε να φυγω εξωτερικο για να ζησω σαν ανθρωπος...
Εισαι πολυ τυχερος που εχεις αυτην την δυνατοτητα να εισαι στην χωρα σου, με μια σταθερη δουλεια σε μεγαλη και αξιοπιστη εταιρειας οπως λες, με καλο μισθο, δικο σου σπιτι κλπ.
Αρα εν μερη καταλαβαινω τι εννουν εκεινοι που λενε "μακαρι να ειχα τα προβληματα σου".

Και για να μη βγω εκτος topic, απο την στιγμη που οδηγησα τουρπο καταλαβα τι παει να πει ροπη και δυναμη.
Once you go turbo you never go back νομιζω, η αποκριση που σου δινει το τουρμπο και η μεγαλυτερη ροπη δε συγκρινεται σε καμια περιπτωση με εναν ατμοσφαιρικο κινητηρα, εκτος αν το συγκρινουμε με καποιο μοτερ ανω των 3.500κ. (που εκει φυσικα παμε σε θεματα με καταναλωσεις κλπ).

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Υ.Γ. Έστειλα και για test drive για το Honda Civic να πάω να δώ τι λέει και αυτό , θα αφήσω στην άκρη λίγο την εξωτερική εμφάνιση αν με χαλάει κάτι για να δώ οδηγική αίσθηση

Άραγε το Type R το έχουν για test drive; 😈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, Θωμά, νομίζω ότι θα είναι λάθος να κάνεις td το civic. Έστω ότι σου αρέσει απίστευτα οδηγικά κλπ και μένει "μόνο" η εμφάνιση που σε χαλάει...Ε, μετά θα λουπάρεις ότι ναι μεν ωραίο αμάξι αλλά δεν σου αρέσει εμφανισιακά.

Απ τη στιγμή που δεν έχεις το πιστόλι στον κρόταφο και μπορείς με ψυχραιμία να ζυγίζεις τις καταστάσεις, πάντως, πιστεύω θα σου είναι λίγο πιο εύκολο να καταλήξεις σε μια σταθερή απόφαση ως προς το ποια μοντέλα και ως τι budget κοιτάς, υπό ποιες προυποθέσεις θα ασχοληθείς με ένα αμάξι ή όχι κ.ο.κ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το νεο Peugeot 208 (2020), στην βασική του έκδοση like, 1200κ.ε - 75 άλογα που βγαίνει κοντά 12.500 ευρώ καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο με εγγύηση 5 χρόνια Peugeot. 

1) Αρχικά να ρωτήσω αν το έχει κανείς, να με ενημερώσει αν καλύπτει για ταξίδια το μοτέρ αυτό.  Γενικά κάνω λίγα χιλιόμετρα το χρόνο 4-5 χιλιάδες κυρίως σε καλοκαιρινές διακοπές και αποδράσεις ΣΚ. 

2) Αν και δεν το έχω δει από κοντά ήθελα να μάθω για τον εξοπλισμό και την οθόνη του μιας και είναι στην πιο απλή έκδοση. Αξίζουν; Λείπει κάτι σημαντικό. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις γενικά. 

Σκεφτόμουν μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα, corsa, 208, fiesta αλλά παίζουν όλα από 9-11 χιλιάδες ευρώ, οπότε σκέφτομαι για λίγα παραπάνω δεν αξίζει καινούργιο ή σχεδόν καινούργιο; 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gazp είπε

Πάντως, Θωμά, νομίζω ότι θα είναι λάθος να κάνεις td το civic. Έστω ότι σου αρέσει απίστευτα οδηγικά κλπ και μένει "μόνο" η εμφάνιση που σε χαλάει...Ε, μετά θα λουπάρεις ότι ναι μεν ωραίο αμάξι αλλά δεν σου αρέσει εμφανισιακά.

Απ τη στιγμή που δεν έχεις το πιστόλι στον κρόταφο και μπορείς με ψυχραιμία να ζυγίζεις τις καταστάσεις, πάντως, πιστεύω θα σου είναι λίγο πιο εύκολο να καταλήξεις σε μια σταθερή απόφαση ως προς το ποια μοντέλα και ως τι budget κοιτάς, υπό ποιες προυποθέσεις θα ασχοληθείς με ένα αμάξι ή όχι κ.ο.κ. 

Δεν διαφωνώ , αλλά θέλω να το κάνω test drive να έχω και μία άποψη.

Στη τελική ο κώλος του δεν μου αρέσει μόνο , αν στα άλλα μου κάνει ας πάω να του αλλάξω προφυλακτήρα.

Άσχετα που όλοι θέλουμε να χαζεύουμε το αμάξι μας και να μας αρέσει , κανονικά η αίσθηση οδήγησης πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο.

Και το 2008 μου άρεσε πάρα πολύ εξωτερικά και είδαμε την κατάληξη , και το Ibiza στα δικά μου μάτια είναι πανέμορφο στην κατηγορία του αλλά με αυτόν τον χιλιάρη εγώ δεν

Θα ήθελα να οδηγήσω το Civic και περισσότερο με τον 1.5 να δώ τι αίσθηση αφήνει (αν το έχουν για TD τον 1.5)

Άντε να ανέβω και σε μέγεθος απο τα 4.4 του Leon σε 4.6 αν αξίζει η οδηγική αίσθηση

Δεν λέω να πάω να δώσω 28Κ , ας το οδηγήσω μήπως στο άμεσο μέλλον πετύχω μεταχειρισμένο ή να το διαγράψω απο την λίστα.

Είναι λίγα πλέον τα hatchback οπότε αφού το κυνηγάω πρέπει να έχω ολοκληρωμένη άποψη για να τα βγάλω απο την λίστα.

Βλέπω και τα video με τους 1.4 tfsi και τα λάδια που ανεβάσατε και ζορίζομαι :D

6 λεπτά πριν, jimokak είπε

Καλημέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το νεο Peugeot 208 (2020), στην βασική του έκδοση like, 1200κ.ε - 75 άλογα που βγαίνει κοντά 12.500 ευρώ καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο με εγγύηση 5 χρόνια Peugeot. 

1) Αρχικά να ρωτήσω αν το έχει κανείς, να με ενημερώσει αν καλύπτει για ταξίδια το μοτέρ αυτό.  Γενικά κάνω λίγα χιλιόμετρα το χρόνο 4-5 χιλιάδες κυρίως σε καλοκαιρινές διακοπές και αποδράσεις ΣΚ. 

2) Αν και δεν το έχω δει από κοντά ήθελα να μάθω για τον εξοπλισμό και την οθόνη του μιας και είναι στην πιο απλή έκδοση. Αξίζουν; Λείπει κάτι σημαντικό. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις γενικά. 

Σκεφτόμουν μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα, corsa, 208, fiesta αλλά παίζουν όλα από 9-11 χιλιάδες ευρώ, οπότε σκέφτομαι για λίγα παραπάνω δεν αξίζει καινούργιο ή σχεδόν καινούργιο; 

Ευχαριστώ!

To θέμα είναι στα 9-11 χιλιάδες ευρώ που βρίσκεις τι κινητήρα και τι εξοπλισμό έχουν

Στην τιμή που κοιτάς βάλε και κανα χιλιάρικο επάνω αν είναι να πας σε μεταλλικό + έξοδα + πινακίδες για ένα γυμνό αυτοκίνητο με σχετικά ψόφιο φαντάζομαι κινητήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν διαφωνώ , αλλά θέλω να το κάνω test drive να έχω και μία άποψη.

Στη τελική ο κώλος του δεν μου αρέσει μόνο , αν στα άλλα μου κάνει ας πάω να του αλλάξω προφυλακτήρα.

Άσχετα που όλοι θέλουμε να χαζεύουμε το αμάξι μας και να μας αρέσει , κανονικά η αίσθηση οδήγησης πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο.

Και το 2008 μου άρεσε πάρα πολύ εξωτερικά και είδαμε την κατάληξη , και το Ibiza στα δικά μου μάτια είναι πανέμορφο στην κατηγορία του αλλά με αυτόν τον χιλιάρη εγώ δεν

Θα ήθελα να οδηγήσω το Civic και περισσότερο με τον 1.5 να δώ τι αίσθηση αφήνει (αν το έχουν για TD τον 1.5)

Άντε να ανέβω και σε μέγεθος απο τα 4.4 του Leon σε 4.6 αν αξίζει η οδηγική αίσθηση

Δεν λέω να πάω να δώσω 28Κ , ας το οδηγήσω μήπως στο άμεσο μέλλον πετύχω μεταχειρισμένο ή να το διαγράψω απο την λίστα.

Είναι λίγα πλέον τα hatchback οπότε αφού το κυνηγάω πρέπει να έχω ολοκληρωμένη άποψη για να τα βγάλω απο την λίστα.

Βλέπω και τα video με τους 1.4 tfsi και τα λάδια που ανεβάσατε και ζορίζομαι :D

To θέμα είναι στα 9-11 χιλιάδες ευρώ που βρίσκεις τι κινητήρα και τι εξοπλισμό έχουν

Στην τιμή που κοιτάς βάλε και κανα χιλιάρικο επάνω αν είναι να πας σε μεταλλικό + έξοδα + πινακίδες για ένα γυμνό αυτοκίνητο με σχετικά ψόφιο φαντάζομαι κινητήρα

Εμ ένα 6μηνο σου λέμε για το civic δεν ακούς. Αν έχει τον 1.5 για td πιστεύω ότι θα το αγοράσεις αμέσως. Βεβαίως αν θες να μπλέξεις με τον Σαρακάκη είναι μεγάλο θέμα!!! Εκεί να δεις τοπικ που θα ανοίγεις για έξτρα,ανταλλακτικά κτλ. Η Παναγιά μαζί σου!!!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jimokak είπε

Καλημέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το νεο Peugeot 208 (2020), στην βασική του έκδοση like, 1200κ.ε - 75 άλογα που βγαίνει κοντά 12.500 ευρώ καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο με εγγύηση 5 χρόνια Peugeot. 

1) Αρχικά να ρωτήσω αν το έχει κανείς, να με ενημερώσει αν καλύπτει για ταξίδια το μοτέρ αυτό.  Γενικά κάνω λίγα χιλιόμετρα το χρόνο 4-5 χιλιάδες κυρίως σε καλοκαιρινές διακοπές και αποδράσεις ΣΚ. 

2) Αν και δεν το έχω δει από κοντά ήθελα να μάθω για τον εξοπλισμό και την οθόνη του μιας και είναι στην πιο απλή έκδοση. Αξίζουν; Λείπει κάτι σημαντικό. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις γενικά. 

Σκεφτόμουν μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα, corsa, 208, fiesta αλλά παίζουν όλα από 9-11 χιλιάδες ευρώ, οπότε σκέφτομαι για λίγα παραπάνω δεν αξίζει καινούργιο ή σχεδόν καινούργιο; 

Ευχαριστώ!

Τελειως ψοφιος κινητηρας! Μονο για χρηση πολης και τιποτα αλλο. Αν πας καπου ειδικα φορτομενος με aircodition θα ειναι τραγικο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

To θέμα είναι στα 9-11 χιλιάδες ευρώ που βρίσκεις τι κινητήρα και τι εξοπλισμό έχουν

Στην τιμή που κοιτάς βάλε και κανα χιλιάρικο επάνω αν είναι να πας σε μεταλλικό + έξοδα + πινακίδες για ένα γυμνό αυτοκίνητο με σχετικά ψόφιο φαντάζομαι κινητήρα

Έχουν λίγο καλύτερο εξοπλισμό αλλά και 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα, και ίσως μαζέματα κτλ κτλ, και χωρίς καμία εγγύηση. 

Ρωτάω για αυτή την έκδοση + κινητήρα απόψεις από κάποιον που ίσως το έχει δοκιμάσει. Το ποσό είναι τελικό μιας και πρόκειται για ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα.

1 λεπτό πριν, imr είπε

Τελειως ψοφιος κινητηρας! Μονο για χρηση πολης και τιποτα αλλο. Αν πας καπου ειδικα φορτομενος με aircodition θα ειναι τραγικο.

 

Ναι αυτό θέλω να αποφύγω... Δυστυχώς για καλύτερο κινητήρα οι τιμές ξεφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimokak είπε

Έχουν λίγο καλύτερο εξοπλισμό αλλά και 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα, και ίσως μαζέματα κτλ κτλ, και χωρίς καμία εγγύηση. 

Ρωτάω για αυτή την έκδοση + κινητήρα απόψεις από κάποιον που ίσως το έχει δοκιμάσει. Το ποσό είναι τελικό μιας και πρόκειται για ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα.

Ναι αυτό θέλω να αποφύγω... Δυστυχώς για καλύτερο κινητήρα οι τιμές ξεφεύγουν.

Για μενα η περιμενε να μαζεψεις χρηματα για να ανεβασεις το budget σου ωστε να μπορεις να παρεις καποιο 1000ρι τουρμπο η δες σε μεταχειρισμενο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Astreos είπε

Λοιπόν, θα σου πω απόψεις, γιατί το καλοκαίρι βρέθηκα πολύ κοντά στο να αποκτήσω το MAZDA 3 με τον skyactivx 2.0 (178 άλογα). Ξεκίνησα για αγορά SUV και το MAZDA 3 sedan ήταν το μόνο αυτοκίνητο που κόντεψε να με κάνει να φύγω από αυτήν την κατηγορία. Το έψαξα αρκετά με τα Mazda, όμως, και έκανα και αρκετά test drive με Mazda 3, CX-30 και CX-5

Αρνητικά: 

- Αν και οι χώροι στο Mazda 3 για τους μπροστά είναι καλοί, δυστυχώς για τους πίσω είναι περιορισμένοι και το πορτ μπαγκάζ σχετικά μικρό.

- Μου φάνηκε χαμηλότερο από το μέσο sedan ή hatch και φοβόμουνα ότι θα έσφιγγε η καρδιά μου σε κάθε λακκούβα των περίφημων ελληνικών δρόμων. 

- Ο παράλογος φόρος του ελληνικού δημοσίου για τα άνω των 2.000 κυβικά δύσκολα χωνεύεται.

- Ο skyactivx είναι εξαιρετικός κινητήρας σε απόδοση και κατανάλωση, αλλά όχι τόσο επαναστατικός όσο διαφημίζεται. Ίσως σε μελλοντικές υλοποιήσεις να τον εξελίξουν ακόμη καλύτερα. Η έλλειψη turbo για κάποιους  μπορεί να είναι πρόβλημα, αλλά για άλλους η γραμμικότητα ενός καλού ατμοσφαιρικού είναι απόλαυση.

- Τα λίγα σημεία πώλησης και επίσημων σημείων service προβληματίζουν αν δεν είσαι από Αθήνα.

 

Θετικά:

- Λάτρεψα το εσωτερικό του. Η σημασία στη λεπτομέρεια και η premium αίσθηση ήταν υπέροχη. Τελικά πήρα το Audi Q3 Sportback και αν εξαιρέσεις την οθόνη βρίσκω το Mazda να υπερτερεί σε ποιότητα στο εσωτερικό.

- Όσο και αν ο σχεδιασμός και η ομορφιά ενός αυτοκινήτου είναι υποκειμενική άποψη, τα Mazda που αναφέρω πιο πάνω (Mazda 3, CX-30 και CX-5) είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ!

- Η ποιότητα κύλησης και η οδηγική απόλαυση είναι σε άλλο επίπεδο.

- Τα μηχανικά τους κιβώτια ταχυτήτων είναι πραγματικά από άλλο πλανήτη. Αν υπάρχει μηχανικό κιβώτιο που δεν το βαριέσαι, τότε είναι αυτό.

- Έχουν καταπληκτικό εξοπλισμό ασφαλείας και αρκετά έξτρα ακόμη και στις φθηνές εκδόσεις.

- Η Mazda έχει πετύχει υπέροχα χρώματα, κατά την άποψή μου, χωρίς να τα χρεώνει μια περιουσία. Το κόκκινό της είναι αξεπέραστο σε οποιαδήποτε αυτοκινητοβιομηχανία ακόμη και από της Ferrari!

- Οι diesel κινητήρες τους είναι ίσως οι πιο αθόρυβοι που έχω ακούσει.

Το mazda 3 sedan πιστεύω ότι είναι από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν (σε λογικές τιμές προφανώς). Από την άλλη το hatchback μου φαίνεται ασχημουλι,σαν να ξεχάστηκαν στο σχεδιασμό και να πρόσθεσαν το κομμάτι πίσω από την πόρτα των επιβατών αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras σου έχω πρόταση.

 

Κρατάς το ibiza για τη καθημερινή μετακίνηση και να χαίρεσαι που έχεις οθόνη και ασφάλεια και μπλα μπλα και παράλληλα πάς και αγοράζεις ένα s3 όπως της αγγελίας και έχεις και αυτοκίνητο. 

https://www.car.gr/34716502-audi-s3

ή ακόμα καλύτερα 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34688728-audi-s3

και σου μένουν και 10.000€ .😁😁

Εάν δε δωσεις 50.000 ευρώ αυτοκίνητο για γούστα καινούργιο δεν θα έχεις. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, squib είπε

@tsofras σου έχω πρόταση.

 

Κρατάς το ibiza για τη καθημερινή μετακίνηση και να χαίρεσαι που έχεις οθόνη και ασφάλεια και μπλα μπλα και παράλληλα πάς και αγοράζεις ένα s3 όπως της αγγελίας και έχεις και αυτοκίνητο. 

https://www.car.gr/34716502-audi-s3

ή ακόμα καλύτερα 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34688728-audi-s3

και σου μένουν και 10.000€ .😁😁

Εάν δε δωσεις 50.000 ευρώ αυτοκίνητο για γούστα καινούργιο δεν θα έχεις. 

 

 

Τα έχω περάσει και αυτά τα σενάρια , δεν συμφέρουν 2 ασφάλειες , 2 τέλη , 2 service κτλ

Αν θα έπαιρνα κάτι για 2ο θα ήθελα RX-8 που μου έχει μείνει καημός.

Ακόμη θυμάμαι την ημέρα που το έκανα test drive και δεν το πήρα μόνο για το πορτ μπαγκαζ γιατί περιμέναμε το πρώτο παιδί τότε και με 250λ αντίο ζωή

Είχα πάρει το καρότσι στην αντιπροσωπεία και είχα πεί στην γυναίκα μου αν το χωρέσει το κλείσαμε ... δεν το χώρεσε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...