Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Έκανα ένα edit στο πάνω μήνυμα

Ρέστα πώς μου μένουν αφού θα έχω και το Ibiza ?

από τα θεωρητικά 30.000 που θες να δώσεις! και αν όχι 10.000 σίγουρα 7.000 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, squib είπε

από τα θεωρητικά 30.000 που θες να δώσεις! και αν όχι 10.000 σίγουρα 7.000 

Δεν θα δώσω 30.000ε είναι πολλά τα λεφτά αυτή είναι και η μόνη απόφαση που έχω πάρει.

Και για το Civic είπα θα το κάνω ένα TD για να δώ πως είναι σε περίπτωση μεταχειρισμένου

Ταβάνι τα 22.000ε όπως έδινα τόσα χρόνια , αν δεν βρίσκω καινούριο τότε ελαφρώς μεταχειρισμένο ή γρήγορο μικρότερης κατηγορίας

Μέσα σε όλα σκεφτόμουν και την όλη κατάσταση με την ηλεκτροκίνηση και την πιθανότητα να βάλω στον ποπό μου αμάξι αξίας 30.000 σε κάποια χρόνια

Και σε αυτά τα λεφτά η πτώση της αξίας είναι 5χίλιαρα με το καλημέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν θα δώσω 30.000ε είναι πολλά τα λεφτά αυτή είναι και η μόνη απόφαση που έχω πάρει.

Και για το Civic είπα θα το κάνω ένα TD για να δώ πως είναι σε περίπτωση μεταχειρισμένου

Ταβάνι τα 22.000ε όπως έδινα τόσα χρόνια , αν δεν βρίσκω καινούριο τότε ελαφρώς μεταχειρισμένο ή γρήγορο μικρότερης κατηγορίας

ορίστε τέλεια κρατάς το ibiza και ένα s3 :) το χαμόγελο που θα σου δώσει 400hp τετρακίνητο δε θα το βρείς εύκολα αλλού. και χωρίς χασούρα μεταπώλησης του ibiza. ε ε? 

όλα αυτά επειδή μπήκα μέσα σε φίλου s3 που είναι sleeper. Εξωτερικά νομίζεις ότι τώρα βγήκε από την αντιπροσωπεία (μέχρι και το boost controler κρυμμένο το έχει ) και όταν πατάει νιώθεις ότι είσαι σε jet. Αυτή η τετρακίνηση είναι άλλη αίσθηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Burgos είπε

Αν είναι μέχρι 5 ετών γύρω στα 400. Πάνω από 5 πέφτει περίπου στα μισά

Θεωρητικά θα καταργηθεί ο φόρος πολυτελείας. Αλλά είναι ένα "θα" που το ακούμε χρόνια

Για 2000cc: Απο 440€ για αυτοκινητο 0-5 ετων, παει στα 308€ για αυτοκινητο 6-10 ετων.

2 ώρες πριν, h3342 είπε

δηλαδη αν θες να αγοράσεις αμάξι 2500 cc αλλά με χαμηλούς ρύπους π.χ 120

τι ποσο θα πληρώνεις?

Αν ειναι 2499cc, πληρωνεις 620€ φορο πολυτελειας + τα τελη(αναλογα τους ρυπους, οποτε πες 150-200€)
Αν ειναι 2501cc, εχει μεγαλη αυξηση και ο φορος πολυτελειας ειναι 1729€.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το civic το έβλεπα λόγω ίππων-ροπής πριν κανέναν χρόνο που είχε πέσει η τιμή του αρκετά αλλά μιλώντας με τον ξάδερφο, μου είπε για  ένα πρόβλημα που είχε-έχει; ο κινητήρας https://www.consumerreports.org/car-recalls-defects/honda-extends-warranty-on-troubled-turbo-engines/ και λέω καλά αν και η Honda έτσι άσε πίκρα, και Σαρακάκης...κλάμα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, argimeg είπε

Το civic το έβλεπα λόγω ίππων-ροπής πριν κανέναν χρόνο που είχε πέσει η τιμή του αρκετά αλλά μιλώντας με τον ξάδερφο, μου είπε για  ένα πρόβλημα που είχε-έχει; ο κινητήρας https://www.consumerreports.org/car-recalls-defects/honda-extends-warranty-on-troubled-turbo-engines/ και λέω καλά αν και η Honda έτσι άσε πίκρα, και Σαρακάκης...κλάμα.

Τι έγινε ρε παιδιά θα φοβόμαστε και την Honda τώρα ?

Το μόνο που σκέφτομαι σε ιαπωνικά - κορεάτικα είναι ότι απο όσο έχω δεί ακόμη και στα Suzuki που είχα ότι έχουν σκετικά ακριβά ανταλλακτικά και αν τύχεις στην περίπτωση μπορεί να περιμένεις και καιρό για να σου έρθει κάτι.

Στα VAG είναι πιο mainstream η κατάσταση οπότε βρίσκεις πιο εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

@tsofras τελικά όλοι θα πάρουμε αυτοκίνητο, έχεις ψήσει όλο τον κόσμο!!

Έκανα παραγγελία για το i20 Premium με τον 1000άρη turbo. Άντε να περάσουν 3 μήνες τώρα, 18 Απρίλη είναι μάλλον η ημερομηνία παραλαβής.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, argimeg είπε

Το civic το έβλεπα λόγω ίππων-ροπής πριν κανέναν χρόνο που είχε πέσει η τιμή του αρκετά αλλά μιλώντας με τον ξάδερφο, μου είπε για  ένα πρόβλημα που είχε-έχει; ο κινητήρας https://www.consumerreports.org/car-recalls-defects/honda-extends-warranty-on-troubled-turbo-engines/ και λέω καλά αν και η Honda έτσι άσε πίκρα, και Σαρακάκης...κλάμα.

 

44 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι έγινε ρε παιδιά θα φοβόμαστε και την Honda τώρα ?

Το μόνο που σκέφτομαι σε ιαπωνικά - κορεάτικα είναι ότι απο όσο έχω δεί ακόμη και στα Suzuki που είχα ότι έχουν σκετικά ακριβά ανταλλακτικά και αν τύχεις στην περίπτωση μπορεί να περιμένεις και καιρό για να σου έρθει κάτι.

Στα VAG είναι πιο mainstream η κατάσταση οπότε βρίσκεις πιο εύκολα

Επειδή το έχω δει το θέμα αυτό στο reddit, σαν oil dilution θα το βρείτε. Συμβαίνει μόνο όταν ξεκινάς αμέσως (χωρίς να το ζεστάνεις έστω για λίγο μιας και συμβαίνει σε κρύο καιρό) και μόνο όταν κάνεις μικρές αποστάσεις, δηλαδή δεν θα είναι σε λειτουργία ο κινητήρας για αρκετή ώρα.

Το civic μπορεί να σου αρέσει αλλά σίγουρα δεν θα το πάρεις καινούργιο, ξεκινάει από 22χιλ το 1.0 και κάπου στα 25χιλ το 1.5 και φυσικά θα σου φτάσει κάπου στα 28+ με αυτά που θες. Είδα ένα αγγλικό configurator πάντως, για κάποιο λόγο εκεί την ηλιοροφή την έλεγε σαν moonroof και ήταν στον standard εξοπλισμό στην πιο ακριβή έκδοση (Sport Plus νομίζω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, squib είπε

@tsofras σου έχω πρόταση.

 

Κρατάς το ibiza για τη καθημερινή μετακίνηση και να χαίρεσαι που έχεις οθόνη και ασφάλεια και μπλα μπλα και παράλληλα πάς και αγοράζεις ένα s3 όπως της αγγελίας και έχεις και αυτοκίνητο μόνιμα στο συνεργείο και σου μένουν και 10.000€  για το συνεργείο

https://www.car.gr/34716502-audi-s3

ή ακόμα καλύτερα 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34688728-audi-s3

και σου μένουν και 10.000€ 

Εάν δε δωσεις 50.000 ευρώ αυτοκίνητο για γούστα καινούργιο δεν θα έχεις. 

 

 

Με χιουμουριστική διάθεση για ένα αμαξί που σίγουρα έχει ξεσκιστεί και τα 150000χλμ

Επεξ/σία από tasoskont
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Με χιομουριστική διάθεση για ένα αμαξί που σίγουρα έχει ξεσκιστεί και τα 150000χλμ

φυσικά έτσι το λαμβάνω, αλλά εμένω στη θέση μου ότι θες πλέον 50.000 για να πάρεις αυτοκίνητο που θα σε συγκινήσει και ειδικά το tsofra που οδηγούσε 180 άλογα leon. Εκτός έαν θες γρήγορο αλλά μικρό οπότε εκεί με 35.000 καθάρισες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Για 2000cc: Απο 440€ για αυτοκινητο 0-5 ετων, παει στα 308€ για αυτοκινητο 6-10 ετων.

Αν ειναι 2499cc, πληρωνεις 620€ φορο πολυτελειας + τα τελη(αναλογα τους ρυπους, οποτε πες 150-200€)
Αν ειναι 2501cc, εχει μεγαλη αυξηση και ο φορος πολυτελειας ειναι 1729€.

Ε κοντά έπεσα 🤣

Ξέρεις μήπως αν εμείς με τα υβριδικά γλιτώνουμε τον φόρο πολυτελείας ή πάλι 440€ πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ε κοντά έπεσα 🤣

Ξέρεις μήπως αν εμείς με τα υβριδικά γλιτώνουμε τον φόρο πολυτελείας ή πάλι 440€ πάει;

Κανονικα πληρωνουν και τα υβριδικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Επειδή το έχω δει το θέμα αυτό στο reddit, σαν oil dilution θα το βρείτε. Συμβαίνει μόνο όταν ξεκινάς αμέσως (χωρίς να το ζεστάνεις έστω για λίγο μιας και συμβαίνει σε κρύο καιρό) και μόνο όταν κάνεις μικρές αποστάσεις, δηλαδή δεν θα είναι σε λειτουργία ο κινητήρας για αρκετή ώρα.

Το civic μπορεί να σου αρέσει αλλά σίγουρα δεν θα το πάρεις καινούργιο, ξεκινάει από 22χιλ το 1.0 και κάπου στα 25χιλ το 1.5 και φυσικά θα σου φτάσει κάπου στα 28+ με αυτά που θες. Είδα ένα αγγλικό configurator πάντως, για κάποιο λόγο εκεί την ηλιοροφή την έλεγε σαν moonroof και ήταν στον standard εξοπλισμό στην πιο ακριβή έκδοση (Sport Plus νομίζω).

είχα οδηγήσει το 1.5 CVT το καλοκαίρι, όταν δοκίμαζα αυτοκίνητα (για εταιρικό leasing), αν και κυρίως έβλεπα SUV λόγω οικογένειας με τράβηξε το design και ο turbo honda κινητήτας. 

το αυτοκίνητο είναι εντυπωσιακό στο δρόμο, μπαίνει παντού, φρένα..άγκυρα, κινητήρας πολύ ισχυρός που σε προδιαθέτει για...ανοίγματα (για γρήγορη οδήγηση δηλαδή). 'Εμεινα φοβερά ευχαριστημένος από την ανάρτηση και τους χώρους. Οι μόνες χλιαρές εντυπώσεις ήταν από το CVT, κυρίως λόγω προκατάληψης να πω την αλήθεια και από το εσωτερικό που δείχνει (χωρίς να είναι) περασμένης γενιάς... 

Δεν προχώρησα γιατί μπήκε στην εξίσωση το countryman (το ερωτεύτηκε η σύζυγος, οπότε...χάσαμε).  

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Επειδή το έχω δει το θέμα αυτό στο reddit, σαν oil dilution θα το βρείτε. Συμβαίνει μόνο όταν ξεκινάς αμέσως (χωρίς να το ζεστάνεις έστω για λίγο μιας και συμβαίνει σε κρύο καιρό) και μόνο όταν κάνεις μικρές αποστάσεις, δηλαδή δεν θα είναι σε λειτουργία ο κινητήρας για αρκετή ώρα.

Το civic μπορεί να σου αρέσει αλλά σίγουρα δεν θα το πάρεις καινούργιο, ξεκινάει από 22χιλ το 1.0 και κάπου στα 25χιλ το 1.5 και φυσικά θα σου φτάσει κάπου στα 28+ με αυτά που θες. Είδα ένα αγγλικό configurator πάντως, για κάποιο λόγο εκεί την ηλιοροφή την έλεγε σαν moonroof και ήταν στον standard εξοπλισμό στην πιο ακριβή έκδοση (Sport Plus νομίζω).

28070 έχει το 1.5 με ηλιοροφή (πολλά είναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimokak είπε

Ναι αυτό θέλω να αποφύγω... Δυστυχώς για καλύτερο κινητήρα οι τιμές ξεφεύγουν.

Κάνε καλή έρευνα αγοράς και φυσικά test drive 

https://www.car.gr/33242775-hyundai-i-30-1-4-business-100-hp

Ibiza 2019 - 20, με 95 & 115 άλογα 

Giulletta 2017+ έχει κάποιες 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...