Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά για πείτε καμία γνώμη στο εξής. Έχω κλείσει ένα αυτοκίνητο, το mazda 2 mild hybrid 1.5 skyactive 90ps.

Δεν έχω δώσει προκαταβολή γιατί υπάρχει άμεση σειρά μετά από εμένα και πρέπει να την δώσω μέχρι 26/1.

Πρόσφατα πήρα μια καλή προσφορά για το νέο Hyundai i20, αλλά ενώ μου αρέσει στο σύνολο περισσότερο ως αμάξι, κολλάω στο θέμα 1000αρι τούρμπο, μιας και είμαι κλασσικός συντηριτικούρας...

Επίσης η κατανάλωση είναι ένα θέμα...νομίζω το mazda εντός πόλης είναι αρκετά οικονομικότερο...

Γνώμες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chriskourou είπε

Σαν την τελευταία συναυλία των πυξ-λαξ όμως 😆 . Δύσκολα τα πράγματα για τελευταίο επεισόδιο.. Το κοινό έχει πλέον απαιτήσεις

Σαν την τελευταια συναυλία των Scorpions μη σου πω.... 

Ότι και να πάρεις πάντως, φοβάμαι το Leon θα εξακολούθησεις να το γλυκοκοιταζεις. (προσπαθώ να σε κάνω trigger για να μείνει το topic ζωντανό όταν κάνεις την κίνηση που σχεδιάζεις) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Δική σου παραγγελία ε; 😂

Μακάρι αλλά μπα :(

1 ώρα πριν, Antman είπε

Ρε παιδιά για πείτε καμία γνώμη στο εξής. Έχω κλείσει ένα αυτοκίνητο, το mazda 2 mild hybrid 1.5 skyactive 90ps.

Δεν έχω δώσει προκαταβολή γιατί υπάρχει άμεση σειρά μετά από εμένα και πρέπει να την δώσω μέχρι 26/1.

Πρόσφατα πήρα μια καλή προσφορά για το νέο Hyundai i20, αλλά ενώ μου αρέσει στο σύνολο περισσότερο ως αμάξι, κολλάω στο θέμα 1000αρι τούρμπο, μιας και είμαι κλασσικός συντηριτικούρας...

Επίσης η κατανάλωση είναι ένα θέμα...νομίζω το mazda εντός πόλης είναι αρκετά οικονομικότερο...

Γνώμες?

Αν όντως σου αρέσει περισσότερο τότε ίσα ίσα καλύτερα με το τούρμπο και την διαφορά στη ροπή που θα έχεις. Επίσης περισσότερους χώρους και για συνεπιβάτες και στο πορτ μπαγκάζ.

Τώρα ποιοτικά μάλλον υπερέχει το Mazda

Προσωπικά θα πήγαινα στο i20

43 λεπτά πριν, gazp είπε

Σαν την τελευταια συναυλία των Scorpions μη σου πω.... 

Ότι και να πάρεις πάντως, φοβάμαι το Leon θα εξακολούθησεις να το γλυκοκοιταζεις. (προσπαθώ να σε κάνω trigger για να μείνει το topic ζωντανό όταν κάνεις την κίνηση που σχεδιάζεις) 

Μία χαρά θα μείνει ζωντανό το τόπικ μην κοιτάς που συνήθως μπαίνω πετάω μία βόμβα και περνάμε 20 σελίδες σε μία ημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antman είπε

Ρε παιδιά για πείτε καμία γνώμη στο εξής. Έχω κλείσει ένα αυτοκίνητο, το mazda 2 mild hybrid 1.5 skyactive 90ps.

Δεν έχω δώσει προκαταβολή γιατί υπάρχει άμεση σειρά μετά από εμένα και πρέπει να την δώσω μέχρι 26/1.

Πρόσφατα πήρα μια καλή προσφορά για το νέο Hyundai i20, αλλά ενώ μου αρέσει στο σύνολο περισσότερο ως αμάξι, κολλάω στο θέμα 1000αρι τούρμπο, μιας και είμαι κλασσικός συντηριτικούρας...

Επίσης η κατανάλωση είναι ένα θέμα...νομίζω το mazda εντός πόλης είναι αρκετά οικονομικότερο...

Γνώμες?

Δεν πας για test drive?

Τα Τούρμπο βγήκαν για να αλλάξουν κάποια χαρακτηριστικά των ατμοσφαιρικών/κομπρεσορα προς το καλύτερο.

Εγώ παίζει να είχα θέμα που με τόσα κυβικά η Mazda αποφάσισε να κρατήσει τόσο χαμηλα τα άλογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τα πούλησα ήδη και τα 2

Βασικά όλο μου το βιος έδωσα σήμερα σε συμφορουμιτη ( την πεθερά δεν την ήθελε)

Ε εντάξει αφού το καβάλησα ήδη δεν χρειάζονταν το review

Ήρθε και πρώτη παραγγελία σε Leon Cupra , τούμπανο 42k

Το  υβριδικό με τα 204 άλογα?? Μόνο 30.990??? 😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Το  υβριδικό με τα 204 άλογα?? Μόνο 30.990??? 😀😀😀

Λυσάξατε άντε θα σας πώ

 

 

Έκλεισα ένα ....

 

 

 

Τέτοιο

 

Spoiler

external-content.duckduckgo.com.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λυσάξατε άντε θα σας πώ

 

 

Έκλεισα ένα ....

 

 

 

Τέτοιο

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

external-content.duckduckgo.com.jpg

 

 

 

Αντε καλοτάξιδο (Στην Μύκονο!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λυσάξατε άντε θα σας πώ

 

 

Έκλεισα ένα ....

 

 

 

Τέτοιο

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

external-content.duckduckgo.com.jpg

 

 

 

 

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λυσάξατε άντε θα σας πώ

 

 

Έκλεισα ένα ....

 

 

 

Τέτοιο

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

external-content.duckduckgo.com.jpg

 

 

 

Έλα πες την αλήθεια....

Για να το βάλεις πακέτο μαζί με την πεθερά στην αγγελία το πήρες ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jobous είπε

Επιτέλους , ήγγικεν η ώρα !!!! Κυρίες και κύριοι Ford Focus StLineX 1.0T 155ps σε magnetic grey....... 

Κάναμε την πρώτη βόλτα και βγάλαμε και τις πρώτες φωτό !!!

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Πραγματικά πανέμορφο!

Ποιο ωραιες φωτο εβγαλες εσυ απο αυτες π έχει ανεβασει η ίδια η αντιπροσωπεία στο site τους!😂

Το χρώμα π διαλεξες μεγαλη επιτυχια

Απο μέσα καμια φώτο ανεβασε να δουμε

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα στην εποποια του @tsofras!

Οπως ειχα πει πριν απο μερες, ενδιαφερομουν για νεα αγορα, αυτοκινητο πολης, βενζινη, να μπορουμε να κανουμε μια εξορμηση, να εχει ραγες να φορτωνουμε σανιδια, ποδηλατα και σκι, και ταυτοχρονα οσο γινεται, να μην ειναι σε μεγεθος SUV σε διαστασεις.. 
ειχα χαμηλα το budget αλλα μεσα σε λιγες μερες μετα απο ψαξιμο, ερευνα, πολυ youtube και test drive, κατεληξα να ανεβασω το budget στα 19,500.-

παρακτω τα αυτοκινητα που ειδα: 
Suzuki Ignis: ειναι απλα για πολης. 15Κ η μεσαια εκδοση, 83 ολοκληρα αλογα, με εσωτερικο του 1972 κ μπονους μανιβελα στα πισω παραθυρα.. δεν με ενθουσιασε καθολου η κυληση. διεγράφη
VW TCross: πηγα σε δοκιμασμενη λυση (το εχει η γυναικα) και εφυγα γελωντας με τις τιμες. (110ps auto./maual) Πραγματικα απορω.. (ο κινητηρας 95ps θα παρει αυξηση +200 τον φλεβαρη μου ειπε ο πωλητής)
Hyundai Kona: με αντιμετωπισαν με υφος αλλα και ατακα "εχουμε το καλυτερο SUV της αγορας" οριστε καμαρωστε το 20Κ. Ευχαριστω πολυ καληνυχτα σας ειπα.
Skoda Kamiq: Πολυ Προβλεψιμο και καπως βαρετο, δεν μου φανηκε μοντερνο αμαξι του 2021, λιτο στα περιεχομενα, θα το επελεγα εαν ημουν 45 με 2 παιδια κ απλα ηθελα ενα BSUV. Σχεδον 19Κ στα 1.0Τ 110ps +3000Eur το αυτοματο. ελεος..(μου αρεσει που λενε με μεγαλη χαρα τα 2(δυο) ολοκληρα χρονια εγγυησης..
C3: πολυ δυνατη προσφορα στα 17Κ το 1.2 auto εκδοση Shine, πολυ ομορφο αυτοκινητο , εντυπωσιακη θεση οδηγησης και ορατοτητα. Πολυ ομορφο μεσα, αλλα δεν βολευτηκα με τον κινητηρα , ακουγα ενα γουργουρητο ολη την ωρα
C3 Aircross: τα ιδια πανω κατω σαν αισθηση, πολυ δυνατη προσφορα στο ολοκαινουργιο C-Ceries, λιγο πανω απο 17Κ. αποριφθηκε καθως παραειναι στρογγυλο σαν bubbaloo, δεν αρεσε στην γυναικα και τελος , ασχημη αισθηση του τετραγωνου (μα τετραγωνο;;;) λεβιε ταχυτητων.. δεν μπορεσα να κανω σωστες αλλαγες ταχυτητας + γενικα δεν μου αρεσε το ολο feeling. πολυ δυνατες οι προσφορες ομως, τιμη + δωρα (μου εδιναν μπαρες οροφης που θελω)

Και παμε στα ζορικα: 
2008 Allure: ειλικρινα πανεμορφο αυτοκινητο μεσα και εξω με πολυ πολυ ωραια ποιοτητα κυλησης. Το τιμονι με βολεψε μια χαρα, γκαζι τιμιο, χωροι αψογοι, ολα καλα, πολυ ενθουσιασμενος. τιμη 21.200 με αρκετη πιθανοτητα προς τα κατω, χωρις να γινω πιεστικος. Προσωπικο αρνητικο εδω; το εσωτερικο του ειναι τοσο μοντερνο που μου δινω αρκετα μεγαλη πιθανοτητα να στουκαρω ενω προσπαθω να αλλαξω σταθμο στο ραδιοφωνο. (οκ και η τιμη παει αρκετα πανω απο το 19,500)

Ford Fiesta Active X στα 125ps: δεν ειχα ξανα εμπειρια με ford, και γενικα με κινητηρες turbo πανω απο 100+ αλογα.. Εμεινα παγωτο με τον ecoboost και την ολη συμπεριφορα του αυτοκινητου (οδηγησα testdrive την εκδοση ST-Line), τελειο γκαζι, τελειο τιμονι, ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Ομως ταμπούρα πισω ρε συ Ford?? ταμπούρα;; επισης το σοβαρο εσωτερικο του ειναι ιδιο εδω κ χρονια.. 
Η εκδοση που ψαχνω, δεν εχει ερθει ελλαδα και και δεν μπορω να το δοκιμασω. Θα παω σε μαντρα να δω την προηγουμενη εκδοση, για να δω αν αξιζει τοσο ο ενθουσιασμος μου (+2cm υψος / ραγες οροφης / πλουσιος εξοπλισμος)
ελαβα ομως πολυ καλη προσφορα & ταυτοχρονα τα 8 χρονια εγγυηση &το 1% επιτοκιο ειναι πολυ δελεαστικο (3 μηνες αναμονη παραγγελιας)

ΚΙΑ Stonic GLS Platinum 1.0Τ 100ps: αν και δεν το ειχα στις επιλογες μου, εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο, μου αρεσει πολυ σαν μεγεθος, οδηγηση, σχεδιασμος, χωροι, κινητηρας και αν χανει καπου, ειναι στο infotainment οπου δεν με ενθουσιασαν τοσο τα γραφικα και τα χρωματα. 
7 χρονια εγγυηση  & 5 χρονια δωρεαν service. μελανο σημειο η τιμη λιγο πανω απο 19Κ το 7.9 επιτοκιο. 

νομιζω οτι δεν εχω καποιο αλλο αυτοκινητο να με ενδιαφερει και τελικως καταληγω στο διλημμα Stonic ή Fiesta. 
Το Stonic ειναι πιο ομορφο και νεανικο ..γενικως εχουμε πηξει στα Fiesta και μου κανει χμμμμμμμμ να δωσω18+ για αααααλλο ενα φιεστα.. απλα βγηκα με πολυ μεγαλο χαμογελο μετα το test drive. 

και τα 2 με ενθουσιαζουν πολυ και καλυπτουν τις αναγκες μου τωρα αλλα και μελλοντικα 

οποτε παμε με απλη προκαταβολη κ 1% επιτοκιο 
ή μεγαλη προκαταβολη για να γλυτωσουμε το 7.9% επιτοκιο

να κανουμε ενα poll μηπως;;

πειτε καμια ιδεα αλανια! help 🤙
 

3 ώρες πριν, cloud13 είπε

Καθε χρονο η 15000 χλμ για το μικρο και καθε 2 χρονια η 30000 χλμ για το μεγαλο. Μου συστησε χωρις να το λεει ο κατασκευαστης να παω στα 4000-5000 να αλλαξουμε τα πρωτα λαδια just in case για τιποτα μικρορινισματα κλπ. που μαλλον θα το κανω. 120 περιπου κοστος το μικρο 180 το μεγαλο

σε ευχαριστω.. μου προτειναν στο fiesta 1.0 125ps καθε 2 χρονια ή 30,000χλμ 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

Kαλησπερα στην εποποια του @tsofras!

Οπως ειχα πει πριν απο μερες, ενδιαφερομουν για νεα αγορα, αυτοκινητο πολης, βενζινη, να μπορουμε να κανουμε μια εξορμηση, να εχει ραγες να φορτωνουμε σανιδια, ποδηλατα και σκι, και ταυτοχρονα οσο γινεται, να μην ειναι σε μεγεθος SUV σε διαστασεις.. 
ειχα χαμηλα το budget αλλα μεσα σε λιγες μερες μετα απο ψαξιμο, ερευνα, πολυ youtube και test drive, κατεληξα να ανεβασω το budget στα 19,500.-

παρακτω τα αυτοκινητα που ειδα: 
Suzuki Ignis: ειναι απλα για πολης. 15Κ η μεσαια εκδοση, 83 ολοκληρα αλογα, με εσωτερικο του 1972 κ μπονους μανιβελα στα πισω παραθυρα.. δεν με ενθουσιασε καθολου η κυληση. διεγράφη
VW TCross: πηγα σε δοκιμασμενη λυση (το εχει η γυναικα) και εφυγα γελωντας με τις τιμες. (110ps auto./maual) Πραγματικα απορω.. (ο κινητηρας 95ps θα παρει αυξηση +200 τον φλεβαρη μου ειπε ο πωλητής)
Skoda Kamiq: Πολυ Προβλεψιμο και καπως βαρετο, δεν μου φανηκε μοντερνο αμαξι του 2021, λιτο στα περιεχομενα, θα το επελεγα εαν ημουν 45 με 2 παιδια κ απλα ηθελα ενα BSUV. Σχεδον 19Κ στα 1.0Τ 110ps +3000Eur το αυτοματο. ελεος..(μου αρεσει που λενε με μεγαλη χαρα τα 2(δυο) ολοκληρα χρονια εγγυησης..
C3: πολυ δυνατη προσφορα στα 17Κ το 1.2 auto εκδοση Shine, πολυ ομορφο αυτοκινητο , εντυπωσιακη θεση οδηγησης και ορατοτητα. Πολυ ομορφο μεσα, αλλα δεν βολευτηκα με τον κινητηρα , ακουγα ενα γουργουρητο ολη την ωρα
C3 Aircross: τα ιδια πανω κατω σαν αισθηση, πολυ δυνατη προσφορα στο ολοκαινουργιο C-Ceries, λιγο πανω απο 17Κ. αποριφθηκε καθως παραειναι στρογγυλο σαν bubbaloo, δεν αρεσε στην γυναικα και τελος , ασχημη αισθηση του τετραγωνου (μα τετραγωνο;;;) λεβιε ταχυτητων.. δεν μπορεσα να κανω σωστες αλλαγες ταχυτητας + γενικα δεν μου αρεσε το ολο feeling. πολυ δυνατες οι προσφορες ομως, τιμη + δωρα (μου εδιναν μπαρες οροφης που θελω)

Και παμε στα ζορικα: 
2008 Allure: ειλικρινα πανεμορφο αυτοκινητο μεσα και εξω με πολυ πολυ ωραια ποιοτητα κυλησης. Το τιμονι με βολεψε μια χαρα, γκαζι τιμιο, χωροι αψογοι, ολα καλα, πολυ ενθουσιασμενος. τιμη 21.200 με αρκετη πιθανοτητα προς τα κατω, χωρις να γινω πιεστικος. Προσωπικο αρνητικο εδω; το εσωτερικο του ειναι τοσο μοντερνο που μου δινω αρκετα μεγαλη πιθανοτητα να στουκαρω ενω προσπαθω να αλλαξω σταθμο στο ραδιοφωνο. (οκ και η τιμη παει αρκετα πανω απο το 19,500)

Ford Fiesta Active X στα 125ps: δεν ειχα ξανα εμπειρια με ford, και γενικα με κινητηρες turbo πανω απο 100+ αλογα.. Εμεινα παγωτο με τον ecoboost και την ολη συμπεριφορα του αυτοκινητου (οδηγησα testdrive την εκδοση ST-Line), τελειο γκαζι, τελειο τιμονι, ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Ομως ταμπούρα πισω ρε συ Ford?? ταμπούρα;; επισης το σοβαρο εσωτερικο του ειναι ιδιο εδω κ χρονια.. 
Η εκδοση που ψαχνω, δεν εχει ερθει ελλαδα και και δεν μπορω να το δοκιμασω. Θα παω σε μαντρα να δω την προηγουμενη εκδοση, για να δω αν αξιζει τοσο ο ενθουσιασμος μου (+2cm υψος / ραγες οροφης / πλουσιος εξοπλισμος)
ελαβα ομως πολυ καλη προσφορα & ταυτοχρονα τα 8 χρονια εγγυηση &το 1% επιτοκιο ειναι πολυ δελεαστικο (3 μηνες αναμονη παραγγελιας)

ΚΙΑ Stonic GLS Platinum 1.0Τ 100ps: αν και δεν το ειχα στις επιλογες μου, εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο, μου αρεσει πολυ σαν μεγεθος, οδηγηση, σχεδιασμος, χωροι, κινητηρας και αν χανει καπου, ειναι στο infotainment οπου δεν με ενθουσιασαν τοσο τα γραφικα και τα χρωματα. 
7 χρονια εγγυηση  & 5 χρονια δωρεαν service. μελανο σημειο η τιμη λιγο πανω απο 19Κ το 7.9 επιτοκιο. 

νομιζω οτι δεν εχω καποιο αλλο αυτοκινητο να με ενδιαφερει και τελικως καταληγω στο διλημμα Stonic ή Fiesta. 
Το Stonic ειναι πιο ομορφο και νεανικο ..γενικως εχουμε πηξει στα Fiesta και μου κανει χμμμμμμμμ να δωσω18+ για αααααλλο ενα φιεστα.. απλα βγηκα με πολυ μεγαλο χαμογελο μετα το test drive. 

και τα 2 με ενθουσιαζουν πολυ και καλυπτουν τις αναγκες μου τωρα αλλα και μελλοντικα 

οποτε παμε με απλη προκαταβολη κ 1% επιτοκιο 
ή μεγαλη προκαταβολη για να γλυτωσουμε το 7.9% επιτοκιο

να κανουμε ενα poll μηπως;;

πειτε καμια ιδεα αλανια! help 🤙
 

Ωραίος ρε μαν ευχαριστούμε για την ανάλυση.

Άσχετα με επιτόκια και τιμές , τι θα αγόραζες απο τα παραπάνω αν είχαν ακριβώς ίδια τιμή ?

To Kia είναι με το Safety pack η τιμή ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραίος ρε μαν ευχαριστούμε για την ανάλυση.

Άσχετα με επιτόκια και τιμές , τι θα αγόραζες απο τα παραπάνω αν είχαν ακριβώς ίδια τιμή ?

To Kia είναι με το Safety pack η τιμή ?

λοποιν αν το σκεφτω ετσι (ωραια ερωτηση ηταν αυτη!) θα επελεγα Stonic

δε μου παει η καρδια να δωσω 19Κ για φιεστα -αρα καταληγω Stonic, και με μεγαλο χαμογελο θα εδινα 18Κ για Stonic αντι τα ιδια λεφτα για Fiesta
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...